Zavrieť

Porady

rodičovský príspevok a odvod do fondov

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu : 15.9. mi končí materská dovolenka, chcela by som pokračovať v rodičovskej dovolenke, ale neviem ako postupovať, mám si to ísť nahlásiť do SP, do ZP? aké odvody za mna platí štát a aké si mám platiť dobrovoľne. ďakujem
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

somij
Ak sa dobre pamätám, tak pred 1.8.2006 zákon neukladal povinnosť nahlásiť riadnu starostlivosť o dieťa SP, štát mal platiť dôchodkové poistenie za takéto osoby automaticky - ale odkiaľ to vedel to neviem.
Musím túto svoju odpoveď opraviť - pri hľadaní iného § som našla §229 ods.2, t.j. aj pred 1.8.2006 zákon ukadal povinnosť prihlásiť sa na dôchodkové poistenie pri starostlivosti o dieťa do 30dní, okrem tých osôb, za ktorých nahlasuje materskú a rodičovskú dovolenku zamestnávateľ.
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

guges
môžte mi toto vysvetliť, nejak tomu nerozumiem, keď som konšila materskú a začala poberať rodičovský príspevok, tak ma zamestnávateľ nahlásil, že som ukončila materskú a stala sa osobou starajúcou sa o dieťa do 6 rokov.
Toto pre II.pilier stačí, aby tam za mňa odvádzali DP alebo mám si ísť ešte sama niečo nahlasovať? ďakujem
Rozdiel je v tom, že ak napríklad niekto nevedel, že sa má ísť nahlásiť do SP, že sa staré o dieťa do 3 resp. 6 rokov /nebola žena zamestnaná pred MD alebo zamestnávateľ nenahlásil správne alebo niektorý vôbec nenahlásil/ a neurobil tak do 1. 8. 2006 tak mu nebolo spätne doplatené na dôchodkový účet. Čo pred 1.8.2006 bolo možné, napríklad aj spätne soc. poisť. zaslala príspevky na osobný účet do DSS, od dátumu odkedy bola uzavretá zmluva.
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Ak som dobrovoľne nemocensky poistená a momentálne čerpem materskú dovolenku zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia (ktorá čoskoro končí) mám začať platiť odvody na dobrovoľné NP po prechode na rodičovskú dovolenku tak ako pred tým ? Alebo počas rodičovskej sa na dobrovoľné NP neplatí ?
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

dobrovolne si môžeš platit kedykolvek.
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Počas materskej dovolenky si neplatím (napriek tomu že poistená som) - ide o prerušenie. Ale keď budem na rodičáku a nezruším dobrovoľné tak si budem musieť začať prispeivať ?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Kolejová Pozri príspevok
Ak som dobrovoľne nemocensky poistená a momentálne čerpem materskú dovolenku zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia (ktorá čoskoro končí) mám začať platiť odvody na dobrovoľné NP po prechode na rodičovskú dovolenku tak ako pred tým ? Alebo počas rodičovskej sa na dobrovoľné NP neplatí ?
Ak chcete dalej pokracovat v dobrovolnom poisteni po materskej pocas rodicovskej musite platit, ak sa rozhodnete nepokracovat, musite sa odhlasit.
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Toto som potrebovala počuť. Veľmi pekne ďakujem.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Nemate za co, ja som toto riesila pred 2,5 r. a este som sa nejako zle odhlasila, musela som 1 den doplatit. :-)
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, ja som SZCO na RD. Mám v SP prerušenú živnosť a som poistencom státu, to iste mam oznamene aj na ZP, kde som požiadala o odpustenie platenia odvodov, z dovodu RD. Dnes mi dosiel papier ze podla zmeny zakona mam zase platit. Prečo mam platit, ked činnost SZCO nevykovanavam? pracovnicka ma chcela presviedčat, ze musim mat zrušenu abo prerušenu zivnost, ale podla noveho zakona nemusim na zivnostenskom toto urobit. Ak budem platit, vyjde mi potom preplatok v RZZP? dakujem
0 0
GGÓA GGÓA

GGÓA je offline (nepripojený) GGÓA

Dobrý deň
chcela by som sa spýtať od januára do septembra som bola na rodičovskom, od septembra do decembra som už pracovala. Do septembra som poberala rodičovský príspevok a keď som už pracovala poberala som aj príspevok na starostlivosť o dieťa v čiastke celkom 59,-eur, to sa nezapočítava do príjmu ako rodičovský príspevok???
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

GGÓA Pozri príspevok
Dobrý deň
chcela by som sa spýtať od januára do septembra som bola na rodičovskom, od septembra do decembra som už pracovala. Do septembra som poberala rodičovský príspevok a keď som už pracovala poberala som aj príspevok na starostlivosť o dieťa v čiastke celkom 59,-eur, to sa nezapočítava do príjmu ako rodičovský príspevok???
nie, nezapočítava sa to do príjmu
0 0