Zavrieť

Porady

Cestná daň

Konateľ bez príjmu, nie je v prac. pomere vo svojej s.r.o. a má súkromne auto.
Píše cestovné príkazy pre svoju s.r.o., musí mať zaplatenú cestnú daň a tým aj prihlásený na DÚ ako plátca dane z motor. voz.?
Usporiadat
Miška1 Miška1

Miška1 je offline (nepripojený) Miška1

Účtovníčka som a účtovníčkou zostanem ...viac
Pozrela som si stránku dr, už toho zase viem viac. Ale ešte mi jedna vec vŕta v hlave:kedže daňovníkom dane z mot.vozidiel nie je vlastník vozidla, ale spoločnosť alebo živnostník, ktorý ho používa na podnikanie, v mojom prípade s.r.o., potom je asi na mieste, že s.r.o. zaplatila daň. No nemalo byť podané aj daňové priznanie?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Miška1
s.r.o. zaplatila daň. No nemalo byť podané aj daňové priznanie?
No, dobrým zvykom je podať priznanie. Na základe neho si DÚ "spáruje" platbu. Neprišlo vám oznámenie o preplatku na dani, keďže danú sumu nemali k čomu priradiť?

Ale v posledných dvoch príspevkoch píšeš o zaplatenej dani s.r.o.-čkou aj konateľom, tak som už trocha dopletená
Naposledy upravil Paula : 16.11.06 at 22:14
0 0
denabal denabal

denabal je offline (nepripojený) denabal

Dobrý večer. Chcela by som sa spýtať. Spoločník s.r.o., ktorý nie je zamestancom využíva svoje súkromné motorové nákladné vozidlo na firemné účely - dovoz ojazdených MV zo zahraničia. Jedná sa o cesty do Nemecka cca 3 x mesačne. Podľa uvedených príspevkov ani spoločník ani spoločnosť nemusí platiť daň z mot.vozidiel? A má si spoločník uplatňovať cestovné náhrady 6,20+priem.spotreba (bolo by to veľmi vela cca 5000 km mesačne pri spotrebe 12 l na 100 km).Dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
denabal
Dobrý večer. Chcela by som sa spýtať. Spoločník s.r.o., ktorý nie je zamestancom využíva svoje súkromné motorové nákladné vozidlo na firemné účely - dovoz ojazdených MV zo zahraničia. Jedná sa o cesty do Nemecka cca 3 x mesačne. Podľa uvedených príspevkov ani spoločník ani spoločnosť nemusí platiť daň z mot.vozidiel? A má si spoločník uplatňovať cestovné náhrady 6,20+priem.spotreba (bolo by to veľmi vela cca 5000 km mesačne pri spotrebe 12 l na 100 km).Dakujem
Spoločník s.r.o. (aj keď nie je zamestnancom spoločnosti) si môže uplatňovať cestovné náhrady IBA NA OSOBNÉ MOTOROVÉ vozidlo, nákladné motorové vozidlo musí byž súčasťou majetku firmy, musí mať zaplatenú daň z MV a potom si SPOLOČNOSŤ môže uplaňovať SKUTOČNÉ výdavky, nie paušálne 6,20 Sk/km.
Tento príspevok nie je správny, platí to, čo napísali Evanka a andrej_rv.
Naposledy upravil ajobs : 27.11.06 at 20:59
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

ajobs
Spoločník s.r.o. (aj keď nie je zamestnancom spoločnosti) si môže uplatňovať cestovné náhrady IBA NA OSOBNÉ MOTOROVÉ vozidlo, nákladné motorové vozidlo musí byž súčasťou majetku firmy, musí mať zaplatenú daň z MV a potom si SPOLOČNOSŤ môže uplaňovať SKUTOČNÉ výdavky, nie paušálne 6,20 Sk/km. Prečítaj si zákon o cestovných náhradách.
Ajobs, dovolím si nesúhlasiť. Na základe čoho si dospel k tomuto záveru?
Podľa mňa základnú náhradu je možné uplatňovať aj na nákladný automobil a autobus, pokiaľ tieto nie sú evidované v majetku firmy. Zákon iba hovorí, že - citujem:
Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom. (§7 ods.3 zákona o CN)
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Ak spoločník plní pre s.r.o. dohodnuté úlohy, pre účely cestovných náhrad sa v zmysle § 1 ods. 2 ZCN považuje za zamestnanca.
V zmysle § 7 ods. 1 ZCN, ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo mimo vozidla zamestnávateľa (nie je tu napísané "osobné"), patrí mu základná náhrada za každý km jazdy a náhrada za spotrebované PHL.
Podľa § 7 ods. 3 ZCN sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom (v minulosti to bol dvojnásobok náhrady za osobné auto).
Keďže v ZCN nenachádzam žiadne obmedzenie pre použitie aj nákladného vozidla a ZCN dokonca obsahuje postup pre stanovenie náhrad aj pre nákladné automobily, podľa mňa je možné pri splnení všetkých formálnych náležitostí vyžadovaných zákonom náhrady uplatniť aj za nákladný automobil vo vlastníctve konateľa. Jediné obmedzenie pre použitie nákladného auta je to, že nie je nárok na zvýšenie paušálnej náhrady o 15% pri použití prívesu (to sa však dá ošetriť výškou dohodnutej náhrady).
Evanka vidím, že si ma predbehla (naozaj som neopisoval )
Naposledy upravil andrej_rv : 27.11.06 at 20:30
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Ospravedlňujem sa, teraz som si to aj ja pozrel, mal som zafixované iba osobné auto. Máte samozrejme pravdu (Evanka aj andrej_rv), ale svoj príspevok iba označím ako chybný, nevymažem, aby mal zadávateľ otázky relevantnú odpoveď od vás oboch. Sorry
Naposledy upravil ajobs : 27.11.06 at 20:58
0 0
1novacik1 1novacik1

1novacik1 je offline (nepripojený) 1novacik1

vie mi niekto poradit na tuto otazku ohladom cestnej dane-SZCO-má zamestnanca, ktreho docasne pridelil do sro, kde je SZCO konatelom a aj ten zamestnanec je konatelom danej sro-cize vlastne robi vo svojej sro-a v danej sro by chcel vyuzivat osobne motorove vozidlo je povinny platit cestnu dan-moc vsetkym dakujem za kazdy nazor
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

1novacik1
vie mi niekto poradit na tuto otazku ohladom cestnej dane-SZCO-má zamestnanca, ktreho docasne pridelil do sro, kde je SZCO konatelom a aj ten zamestnanec je konatelom danej sro-cize vlastne robi vo svojej sro-a v danej sro by chcel vyuzivat osobne motorove vozidlo je povinny platit cestnu dan-moc vsetkym dakujem za kazdy nazor
Ak je to jeho súkromné MV, daň z MV nemusí zaplatiť.
0 0
1novacik1 1novacik1

1novacik1 je offline (nepripojený) 1novacik1

dakujem uz si mi sice odpovedala na inu otazku ale mam v tom chaos raz sa plati raz nie, cize sa tiez postupuje podla §7
vid tvoj prispevok 9
a ak by to auto nebolo jeho ale manzelky? tak v tom pripade je to ine ?
moc ti dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

1novacik1
dakujem uz si mi sice odpovedala na inu otazku ale mam v tom chaos raz sa plati raz nie, cize sa tiez postupuje podla §7
vid tvoj prispevok 9
a ak by to auto nebolo jeho ale manzelky? tak v tom pripade je to ine ?
moc ti dakujem
Nie je to iné,postup je ten istý. Za predpokladu,že majú bezpodielové vlastníctvo.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

1novacik1
vie mi niekto poradit na tuto otazku ohladom cestnej dane-SZCO-má zamestnanca, ktreho docasne pridelil do sro, kde je SZCO konatelom a aj ten zamestnanec je konatelom danej sro-cize vlastne robi vo svojej sro-a v danej sro by chcel vyuzivat osobne motorove vozidlo je povinny platit cestnu dan-moc vsetkym dakujem za kazdy nazor
Tweety
Ak je to jeho súkromné MV, daň z MV nemusí zaplatiť.
Daň z MV sa neplatí ak zamestnanec využíva na pracovné cesty akékoľvek vozidlo okrem vozidla zamestnávateľa. Teda nemusí to byť ani jeho súkromné MV.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať