Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel

1.11.2004 Vyšiel v zbierke zákonov zákon č. 582/2004, ktorý okrem iného upravuje aj daň z motorových vozidiel. Na stránke www.finance.gov.sk je už aj návrh tlačiva na daňové priznanie k dani z motorových vozidiel, ktoré by malo platiť od 1.1.2005.
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Majus, áno. Klasický vozík za osobným autom .
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

aj prívesný vozík sa musí prihlásiť k CD tak ako motro.vozidlo.
0 0
lsulekova lsulekova

lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

prosim vas, treba sa teda nahlasit na VUC alebo vsetko bezi ako doteraz?
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ako je to s motorovým vozidlom obstaraným v napr. 6.12.2004, kedy mu bolo pridelené evidenčné číslo a začalo sa používať na podnikanie?
Podľa zákona o cestnej dani č.87/1994, daňová povinnosť v tomto prípade vznikne, podľa § 11 ods.1 prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci v ktorom boli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 3 ods.1 (má pridelené evidenčné číslo a používa sa na podnikanie), t.z. k 1.1.2005
alebo sa už použije zákon č.582/2004 - daň z motorových vozidiel § 89,§ 90 a daňové priznanie sa podá tiež k 1.1.2005, ale už podľa tohto nového zákona.
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

upozornenie DR SR k dani z motorových vozidiel:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...veletaky04.doc
0 0
Viťo Tichý Viťo Tichý

Viťo Tichý je offline (nepripojený) Viťo Tichý

Iveta
upozornenie DR SR k dani z motorových vozidiel:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...veletaky04.doc
POdľa mojich informácií (z DÚ), sa daň z motorových vozidiel podáva do 15. januára 2005, podáva sa na príslušnom DÚ, podľa miesta kde je zapísané vozidlo. Podľa toho vyzerá, že firma má sídlo napr. v Leviciach, ale auto má zapísané v prevádzke Trenčíne, tak DP za toto auto sa podáva na DÚ Trenčín.
Ďalej som sa dozvedel:
- že treba všetky vozidlá prihlásiť na novo, teda neplatí to iba pre nové vozidlá,
- že sadzby dani si stanovujú príslušné VÚC
- ja viem zodpovedne povedať, že Nitriansky VÚC zmenil iba sadzbu pre vozidlá s 3 nápravami do 15 t vrátane na sumu 16400,-
- že k zmene sadzieb došlo ešte v Trnavskom, alebo Trenčianskom VÚC a Banskobystrickom (tieto info by mi vedel niekto potvrdiť?, ďakujem)

Príjemné sviatkovanie
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Takže je zmena. Do 15. 01. 2005 treba podať na novom tlačive daň. priznanie na cestnú daň. To som vôbec nevedela. Myslela som, že termín ostal do 31. 01. 2005. A neviete dokedy treba aj uhradiť ?

Kde nájdem sumy koľko je za ktoré auto ?
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Napísala som dopyt na DR, keď dajú vedieť, dám vedieť. (že kde sa dá zistiť výška dane - ja konkrétne zisťujem výšku pre BA I.)
0 0
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

Yvvetta
Takže je zmena. Do 15. 01. 2005 treba podať na novom tlačive daň. priznanie na cestnú daň. To som vôbec nevedela. Myslela som, že termín ostal do 31. 01. 2005. A neviete dokedy treba aj uhradiť ?

Kde nájdem sumy koľko je za ktoré auto ?
Na e-novinach som sa dočítala, že to treba uhradiť do 31. 1. 2005 (síce v nadpise majú 2004, ale my to chápeme)

Daň z motorových vozidiel treba zaplatiť do 31. januára 2005 voľný
Od 1.1.2005 je platný nový zákon o miestnych daniach, ktorý upravuje platenie dane z motorových vozidiel. čítať celý text...
http://www.enoviny.sk/en/clanok.asp?...&wa=W0453EZI12
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Yvvetta
Takže je zmena. Do 15. 01. 2005 treba podať na novom tlačive daň. priznanie na cestnú daň. To som vôbec nevedela. Myslela som, že termín ostal do 31. 01. 2005. A neviete dokedy treba aj uhradiť ?

Kde nájdem sumy koľko je za ktoré auto ?
Ak vychadzam z premisy, ze podla paragrafu 90 sa musi podat do 15 dni po zmene skutocnosti danove priznanie a do toho isteho terminu aj vypocitat a zaplatit, tak zaplatit sa musi tiez do 15.1.2004.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Bubika
Na e-novinach som sa dočítala, že to treba uhradiť do 31. 1. 2005 (síce v nadpise majú 2004, ale my to chápeme)

Daň z motorových vozidiel treba zaplatiť do 31. januára 2005 voľný
Od 1.1.2005 je platný nový zákon o miestnych daniach, ktorý upravuje platenie dane z motorových vozidiel. čítať celý text...
http://www.enoviny.sk/en/clanok.asp?...&wa=W0453EZI12
Sodoma Gomora bola mimoriadne cnostne a usporiadane mesto.
To vyssie uvedene je v rozpore so vsetkym...vcitane zakona.
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Už som sa pýtala v inom príspevku, ak by napr. otec prepísal auto na syna, tak by si syn (živnostník) mohol vo výdavkoch uplatniť cestnú daň ??
0 0
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

hron
Ak vychadzam z premisy, ze podla paragrafu 90 sa musi podat do 15 dni po zmene skutocnosti danove priznanie a do toho isteho terminu aj vypocitat a zaplatit, tak zaplatit sa musi tiez do 15.1.2004.
hron, nech uz by predchadzajuci prispevok bol akakolvek Sodoma Gomora, tak termin 31. 1. 2005 na uhradu dane je spravny. Doporucujem precitat aj paragraf 91 (Platenie dane)Zakona 582/2004, v ktorom je tento termin uvedeny.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

Vera
Už som sa pýtala v inom príspevku, ak by napr. otec prepísal auto na syna, tak by si syn (živnostník) mohol vo výdavkoch uplatniť cestnú daň ??
to závisí od toho, o čo im ide..Ci syn chce byt majitelom auta, aby si ho dal do majetku firmy a zaplatil dan a uctoval o nom, alebo ho chce iba uzívat pre svoju zivnost, zaplatit dan...a uctovat nahrady.
Ak je majitelom (cize auto je zapisane na neho), tak môze pouzit obe alternatívy...
0 0
Viťo Tichý Viťo Tichý

Viťo Tichý je offline (nepripojený) Viťo Tichý

accad
Ako je to s motorovým vozidlom obstaraným v napr. 6.12.2004, kedy mu bolo pridelené evidenčné číslo a začalo sa používať na podnikanie?
Podľa zákona o cestnej dani č.87/1994, daňová povinnosť v tomto prípade vznikne, podľa § 11 ods.1 prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci v ktorom boli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 3 ods.1 (má pridelené evidenčné číslo a používa sa na podnikanie), t.z. k 1.1.2005
alebo sa už použije zákon č.582/2004 - daň z motorových vozidiel § 89,§ 90 a daňové priznanie sa podá tiež k 1.1.2005, ale už podľa tohto nového zákona.
POdľa môjho názoru daňová povinnosť vzniká "prvým dňom nasledujúceho mesiaca, v ktorom bolo auto pridelené EČ" (§11 odst. 1) a daňové priznanie je povinný daňovník podať do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti (§12/1). POdľa toho za auto nakúpené v decembri 2004 je povinnosť podať daňové priznanie do 15. 1. 2005, kedy už platí nový zákon, teda podá sa jedno DP už po novom.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Bubika
hron, nech uz by predchadzajuci prispevok bol akakolvek Sodoma Gomora, tak termin 31. 1. 2005 na uhradu dane je spravny. Doporucujem precitat aj paragraf 91 (Platenie dane)Zakona 582/2004, v ktorom je tento termin uvedeny.
Samozrejme, ze som cital aj ten dalsi paragraf. Ale ten zase nic nevravi o podavani priznania. Takze NETREBA podat danove priznanie? Auto sa nezmenilo, zmenil sa zakon. To nie je zmena? Mimochodom, mate v starom priznani spravne DIC? Platne? Pridelene v tomto roku?
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Mne naša správkyňa povedala, že mám podať DP, hlavne preto, aby sme si porovnali stav. Kupovali sme totiž tento rok nové auto. Inak by sme podávať nemuseli.
0 0
Viťo Tichý Viťo Tichý

Viťo Tichý je offline (nepripojený) Viťo Tichý

Nika
Mne naša správkyňa povedala, že mám podať DP, hlavne preto, aby sme si porovnali stav. Kupovali sme totiž tento rok nové auto. Inak by sme podávať nemuseli.
My máme informácie od spravcov v BA i LV, kedy nám potvrdili podanie DP do 15. 1. 2005. Má to aj logiku, lebo "vznikol" nový zákon č. 582/2004, nová evidencia, ktorú sice vykonáva DÚ ale jednou podstatnou zmenou je, že auto nie je evidované v mieste sídla firmy, ale v mieste evidencie u policajtov (§99 odst.3), preto je podla mňa správny názor podania nových DP.

Všetko dobré do nového roku
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Z citácie zákona 582/2004 Z.z. je zrejmé nasledovné:

Držiteľ motorového vozidla používaného na podnikanie je povinný podať daňové priznanie do 15.1.2005 (§90 odst.1) na DÚ miestne príslušnom podľa miesta evidencie vozidla (§99 odst.3) a zaplatiť daň do 31.1.2005 (§91 odst.1).

Ak si podnikateľ obstará motorové vozidlo v priebeho roku 2005, je povinný podať daňové priznanie a daň zaplatiť do 15 dní od pridelenia evidenčného čísla na DÚ miestne príslušnom podľa miesta evidencie vozidla (§91 odst.2).

Prajem všetkým do nového roku 2005 veľa osobných a pracovných úspechov.
0 0
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

Súhlasím s juko, len dúfam, že potrebné sumy uverejnia v blízkom čase aj pre Bratislavu:O)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať