Zavrieť

Porady

dochodca na dohodu

Prosím o radu:
Do predajne maloobchodu chcem zamestnať dôchodkyňu na dohodu asi na 60 hodín mesačne. Ako mám postupovať?
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Paula
Suhlas s modrou odpoveďou Liba2, až na odvod dane, ten patrí do VOZD (mzdy).
O.k. - neuvedomila som si ako je to v JU. Ďak. za upozornenie
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

tak to zhrniem:

do dohody napíšem hrubú mzdu 99 ,- SK. Odpracuje napr. 150 hod.

99 x 150 = 14 850,00

14 850,00 x 0,8% = 118,80 ale odvediem 119?
14 850 x 0,25% = 37,13 ale odvediem 38?

Je toto zaokruhlovanie správne? 119 + 38 = 157 ,00 do fondov odvediem ako zamestnávateľ, nestrhá sa mu z platu.

14 850 x 19% = 2 821,15 zauokruh.na 2822,00 a túto zaokruh.sumu odvediem daň.úradu. Zamestnancovi vyplatím sumu 14 850 - 2822 = 12 028,00, táto vyplatená suma bude predstavovať čistú mzdu , ktorú aj naúčtujem do peň.denníka?

Všetky sumy 2822 , 157 , 12 028 naúčtujem do denníka výdavok ovpl.základ dane.?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Máš to dobre. Aj ja som opravila svoju odpoveď, lebo aj daň z príjmu je v Jú ako VOZD.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=299909&postcount=20
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Ešte sa vás spýtam, ak som už raz robila dohodu minulý rok a uviedla som v dohode čistú hodinovú mzdu, a to 84,00 SK, tak to mám asi zle, pravda?

počítala som :

84 x 100 hod. = 8400,00

8400 x 19% 1596,00
8400 x 0,8% = 68,00

vyplatená mzda v čistom bola 8400,00. Preddavková suma 1596 sa odviedla na daň.úrad a úraz.poisttenie sa odviedlo 68,00 SK. Mám to zle? Treba urobiť opravné výkazy? za minulý rok? čo všetko musím opraviť, alebo sa mám na to vykašlať?

2) Tento zamestnanec má trvalý pobyt a aj prechodný, momentálne sa zdržiava na prechodnom. Akú adresu mu nahlásiť do sp ? a akú adresu dať na dohodu o vykon.práce?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Akú sumu si vyplatila dohodárovi v tom 2. prípade ? 8400 sk alebo 6720 sk ?
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

vyplatila som 8 400,00
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Ak si mu v čistom vyplatila 8.400, tak potom
hrubá mzda mala byť: 104,- x 100 h. = 10.400,-
daň : 10.400,- x 0,19 = 1.976,-
ÚP: 10.400,- x 0,8% = 84,-
čistá mzda: 10.400,- - 1.976,- = 8.424,-
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

no, ved ja som si to už teraz vypočítala, čo teraz? Čo všetko mám opraviť? alebo sa mám na to vykašlať? na preddav.dane robí rozdiel 375,00 a na odvodoch je rozdiel 15 SK.

Tým pádom mám aj urobený podklad pre ročn.zúčtov. za r.2005 a aj on sám by musel podať dodat.daň.priznanie , kvôli preddavk.dane, ktorú si menej odpočítal a to na základe mne zle vypočítanou mzdou.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

domacnost
vyplatila som 8 400,00
Potom: 8400 : 0,81 = 10371 sk brutto
z toho daň = 1970,50 =1971 sk
10371 - 1971 = 8400 sk netto.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

domacnost
14 850 x 19% = 2 821,15 zauokruh.na 2822,00 a túto zaokruh.sumu odvediem daň.úradu. Zamestnancovi vyplatím sumu 14 850 - 2822 = 12 028,00,
Daň sa zaokruhľuje nadol, teda to bude 2 821,-- Sk a zamestnanec dostane 12 029,-- Sk.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ak doplatíš DÚ 375 sk , budeš musieť opraviť jednak Prehľad za príslušný štvrťrok a aj Hlásenie za r. 2005. Pritom t.r. suma 375 sk bude VNZD.
Zváž či je to pre teba významná suma všetko kvôli tomu opravovať.....
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

vykašlem sa na minulý rok, a ak by prišla kontrola, no tak čo už.... Ďakujem za všetky rady a mám teda uviesť do SP a na dohodu adresu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu? a to zaokruhlovanie podľa bei je oK?
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

áno to zaokrúhľovanie je správne, daň za vždy zaokrúhli nadol. A do SP? Myslíš na prihlášku (registračný list FO)? Tam sa predsa píše adresa trvalého pobytu a potom v oddiely 5. korešpondenčná adresa.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

ešte raz pekne ďakujem za odpovede.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Zaokrúhlovanie chcem si to len overiť:

dane (19%) - zaokrúhliť dole na celé koruny
úrazové a sociálne poistenie (0,8%) - zaokrúhliť hore na celé koruny
garančný fond (0,25%) - zaokrúhliť hore na celé koruny

je to tak správne?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

domacnost
vykašlem sa na minulý rok, a ak by prišla kontrola, no tak čo už.... Ďakujem za všetky rady a mám teda uviesť do SP a na dohodu adresu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu? a to zaokruhlovanie podľa bei je oK?
Nepovedala by som, že čo už....kontrola, ktorá môže prísť až o pár rokov nebude žiadať len doplatok, ale aj "pekné" penále. Ja by som veru nemala kľudný spánok ani jeden deň. Ale rozhodnutie je iba na Tebe.
0 0
Natallka Natallka

Natallka je offline (nepripojený) Natallka

Ahojte poradaci mam na VAs jednu prosbu s otazkou manzel zacat podnikat je SZCO ale nieje platca DPH.Chce zamestnat dochodkynu na jednoduche uctovnictvo len chceme to urobit tak aby nemusela dochodkyna odvadzat dan.Niesom si ista ale tusim sa to da minuly rok to tusim bolo ze rocne nemoze prekrocit sumu 42000 Sk a tento rok?Tusim mesacne je to do 5000 Sk alebo sa mylim?A aku zmluvu mame spravit na dohodu?prosim VAs poradte mi do akej sumy sa to da aby nemusela odvadzat dan.Neviem ci som to tu zrozumitelne napisala.Dakujem vsetkym vopred za odpoved.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Natallka Pozri príspevok
Ahojte poradaci mam na VAs jednu prosbu s otazkou manzel zacat podnikat je SZCO ale nieje platca DPH.Chce zamestnat dochodkynu na jednoduche uctovnictvo len chceme to urobit tak aby nemusela dochodkyna odvadzat dan.Niesom si ista ale tusim sa to da minuly rok to tusim bolo ze rocne nemoze prekrocit sumu 42000 Sk a tento rok?Tusim mesacne je to do 5000 Sk alebo sa mylim?A aku zmluvu mame spravit na dohodu?prosim VAs poradte mi do akej sumy sa to da aby nemusela odvadzat dan.Neviem ci som to tu zrozumitelne napisala.Dakujem vsetkym vopred za odpoved.
Daň v každom prípade bude musieť platiť, len po skončení roka si podá daňové priznanie a ak jej príjem neprekročí polovicu nezdaniteľnej časti (za rok 2008 je NČ ZD 98496 Sk, t.zn., polovica je: 49248 Sk) jej daňová povinnosť bude nulová a DÚ jej vráti celú zrazenú daň späť.
Tá hranica 5000 Sk mesačne platí pre zrážkovú daň. (Ak mesačne nezarobí v hrubom viac ako 5000 Sk, zamestnávateľ zrazí daň a odvedie ju na DÚ ako zrážkovú.) Aj túto však môže dostať späť pri daňovom priznaní.
0 0
Natallka Natallka

Natallka je offline (nepripojený) Natallka

Zita4 Pozri príspevok
Daň v každom prípade bude musieť platiť, len po skončení roka si podá daňové priznanie a ak jej príjem neprekročí polovicu nezdaniteľnej časti (za rok 2008 je NČ ZD 98496 Sk, t.zn., polovica je: 49248 Sk) jej daňová povinnosť bude nulová a DÚ jej vráti celú zrazenú daň späť.
Tá hranica 5000 Sk mesačne platí pre zrážkovú daň. (Ak mesačne nezarobí v hrubom viac ako 5000 Sk, zamestnávateľ zrazí daň a odvedie ju na DÚ ako zrážkovú.) Aj túto však môže dostať späť pri daňovom priznaní.
Zita dakujem velmi pekne za super vysvetlenie som si aj myslela ale nebolo mi to celkom jasne a chcela som si byt ista.
Este mam taku otazocku ak nezarobi mesacne viac ako tych 5000 Sk v hrubom tak nemusim ju prihlasovavt ani do zdravotnej alebo socialnej poiistovne a platit za nu odvody tusim ze?Je to tak?
A dalsia otazocka mam s tou dochodkynou uzavriet asi len dohodu o pracovnej cinnosti kde bude stanovena mesacna odmena 5000 Sk a dat na neurcitu dobu alebo sa tato dohoda musi mesacne obnovovat?
A ako to je s DU?To staci zavolat na DU ze budem zamestanavat takto dochodkynu a ze budem platit tu dan na nu alebo ako to je?A oni mi daju potrebne info ci musim osobne?
Dakujem este raz velmi pekne vopred.
0 0
Natallka Natallka

Natallka je offline (nepripojený) Natallka

A este som zabudla sa opytta tu dan treba zaplatit do 8 dna v mesiaci ako odvody?Dakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať