Zavrieť

Porady

Rocne vyuctovanie za byt a vyhlaska 503/2022

Ma niekto skusenost s novou vyhlaskou MH SR o rozuctovani nakladov na teplo medzi byty v bytovom dome? Po zateopleni domov a namontovani meracov tepla (s dialkovym odpisom) prisla od "tvorivej skiupiny" p. Hirmana nova vyhlaska, ktora tresta "setricov" a odmenuje prekurovacov.. Koeficient rozratavania tepla sa moze vdaka nej lahko pretocit zo 70:30 (merana spotreba : podlahova plocha) aj na 20:80 v neprospech meranej spotreby. Zaroven vyhlaska nuti majitelov individualnych kotlov (aj tych ci su v dome od jeho kolaudacie) priplacat na teplo z centralnej kotolne cez podlahovu plochu bytu. Ja som toto odmietol, vyuctovanie (ze nedoplatok vyse 300 eur za teplo, ktore som neodobral) som reklamoval a poziadam este spravcu aby mi naratal skutocne naklady suvisiace s uzivanim bytu (podla zmluvy o vykone spravy), co teplo odobrate z centralnej kotolne nie je (ja mam vlastny kotol, u ktoreho si musim platit prevadzku, udrzbu, opravy, vymenu,..). Ako to vidite, radcovia?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
karatemil12 karatemil12

karatemil12 je offline (nepripojený) karatemil12

veronikasad
Sito, máš pravdu, ti rozpocitavaci si u nás nauctovali 15,9671€/byt. Kto to zaplatí? Predsa vlastník bytu... K tomu ročný poplatok za správu 100.20€
100,2 je menej ako u nás 111 !
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

karatemil12
veronikasad
Urobila som prepočet skutočných nákladov na kúrenie,keby ten pomer bol opačný (21% zakl.zlozka,79% spotr.zlozka) zaplatila by som o 101,62€ viac.
Koľko vy tu viete drýstať o NIČOM a ani nemáte na to vplyv! Riešte to tam,kde máte

Rozpočítavač nákladov na UK tlačil farebne, až po mojom súhlase (podľa 503)
jednoduché = napísal som mu koľko dielikov má "namerať" prekurovačovi
JEDNODUCHŠIE : na farebnom som perom opravil dieliky prekurovača !
Čítal som tú 503ku, ale o farbe dielikov tam nie je ani zmienka, tak isto nič o opravách dielikov v prospech prekurvovačov. Nuž čo, aj takí sme ľudia, na Slovensku. Ale ten maximálny rozdiel medzi mimi - maxi 2,5 násobok tam je a to je problém, ten do*---* rozpčítovanie nákladov domu za teplo na jednotlivé byty v dome. Hlavne, že sme zdraví! Neprechládli sme, nepomrzli sme.
Naposledy upravil sito : 29.05.24 at 12:16
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

karatemil12
veronikasad
Urobila som prepočet skutočných nákladov na kúrenie,keby ten pomer bol opačný (21% zakl.zlozka,79% spotr.zlozka) zaplatila by som o 101,62€ viac.
Koľko vy tu viete drýstať o NIČOM a ani nemáte na to vplyv! Riešte to tam,kde máte

Rozpočítavač nákladov na UK tlačil farebne, až po mojom súhlase (podľa 503)
jednoduché = napísal som mu koľko dielikov má "namerať" prekurovačovi
JEDNODUCHŠIE : na farebnom som perom opravil dieliky prekurovača !
Milan, nerozumiem reči tvojho kmeňa. Ako tvoja odpoveď súvisí s tou mojou? Videl si vyúčtovanie nášho domu ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Volal mi klient, má prevadzku (novinový stánok) v nebytových priestoroch domu. V prevádzke nemá prívod tepla (radiátor), doteraz platil len spotrebu studenej vody. Teraz mu správca vyfakturoval základnú zložku prepočítanu na podlahovú plochu prevádzky.
Vztahuje sa 503-ka v plnom rozsahu aj na nebytové priestory, ktoré nikdy predtým neboli vykurovane? (vykuruje olejovym radiátorom)
Naposledy upravil veronikasad : 29.05.24 at 14:57
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

veronikasad
Volal mi klient, má prevadzku (novinový stánok) v nebytových priestoroch domu. V prevádzke nemá prívod tepla (radiátor), doteraz platil len spotrebu studenej vody. Teraz mu správca vyfakturoval základnú zložku prepočítanu na podlahovú plochu prevádzky.
Vztahuje sa 503-ka v plnom rozsahu aj na nebytové priestory, ktoré nikdy predtým neboli vykurovane? (vykuruje olejovym radiátorom)
Veronika, žiaľ nepoteším. "§ 8, ods. (4) Základná zložka podľa odseku 3 sa rozpočítava aj medzi byty a nebytové priestory, ktoré sú odpojené od vykurovacej sústavy v objekte rozpočítavania."

Nie je spomenutý dôvod odpojenia ani čas odpojenia trafiky, či iného objektu, nebytového, či bytového priestoru v dome. Takže ten Hir man ten spôsob rozpočítania *---* nie len tým rozdielom medzi mini - maxi úhradou maximálne 2,5 násobku. Takže tá 503ka nerieši efektívnosť vykurovania domu jednotlivými radiátormi v bytoch! Rieši len čo najmenej rozdielne úhrady za teplo medzi bytmi. Nuž čo? Prišiel úradník do úradníckej vlády a tak si na chvíľočku zaúradoval. A teraz má ľudí na háku. Zaspievajme si, máme doma opičky majú *---* do špičky.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

veronikasad
karatemil12
veronikasad
Urobila som prepočet skutočných nákladov na kúrenie,keby ten pomer bol opačný (21% zakl.zlozka,79% spotr.zlozka) zaplatila by som o 101,62€ viac.
Koľko vy tu viete drýstať o NIČOM a ani nemáte na to vplyv! Riešte to tam,kde máte

Rozpočítavač nákladov na UK tlačil farebne, až po mojom súhlase (podľa 503)
jednoduché = napísal som mu koľko dielikov má "namerať" prekurovačovi
JEDNODUCHŠIE : na farebnom som perom opravil dieliky prekurovača !
Milan, nerozumiem reči tvojho kmeňa. Ako tvoja odpoveď súvisí s tou mojou? Videl si vyúčtovanie nášho domu ?
Je pravda, že Milan tu má požehnaný kmeň, ale stále má len a len jedného náčelníka, ktorý si myslí, že je všemohúci. Škrk sem - škrk tam, tu som ja pán, žiaden iný zákon nepoznám.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

[QUOTE="veronikasad"]
sito
veronikasad
Volal mi klient, má prevadzku (novinový stánok) v nebytových priestoroch domu. V prevádzke nemá prívod tepla (radiátor), doteraz platil len spotrebu studenej vody. Teraz mu správca vyfakturoval základnú zložku prepočítanu na podlahovú plochu prevádzky.
Vztahuje sa 503-ka v plnom rozsahu aj na nebytové priestory, ktoré nikdy predtým neboli vykurovane? (vykuruje olejovym radiátorom)[/QUOTE
Marcel, ale tá trafika nikdy do vykurovacej sústavy zapojená nebola. Nie je tam ani prívod teplej vody

Veronika, žiaľ nepoteším. "§ 8, ods. (4) Základná zložka podľa odseku 3 sa rozpočítava aj medzi byty a nebytové priestory, ktoré sú odpojené od vykurovacej sústavy v objekte rozpočítavania."

Nie je spomenutý dôvod odpojenia ani čas odpojenia trafiky, či iného objektu, nebytového, či bytového priestoru v dome. Takže ten Hir man ten spôsob rozpočítania *---* nie len tým rozdielom medzi mini - maxi úhradou maximálne 2,5 násobku. Takže tá 503ka nerieši efektívnosť vykurovania domu jednotlivými radiátormi v bytoch! Rieši len čo najmenej rozdielne úhrady za teplo medzi bytmi. Nuž čo? Prišiel úradník do úradníckej vlády a tak si na chvíľočku zaúradoval. A teraz má ľudí na háku. Zaspievajme si, máme doma opičky majú *---* do špičky.
Náčelník, *---*!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marcel, prevádzka klienta nikdy do vykurovacej sústavy zapojená nebola. Nie je tam ani prívod teplej vody, tečie len studená...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

veronikasad
Marcel, prevádzka klienta nikdy do vykurovacej sústavy zapojená nebola. Nie je tam ani prívod teplej vody, tečie len studená...
Veronika, chápem to, že ten kto 503ku vymyslel a schválil má v hlave *---*!

"... ktoré sú odpojené od vykurovacej sústavy v objekte rozpočítavania."

Ta trafika bude asi na úrovni zeme, možno je podpivničená, ak jej plocha je zapísaná ako súčasť plochy domu, je to plocha, ktorá je odpojená od vykurovacej sústavy domu. Výnimka, žiadna. Je to hlúposť, ale zákonom stanovená hlúposť, ktorú musí správca, alebo ten kto rozpočítava teplo spotrebované v dome, náklady za to teplo, rešpektovať.

Bolo by dobré uviesť históriu od kedy sa požaduje meranie tepla a tepla v teplej vode v bytoch domu a odkedy sa objavila povinnosť rozpočítavať tie náklady na byty podľa zákona, vyhlášky. Možno by viac pochopili ľudia od kedy a do kedy mohli oni rozhodovať o svojom majetku. Po vyfaktúrovaní nákladov za teplo dodávateľom tepla je už teplo majetok spoluvlastníkov domu, či nie?
Naposledy upravil sito : 29.05.24 at 16:54
0 0
OneUp OneUp

OneUp je offline (nepripojený) OneUp

Po neskutocnej vlne kritiky Sakova ide 503 menit
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

OneUp
Po neskutocnej vlne kritiky Sakova ide 503 menit
Aleba? Koncom apríla, začiatkom mája to bol solokapor spravodlivého rozpočítania nákladov domu na byty v dome v každej televizii. No, uvidíme či to nie je zasa solokapor, či karas?
0 0
VladoJ VladoJ

VladoJ je offline (nepripojený) VladoJ

OneUp
Po neskutocnej vlne kritiky Sakova ide 503 menit
Samozrejme, vsak ja uz tu tyzden pisem, ze ta 503ka je do neba volajuca piiii.... iip!

Kto dnes nezachytil:

https://spravy.rtvs.sk/2024/05/sposo...mohli-usetrit/
0 0
VladoJ VladoJ

VladoJ je offline (nepripojený) VladoJ

sito


Aleba? Koncom apríla, začiatkom mája to bol solokapor spravodlivého rozpočítania nákladov domu na byty v dome v každej televizii. No, uvidíme či to nie je zasa solokapor, či karas?
To bola skor novinarska kacica ako kapor!
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Kačica? Málo - skôr poriadny moriak
0 0
VladoJ VladoJ

VladoJ je offline (nepripojený) VladoJ

misoft
Kačica? Málo - skôr poriadny moriak
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

veronikasad
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ešte jedna pikoska z vyúčtovania v našom BD pri spotrebe studenej vody. Súčet spotreby na bytových vodomerov (42 bytov) je o 466m3 vyšší ako spotreba nameraná na domovom vodomere. Vyriešili to tak, že spotrebu bytových vodomerov "opravili" koeficientom 0.73348.
Je to v poriadku? Čím mohol taký veľký rozdiel vzniknúť? Odpočty boli "na diaľku"
0 0
OneUp OneUp

OneUp je offline (nepripojený) OneUp

veronikasad
Ešte jedna pikoska z vyúčtovania v našom BD pri spotrebe studenej vody. Súčet spotreby na bytových vodomerov (42 bytov) je o 466m3 vyšší ako spotreba nameraná na domovom vodomere. Vyriešili to tak, že spotrebu bytových vodomerov "opravili" koeficientom 0.73348.
Je to v poriadku? Čím mohol taký veľký rozdiel vzniknúť? Odpočty boli "na diaľku"
rozdiel je,ze niekto si manipuluje a "znizuje" spotrebu vody
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

OneUp
veronikasad
Ešte jedna pikoska z vyúčtovania v našom BD pri spotrebe studenej vody. Súčet spotreby na bytových vodomerov (42 bytov) je o 466m3 vyšší ako spotreba nameraná na domovom vodomere. Vyriešili to tak, že spotrebu bytových vodomerov "opravili" koeficientom 0.73348.
Je to v poriadku? Čím mohol taký veľký rozdiel vzniknúť? Odpočty boli "na diaľku"
rozdiel je,ze niekto si manipuluje a "znizuje" spotrebu vody
čítaj pozorne, spotreba na bytových vodomeroch u je vyššia ako na domovom
0 0
OneUp OneUp

OneUp je offline (nepripojený) OneUp

sito
https://www.porada.sk/attachment.php...2&d=1716895418

No neviem, ale čísla vraj nepustia.

382,21 : 3,8909 = 98,23 % základná zložka.
006,88 : 3,8909 = 01,77 % spotrebná zložka.

Kto toto vymyslel, mal niečo v hlave? Mal! *---*!
sito a tu co napises aky pomer na merace som mal ? Lebo minuly rok sme mali 15 % na plochu a 85 % na merace.
Problem je debilna 503 . Jeden byt kupili, rekonstruovali a zariadovali. nebyvali v nom cely rok, nesurilo im to. Nekurili. Tak spravca podla 503 porovnal tento byt s bytom s najvyssou spotrebou. 389 € sme mali podla plochy. Cize byt s najvyssou zaplatil 389 x 2,5 = 972 €. Ked odpocitame 389 € na plochu, tak na merace zaplatil 972- 389 = 583 €. Jeden dielik stal 0,08 €. Cize ten hajzlik minul 7300 dielikov. Ja pre tepelnu pohodu 24 °C som minul 84 dielkov. Toto je ta "spravodlivost " tej skurvenej 503
55.jpg  
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať