Zavrieť

Porady

sukromne auto a zivnost

viete mi prosim poradit? mam starsie auto ktore som si kupil este pred zacatim zivnosti. ako si mozem davat do nahladov najvyhodnejsie benzin? ine naklady .. opravy alebo eventualne odpisy by neboli velke tie ma nezaujimaju. len ten benzin. a este by bolo najlepsie keby som nemusel zaplatit kvoli tomu cestnu dan, kedze nejazdim nejak strasne vela .... chcem vela alebo sa to da? a ako?
Usporiadat
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

.....poraďte mi, prosíííím.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Ak auto nie je v majetku firmy ale je vo vlastníctve podnikateľa:
najazdených 10 000 km
spotreba určená v tech. preukaze 7 lit/100 km
cena PHM 38,- (cena sa mení podľa dátumu)

38x7:100=2,66+6,2=8,86
8,86x10000=88600,- cestovné do nákladov

Ak je auto v majetku:
najazdených 10 000 km
spotreba 7 lit/100
Cena PHM zaúčtovaná v pen. denníku - réžia počas roka 28 120,-
nukup v lit. počas roka 740 lit.

prepočet 10000:100x7=700 lit.

740-700=40

nadspotreba 40 lit. 28 120:740=38x40=1 520,-

1520,- zníži sa daňový základ o nadspotrebu
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Zlata Pozri príspevok
Ak auto nie je v majetku firmy ale je vo vlastníctve podnikateľa:
najazdených 10 000 km
spotreba určená v tech. preukaze 7 lit/100 km
cena PHM 38,- (cena sa mení podľa dátumu)

38x7:100=2,66+6,2=8,86
8,86x10000=88600,- cestovné do nákladov

Ak je auto v majetku:
najazdených 10 000 km
spotreba 7 lit/100
Cena PHM zaúčtovaná v pen. denníku - réžia počas roka 28 120,-
nukup v lit. počas roka 740 lit.

prepočet 10000:100x7=700 lit.

740-700=40

nadspotreba 40 lit. 28 120:740=38x40=1 520,-

1520,- zníži sa daňový základ o nadspotrebu
Ďakujem pekne, už mi to je jasné
0 0
pjaro pjaro

pjaro je offline (nepripojený) pjaro

živnostníček maličký :)
prosim vas,poradte.
cital som tu vsetky prispevky,ale nie je mi jasne to, ze ked je majitelom auta manzelka a nie je v majetku mojej firmy a ja ako SZCO ho pouzivam na sluzobne cesty(....pritom ja nemam vodicsky,vozi ma manzelka...zadara :

-ake vydavky si mozem dat do nakladov?
-ci musim zaplatit dan z motoroveho vozidla do 15 dni od zacatia jeho pouzivania ked ho vyuzijem 1-2krat do mesiaca?
0 0
PetrikF PetrikF

PetrikF je offline (nepripojený) PetrikF

Tieto autá nešťastné Prišiel som opäť na ďalšiu kulehu...po roku 2005, ktorý mi viedla účtovníctvo jedna babena som zistil nasledovné...bol som v tom, že auto je zaradené v podnikaní...a tak som si v tejto domnienke zaúčtoval aj celý rok 2006...avšak až dnes mi kamarát povedal, že auto, ktoré je na firmu, musí mať v technickom ICO...a tak teraz neviem, čo s tým...auto bolo kupované kúpnou zmluvou normálne na firmu, len som netušil, že to musí byť zapísané aj v techničáku...firma som ja...SZČO...ja som v technickom zapísaný, ale nemám tam ičo...je to veľký problém pre daňovú kontrolu, alebo mám radšej celý rok 2006 preúčtovať a uplatniť si náhrady?? Vopred vďaka za radu...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
PetrikF Pozri príspevok
Tieto autá nešťastné Prišiel som opäť na ďalšiu kulehu...po roku 2005, ktorý mi viedla účtovníctvo jedna babena som zistil nasledovné...bol som v tom, že auto je zaradené v podnikaní...a tak som si v tejto domnienke zaúčtoval aj celý rok 2006...avšak až dnes mi kamarát povedal, že auto, ktoré je na firmu, musí mať v technickom ICO...a tak teraz neviem, čo s tým...auto bolo kupované kúpnou zmluvou normálne na firmu, len som netušil, že to musí byť zapísané aj v techničáku...firma som ja...SZČO...ja som v technickom zapísaný, ale nemám tam ičo...je to veľký problém pre daňovú kontrolu, alebo mám radšej celý rok 2006 preúčtovať a uplatniť si náhrady?? Vopred vďaka za radu...
Múžeš to tak nechať. K 1.1.2006 zaraď auto do majetku firmy a hotovo. Nepotrebuš od DI prepis na IČO.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
[quote=pjaro;425876]prosim vas,poradte.
cital som tu vsetky prispevky,ale nie je mi jasne to, ze ked je majitelom auta manzelka a nie je v majetku mojej firmy a ja ako SZCO ho pouzivam na sluzobne cesty(....pritom ja nemam vodicsky,vozi ma manzelka...zadara : Ak máte BSM potom to auto je aj tvoje.

-ake vydavky si mozem dat do nakladov? Paušálne náhrady za najazdené km
-ci musim zaplatit dan z motoroveho vozidla do 15 dni od zacatia jeho pouzivania ked ho vyuzijem 1-2krat do mesiaca? [quote] Áno je povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel do 15 dni od prvého použitia na podnikanie. [quote]


Odpovede červeným
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
[quote=smith;426190][quote=pjaro;425876]
-ake vydavky si mozem dat do nakladov? Paušálne náhrady za najazdené km
-
Zolee , ak dovolíš tak len doplním o aké náhrady má nárok. Ak máš príjmy podľa § 6 ods.1,2, tak máš nárok pri SC na stravné, ubytovanie, cestovné dopr.prostreidkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom, v zahraničí vreckové 40% s nárokom na stravné a náhrady za spotrebované PHL vypočítané podľa TP.
0 0
pjaro pjaro

pjaro je offline (nepripojený) pjaro

živnostníček maličký :)
[QUOTE=smith;426190]
pjaro Pozri príspevok
prosim vas,poradte.
cital som tu vsetky prispevky,ale nie je mi jasne to, ze ked je majitelom auta manzelka a nie je v majetku mojej firmy a ja ako SZCO ho pouzivam na sluzobne cesty(....pritom ja nemam vodicsky,vozi ma manzelka...zadara : Ak máte BSM potom to auto je aj tvoje.


Odpovede červeným

plati to aj vtedy ak manzelka kupila auto este pred svadbou a je na jej povodne meno?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

[quote=pjaro;427430]
smith Pozri príspevok
plati to aj vtedy ak manzelka kupila auto este pred svadbou a je na jej povodne meno?[/color]
Nie neplatí,v prípade,že bola vlastníkom ešte pred vstupom do manželstva nejde o auto v BSM.
0 0
Ksena Ksena

Ksena je offline (nepripojený) Ksena

Vie mi prosím Vás niekto poradiť, čo mám robiť v takom prípade, ak podnikateľ je platcom DPH, robí len vo finančných činnostiach (oslobodené od DPH), má osobné auto nezaradené do majetku firmy a chel by si uplatňovať paušálne cestovné náklady na svoje osobné mot. vozidlo. Narážam tu na problém DPH, pričom dotyčný si nemôže uplatňovať odpočet DPH vzhľadom na vykonávanú činnosť(finančné služby 100 %). Ďakujem vopred za priateľskú pomoc.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Ksena Pozri príspevok
Vie mi prosím Vás niekto poradiť, čo mám robiť v takom prípade, ak podnikateľ je platcom DPH, robí len vo finančných činnostiach (oslobodené od DPH), má osobné auto nezaradené do majetku firmy a chel by si uplatňovať paušálne cestovné náklady na svoje osobné mot. vozidlo. Narážam tu na problém DPH, pričom dotyčný si nemôže uplatňovať odpočet DPH vzhľadom na vykonávanú činnosť(finančné služby 100 %). Ďakujem vopred za priateľskú pomoc.
Pokiaľ ti ide len o uplatnenie kilom.náhrady za 1 km = 6,20, tak nevidím dôvod prečo by si ho podnikateľ nemôhol uplatniť. Splnil dve podmienky a to auto nemá zaradené v majetku a to , že auto je jeho osobným vlastníctvom. To, že je platcom dph nemá vplyv na kilom.náhradu.

Kedysi platilo, že szčo si nemôhla uplatniť kilom.náhradu pretože bola platcom dph, ale táto podmienka už dávno neplatí.
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
Týka sa paušál+phl len SZČO, alebo môžem takto súkromné auto používať aj ako konateľ/spoločník bez odmeny v s.r.o.
Ide mi o to, aby som mal jednoduchšiu administratívu, nemusel stále vyplňovať knihu jázd a riešiť v nej kvôli polícii či idem súkromne, alebo služobne.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ak je auto zaradené v OM, uplatňujete si k nemu odpisy, opravy, PHM,.... nemôžete si uplatniť paušál 6.2 Sk+PHM

Ak nie je auto zaradené v OM, toto súkromné auto si môžete uplatniť paušál 6,2 Sk+PHM. Paušál obsahuje Vaše osobné výdavky na opravu, udržbu, opotrebovanie auta.
Dala by som si pozor pri paušálnej náhrade, aby ste potom výmenu pneumatík, opravy nezaúčtovala v s.r.o. ako náklad.
Naposledy upravil betka : 25.05.07 at 05:22
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

betka ale na súkromné auto (t.j. v prípade falap je v technickom preukaze ako vlastník vozidla konateľ) nemôže s.r.o. dávať pneumatiky do nákladov a už vôbec si ho nemôže zaradiť do OM.
Celkom nerozumiem ani falapovej knihe jázd, pretože tú vedie s.r.o. v prípade auta, kde je s.r.o. aj vlastník.... falap však píše o súkromnom vozidle konateľa.

Falap, jednoznačná odpoveď na tvoju otázku je: súkromné auto konateľa = paušál +6,20 náhrada. Nijako inak.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

falap Pozri príspevok
Týka sa paušál+phl len SZČO, alebo môžem takto súkromné auto používať aj ako konateľ/spoločník bez odmeny v s.r.o.
Ide mi o to, aby som mal jednoduchšiu administratívu, nemusel stále vyplňovať knihu jázd a riešiť v nej kvôli polícii či idem súkromne, alebo služobne.
V prípade ak ide o vlastné vozidlo konateľa, síce netreba viesť Knihu jázd, ale v každom prípade treba viesť evidenciu jázd, kedy sa vozidlo použilo na pracovné účely; napr. na tlačive Vyúčtovanie PC sa rozpíšu všetky cesty odkiaľ-kam a kedy a účel. Forma evidencie nie je predpísaná, nesleduje sa stav km na tachometri ale len počet prejazdených km.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

ermon Pozri príspevok
betka ale na súkromné auto (t.j. v prípade falap je v technickom preukaze ako vlastník vozidla konateľ) nemôže s.r.o. dávať pneumatiky do nákladov a už vôbec si ho nemôže zaradiť do OM. - Ermon, ja som nenapísala, že si môže dávať, ale dala by som si pozor, sama vieš, ako radi poniektorí toto šupnú niekam, keď majú doklady.....Aj náhradu a mám doklad niečo urobme. ...
Celkom nerozumiem ani falapovej knihe jázd, pretože tú vedie s.r.o. v prípade auta, kde je s.r.o. aj vlastník.... falap však píše o súkromnom vozidle konateľa.

Falap, jednoznačná odpoveď na tvoju otázku je: súkromné auto konateľa = paušál +6,20 náhrada. Nijako inak.
...............................
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
Ja som to myslel tak, či si mám nechať auto napísané na mňa ak môžem uplatňovať paušál. Ak nie, tak by som auto prepísal na firmu, ale to sa mi zdá náročnejšie kvôli knihe jázd, používaniu súkromne vs. policajti, atď.

Keďže môžem paušál využiť, zdá sa mi výhodnejší.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Môžete uplatňovať paušál +PHM, ale musíte viesť aj evidenciu jázd.
Otázne pre koho je paušál výhodnejší. Pre Vás je výhodný, ak nabeháte za mesiac veľa km, a cena vozidla nie je až taká vysiká.
1. Napr. cena vozidla:300 000, Sk
Ak nabeháte mes. napr. 3 000, km. Dostanete za nahradu 18600, Sk+spotrebované PHM, pokiaľ auto využívate v súvislosti s činnostou podnikania, nie však k využitiu na súkromné účely.
Ročne by ste mali pribl. 223 200, Sk.z náhrady. (tu si vy platíte výmenu ojeja, opravy ...., to si nedáte preplácať, je to zahrnuté v tej náhrade)
Ak by ste vozidlo prepísali na firmu, ročne upllatňuje firma odpis auta vo výške 1/4 vozidla 75 OOO, Sk. V tomto prípade ako pre Vás ako osobu, je výhodnejšia náhrada 6.2 Sk/km+PHM

2. Ak by však cena auta bola napr. 1 mil. Sk, pri tých istých km. Oplatí sa Vám radšej zaradiť auto do firmy, a uplatňovať si ročné odpisy ako daňové náklady, pričom daňovými výdavkami by boli aj opravy, proste všetko, čo súvisí s vozidlom, kt. používate na podnikanie.

Treba si to zvážiť. Tá evidencia jázd nie je až taká hrozná, ak sa robí priebežne. Hlavu hore.
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
Auto je staršie tak do 250t. Čiže skôr ten paušál. Vďaka za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať