Zavrieť

Porady

Kedy do dôchodku?

Pekný deň,

iba zo zaujímavosti sa chcem opýtať, kedy moja kolegyňa pôjde do dôchodku, keď ma 50 rokov, 3 deti, 6 rokov bola na materskej dovolenke a momentálne je zamestnaná. Ďakujem za odpoveď.

Usporiadat
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ďakujem to som chcela počuť. Takže ak sa nezamestnám a budem na ÚP, tak sa nič nedeje-po dosiahnutí dôchodkového veku mi dôchodok dajú.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

wagner Pozri príspevok
Ďakujem to som chcela počuť. Takže ak sa nezamestnám a budem na ÚP, tak sa nič nedeje-po dosiahnutí dôchodkového veku mi dôchodok dajú.
Áno nárok bude.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ďakujem, som rada. Aj keď by som radšej robila.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
wagner Pozri príspevok
Ďakujem, som rada. Aj keď by som radšej robila.

Len doplním informáciu - roky, ktoré budeš evidovaná na ÚP alebo budeš poberať nejakú dávku (napr. v hmotnej núdzi) sa nezapočítavajú do obdobia dôchodkového poistenia. Ale naopak, započítajú sa tam všetky roky, ktoré si študovala alebo pripravovala si sa na povolanie po ukončení povinnej školskej dochádzky (čiže spravidla od 16 rokov veku).
O predčasný starobný dôchodok sa dá požiadať od 1.1.2008 najskôr 2 roky pred dovŕšením dôchodkového veku.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ďakujem za informácie
0 0
sobica sobica

sobica je offline (nepripojený) sobica

Ahojte, chcela by som sa spýtať. Dnes prišiel za mnou zamestnanec s tým, že počul, že ak chce ísť do riadneho dôchodku stačí mu dosiahnuť len 61 rokov a 8 mesiacov. Je narodný v roku 1947 a má odpracovaných 40 rokov, teda podmienka 15 rokov dôchod. poistenia je splnená. p)odľa mojich informácií má nárok na riadny dôchodok až po dovŕšení dôchodkového veku, čo je u neho vzhľadom na rok narodenia 62 rokov. Je to tak? Alebo som niečo prehliadla a naozaj mu stačí dovŕšiť 61 rokov a 8 mesiacov?
Veľmi pekne ďakujem
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Vek na odchod do dôchodku je 62 rokov (zatiaľ). Vtedy môže ísť do riadneho dôchodku. Keďže má (k31.12.2007) tento zamestnanec 60 rokov, môže ísť len do predčasného dôchodku. Od 1.1.08 platí to, že do predčasného môže ísť len ten, ktorému chýba do riadneho odchodu do dôchodku len 2 roky.
0 0
sobica sobica

sobica je offline (nepripojený) sobica

Veľmi pekne ďakujem. Aj som si myslela, ale keď pri tých dnešný zmenách človek nikdy nevie.
0 0
maja0 maja0

maja0 je offline (nepripojený) maja0

Ahojte. Potrebujem radu. Otec je narodeny v roku 1950. Od roku 1968 je zamestany, t.j. v juli 2008 bude mat 40 rokov odrobenych. Nema narok ist skor do normalneho dochodku (nie predcasneho)? Musi cakat az do svojich 62 rokov?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

maja0 Pozri príspevok
Ahojte. Potrebujem radu. Otec je narodeny v roku 1950. Od roku 1968 je zamestany, t.j. v juli 2008 bude mat 40 rokov odrobenych. Nema narok ist skor do normalneho dochodku (nie predcasneho)? Musi cakat az do svojich 62 rokov?
Ak chce ísť do starobného dôchodku-tak až 62 ročný.
0 0
maja0 maja0

maja0 je offline (nepripojený) maja0

A este jedna otazocka. Ak teraz poziada o predcasny dochodok. Od ktoreho datumu uz v nom bude?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

maja0 Pozri príspevok
A este jedna otazocka. Ak teraz poziada o predcasny dochodok. Od ktoreho datumu uz v nom bude?
Ak spĺňa podmienku odchodu do predčasného dôchodku, je to od dátumu spísania žiadosti o dôchodok.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
maja0 Pozri príspevok
Ahojte. Potrebujem radu. Otec je narodeny v roku 1950. Od roku 1968 je zamestany, t.j. v juli 2008 bude mat 40 rokov odrobenych. Nema narok ist skor do normalneho dochodku (nie predcasneho)? Musi cakat az do svojich 62 rokov?

O predčasný starobný dôchodok môže požiadať až v roku 2010.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Môže ísť do predčasného len 2 roky pred odchodom do riadneho starobného dôchodku t.j. keď bude mať 60 rokov a to v r.2010.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Dobrý večer,
zamestnankyňa sa narodila v r. 1960, má odpracovaných 16 rokov, má dve deti. Nemocensky bola poistená 15 rokov. Ak bude teraz dobrovolne nezamestnaná, stačí keď si bude platiť ZP, bude mať nárok na dôchodok pri dovŕšení veku ?
Ďakujem...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adam Pozri príspevok
Dobrý večer,
zamestnankyňa sa narodila v r. 1960, má odpracovaných 16 rokov, má dve deti. Nemocensky bola poistená 15 rokov. Ak bude teraz dobrovolne nezamestnaná, stačí keď si bude platiť ZP, bude mať nárok na dôchodok pri dovŕšení veku ?
Ďakujem...
Za súčasného znenia zákona jej nárok na starobný dôchodok vznikne. Vzhľadom na dlhú dobu do odchodu na starobný dôchodok, treba myslieť aj na príp. zabezpečenie pre prípad invalidity, kde sú podmienky na priznanie inv.dôchodku postatne tvrdšie.

Pozri § 70 a 72 Zákona o soc.poistení


ŠTVRTÝ DIEL
Invalidný dôchodok

§ 70
Podmienky nároku na invalidný dôchodok
Na začiatok

(1) Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia uvedený v § 72 a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

§ 72
Na začiatok


(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku

a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 22 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 22 rokov do 24 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 24 rokov do 26 rokov je najmenej tri roky,
e) nad 26 rokov do 28 rokov je najmenej štyri roky,
f) nad 28 rokov je najmenej päť rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity, a ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov, z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity.


0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Ďakujem Ti za odpoveď i ďalšiu radu...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
adam Pozri príspevok
Dobrý večer,
zamestnankyňa sa narodila v r. 1960, má odpracovaných 16 rokov, má dve deti. Nemocensky bola poistená 15 rokov. Ak bude teraz dobrovolne nezamestnaná, stačí keď si bude platiť ZP, bude mať nárok na dôchodok pri dovŕšení veku ?
Ďakujem...
.... nárok síce podľa súčasne platného zákona mať bude, ale ten dôchodok bude veľmi nízky (ak nemá už v súčasnosti vysoký priemerný osobný mzdový bod, čo nepredpokladám) ....
Naposledy upravil ajobs : 25.07.08 at 20:45
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Je to upratovačka, mala minimálnu mzdu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ten dôchodok by jej vyšiel tak cca 1600 Sk - pri súčasných cenách a zákonoch.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať