Zavrieť

Porady

Výherné hracie automaty /VHP/

Ahojte poradaci,

mam taky problem, ktory sa tu este neriesil a neviem ani kam ho presne zaradit. Firma ktorej robim ucto sa zaobera prenajmami vyhernych hracich automatov a elektronickych ruliet. Dava ich do krciem a barov a berie od nich mesacne trzbu v percentach a z tej trzby plati najomne za umiestnenie tiez percentom. Moje problemy su nasledovne:
1. od tohto roka musi byt v ucte zaznamenana aj vyhra v jackpote, to mame pokladnicny blok a meno sukromnej osoby ktora si prevzala hotovost ked samozrejme vyhrala.Kam a ako to zauctovat ked sa znizila trzba a z nej sa znizilo najomne za umiestnenie VHP lebo sumy nie su male a obcas sa aj vyhrava:p
2. Vykradli nam krcmy. Jednej bol majitelom moj sef a druha bola cudzej osoby a automaty v nej boli v prenajme. Podarilo sa im vytiahnut hotovost z automatu a tak sme pri pocitadle ktore ukazovalo cca 10000sk
mali len 2000sk v hotovosti.Doklad mam na 2000sk a pravdaze najomne sa platilo z tej sumy kedze viac nezostalo. Mam to vôbec niekde uvadzat v ucte?
AK JE NEAKA DOBRA DUSA NA SLOVENSKU A ROBI PODOBNE UCTO AKO JA OZVI SA LEBO JE TO DOST SURNE...
DIKY
Usporiadat
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, som z tohto úplne mimo, tak v prvom rade prosím o trpezlivosť a v druhom o radu... Mám Zmluvu o spolupráci, vzájomných službách a spoločnom postupe so spoločnosťou Slovenské lotérie a.s.. Podľa všetkých tu spomínaných znakov je to mandátna zmluva. Ja by som odporučila premenovať ju vyslovene na Mandátnu zmluvu. Každý mesiac pošlú na účet odmenu, ktorá je percentom z tržby. Od 01.02.2009 som sa stala platcom DPH. Doteraz som im ani faktúru neposielala, oni ju nechceli, dávali mi prepočtovú tabuľku na základe ktorej poslali peniaze. Aj naďalej budem faktúru vystavovať a účtovať bez DPH. Koeficient budem uplatňovať zrejme len z prenájmu priestorov, pretože som im prefaktúrovala určitú časť telefónnych poplatkov, keďže ich systém je napojený na môj internet. Iné náklady v súvislosti s nimi nemám. Správne? A čo taká elektrická energia? Alebo náklady na kúrenie tých priestorov, na upratovanie?
Ten koeficient... Mala by som si ho dať odsúhlasiť u správcu dane. Ako sa k nemu dopracujem? Podľa §50 ods. 3 odhadom. Takže keď tržby z VHP mám za minulý rok cca 61.000,- Sk, tžby za všetky tovary a služby cca 1.652.000,- Sk (tu sú aj tie tržby z VHP?) tak koeficient bude 0,037? Môžem to takto odhadnúť? Je to skutočne len odhad, keďze tržby sú aj s daňou...
Prosím, obesím sa z toho koeficientu...
Ja som počítala koeficient odhadom až od doby, kedy sme sa stali platiteľmi DPH, a nie za predchádzajúci rok. V prílohe ti zasielam vzor žiadosti o odsúhlasenie a tabuľku, ako som si predbežný koeficient vypočítala - firma sa stala platiteľom od 1. 3. 2008 a používa 2 registračné pokladne.
Daňový úrad nám na základe toho koeficient odsúhlasil.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

abel Pozri príspevok
Ja som počítala koeficient odhadom až od doby, kedy sme sa stali platiteľmi DPH, a nie za predchádzajúci rok. V prílohe ti zasielam vzor žiadosti o odsúhlasenie a tabuľku, ako som si predbežný koeficient vypočítala - firma sa stala platiteľom od 1. 3. 2008 a používa 2 registračné pokladne.
Daňový úrad nám na základe toho koeficient odsúhlasil.
Ďakujem veľmi pekne! Náklady na energie sú v cene prenájmu, tak preto som písala len prenájom... Keďže som platiteľ od 01.02.2009, budem ten koeficient počítať odhadom len z januára, áno? A ak by mi vyšiel koeficient nejakých 0,98, čo je vlastne jedna celá, môžem žiadať daňový úrad, že by som ho nemusela počítať vôbec? Nemáte s tým skúsenosti?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Eva99 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne! Náklady na energie sú v cene prenájmu, tak preto som písala len prenájom... Keďže som platiteľ od 01.02.2009, budem ten koeficient počítať odhadom len z januára, áno? A ak by mi vyšiel koeficient nejakých 0,98, čo je vlastne jedna celá, môžem žiadať daňový úrad, že by som ho nemusela počítať vôbec? Nemáte s tým skúsenosti?
Evka, koeficient som počítala od doby, kedy sa firma stala platiteľom DPH, v tvojom prípade od 1. 2. 2009, nie za január.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

abel Pozri príspevok
Evka, koeficient som počítala od doby, kedy sa firma stala platiteľom DPH, v tvojom prípade od 1. 2. 2009, nie za január.
Ďakujem
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Dada Pozri príspevok
Takže mám mandátnu zmluvu na Výherné automaty, mesačne mi na účet chodí "provízia", podľa toho,čo som sa tu dočítala, tak ju budem dávať do ostatných príjmov a nerátam ju do obratu na DPH. Ale bude sa mi rátať do príjmov, ktoré ovplyvňujú odvody so sociálky? Lebo kolegyňa zisťovala, že tento príjem z mandátnej zmluvy by mal byť v daňovom priznaní uvedený v § 8 a z tohto sa nevypočítavajú potom odvody do sociálky. Viete mi poradiť?
Posúvam, poraďte prosím.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

apo Pozri príspevok
Je to príjem z podnikania, takže OSTATNÉ PRÍJMY daňové spolu s úrokmi pripísanými na BÚ.

Prepáč, niekedy sa celkom nevžijem do položenia toho čo sa pýta, keď má informácie zľava sprava, vtedy je ozaj dôležitý každý detail.

Pozdravujem.

apo
Kolegyňa zisťovala, že tento príjem sa má uvádzať v § 8 a nie v § 6, a ja som si nie celkom istá. Poradíte prosím?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ja ich u všetkých svojich klientov, ktorí majú pohostinskú činnosť alebo reštauráciu, dávam do §6 - ostatné príjmy. Tak keď to kolegyňa zisťovala, mala by zistiť aj to, prečo do §8.
0 0
Maaaria Maaaria

Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

obraciam sa na Vas s otazkou, aj ked som to tu cele presla nenasla som odpoved na moju otazku.
pohostinstvo ktore uctujem ma vyherne hracie pristroje. na konci mesiaca pridu majitelia VHP a vyplatia proviziu z nazbieranych penazi. Nie su platcami DPH, pohostinstvo je platca DPH. Ide mi o to, ci tuto proviziu dam do danoveho priznania k DPH do r.13, cize oslobodene prijmy, alebo tento prijem nikde neuvadzam.
dakujem za odpoved
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ja ho dávam do r. 13
0 0
Maaaria Maaaria

Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

potom tiez ratate koeficient?
0 0
dzakova dzakova

dzakova je offline (nepripojený) dzakova

Citam, citam a neviem si priradit odpoved.
Ako uz bolo pisane, aj ja ma pohostinstvo, kde nam vyuctuju proviziu za kazdy mesiac z VHP. No firma, ktora nam to vyplaca sa stala od tohto roku platcom DPH ako aj pohostinstvo, kde uctujem. Je v tom nejaky rozdiel? A o akom koeficiente pisete, nerozumiem tomu. V minulom roku bolo pohostinstvo pisane na neplatcu DPH a prijem som davala do POZD.
Dakuje za odpoved.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

dzakova Pozri príspevok
Citam, citam a neviem si priradit odpoved.
Ako uz bolo pisane, aj ja ma pohostinstvo, kde nam vyuctuju proviziu za kazdy mesiac z VHP. No firma, ktora nam to vyplaca sa stala od tohto roku platcom DPH ako aj pohostinstvo, kde uctujem. Je v tom nejaky rozdiel? A o akom koeficiente pisete, nerozumiem tomu. V minulom roku bolo pohostinstvo pisane na neplatcu DPH a prijem som davala do POZD.
Dakuje za odpoved.

Skôr ako Ti budeme radiť musíš v Pohode nájsť štúdijný materiál čo je to koeficient. Vojdi do porady o DPH daj si vyhľadať príspevky s kľúčom koeficient a keď budeš vedieť čo sú oslobodené plnenia od dane, čo je to krátenie dane na vstupe koeficientom potom sa až pýtaj v čom si nevieš rady.

Pozdravujem.

apo
0 0
dzakova dzakova

dzakova je offline (nepripojený) dzakova

Dakujem za radu. Vsetko som si presla a som taka "mudra" ako predtym. Lahko sa to vysvetluje tym, co to robia a vedia o com to je. Dalo by ti vela namahy vy svetlit mi to?
Budem velmi vdacna vsetkym, co mi pomozu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

dzakova Pozri príspevok
Dakujem za radu. Vsetko som si presla a som taka "mudra" ako predtym. Lahko sa to vysvetluje tym, co to robia a vedia o com to je. Dalo by ti vela namahy vy svetlit mi to?
Budem velmi vdacna vsetkym, co mi pomozu.
Ak sú to VÝHERNÉ hracie automaty mali by mať medzi sebou podpísanú "Mandátnu zmluvu", lebo zákon hovorí o mandatárovi.

A potom ten "krčmár" faktúruje príjem z automatov bez DPH, lebo podľa zákona o DPH je tento príjem oslobodený od DPH.

trošku zo zákon o DPH
§ 41
Prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier

(1) Oslobodené od dane je prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier osobou, ktorá má povolenie na ich prevádzkovanie podľa osobitného predpisu.21)

(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.


....
no a pretože ten Tvoj klient "krčmár" vykonáva činnosť, ktoré:
- SÚ
oslobodené od DPH /automaty/
- ale aj činnosti , ktoré NIE SÚ oslobodené od DPH/predaj v krčme/ ,

tak musí pri odpočítaní DPH z nákladov rozdeliť náklady na:
- náklady, ktoré sa týkali iba predaja v krčme /napr. tovar/ - 100 % odpočet DPH
- náklady, ktoré sa týkali príjmov z automatov - 0 DPH na odpočet
- náklady, ktoré sa týkali aj predaja aj automatov /napr. elektrika, nájom, /...no a tu musí počítať "koeficient", ktorý si vypočítal a to takto:

podľa § 50 zo zákona o DPH
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy)

P.S.
klikni: http://www.porada.sk/t74054-koeficient.html#post656296
Naposledy upravil Muška : 20.03.09 at 09:44 Dôvod: Doplnenie P.S.
0 0
dzakova dzakova

dzakova je offline (nepripojený) dzakova

Dakujem Muska.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ahojte,

prevzala som JU živnostníka - majitela pohostinstva, ktorý v januári 2009 presiahol obrat 35000€ a od 1.3. je platitelom DPH. Vo svojej prevádzke má umiestnený aj výherný hrací automat, ktorého prevádzkovateľom je firma VIX /preverovala som na stránke drsr - neplatitel DPH/.

Medzi majitelom a prevádzkovatelom je uzatvorená "Zmluva o dodávke prác pri prevádzkovaní výherných prístrojov uzatvorená v súlade s ustanovením § 269, odst.2 Obch.zák."
Majitel pohostinstva je v zmluve definovaný ako správca.

Predmet zmluvy : Táto zmluva upravuje vzťahy medzi správcom a prevádzkovatelom v súvislosti so zabezpečovaním ich prevádzky. Správca sa zaväzuje vykonávať pre prevádzkovatela práce spočívajúce v obsluhe VP, ochrane pred poškodením a vyúčtovaní ...

Dohoda o podieloch z hry : Prevádzkovatel a správca sa dohodli na podieloch hry znížených o vyplatené výhry ...

Niekoľkokrát som čítala príspevok č. 28 od abel, moc som z toho múdra neni. Ako mám posudzovať províziu z hľadiska DPH, ktorú krčmár dostáva :

1. ako oslobodený príjem vstupujúci do koeficientu podľa § 41 odst. 2 Zákona o DPH ?

alebo
2. ako službu, podliehajúcu DPH.

Nie je uzatvorená žiadna mandátna zmluva, doteraz majitel pohostinstva nevystavoval žiadne faktúry, dokladom bol len Protokol z automatov za mesiac + VPD od prevádzkovatela.
Má povinnosť ako platitel DPH vystavovať teraz faktúru ?

Vďaka za každú radu, doklady sa mi dostali do rúk až dnes, tak do termínu na podanie DP DPH odpoveď z DR SR nedostanem.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pre veronikasad a ostatných.

Ak nie je mandátna zmluva tak odmena sa povyšuje o DPH.

Je to podobné ako keby sa krčmár staral o čistenie chodníka pred sídlom firmy majiteľa výherného automatu. Jeho odmena nie je cez mandátnu zmluvu napojená na oslobodené plnenia podľa zákona o DPH.

Zmluvy sú veľmi dôležité, dokiaľ krčmár nebol platiteľom DPH tak to bolo jedno, ale teraz je iná situácia.


apo
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

apo Pozri príspevok
Pre veronikasad a ostatných.

Ak nie je mandátna zmluva tak odmena sa povyšuje o DPH.

Je to podobné ako keby sa krčmár staral o čistenie chodníka pred sídlom firmy majiteľa výherného automatu. Jeho odmena nie je cez mandátnu zmluvu napojená na oslobodené plnenia podľa zákona o DPH.

Zmluvy sú veľmi dôležité, dokiaľ krčmár nebol platiteľom DPH tak to bolo jedno, ale teraz je iná situácia.


apo
Slovenské lotérie a.s. majú uzatvorené zmluvy, ktoré nie sú priamo v názve ako mandátne, ale Zmluva o spolupráci, vzájomných službách a spoločnosm postupe. Vystupuje tu prevádzkovateľ a vykonávateľ. Nie je to vlastne to isté, ako mandatár a mandant?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

apo Pozri príspevok
Pre veronikasad a ostatných.

Ak nie je mandátna zmluva tak odmena sa povyšuje o DPH.

Je to podobné ako keby sa krčmár staral o čistenie chodníka pred sídlom firmy majiteľa výherného automatu. Jeho odmena nie je cez mandátnu zmluvu napojená na oslobodené plnenia podľa zákona o DPH.

Zmluvy sú veľmi dôležité, dokiaľ krčmár nebol platiteľom DPH tak to bolo jedno, ale teraz je iná situácia.


apo
Vďaka za reakciu. Práve som sa vrátila z DU, kde mi pracovníčka poradenského oddelenia tvrdila, že bez ohľadu na to, aká zmluva je uzatvorená, ide o oslobodený príjem, ktorý vstupuje do koeficientu,

Tak som z toho teraz jeleň ...

PS : Pozerala som § 269 odst. 2 Obch.zákonníka :

"Účastníci môžu uzavrieť aj takú zmluvu, ktorá nie je upravená ako typ zmluvy. Ak však účastníci dodatočne neurčia predmet svojich záväzkov, zmluva nie je uzatvorená."
Pracovníčka DU na základe predmetu zmluvy posúdila, že ide o činnosť oslobodenú - aj keď zmluva nie je nazvaná mandátna zmluva. Je to OK ?
Naposledy upravil veronikasad : 21.04.09 at 09:29
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Stanovisko pani z DÚ je zaujímavé.

Moja rada vychádza z informácie z daňových seminárov kde som niekoľkokrát nastolil túto otázku a pani lektorka tvrdí, že ak krčmírova odmena je za nájom priestoru je to nájom a nemá nič spoločné s VHP a ak dostáva odmenu zato, že má dohľad na chodom zariadenia, utiera na ňom prach a ak sa pokazí zavolá majiteľa aby dal majiteľa nie je to odmena oslobodená od dane.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať