Zavrieť

Porady

Zvýšenie cien zemného plynu 2006

Čo hovoríte na zvýšenie cien zemného plynu od októbra 2006?
Oproti avizovaným 4 % je zvýšenie ceny pre odberateľov v tarife M4 (čo sme asi všetci) takmer dva krát vyššie.
Len dúfam, že v januári nás nečaká ďalšie zvýšenie ceny...

Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

PeterNR
FYI - dnes v SME - Úrad chce polovičné zvýšenie ceny energie čo by malo byť 7 %.

V ďalšom článku sa píše, že "Cena silovej elektriny, ktorú dodávajú elektrárne distribučným spoločnostiam, na tento rok však vzrástla oproti roku 2005 o 12 percent. Od januára by mala zdražieť o ďalších 19 percent."

A jeden aby sa v tom vyznal
Počula som to včera v správach. Je to tak, ako som si v duchu myslela. Jednu energiu zvýšia, druhú znížia, keď to zrátaš dohromady a prepočítaš si ročné náklady zistíš, že aj tak musíš zvýšiť zálohové platby, pretože v konečnom dôsledku sa zase energie zvýšia. Ach, Slovensko naše!
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ja asi počkám a potom zvýšim ak by som musel skôr pre istotu dám +10%. Po vyučtovani sa im to vráti.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Včera som sa v SME dočítal, že "Domácnosti ušetria na plyne asi päť percent".

Vo svetle dnešného článku s názvom "Gazprom chce Európe zdražiť plyn o 15 percent" je imho otázne, povedal by som až zavádzajúce, že sa u nás vôbec hovorí o možnosti zníženia ceny ZP na budúci rok.
Veď informácia o problémoch Gazpromu s kapacitou a nevyhnutnom zvyšovaní kapacity a (alebo) ceny, prebehla odbornými kruhmi minimálne pred dvomi týždňami. Zvýšenie ceny by sa malo týkať všetkých odberateľov, zahraničných aj domácich. Ak sa Putin rozhodol neliberalizovať cenu ZP pre domácich odberateľov až do roku 2008, tým horšie pre tých zahraničných.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Uvidíme ako to nakoniec dopadne. Asi sa to pridraží ale nie od začiatku roka.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Zdá sa, že SPP stále nemá jasno v cenách pre maloodber na 2007. Hlavné je, že domácnosti sú vyriešené v zmysle zadania od vrchnosti.
Plyn zlacnie, elektrina nezdražie
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Tie ich fixne náklady, ktorými si zabezpečili stalé prijmy ma privadzaju do zurivosti , či je to plyn alebo elektrina. To čo robia vonkoncom nieje o šetrení, lebo keď šetriš hodia fixnu a si tam kde si bol, takto ma 2kWh na chatke a v garaži vyjdu 400,-sk/kWh.... lebo platim ich fixnu zložku mesačne takmer 70,-sk, to je biznis... dajme si aj my ešte jednu fixnu zložku za vedenie správy, kedže myslíme na prácu 24h denne, čo vy nato???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

slavica
Tie ich fixne náklady, ktorými si zabezpečili stalé prijmy ma privadzaju do zurivosti , či je to plyn alebo elektrina. To čo robia vonkoncom nieje o šetrení, lebo keď šetriš hodia fixnu a si tam kde si bol, takto ma 2kWh na chatke a v garaži vyjdu 400,-sk/kWh.... lebo platim ich fixnu zložku mesačne takmer 70,-sk, to je biznis... dajme si aj my ešte jednu fixnu zložku za vedenie správy, kedže myslíme na prácu 24h denne, čo vy nato???
Presne tak. Vôbec neide o šetrenie energiou. U mňa je to podobne s plynom, spotrebujem za mesiac za 50,- SK, ale mesačne platím 110,- SKK, lebo 60,- SK je fixná sadzba.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

V kancelárií mám varič dvojhorák na plynovu flašu - malú, flaša mi vydrži cca 3 mesiace za 100,-sk... a to denne na nej varíme. Najradšej by som to tak urobila aj v byte s velkou flašou, ibaže oni dobre vedia, že je to nepohodlne doma a tak nás takto vydieraju...hoci byvat sama, alebo bez deti už to davno mám...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ďalšia perlička, nášmu CDT ÚRSO zvýšil cenu za GJ na predaj znovu. K 1. 10. aj k 1. 1. 2007. Takže hurá, už som sa bála, že by nám nezvýšili k novému roku ceny energií. Momentálne platíme za GJ 668,78 Sk.Kto platí viac? Dáme anketu?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

ja 683,9/GJ /samozrejme s DPH/, tak Elenka si na tom lepšie... o maličko
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

No u nás to je necelých sedemsto neviem presne na halire, ale na koruny to je 699 + haliere okolo 30 ale to nie som si istý.
Našťastie nás to obchádza.

Som zvedavý koľko dajú od nového roku.
Naposledy upravil Orim : 07.12.06 at 21:48
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mirko veď uveď cenu na koľko Vás výjde GJ na ÚK a TÚV. To by ma zaujímalo. K tomu splátky úveru, plat kuričom, elektrická energia. Ak teda môžeš. Mňa by to teda veľmi zaujímalo.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

V Nitre stojí teplo z CZT 698,53 Sk/GJ, vrátane DPH.

V našej kotolni sú v tomto roku náklady cca 433 Sk/GJ. V tom je spotreba plynu + fixná platba, kurič a spotreba el. energie. Ak by som započítal aj revízie, údržbu a opravy kotlov a komínov, bolo by to 440 Sk/GJ. A po pripočítaní ročnej časti nákladov na obnovu technológie po skončení jej životnosti, to vychádza veľmi zhruba 470 Sk/GJ.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

PeterNR
V Nitre stojí teplo z CZT 698,53 Sk/GJ, vrátane DPH.

V našej kotolni sú v tomto roku náklady cca 433 Sk/GJ. V tom je spotreba plynu + fixná platba, kurič a spotreba el. energie. Ak by som započítal aj revízie, údržbu a opravy kotlov a komínov, bolo by to 440 Sk/GJ. A po pripočítaní ročnej časti nákladov na obnovu technológie po skončení jej životnosti, to vychádza veľmi zhruba 470 Sk/GJ.
To sa mi páči. Kotle máte koľko ročné? Asi ešte nie kondenzačné. Po zateplení aj tak budete prerábať aj v kotolni. Bude Vám stačiť nižšia výroba. Malo by to byť ešte "lepšejšie". Nemáš urobený ešte prepočet?
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Kotly máme z roku 1979, celkový výkon 255 kW (bez ohrevu OPV). Budeme prerábať kotolňu aj všetky rozvody vrátane radiátorov - budeme mať celkom nové kúrenie, rozvody teplej a studenej vody v celom dome. Nový výkon kotlov bude 100 kW, a v rámci toho bude aj ohrev vody.

Súčasná spotreba tepla na kúrenie je cca. 0,75-0,8 GJ/m2/rok. Spotreba po obnove domu bude cca 0,23 GJ/m2/rok. Z hľadiska spotreby energie na kúrenie sa dostaneme z kategórie "G" do "C".

Prepočty mám všetky, "najlepší" je ale rozpočet nákladov na obnovu domu - vychádza to cca 530 tis. Sk/byt. Verím že sa mi podarí tento rozpočet znížiť pomocou optimalizácie technického riešenia, a pomocou "boja" dodávateľov vo výberovom konaní.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Držím palce.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Elena Navrátilová
Mirko veď uveď cenu na koľko Vás výjde GJ na ÚK a TÚV. To by ma zaujímalo. K tomu splátky úveru, plat kuričom, elektrická energia. Ak teda môžeš. Mňa by to teda veľmi zaujímalo.
Už som hovoril PetroviNR, že na konci roka dám všetky údaje a prepočty.


0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Orim
Už som hovoril PetroviNR, že na konci roka dám všetky údaje a prepočty.


Nebolo počuť, prepáč.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Elena Navrátilová
Nebolo počuť, prepáč.

Máš dobré uši, počula si dobre, nebolo počuť pretože som to písal.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Orim
Máš dobré uši, počula si dobre, nebolo počuť pretože som to písal.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať