Zavrieť

Porady

Rocne vyuctovanie za byt a vyhlaska 503/2022

Ma niekto skusenost s novou vyhlaskou MH SR o rozuctovani nakladov na teplo medzi byty v bytovom dome? Po zateopleni domov a namontovani meracov tepla (s dialkovym odpisom) prisla od "tvorivej skiupiny" p. Hirmana nova vyhlaska, ktora tresta "setricov" a odmenuje prekurovacov.. Koeficient rozratavania tepla sa moze vdaka nej lahko pretocit zo 70:30 (merana spotreba : podlahova plocha) aj na 20:80 v neprospech meranej spotreby. Zaroven vyhlaska nuti majitelov individualnych kotlov (aj tych ci su v dome od jeho kolaudacie) priplacat na teplo z centralnej kotolne cez podlahovu plochu bytu. Ja som toto odmietol, vyuctovanie (ze nedoplatok vyse 300 eur za teplo, ktore som neodobral) som reklamoval a poziadam este spravcu aby mi naratal skutocne naklady suvisiace s uzivanim bytu (podla zmluvy o vykone spravy), co teplo odobrate z centralnej kotolne nie je (ja mam vlastny kotol, u ktoreho si musim platit prevadzku, udrzbu, opravy, vymenu,..). Ako to vidite, radcovia?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

misoft
veronikasad
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.
dcéra v BA 56/44
0 0
VladoJ VladoJ

VladoJ je offline (nepripojený) VladoJ

misoft
veronikasad
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.
to je sila!
0 0
OneUp OneUp

OneUp je offline (nepripojený) OneUp

veronikasad
misoft
veronikasad
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.
dcéra v BA 56/44
Toto nie je sposobene spravcom, ale debilnou 503. Ktora demotivuje setrit
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

"Ma niekto skusenost s novou vyhlaskou MH SR o rozuctovani nakladov na teplo medzi byty v bytovom dome?

Vlado , Má! Po včerajšku už každý, ktorého sa to zo 182ky a 503ky týka, tak už má! A všetci sú tak spokojní a šťastní ako malé deti. A preto to všetci dnes oslavujú.

https://spravy.rtvs.sk/2024/05/sposo...mohli-usetrit/
0 0
OneUp OneUp

OneUp je offline (nepripojený) OneUp

Preco opakujes ten isty link co uz tu je ?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

OneUp
Preco opakujes ten isty link co uz tu je ?
*---*
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

VladoJ
sito


Aleba? Koncom apríla, začiatkom mája to bol solokapor spravodlivého rozpočítania nákladov domu na byty v dome v každej televizii. No, uvidíme či to nie je zasa solokapor, či karas?
To bola skor novinarska kacica ako kapor!
Nooo, neviem? Novinárska kačica je vraj niečo obrovský neskutočné, čo nie je pravda. Ale tá 503ka je realita, pravda. Pravda?! Keby nebola, tak by si nepísal na poradu, či?

Sólokapor? Sólokapor, rybári to vymysleli. Je to niečo extra, unikát, úžasné, neskutočné úžasné, no niečo svetové, obrovské!

Ale, bol, je na Slovensku jeden taký, čo také extra veci nazýval, ATOMOVKY.

Aj tá 503ka je atomovka, ročné vyúčtovanie za teplo na vykurovanie domu na jednotlivé byty v dome dopadlo na Slovensko ako v 45tom bomba na Hirošímu, riadný výbuch spôsobila.

https://www.google.com/url?sa=t&sour...LtDZ2jW5jm_P3i
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Všetcia sa poserte aj s tou vyhláškou.

Je úplne jedno, či tam bude taká alebo onakvejšia vyhláška.
VŽDY to dopadne rovnako = niekto má nedoplatok a niekto má preplatok. ZISKOVÝ je len jeden a to v každom prípade = dodávateľ.

Že vraj šetriči a nešetriči...kuwa, ako sa dá šetriť, ak dodávateľ nastaví na svojich zariadeniach teplo dodávanej pary podľa vonkajšej teploty ?
Čiže ventil s meračom je otvorený na full, no radiátor je chladný jak psí čumák...a tak je to celý deň. No na parádu, sedieť naobliekaný pri sladkých 20° ...sveta žiť.
Niekomu takáto teplota v byte samozrejme postačuje (hlavne tým, čo nie sú doma), no niekomu teda veru nie.

Celé totok je v podstate výmysel mudrlantov z EU. Veď kto vymyslel zateplovanie budov (a do roku 2050 majú byť zateplené VŠETKY), energetické certifikáty, bez emisií a podobné ujoviny...predsa od nich ešte nič normálne nevzišlo.
https://www.google.com/search?client...+nariadenie+eu


Poznámka - montáž samostatných kotlov dodatočne (ako si kto a kedy jak zmyslí) je úplná blbosť.
0 1
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

OneUp
veronikasad
misoft
veronikasad
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.
dcéra v BA 56/44
Toto nie je sposobene spravcom, ale debilnou 503. Ktora demotivuje setrit
Tá 503ka za to nemôže. Môže - nemôže za to ten hrrr muž? Áno - nie? Môžu za to, tí ktorí ju vypracovali a podstrčili mu ju k podpisu bez preverenia, čo spôsobí v rozpočítaní spoločných nákladov na teplo v bytovom dome. Veď vykurovanie bytov nie je novinka, aj v minulých rokoch sa predsa bytové domy vykurovali, bolo na čom skúsiť, potovnať.

Poznám takého jedného správcu, jeho riaditeľa, ktorý povedal, že ak je bytový dom zateplený, tak pomer základnej a spotrebnej zložky by mal byť 80/20 %. V mojom prípade to vlastne dosiahol, ba aj jemne prekročil. Takže nie všetci, ale tí iniciatívny, môžu, môôôžu!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

buchač
Všetcia sa poserte aj s tou vyhláškou.

Je úplne jedno, či tam bude taká alebo onakvejšia vyhláška.
VŽDY to dopadne rovnako = niekto má nedoplatok a niekto má preplatok. ZISKOVÝ je len jeden a to v každom prípade = dodávateľ.

Že vraj šetriči a nešetriči...kuwa, ako sa dá šetriť, ak dodávateľ nastaví na svojich zariadeniach teplo dodávanej pary podľa vonkajšej teploty ?
Čiže ventil s meračom je otvorený na full, no radiátor je chladný jak psí čumák...a tak je to celý deň. No na parádu, sedieť naobliekaný pri sladkých 20° ...sveta žiť.
Niekomu takáto teplota v byte samozrejme postačuje (hlavne tým, čo nie sú doma), no niekomu teda veru nie.

Celé totok je v podstate výmysel mudrlantov z EU. Veď kto vymyslel zateplovanie budov (a do roku 2050 majú byť zateplené VŠETKY), energetické certifikáty, bez emisií a podobné ujoviny...predsa od nich ešte nič normálne nevzišlo.
https://www.google.com/search?client...+nariadenie+eu


Poznámka - montáž samostatných kotlov dodatočne (ako si kto a kedy jak zmyslí) je úplná blbosť.
S tými kotlami, samostatnými v bytových domoch, súhlasím!

Postoj, posroj EU? Ale veď tá to nerobí pre ľudí, pre planétu to robí. A tá patrí všetkým ľuďom, či nie? EU nejak - tak pri tom zabudla, že aj v USA, Čine, Indii, ... žijú ľudia a tým to *---*. A planéta je čim ďalej viac za*---*!

https://www.google.com/url?sa=t&sour...QTFT0aUyX7y5pH

https://www.google.com/url?sa=t&sour...S3TfWhQqhu4U6a
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mne sa tiež nezdá v poriadku, ak priemer domu je 650 dielikov na byt a časť bytov má 50. Nejde len o tepelnú pohodu tych čo sú celý deň doma, ale najmä o nedostatočné vetranie a tvorbu plesní v okolitých bytoch.
Jedna moja klientka sa musela z takéhoto bytu po zateplení vysťahovať,lebo susedia dôchodcovia po zateplení prestali kúriť a ona napriek tomu že kúrila naplno, mala v byte stále vlhko.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

veronikasad
Mne sa tiež nezdá v poriadku, ak priemer domu je 650 dielikov na byt a časť bytov má 50. Nejde len o tepelnú pohodu tych čo sú celý deň doma, ale najmä o nedostatočné vetranie a tvorbu plesní v okolitých bytoch.
Jedna moja klientka sa musela z takéhoto bytu po zateplení vysťahovať,lebo susedia dôchodcovia po zateplení prestali kúriť a ona napriek tomu že kúrila naplno, mala v byte stále vlhko.
Keď sú notesy, zapisovače, merače, nie tepla povinne, malo by byť aj povinné kúrenie, počet bodov, dielikov, jednotiek povinný. Ak nie je splnené, vlastník bytu si dohodnutým spôsobom rozpočítania sám vyrobí postih, pokutu pripočítaním jednotiek k jeho nameranému počtu jednotiek. A po obdržaní vyúčtovania mu to zapáli, že má povinné vykurovanie dodržiavať. Tak!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sito
veronikasad
Mne sa tiež nezdá v poriadku, ak priemer domu je 650 dielikov na byt a časť bytov má 50. Nejde len o tepelnú pohodu tych čo sú celý deň doma, ale najmä o nedostatočné vetranie a tvorbu plesní v okolitých bytoch.
Jedna moja klientka sa musela z takéhoto bytu po zateplení vysťahovať,lebo susedia dôchodcovia po zateplení prestali kúriť a ona napriek tomu že kúrila naplno, mala v byte stále vlhko.
Keď sú notesy, zapisovače, merače, nie tepla povinne, malo by byť aj povinné kúrenie, počet bodov, dielikov, jednotiek povinný. Ak nie je splnené, vlastník bytu si dohodnutým spôsobom rozpočítania sám vyrobí postih, pokutu pripočítaním jednotiek k jeho nameranému počtu jednotiek. A po obdržaní vyúčtovania mu to zapáli, že má povinné vykurovanie dodržiavať. Tak!
Marcel, nepochopil si ma. Ide o zhoršenú kvalitu bývania v okolitých bytoch, hlavne v zateplených tehlových bytoch, v našom meste na starom sídlisku.

Okrem zateplenia k zvýšeniu vlhkosti tiez prispelo výmena okien za plastové
Žiadne zákazy a príkazy, najmä ak su väčšinu dňa doma a sedia v dvoch teplých svetroch a papučiach. Kde sa podel zdravý rozum.
Naposledy upravil veronikasad : 01.06.24 at 09:41
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

veronikasad
sito
veronikasad
Mne sa tiež nezdá v poriadku, ak priemer domu je 650 dielikov na byt a časť bytov má 50. Nejde len o tepelnú pohodu tych čo sú celý deň doma, ale najmä o nedostatočné vetranie a tvorbu plesní v okolitých bytoch.
Jedna moja klientka sa musela z takéhoto bytu po zateplení vysťahovať,lebo susedia dôchodcovia po zateplení prestali kúriť a ona napriek tomu že kúrila naplno, mala v byte stále vlhko.
Keď sú notesy, zapisovače, merače, nie tepla povinne, malo by byť aj povinné kúrenie, počet bodov, dielikov, jednotiek povinný. Ak nie je splnené, vlastník bytu si dohodnutým spôsobom rozpočítania sám vyrobí postih, pokutu pripočítaním jednotiek k jeho nameranému počtu jednotiek. A po obdržaní vyúčtovania mu to zapáli, že má povinné vykurovanie dodržiavať. Tak!
Marcel, nepochopil si ma. Ide o zhoršenú kvalitu bývania v okolitých bytoch, hlavne v zateplených tehlových bytoch, v našom meste na starom sídlisku.

Okrem zateplenia k zvýšeniu vlhkosti tiez prispelo výmena okien za plastové
Žiadne zákazy a príkazy, najmä ak su väčšinu dňa doma a sedia v dvoch teplých svetroch a papučiach. Kde sa podel zdravý rozum.
Veronika, skúsim takto. Ten byt ma z pravej strany susedov dôchodcov, ktorí si povedia, že nebudú kúriť a tak nebudú nič platiť za kúrenie. Nie, podiel zo základnej zložky zaplatia, ale aj tak nekúria, nebudú kúriť 17 - 18 °C v kabátoch im stačí. Z tej strany v miestnosti bytu plesnivie stena. Z ľavej strany bývajú mladomanželia s dvojičkami, 2 - 3 roky. vykurujú na 20 - 22 °C, najviac na 24 °C: Z tej strany miestnosti bytu neplesnivie stena. Ako tých dôchodcov donútiť k účasti sa na primeranom vykurovaní domu, čím? Ich peniazmi!!!

U nás keď sme namontovali tie notesy, tak 6 - 7 bytov zastrečkovalo z podnetu jedného vlastníka, ich vec. Ostatní sme sa dohodli, že tí, čo nemajú merače zaplatia 1,5 násobok maximálnej úhrady za rovnaký byt, m2. Náklady do sa rozpočítali len na byty, ktoré mali zapisovače. Na tie byty, ktoré ich nemali sa napočítali maximálne náklady spolu. Tie sa odčítali od celkových nákladov dome a zbytok sa znova rozpočítal medzi tých, ktorí mali merače tepla. Montovali sme ich hneď po novom roku. a v júni nasledujúceho roku začali ku mne chodiť, aby som im namontoval merače. Nie, ja som ich nemontoval, musíte isť za správcom, ten vám ich namontuje. Aj išli, aj im ich namontoval. Ale? My sme platili 500 x 4 = 2 000 Sk. Oni už po roku a pol 2 500 Sk. Išiel som za správcom, fakturantkou, Z tej faktúry sa 2 000 Sk zaplatí z FPÚaO. Zbytok 500 Sk nech si pýtajú od vlastníka bytu, to navýšenie fakturácie spôsobil on, a aj tak bolo. Boli to ich peniaze, nie peniaze ostatných vlastníkov bytov, ktoré ich donútili k tomu kroku, umožniť montáž meračov tepla v ich byte na spoločnom vykurovacom systéme domu, či nie si myslíš?

Noo, kde sa podel?
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

Staci ak jeden majiteľ bytu, ktorý extremne plytva teplom, ma trojnasobnu spotrebu ako tretina inych, ktorí teplom setria a už nastupi nove pravidlo rozpočítavania nákladov za teplo. My sme mali pomer 60 zakladnej ku 40 spotrebnej zložky a k tomu výrazne zľavy pre polohovo znevýhodnené byty. Teraz kvoli jenemu bytu nam dali základnú zlosku 73 %.
Podľa pomerových meracov sa teraz rozpocita medzi byty smiesne nizka suma. To uz bude výhodnejšie zbaviť sa pomerovych meračov, sú zbytočné.
Trestať treba plytvacov nie tých, ktorí sa správajú šetrne a rozumne
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

Ako chces aby ti nauctovali skutočne odobrane teplo ?? Ako vypocitas teplo ktore k tebe ide od suseda pod tebou, nad tebou a aj od susednych bytov ??
Ak bývaš v bytovom dome musíš sa podriadiť normam, ktoré vymysleli múdri ludia a aj podla skutocnych tepelnych pomerov v bytovkach.
Na sukromnikov sa môžu hrať majitelia individuálnych domov
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mackoivan
Staci ak jeden majiteľ bytu, ktorý extremne plytva teplom, ma trojnasobnu spotrebu ako tretina inych, ktorí teplom setria a už nastupi nove pravidlo rozpočítavania nákladov za teplo. My sme mali pomer 60 zakladnej ku 40 spotrebnej zložky a k tomu výrazne zľavy pre polohovo znevýhodnené byty. Teraz kvoli jenemu bytu nam dali základnú zlosku 73 %.
Podľa pomerových meracov sa teraz rozpocita medzi byty smiesne nizka suma. To uz bude výhodnejšie zbaviť sa pomerovych meračov, sú zbytočné.
Trestať treba plytvacov nie tých, ktorí sa správajú šetrne a rozumne
Plytvačov netreba trestať, tí sa potrestajú sami. Ak jeden kúri pod hranicou povinného kúrenia 30 % priemeru korigovaných jednotiek na byt, toho jedného treba potrestať, nie všetkých so základnou zložkou, zvyšovaním základnej zložky ostatným vlastníkom, to je pokuta pre všetkých v dome. Tak si to myslel?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
mackoivan
Ako chces aby ti nauctovali skutočne odobrane teplo ?? Ako vypocitas teplo ktore k tebe ide od suseda pod tebou, nad tebou a aj od susednych bytov ??
Ak bývaš v bytovom dome musíš sa podriadiť normam, ktoré vymysleli múdri ludia a aj podla skutocnych tepelnych pomerov v bytovkach.
Na sukromnikov sa môžu hrať majitelia individuálnych domov
S týmto sa dá súhlasiť. Len nie som si istý s tými múdrimi ľuďmi.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mackoivan
Ako chces aby ti nauctovali skutočne odobrane teplo ?? Ako vypocitas teplo ktore k tebe ide od suseda pod tebou, nad tebou a aj od susednych bytov ??
Ak bývaš v bytovom dome musíš sa podriadiť normam, ktoré vymysleli múdri ludia a aj podla skutocnych tepelnych pomerov v bytovkach.
Na sukromnikov sa môžu hrať majitelia individuálnych domov
Skutočné teplo ti, vám naúčtuje dodávateľ tepla na základe svojho merača tepla na päte domu. Vlastníci by sa mali dohodnúť na takom spôsobe rozpočítania nákladov za teplo, aby ich nútil čo najrovnomernejšie a čo najefektívnejšie vykurovať ich dom a teda aj úhradu nákladov tak rozdeliť, rozpočítať. Myslíš si, že sa to nedá, alebo, že tak nemôžu?

Ono je to tak, keď o tom rozhoduje niekto, kto sedí za stolom na *---*, sam - tam sa pomrví na ných až kým z neho nevylezie riadna *---*. Napríklad 503ka!
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sito
Plytvačov netreba trestať, tí sa potrestajú sami. Ak jeden kúri pod hranicou povinného kúrenia 30 % priemeru korigovaných jednotiek na byt, toho jedného treba potrestať, nie všetkých so základnou zložkou, zvyšovaním základnej zložky ostatným vlastníkom, to je pokuta pre všetkých v dome. Tak si to myslel?
Marcel a je niekde stanovené povinné kúrenie?
Veď by stačilo vymontovat termostatické ventily, resp. natvrdo ich nastaviť na rovnaký stupeň pre všetky byty. A bude to ako v socializme podľa plochy bytu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať