Zavrieť

Porady

Denný vymeriavací základ, ak PN vznikla v ochrannej lehote

Chcela by som sa opýtať, z čoho sa rata denný vymeriavací základ, ak PN vznikla v ochrannej lehote? Do 31.3 som bola zsmestnana u zamestnávateľa A (cca 15 mesiacov). Zároveň som bola na predĺženej rodičovskej doovlenke zo zamestnania B do 30.4.2024. Do zamestnania, kde som čerpala rodičovskú dovolenku (B) som nastúpila 26.4. a docerpala 3 dni doovlenky (26,29 a 30.4.), ktoré som mala. Zároveň k 30.4. mi skončil pracovný pomer v tomto zamestnaní B a vyplatili mi odchodné. Z čoho sa bude ratat denný vymeriavací základ - zo zamestnania A z roku 2023 alwbo zamestnania B (z 3 dni doovlenky)? Ešte doplním, že na PN som od dnes 1.4. Dakujem.
8 komentárov     zbaliť
janep Ešte doplním, z čoho sa bude ratat dávka v nezamestnanosti?
veronikasad Opráv si dátum vzniku PN. Pokiaľ si dovolenku čerpala, nebola ti preplatená, tvoja RD skončila 25.4
janep Nie moja RD skončila 25.4. PN od 1.5.
veronikasad Dnes nie je 1.4, áno 25.4 , teraz mám preklep ja, nedá sa mi opravit
Negoce máš 2x PN?
ak áno, tak zo zamestnania, kde si bola na RD da ti vypočíta dávka nemocenského poistenia z pravdepodobného zárobku z roku 2023 (taký aký by si zrejme dosiahla keby si pracovala) ..........
a z druhého zamestnania? pracovný pomer trval od 01 01 2023? ak áno, tak nemocenská dávka sa počíta z roku 2023, ak netrval od 01 01 2023 tak za dobu od vzniku PP do 28 02 2024)
dávku z poistenia v nezamestnnaosti vznikne ti nárok, ak si mala vyplatené odstupné a aj preplatenú D, ale záleží na výške príjmu u zamestnávateľa A
veronikasad Prečo dvakrát? U prvého zamestnávateľa pracovný pomer skončil 31.3
Negoce píše, že je na pN od 01 04 2024.............ale, je to omyl na PN je od 01 05 2024
takže PN iba 1x..........a z pravdepodobného zárobku z roku 2023
veronikasad Má tam preklep, dnes nie je 1.4.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Denný vymeriavací základ na nemocenské budeš mať z pravdepodobného vymeriavacieho základu u zamestnávateľa B
    Dávka v nezamestnanosti bude zo súčtu príjmov oboch zamestnávateľov za posledných 24 kal.mesiacov. obdobie RD u zamestnávateľa B bude vylucitelna doba

    janep je offline (nepripojený) janep

    janep
    A čo znamená že bude vylucitelna doba RD? Nebudu za brat do úvahy príjmy ktoré som mala počas rodičovskej doovlenky? Iba príjem po skončení RD tie štyri dni?
    Naposledy upravil janep : 01.05.24 at 18:52
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Mala si u zamestnávateľa B počas rodičovskej dovolenky príjem okrem dovolenky a odstupného?
    janep Nie nemala, iba dovolenku a odstupné.
    veronikasad U zamestnávateľa A si mala dohodu alebo pracovnú zmluvu? Mesačná výška príjmu?
    janep Mala som pracovnu zmluvu u zamestnávateľa A - 1400€ (posledne 2 mesiace som však bola PN). Predtým ešte dohodu u iného zamestnávateľa na rok (tam som mala veľmi nízke odvody).
    veronikasad Platí to, čo som napísala v odpovedi včera 18:10. Vylucitelna doba znamená že dní RD sa odpočítajú (vylucia) z počtu kal.dni pri vypocte denného vymeriavacieho základu pre výpočet dávky v nez.
    Negoce janep: oprav si dátum v zadaný otázke, správne má byť 01 05 2024.....
    vieš teda ako sa ti bude počítať dávky v nezamestnanosti?
    janep Nejde mi to volako opravit…veru neviem ako sa dávka bude počítať…mám pocit, že tie paragrafy zákona si volako odporuju…
    Negoce nie neodporujú, jedna a tá istá situácia je z pohľadu nemocenského a druhá z pohľadu PvN.........
    a dávka? výpočet:
    pôjdeš do evidencie na UPSVaR napr. k 01 06 2024 bude sa ti vypočítavať 730 dní poistenia v nezamestnanosti z posledných 4 rokov pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie (to máš) a VZ (zo mzdy, z ktorej bolo zrážané poistenie v nezamestnanosti , ktorú si dosiahla do 01 06 2022 - 31 05 2024)........
    a tu je zrejme problém, že dohoda bola na pár € a bola zaťažená PvN (bola teda s tzv. pravidelným príjmom?
    spočítaš si za aké obdobie si mala príjem (kal. dni) a VZ (zvyčajne HM) ....ak si neporadíš píš, prepočítam.....
    veronikasad Sucet mesačných VZ za posledných 24 kal.mesiacov(spravidla hrubá mzda)/počet kal.dni poistenia zo zamestnania A+4 kal dní zo zamest.B = denný vymeriavací základ. Dávka v nezam.je 50 perc.DVZ.
    V zamestnaní B asi hrubá mzda bude vyššia ako vymeriavací základ pre poistenie v nezam. Treba pripočítať ten.
    veronikasad Na dohodu som zabudla, ak spadá do predch.24 kal.mesiacov a mala si zrážane poistenie v nezam.zrejme ti SP započíta aj tento príjem, čo ti dávku v nezam.znizi
      zbaliť

    Denný vymeriavací základ, ak PN vznikla v ochrannej lehote

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.