Zavrieť

Porady

Príjmy od dane oslobodené

Chcem sa Vás opýtať na Váš názor. Je koniec roka a všetci rozmýšľajú ako si evektívne znížiť daňový základ. Ako je to s príjmami podľa paragrafu 9 odstavec 1 písmeno h/? Ktoré príjmy sa dajú považovať za príjmy príležitosnté tak aby ich príjemca mohol považovať za oslobodené a v účtovníctve si ich mohol podnikateľ odpočítať ako nerizikový daňový výdavok? V tomto prípade ide o projektantov.

Ďakujem.
Usporiadat
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Určite,aj mne dobre padla ,práve rada takého charakteru.Ešte keby sa mal čas niekto zmieniť,čo má v stručnosti obsahovať taká ,,Zmluva o dielo",to by bolo superrrrrrr!!!!
Prajem Vám všetkým príjemný deň !!§
0 0
Viera25 Viera25

Viera25 je offline (nepripojený) Viera25

schreiterka
jedna danova poradkyna nam poradila uzavriet ZMLUVU O DIELO {so studentom, dochodcom}
Mňa by zaujímalo o čo išlo v tých zmluvách o dielo. Mohla by si nám poradiť, určite sa to zíde viacerým ľuďom?
Ďakujem.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Zmluva o dielo sa realizuje v zmylse § 631 a nasl. Občianskeho zákonníka. Je jasné, že toto dielo musí byť hmotného charakteru (žiadne služby), a môže to byť prakticky čokoľvek. Závisí od fantázie.
0 0
Viera25 Viera25

Viera25 je offline (nepripojený) Viera25

r.galovic
Zmluva o dielo sa realizuje v zmylse § 631 a nasl. Občianskeho zákonníka. Je jasné, že toto dielo musí byť hmotného charakteru (žiadne služby), a môže to byť prakticky čokoľvek. Závisí od fantázie.
Tak napríklad osadenie okien na firemnú garáž, alebo zhotovenie omietky na garáži dôchodcom. Čo poviete?
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

my sme si v roku 2005 dali vymaľovať kanceláriu. celková cena bola: 22 100sk. vymaľoval nám to jeden známy, kt. je dôchodcom. jeho mesačný dôchodok bol cca 6000sk. tento jeho príjem sme brali za príležitostný. mal on podať DP?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nemal .
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Ak mal dôchodca príjem za odpredaj dreva vo výške 65000- odpočítam za r.2007/ 24900,- a z toho môžem dať ešte 25% do nákladov?
Neviem či to chápem dobre
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

kira Pozri príspevok
Ak mal dôchodca príjem za odpredaj dreva vo výške 65000- odpočítam za r.2007/ 24900,- a z toho môžem dať ešte 25% do nákladov?
Neviem či to chápem dobre
prosím vás ako je to s tými nákladmi ak dôchodca dostane od št. lesov kde má podiel vyplatený príležitostný príjem? Ďakujem
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

lutik Pozri príspevok
Aj mňa to veľmi zaujíma a rozmýšľala som nad touto možnosťou.

A myslím, že by to zaujímalo viacerých, kedy je možné túto možnosť využiť.

Nemá s tým nikto skúsenosť a nevie poradiť?
Mohla by som na to použiť zmluvu o dielo /napr. vytvorenie webovej stránky/?

Vopred vďaka za nápady.

Skúsim sa pripojiť na vašu debatu.
Už som počula o "zmluvách o dielo" na základe Občianskeho zákonníka, §631 a následne. Môže ísť o sumu 24 900,- za rok 2007 /5-násobok životného minima/, ktorá je chápaná, ako príležitostná práca. Zmluva však by nemala mať charakter a črty závislej činnosti. Malo by v nej byť zdôraznené, že činnosť je vykonávaná vlastnými prostriedkami, v čase, ktorý nestanovuje objednávateľ ale v čase, ktorý vyhovuje zhotoviteľovi práce. Túto zmluvu, však nemožno uzavrieť so živnostníkom, lebo on by si musel príjem zdaniť. Zmluvu možno uzavrieť so študentom, ženou na MD, alebo pracujúcim človekom, ktorý má všetký príjmy riadne zdaňované a odvody riadne odvádzané.
Dúfam, že som poskytla možnosť na uvažovanie, tak ako som ja získala informácie v tomto smere.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prave sa rozhodujeme ci obcianske zdruzenie zamestna studenta na jednorazovu pracu a tym padom to bude pre neho prilezitostny prijem, spravim s nim zmluvu o dielo? ked by mal niekedy v lete este nejake dohody o vyk. prace je mozne aby ten prilezitost.prijem nemusel zdanit?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim nikto mi nevie poradit?
0 0
kacenka4 kacenka4

kacenka4 je offline (nepripojený) kacenka4

K téme oslobodených príjmov z "príležitostných činností" §9 ods. 1 pism. h) som si nechala poslať vyjadrenie priamo z DRSR - pripájam v prílohe. Chcela som túto možnosť tiež využiť, ale asi sa toho vzdám.
Zdá sa, že nie je také jednoduché zmluvu o dielo alebo príkaznú zmluvu naformulovať ako príležitostnú činnosť, a do výšky 5-násobku ŽM nezdaňovať.
0 0
beata.v beata.v

beata.v je offline (nepripojený) beata.v

milá kacenka4 ani nevieš, ako mi pomohla tvoja príloha - vyjadrenie DRSR k príkazným zmluvám. A tak sa ti chcem touto cestou poďakovať. Ale jedna vec ma predsa len doslova zarazila a to, že v danom vyjadrení sa príjem na príkaznú zmluvu síce posudzuje podľa § 8, ale do daňového priznania by sa mal uvádzať ako príjem "iný" na riadku 11. Citujem z príslušného vyjadrenia DRSR: "Ostatný príjem fyzickej osoby zaradený do § 8 zákona o dani z príjmov ako iný príjem (bez písmenka) nemožno oslobodiť od dane podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov." To znamená, že si nemôže daňovník uplatniť oslobodenie vo výške 5-násob. sumy život. minima. A tak možno téma na diskusiu pre poraďákov.
0 0
blender blender

blender je offline (nepripojený) blender

Ahojte,
druhy den citam vsetko o zmluvach o dielo, ale stale sa tocim dookola, tak by som poprosila o radu:

FO je zamestnancom a sucasne aj SZCO. Okrem toho v roku 2009 uzavrela s FO, ktora ma pridelene iba DIC Zmluvu o dielo na vytvorenie, ozvučenie a autorizáciu DVD. V zivnostenskom liste tuto cinnost uvedenu nema, nakolko vytvaranie hudobnych a inych diel tohto "zanru" sa nezaraduje do zivnosti.
Mal vsak stanoveny termin, do ktoreho musi dielo odovzdat.

Je tento prijem prijmom podla §8 - prilezitostny prijem a v DP vyplnim kolonku: VIII. oddiel, tabulka c. 3 riadok 11 INÉ?
Za 4 roky podnikania mal takuto zmluvu len v roku 2009 a v dalsich rokoch tiez nie je perspektiva na podobnu pracu. Aj ked neviem, ci v pripade SZCO sa vobec moze vyplnat VIII. oddiel DP. Uvazovala som aj nad moznostou oslobodeneho prijmu do vysky 5x ZM, ale tuto moznost som uz zavrhla, nakolko je to velmi tazke posudit Zmluvu o dielo za prijem prilezitostny.
Alebo je to prijem podla §6 - prijem z inej samostatnej zar. cinnosti a v DP vyplnim:
VI. oddiel, tabulka č. 1 riadok 5, prip. 6?

Dakujem za radu
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

blender Pozri príspevok
Ahojte,
druhy den citam vsetko o zmluvach o dielo, ale stale sa tocim dookola, tak by som poprosila o radu:

FO je zamestnancom a sucasne aj SZCO. Uvazovala som aj nad moznostou oslobodeneho prijmu do vysky 5x ZM, ale tuto moznost som uz zavrhla, nakolko je to velmi tazke posudit Zmluvu o dielo za prijem prilezitostny.
Alebo je to prijem podla §6 - prijem z inej samostatnej zar. cinnosti a v DP vyplnim:
VI. oddiel, tabulka č. 1 riadok 5, prip. 6?

Dakujem za radu
Skús pozrieť tu
http://www.investujeme.sk/clanky/dan...eho-zakonnika/
0 0
blender blender

blender je offline (nepripojený) blender

Takze, ak som tomu dobre pochopila, tak tento prijem zo zmluvy o dielo mam vpisat do prijmov podla §6, riadok 6?

Naozaj som uz uplne zamotana (
0 0
blender blender

blender je offline (nepripojený) blender

babi2 dakujem. Teraz som zistila, ze danovy urad bude robit konzultacne dni, tak sa skusim opytat este aj tam, ak ma odtial nevyhodia. Osobne si myslim, ze zalezi od rozhodnutia toho-ktoreho kontrolora, ci uzna, ci je to spravne alebo nie.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Príjem plynúci na základe Zmluvy o dielo na vytvorenie, ozvučenie a autorizáciu DVD je príjem podľa §6 ods 2 písm a)
0 0
lynn lynn

lynn je offline (nepripojený) lynn

Okrem príjmov z podnikania, som v roku 2009 prenajala spolu s manželom byt. V DPFO za rok 2008 som od príjmov z prenájmu odpočítala oslobodený príjem 25650 SK /u seba aj manžela v jeho DP/ a až zostávajúcu časť príjmov z prenájmu som zdanila. Vie mi niekto poradiť, aká čiastka je oslobodená v roku 2009?. Ďakujem, veľmi by mi to pomohlo, neviem, kde to mám hľadať.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

lynn Pozri príspevok
Okrem príjmov z podnikania, som v roku 2009 prenajala spolu s manželom byt. V DPFO za rok 2008 som od príjmov z prenájmu odpočítala oslobodený príjem 25650 SK /u seba aj manžela v jeho DP/ a až zostávajúcu časť príjmov z prenájmu som zdanila. Vie mi niekto poradiť, aká čiastka je oslobodená v roku 2009?. Ďakujem, veľmi by mi to pomohlo, neviem, kde to mám hľadať.
v roku 2009 je to 894,60 €
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať