Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel

1.11.2004 Vyšiel v zbierke zákonov zákon č. 582/2004, ktorý okrem iného upravuje aj daň z motorových vozidiel. Na stránke www.finance.gov.sk je už aj návrh tlačiva na daňové priznanie k dani z motorových vozidiel, ktoré by malo platiť od 1.1.2005.
Usporiadat
kassiopea kassiopea

kassiopea je offline (nepripojený) kassiopea

pracujem ako tak trochu účtovníčka, tak trochu fakturantka, tak trochu na logistike a popri tom študujem na VŠ ...viac
Lina
Dakujem.

Len tento formát ked si otvorím tak tam nejde písať. Divné. Moc sa v tom nevyznám.
Lina na to je program. Ale je plateny. Ale uzasne ulahcuje pracu.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

AdaG
V poučení na vyplnenie DP je napísané, že do riadku 7 je treba uviesť dátzum začatia užívania resp. pridelenia ŠPZ, potvrdili mi to aj na DU, teda napr. ako uviedla Katty - 17.3.2001
Aj ja som postupovala podľa poučenia a dala som dátum, kedy som auto začala používať, čiže pred 1.1.2005.
0 0
gabina gabina

gabina je offline (nepripojený) gabina

Zaujímalo by ma ... či, ak mám auto zapísane na seba.... ako človeka....a potrebujem urobiť zopár ciest ako živnostníčka..... či musím platiť cestnú daň .....
Auto ani pohonné hmoty nedávam do nákladov firmy.... len cesťáky.... ?????
vopred vďaka....
0 0
annab annab

annab je offline (nepripojený) annab

prosim Vas som tu nova a neviem sa tu este dobre orientovat , potrebujem radu mam auto a mam zaplatenu cestnu dan za rok 2004 a chcem si dat do nakladov PHM ale mozem robit aj cestaky ked auto nebolo na policii prehlasene na zivnost?

lebo som pocula ze od novembra netreba chodit na policiu prehlasovat auto tak som teraz z toho zmetena dakujem neviem ci som v spravnej teme?
0 0
aja24 aja24

aja24 je offline (nepripojený) aja24

Prosím, viete mi poradiť kde mám zaradiť karaván v daňovom priznaní? Je to nákladné motorové vozidlo? Prosím poraďte mi, nemôžem sa k tomu dopracovať.
Ďakujem pekne.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

AJA, myslim že toto by ti mohlo pomôcť. Karavan síce nemá motor, ale je to prípojné vozidlo a malo by patriť medzi úžitkové.


Článok I.

Základné ustanovenia

1. Úžitkovým vozidlom sa rozumie vozidlo kategórie M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4
a) kategória M – motorové vozidlá najmenej so štyrmi kolesami určené na prepravu osôb
b) kategória N – nákladné vozidlo najmenej so štyrmi kolesami určené na prepravu nákladov
c) kategória O – prípojné nemotorové vozidlo
2. Celkovou hmotnosťou vozidla je súčet pohotovostnej a užitočnej hmotnosti. V návesových jazdných súpravách sa celkovou hmotnosťou jednotlivého vozidla rozumie numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy.


Článok II.

Predmet dane
(Zákon NR SR č. 582/2004 Z. z.)


Predmetom dane je motorové a prípojné vozidlo (ďalej len vozidlo), ktoré má pridelené evidenčné číslo, osobitné evidenčné číslo alebo zvláštne evidenčné číslo v Slovenskej republike, vozidlo dovezené do Slovenskej republiky, ktoré nie je považované za vozidlo medzinárodnej cestnej premávky a držiteľ vozidla nemá trvalý pobyt v Slovenskej republike, patrí do kategórie vozidiel M, N a do kategórie O a používa sa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Od 1.12.2005 vstupuje do platnosti zákon 517/2005, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 582/2004 o miestnych daniach.

Podľa tejto novely sa predmetom dane z MV stávajú aj vozidlá, ktoré nie sú evidované v SR

(§ 84 Predmet dane Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo (ďalej len „vozidlo"), ktoré možno zaradiť do kategórie vozidiel M, N a O38) a používa sa na podnikanie40) a
a) má pridelené v Slovenskej republike evidenčné číslo, osobitné evidenčné číslo alebo zvláštne evidenčné číslo,40a) alebo
b) nie je evidované v Slovenskej republike.

Zmenený je aj § 85 Daňovník Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.“.

Poznámky pod čiarou k odkazom 38, 40 a 40a znejú:
„38) § 3 ods. 3 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
40) § 2 zákona č. 513/1991 Zb. v znení neskorších predpisov.
§ 6 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení zákona č. 659/2004 Z. z.
40a) § 94 až 96 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 315/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov.“.

Ďalšie zmeny v priloženom linku

http://www.epi.sk/Main/Download.aspx...05c212z517.pdf
Naposledy upravil petra:-) : 29.11.05 at 08:02 Dôvod: doplnenie
0 0
Lenka G. Lenka G.

Lenka G. je offline (nepripojený) Lenka G.

§ 99, ods. 5
Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla.

a

§ 100, ods 2
Výnos z dane vrátane výnosu z pokuty a sankčného úroku vzťahujúcich sa k tejto dani je príjmom rozpočtu vyššieho územného celku, v ktorom územnom obvode je vozidlo evidované. Daňový úrad, ktorý vykonáva správu dane motorových vozidiel, poukáže tieto výnosy za kalendárny mesiac vyššiemu územnému celku, v ktorého obvode je vozidlo evidované.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Dokedy treba zaplatit dan z MV na rok 2006 ?
0 0
juliska juliska

juliska je offline (nepripojený) juliska

Dúfam, že do 31.01.2006.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

no ja šípim 31.12.05
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Juliška máš pravdu ty, do 31.1.06, ufff
0 0
juliska juliska

juliska je offline (nepripojený) juliska

Daň sa platí

vopred bez vyrubenia najneskôr do 31. januára zdaňovacieho obdobia alebo
v štyroch rovnakých splátkach, a to do 31. januára, 30. apríla, 31. júla a 31. októbra, ak celková daň je viac ako 50 000 Sk, alebo
v mesačných splátkach vo výške 1/12 ročnej sadzby dane, a to do posledného dňa v príslušnom kalendárnom mesiaci, ak celková daň je viac ako 250 000 Sk.

Tak teraz neviem. Toto je citované zo zákona.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

V čom problem, bežny človek čo má jedno auto do 31.1.06, ak viac, tak podľa toho čo si citovala zo zákona, teda v závislosti od výšky daňovej povinnosti - 50000 alebo 250000
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ak sme kúpili auto - staršie, fa za auto je k dátumu 21.11.2005, dátum zmeny majiteľa v technickom preukaze 16.11.05, od 16.11.2005 sa na ňom jazdilo už v našej firme a prihlásené na "naše značky" bude zajtra, aký dátum pre daň z motorových vozidiel mám použiť. Od zaradenia do používania, čo je 16. 11? Alebo až ten, keď ho prihlásime na náš dopravný inšpektorát, teda zajtra?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ZuzanaP
ak sme kúpili auto - staršie, fa za auto je k dátumu 21.11.2005, dátum zmeny majiteľa v technickom preukaze 16.11.05, od 16.11.2005 sa na ňom jazdilo už v našej firme a prihlásené na "naše značky" bude zajtra, aký dátum pre daň z motorových vozidiel mám použiť. Od zaradenia do používania, čo je 16. 11? Alebo až ten, keď ho prihlásime na náš dopravný inšpektorát, teda zajtra?
Ak sa začalo používať vo vašej firme 16.11.05, tak to je ten správny dátum vzniku daňovej povinnosti k dani z MV.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Podnikateľ FO prenajímal motorové vozidlo sro, daň z mot.vozidla platil podnikateľ FO. Od 1.12.2005 by mala túto platiť sro-čka, ako používateľ na podnikanie. Ako to mám vyriešiť na DÚ? Mám z FO odhlásiť a žiadať vrátiť preplatok a za sro zase prihlásiť a doplatiť? Vie o tom niekto niečo?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Zmenila sa dako vyska dane z motorovych vozidiel? Alebo platia tie iste?

Dakujem
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

fany a kde by sa to dalo nájsť - myslím paragraf a tak. Vďaka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať