Zavrieť

Porady

Môžem využívať auto rodičov na podnikanie?

pp10 pp10

pp10 je offline (nepripojený) pp10

Dobry den.

Mozem vyuzivat auto rodicov na moje podnikanie a davat si do nakladov benzin a amortizaciu? Potrebujem ho niekolkokrat za tyzden sluzobne. Cestnu dan uhradim. Auto je starsie ako 5 rokov.

1. Je nutne uzavriet s rodicmi zmluvu o prenajme auta?
2. Akym sposobom si mozem narokovat naklady na sluzobne cesty?

Dakujem.
Usporiadat
pp10 pp10

pp10 je offline (nepripojený) pp10

viete sa mi vyjadrit k predchadzajucemu textu?

to je asi najlepsie, plne s Vami suhlasim, ale ked s tym rodicia nesuhlasia...
Islo by to aj inak. Napr ze by sme podpisali zmluvu o prenjme auta a v zmluve by sme uviedli cenu za prenajom povedzme 100,- Sk za den alebo to musi byt cena obvykla t.z. cca 500 Sk za den???
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
pp10
viete sa mi vyjadrit k predchadzajucemu textu?

to je asi najlepsie, plne s Vami suhlasim, ale ked s tym rodicia nesuhlasia...
Islo by to aj inak. Napr ze by sme podpisali zmluvu o prenjme auta a v zmluve by sme uviedli cenu za prenajom povedzme 100,- Sk za den alebo to musi byt cena obvykla t.z. cca 500 Sk za den???
Všetko je potrebné brať v súvislostiach. O tomto probléme by sa dalo rozprávať siahodlho. Cena obvyklá sa môže skúmať, ale nemusí. Záleží od celkového pohľadu a okolností. Ak to bude posúdené ako podnikanie, cena obvyklá sa skúmať môže. Ak to bude posúdené ako príležitostná činnosť, tak nemusí. Ale záleží to od konkrétnych podmienok ...
Zvážte aj iný typ zmluvy. Napr. výpožičku podľa § 659 Občianskeho zákonníka.
Tento problém podľa môjho názoru nie je možné paušalizovať a zhrnúť. Všetko závisí od okolností, dĺžky doby prenájmu (či užívania veci), výšky príjmu atď.
Podnikáte? Najjednoduchšie sú štandardné podnikateľské vzťahy. Ostatné je a môže byť vždy dosť nejednoznačné a problematické.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

pp10
viete sa mi vyjadrit k predchadzajucemu textu?

to je asi najlepsie, plne s Vami suhlasim, ale ked s tym rodicia nesuhlasia...
Islo by to aj inak. Napr ze by sme podpisali zmluvu o prenjme auta a v zmluve by sme uviedli cenu za prenajom povedzme 100,- Sk za den alebo to musi byt cena obvykla t.z. cca 500 Sk za den???
Navyše, pre rodičov by príjem z prenájmu predstavoval iný príjem, ktorý by trebalo riadne zdaniť - čiže by mali starosť navyše - podávať komplikovanejšie daňové priznanie. Ja by som tiež nebol za takéto riešenie.
0 0
pp10 pp10

pp10 je offline (nepripojený) pp10

Mate obaja pravdu. Ale nie vzdy to ide vyriesit najjednoduchsie. Preto ma zaujimaju aj ine moznosti, ktore su v mojom pripade najpravdepodobnejsie.

Podnikam samozrejme. Auto potrebujem na obcasne vyjazdy za klientami povedzme dvakrat do tyzdna a rad by som si to uplatnil ako naklad, ked to v podstate je naklad - ved benzin mi nikto len tak nezaplati.

Zmluva o vypozicke? No podla textu z obcianskeho zakonnika to je optimalne riesenie na moju situaciu t.z. ze si este budem robit knihu jazd a je to vyriesene, co myslite?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať