Zavrieť

Porady

Obsah pracovnej zmluvy

chcem vás poprosiť o radu alebo link na informácie, ktoré sa tu už možno nachádzajú len ich neviem nájsť.

Čo všetko musí byť uvedené na pracovnej zmluve?
Ako mám do pracovnej zmuvy uviesť, že v dohodnutej mzde sa nachádzajú všetky príplatky za prácu nadčas a vo sviatok - inšpektori z IP to nazvali tzv. fixná mzda? kde v zákonníku práce by som našla paragrafy, ktoré toto umožňujú?

Ďakujem
Usporiadat
povaha povaha

povaha je offline (nepripojený) povaha

som usmievavá :-)
zamestnanec aa dožadoval po neskoršom podpísaní zmluvy (ako bol deň nástupu) požadovať, aby mu do nej nebola zakomponovaná skúšobná doba? Situácia vznikla takáto: nastúpil v určitý deň do zamestnania, PZ bola podpísaná asi o dva dni, ale so spätným dátumom. Pri podpise vyrukoval, že si neželá uvádzať skúšbonú dobu, nakoľko zmluva je podpísaná neskôr... Čo vy nato?
0 0
povaha povaha

povaha je offline (nepripojený) povaha

som usmievavá :-)
ďakujem za odpoveď.. pekne si to napísal... mali by sme mať väčšiu úctu k zákonom...
0 0
ema32 ema32

ema32 je offline (nepripojený) ema32

ahojte poraďáci vie niekto poradiť ako by mala vyzerať dohoda o výkone práce nadčas nad 150 hod až do 400 hodín?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ema32 Pozri príspevok
ahojte poraďáci vie niekto poradiť ako by mala vyzerať dohoda o výkone práce nadčas nad 150 hod až do 400 hodín?
Žiadna špeciálna dohoda o práci nadčas sa v zmysle ZP nemusí spisovať. Podmienky práce nadčas je potrebné dohodnúť so zástupcami zamestnancov spravidla v kolektívnej zmluve. Zamestnanec môže do roka odpracovať 150 hodín nadčasov, pričom zákon taxatívne uvádza, ktoré činnosti sa do tohto limitu nezapočítavajú. Maximálny počet nadčasových hodín za rok v mimoriadnych prípadoch je 150+250 hodín=400 hodín (viď § 97, ods.7-10 ZP).
Naposledy upravil ajobs : 22.02.07 at 11:54
0 0
marcelka76 marcelka76

marcelka76 je offline (nepripojený) marcelka76

ajobs Pozri príspevok
Žiadna špeciálna dohoda o práci nadčas sa v zmysle ZP nemusí spisovať. Podmienky práce nadčas je potrebné dohodnúť so zástupcami zamestnancov spravidla v kolektívnej zmluve. Zamestnanec môže do roka odpracovať 150 hodín nadčasov, pričom zákon taxatívne uvádza, ktoré činnosti sa do tohto limitu nezapočítavajú. Maximálny počet nadčasových hodín za rok v mimoriadnych prípadoch je 250 (viď § 97, ods.7-10 ZP).
Dovolila by som si celkom nesúhlasiť. Tých 250 hodín je dodatočných nad tých 150 hodín. V § 97, ods. 10 je jasne uvedené, že z vážnych dôvodov môžno so zamestnancom dohodnúť výkon práce nad hranicu 150 hodín, ale tu už s tým nemajú zástupcovia zamestnancov nič, pretože to je dobrovoľná práca nadčas. V každom prípade by som z vlastnej skúsenosti odporúčala so zamestnancom podpísať ten súhlas s prácou nadčas, lebo ústny súhlas nezaváži, pokiaľ sa do vás "obuje" inšpektorát práce. Nám vytkli, že nikde nie je zrejmé, že zamestnanci súhlasili a dostali sme pokutu, nikto sa s nami nebavil. Asi preto, že sme veľká zahraničná firma... Takže odvtedy zamestnancovi dávame podpísať niečo v zmysle: "svojím podpisom potvrdzujem, že v zmysle § 97, ods. 10 súhlasím s výkonom práce nadčas v rozsahu do 250 hodín dňa..." Takže si to zvážte.
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Dobrý večer, chcela by som Vás poprosiť - nie mi je celkom jasné, ako v pracovnej zmluve uvádzate miesto výkonu práce napr. u vodičov, smetiarov,
elektromontérov, keď uvedení zamestnanci vykonávajú prácu buď priamo v meste, alebo v okolitých obciach. Zatiaľ mám v pracovných zmluvách uvedené ako miesto výkonu práce adresu sídla firmy u všetkých zamestnancov, či už u tých, ktorí pracujú v sídle firmy napr. v dielni, alebo aj u vodičov, ktorí pracujú
mimo firmy. Vopred ďakujem
0 0
Rooibos Rooibos

Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

Ľaľa,
doporučujem ti dať do PZ napr. pre elektromonterov nasledovne znenie: Miestom výkonu práce je ............................ (adresa sidla prevadzky) alebo miestom výkonu práce je miesto zákazky/stavby(a pod.), montážou/realizáciou ktorej bol zamestnanec poverený.
Podla potreby si to mozes potom modifikovat.
R.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
marcelka76 Pozri príspevok
Dovolila by som si celkom nesúhlasiť. Tých 250 hodín je dodatočných nad tých 150 hodín. V § 97, ods. 10 je jasne uvedené, že z vážnych dôvodov môžno so zamestnancom dohodnúť výkon práce nad hranicu 150 hodín, ale tu už s tým nemajú zástupcovia zamestnancov nič, pretože to je dobrovoľná práca nadčas. V každom prípade by som z vlastnej skúsenosti odporúčala so zamestnancom podpísať ten súhlas s prácou nadčas, lebo ústny súhlas nezaváži, pokiaľ sa do vás "obuje" inšpektorát práce. Nám vytkli, že nikde nie je zrejmé, že zamestnanci súhlasili a dostali sme pokutu, nikto sa s nami nebavil. Asi preto, že sme veľká zahraničná firma... Takže odvtedy zamestnancovi dávame podpísať niečo v zmysle: "svojím podpisom potvrdzujem, že v zmysle § 97, ods. 10 súhlasím s výkonom práce nadčas v rozsahu do 250 hodín dňa..." Takže si to zvážte.
Ďakujem za opravu, samozrejme je to 150+250=400 hodín. Už som opravil aj v príspevku.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať