Zavrieť

Porady

Výherné hracie automaty /VHP/

Ahojte poradaci,

mam taky problem, ktory sa tu este neriesil a neviem ani kam ho presne zaradit. Firma ktorej robim ucto sa zaobera prenajmami vyhernych hracich automatov a elektronickych ruliet. Dava ich do krciem a barov a berie od nich mesacne trzbu v percentach a z tej trzby plati najomne za umiestnenie tiez percentom. Moje problemy su nasledovne:
1. od tohto roka musi byt v ucte zaznamenana aj vyhra v jackpote, to mame pokladnicny blok a meno sukromnej osoby ktora si prevzala hotovost ked samozrejme vyhrala.Kam a ako to zauctovat ked sa znizila trzba a z nej sa znizilo najomne za umiestnenie VHP lebo sumy nie su male a obcas sa aj vyhrava:p
2. Vykradli nam krcmy. Jednej bol majitelom moj sef a druha bola cudzej osoby a automaty v nej boli v prenajme. Podarilo sa im vytiahnut hotovost z automatu a tak sme pri pocitadle ktore ukazovalo cca 10000sk
mali len 2000sk v hotovosti.Doklad mam na 2000sk a pravdaze najomne sa platilo z tej sumy kedze viac nezostalo. Mam to vôbec niekde uvadzat v ucte?
AK JE NEAKA DOBRA DUSA NA SLOVENSKU A ROBI PODOBNE UCTO AKO JA OZVI SA LEBO JE TO DOST SURNE...
DIKY
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

apo Pozri príspevok
Stanovisko pani z DÚ je zaujímavé.

Moja rada vychádza z informácie z daňových seminárov kde som niekoľkokrát nastolil túto otázku a pani lektorka tvrdí, že ak krčmírova odmena je za nájom priestoru je to nájom a nemá nič spoločné s VHP a ak dostáva odmenu zato, že má dohľad na chodom zariadenia, utiera na ňom prach a ak sa pokazí zavolá majiteľa aby dal majiteľa nie je to odmena oslobodená od dane.

apo
Mám ten istý názor ako ty, čo by si urobil - musím sa rozhodnúť ...
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Fakturovať s DPH.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Kája. Pozri príspevok
Fakturovať s DPH.
Ako to môžete takto jednoznačne povedať? Pár príspevkov skôr som písala, že ja mám zmluvu so Slov. lotérie, ktorá tiež nemá v názve "mandátna", ale podľa obsahu usudzujem, že má jej náležitosti. Jednak vzhľadom na pomenovanie zmluvných strán - prevádzkovateľ, vykonávateľ a tiež napríklad z vety: Vykonávateľ získané oprávnenia na vykonávanie činností spojených s prevádzkovaním terminálov VLT nemôže delegovať na tretie osoby, atď... Oprávnenie na vykonávanie činností, nie prenájom, ani utieranie prachu... Nemyslíte, že napríklad na základe takejto zmluvy by sa malo faktúrovať bez DPH?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ja sa tiež prikláňam k názoru Evky99, lebo
(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.

Dôležité je - čo je v zmluve napísané.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

V zmluve je napísané toto :


Medzi majitelom a prevádzkovatelom je uzatvorená "Zmluva o dodávke prác pri prevádzkovaní výherných prístrojov uzatvorená v súlade s ustanovením § 269, odst.2 Obch.zák."
Majitel pohostinstva je v zmluve definovaný ako správca.

Predmet zmluvy : Táto zmluva upravuje vzťahy medzi správcom a prevádzkovatelom v súvislosti so zabezpečovaním ich prevádzky. Správca sa zaväzuje vykonávať pre prevádzkovatela práce spočívajúce v obsluhe VP, ochrane pred poškodením a vyúčtovaní ...

Dohoda o podieloch z hry : Prevádzkovatel a správca sa dohodli na podieloch hry znížených o vyplatené výhry ...

Nie je to príjem stávok, predaj, žrebov - je to výherný hrací automat ...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

veronikasad Pozri príspevok

Nie je to príjem stávok, predaj, žrebov - je to výherný hrací automat ...
Veronika nie je to príjem stávok, ale zákon hovorí:

(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu.

....a zákon ďalej hovorí čo sa pod tým zabezpečením rozumie:

Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.

Podľa mňa máš v zmluve jasne, že "krčmár" zabezpečuje prevádzkovanie VHA /tzn. iné podobný hry/ v mene a na účet osoby , ktorá má na to povolenie.

Veronika, keďže tá druhá strana nie je platiteľ DPH určite sa mu nebude páčiť ak navýšiš o DPH. A Tvojmu klientovi by sa zasa nepáčilo, keby jeho podiel bol vrátane DPH.

Tiež si myslím, že záleží na OBSAHU zmluvy a nie na NÁZVE.
A podľa mňa Tvoj obsah zmluvy napĺňa vyššie uvedený §.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

apo Pozri príspevok
í, že ak krčmírova odmena je za nájom priestoru je to nájom a nemá nič spoločné s VHP a ak dostáva odmenu zato, že má dohľad na chodom zariadenia, utiera na ňom prach a ak sa pokazí zavolá majiteľa aby dal majiteľa nie je to odmena oslobodená od dane.

apo
...ale tu tiež môže dávať bez DPH. /do 31.3.2009 dokonca MUSÍ faktúrovať nájom bez DPH - keďže vlastník VHP je neplatiteľ DPH/

Moji klienti mali najskôr túto odmenu z VHA ako "nájom priestorov" pod VHA. Až neskôr spísali Dodatok ako Mandátnu zmluvu a rozdeľoval sa príjem:
5 % nájom, 20 % na základe Mandátnej zmluvy. A to len z toho dôvodu, že príjem z tej mandátnej zmluvy sa nezapočítaval do obratu pre DPH.
Naposledy upravil Muška : 21.04.09 at 16:22
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Muška, ale v tej zmluve sa nájom vôbec nespomína :

Predmet zmluvy : Táto zmluva upravuje vzťahy medzi správcom a prevádzkovatelom v súvislosti so zabezpečovaním ich prevádzky. Správca sa zaväzuje vykonávať pre prevádzkovatela práce spočívajúce v obsluhe VP, ochrane pred poškodením a vyúčtovaní ...

Krčmár nerobí žiadne faktúry, pri vyberaní hotovosti sa spíše Protokol z automatov a dostane svoj podiel zo zmluvy.
Ak by som to brala s DPH, musím do zdaniť "zozadu" /provízia = cena s DPH/, asi by mu žiadnu DPH už nedoplatili.
Dnes som sa znovu pokúšala volať do firmy VIX, zajtra by tam mal byť vedúci.
Naposledy upravil veronikasad : 21.04.09 at 18:45
0 0
renocka99 renocka99

renocka99 je offline (nepripojený) renocka99

Aj ja mám otázočku. Novozaložená firma s.r.o., platca DPH - kúpi automaty(2ks výherný a 2ks nevýherný) - uplatniť DPH? Ten automat bude spravovaný starou firmou - majú licencie,majiteľ povedal že si to dáko medzi sebou vykompenzujú.jeden automat výherný a jeden nevýherný dá nový firma do nejakého pohostinstva - platcovi DPH, a 1výherný a 1 nevýh.dá nová fi.do pohostinstva neplátcovi. Ako to všetko účtovať v PU? Aké zmluvy su pre nich naj, aby nebol koeficient? poradte. Dobrá rada nad zlato, Ďakujem všetkým vopred.
0 0
renocka99 renocka99

renocka99 je offline (nepripojený) renocka99

posúvam
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Dobrý deň,
mohol by niekto prilepiť mandátnu zmluvu týkajúcu sa VHP?
Veľmi by mi to pomohlo, vopred veľmi ďakujem...
0 0
renocka99 renocka99

renocka99 je offline (nepripojený) renocka99

prosím Vás nemá niekto s Vás skúsenosti s účtovaním výherných a nevýherných automatov na strane majitela - platcu DPH?
Prosííím
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ahojte, vrátim sa k mandátnym zmluvám. Mám klienta, ktorý prevádzkuje automaty ako mandatár pre 3 spoločnosti, ktoré majú povolenie. U dvoch z nich má podpísanú mandátnu zmluvu. Ale s jednou spoločnosťou zmluvu o podnájme nebyt.priestorov, kde je napísané že nájomné je dojednané vo výške 30% zo sumy výťažku z VHP. Potom spísali dodatok, že budú mandant a mandatár a že odmena bude rozdelená na 25% bude cena za nájom a 5% ako odplata pre služby podľa dodatku /mandatár/. Takže tých 25% mám považovať za nájom a tu fakturovať buď s DPH, alebo sa rozhodnem oslobodiť a tých 5% bude od DPH oslobodených podľa par. 41?
Tento klient je platcom DPH, ale chce platcovstvo zrušiť lebo v minulom roku nemal obrat, mám do obratu započítať aj príjem z mandátnych zmlúv? Ale ak správne čítam par. 4 tak nie. Dakujem za radu.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

adam Pozri príspevok
Dobrý deň,
mohol by niekto prilepiť mandátnu zmluvu týkajúcu sa VHP?
Veľmi by mi to pomohlo, vopred veľmi ďakujem...
Nevie mi nikto pomôcť ?...:-(
0 0
daniela_s daniela_s

daniela_s je offline (nepripojený) daniela_s

ahojte mám otázku ani nie tak k VHP ale k prevádzke krčmy kde sú umiestnené VHP. Kamarát má prenajaté VHP a dostáva mesačne províziu, zákazníkom na VHP by chcel poskytovať občerstvenie zdarma, nevieme sa zhodnúť na tom ako účtovať výdavky na prípravu občerstvenia. Dať ich do daňových nákladov? Neviem či by to nebolo potom reprezentačné.
Ak by to nešlo touto cestou, chcel by to občerstvenie predávať za 0,10 €, čo tiež neviem či môže takto byť, aby všetky náklady na výrobu mohol dať do daňových nákladov.
ďakujem

daniela
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Účtoval som krčmu kde iba provízie samotné vytvorili zisk, z ktorého platiť daň z príjmu sa videlo krčmárovi veľa. Do registračnej pokladnice hádzal iba sporadicky. Potom adekvátne k tržbám za tovar dával aj nákupy tovaru.

Povedal by som, že je to veľmi zlé ak pacientov pri VHP niekto ešte podporí v tom, že ho zadarmo bude nalievať alkoholom. V tomto zmysle výdavok na tovar podporuje tržby na VHP takže by mohol ísť do daňových výdavkov, ale je to maximálne nemorálne. Bŕŕŕŕ.

apo
0 0
daniela_s daniela_s

daniela_s je offline (nepripojený) daniela_s

ďakujem za odpoveď, on nechce dávať alkohol, chcel by dávať občerstvenie ako chlebíčky, chipsy a podobne.
len som si nebola istá či tie výdavky na nákup môže dávať do daňových nákladov, mne to stále príde ako nejaké repre.
ešte raz vďaka
daniela
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Všetko závisí od uhlu pohľadu a ako si podnikateľ dokáže obhájiť svoj pohľad pred správcom dane.

Zákon o dani z príjmov má veľmi všeobecne zadefinované čo môže znižovať základ dane. Ja tomu v skratke hovorím DZU, to sú výdavky na:
- Dosiahnutie
- Zabezpečenie
- Udržanie

príjmov.

Ak chlebíčky a podobné výdavky zarámcuje do DZU a obháji pred správcom dane tak môže.

apo
0 0
diego777 diego777

diego777 je offline (nepripojený) diego777

Zdravim, je tu niekto kto prevadzkuje automaty mohol by mi o tom nieco blizsie povbedat lebo chcem zacat v tom podnikat
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

diego777 Pozri príspevok
Zdravim, je tu niekto kto prevadzkuje automaty mohol by mi o tom nieco blizsie povbedat lebo chcem zacat v tom podnikat
... a máš dobré kontakty v podsvetí?

AK to otvoríš, do 3 dní máš na návšteve výpalníkov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať