Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka a práca

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Som SZČO, ale mám momentálne pozastavený výkon podnikania z dôvodu, že som na rodičovskej dovolenke, poberám aj rodičovský príspevok. Chcela by som si trochu privyrobiť (o dieťa sa budem ďalej starať, nepôjde do žiadnych jaslí), len potrebovala by som zistiť, akým spôsobom by to bolo najlepšie, aby som z toho príjmu platila čo najmenej odvodov a daní. Budú to jednorazové náhodné príjmy a žiadne veľké sumy. Ja sama som rozmýšľala nad dohodou o vykonaní práce. Potrebovala by som zistiť, či musím v takomto prípade nahlasovať niečo do sociálnej a zdravotnej poisťovne a či musím vôbec niečo platiť (odvody), resp. nad akú sumu zárobku? Nad akú sumu sa momentálne podáva daňové priznanie?
Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Osobná asistentka ZŤPO poberala RP už pred 1.1.2009 a to v plnej výške. Od 1.1.2009 bude mať RP krátený a bude to príspevok za opatrovanie?
Dana 22
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Dana 22 Pozri príspevok
Osobná asistentka ZŤPO poberala RP už pred 1.1.2009 a to v plnej výške. Od 1.1.2009 bude mať RP krátený a bude to príspevok za opatrovanie?
Dana 22
Ak bol rodičovský príspevok priznaný pred 1.1.2009, bude sa aj naďalej vyplácať v plnej výške, ak nepožiadate sama o príspevok na starostlivosť o dieťa. To však určite nepožiadate - to by muselo byť pre Vás výhodnejšie - napríklad ak by ste dieťatko mala v škôlke, alebo by ste mali viac detičiek do 3 rokov. Takže ak žiadosť o príspevok na staroslivosť o dieťa nepodáte, stále budete dostávať rodičovský príspevok.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

dencika Pozri príspevok
Dobrý deň!
Od 30.7.2008 poberám rodičovský príspevok, teda som na rodičovskej dovolenke, mojím zamestnávateľom je manžel. Ak som správne rozumela:Ak mamička začala poberať rodič.príspevok za obdobie pred 1.1.09, tak pre nu platí ešte zákon účinný do 31.12.08, takže má nárok na RP aj v prípade, ak vykonáva zárobkovú činnosť (prac.pomer, živnosť). Dieťa však nemôže dať do materskej škôlky ani jej nesmie vzniknúť nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa. - vid zákon o RP § 12 ods. 8 až 10. tak by som mu mohla oficiálne pomáhať? Nič náročné raz až dva krát do týždna na hodinku papierovačky. Dcérka by tam mohla byť aj so mnou, alebo z babičkou je na dôchodku.
Ak je to možné prosím o radu kam a akou formou sa poprihlasovať prípadne poodhlasovať.
PS:Ak by mi zanikol nárok na rodičovský príspevok tak budem radšej doma.
Pekný deň
Ešte by ma zaujímalo či by to bolo pokračovanie v pracovnom pomere alebo čo by to mala byť práca na dohodu?
Áno, u manžela môžete oficiálne pracovať a nestratíte nárok na rodičovský príspevok, pretože Vám bol priznaný pred 1.1.2009. Môžete to urobiť buď formou návratu do pracovného pomeru u manžela alebo môžete uzatvoriť s manželom dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. V oboch prípadoch je potrebné zájsť na sociálnu poisťovňu a vyplniť registračné listy FO. Ak by ste sa vrátila do pracovného pomeru - myslite aj na 2.dôchodkový pilier - musíte aj tam nahlásiť zmenu.
0 0
MiladaM MiladaM

MiladaM je offline (nepripojený) MiladaM

Ja som na RD,ale uz nie zo zamestnania. Pracujem už druhý rok na DoVP. Dohodu mám vždy na 6 mesiacov cez rok, príjem mám 3000,- mesačne, teda celkom 18.000,- ročne. Teda podla toho čo som tu čítala, nárok na rod. príspevok mám, RD mi začala pred 1.1.2009. Deti mám doma pri sebe, nikto sa mi o ne nestara. ZP teda tiež platiť nemusím.Chcem sa ale spýtať, či nemám povinnosť podať ročné zúčtovanie pre zdrav. poisťovňu. Nepodávala som doteraz nič, ani za rok 2007, ani 2008. Nezmeškala som niečo? Počula som totiž nejaké "šumy", že to bolo treba podať...
0 0
lenkas lenkas

lenkas je offline (nepripojený) lenkas

Dobry den,
ja si len chcem po prečítaní diskusií o rodičvskom príspevku úplne objasnit jednu vec:
Som SZČO, od januára 2007 na RD s pozastaveným výkonom činnosti, poberám rodičovský príspevok.
Od 1.5. 09 by som si chcela obnoviť pozastavenú živnosť (teda žiadne dohody ani pracovný pomer) no syna nedám ani skolky, ani do jaslí, bude so mnou doma (nebude sa teda o neho starať tá "iná" právnická alebo fyzická osoba). Budem mať stále nárok na rodičovský príspevok alebo nie aj ked ho "nikde nedám"?
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Zamestnankyňa z pracovného pomeru nastúpila na rodičovskú dovolenku v 12/2008.
Chceme jej poskytnúť na 8 hod/týždenne prácu na dohodu o pracovnej činnosti.
Je výška zárobku z dohody o prac.činnosti ohraničená, aby nestratila nárok na rod.príspevok?

3-ročné dieťa chce dať do škôlky a 8 mesačné dieťa pri ktorom je na RD bude mať doma pri sebe a pracovať len doma? - ako som z čítania pochopila, to je asi podmienka aby nestratila rodič.príspevok ? - nemôže ho na tých pár hodín nechať pri babke ? a pracovať v priestoroch zamestnávateľa (ide o pomocné účtovné e evidenčné práce)
- myslela som aby jej nevyplýval z toho namiesto rodičovského príspevku len príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 25%.

Tak by bola u nás evidovaná na základe pracovnej zmluvy na rodičovskej dovolenke aj na dohode o vykonávaní činnosti, tak z dohody by sa platilo len garančné a úrazové poistenie.
Mohla by si uplatniť aj nezdanené minimum?
Zdravotné nemusí platiť?
Zarobila by mesačne 32hod x 5eur = 160 EUR
0 0