Zavrieť

Porady

Rocne vyuctovanie za byt a vyhlaska 503/2022

Ma niekto skusenost s novou vyhlaskou MH SR o rozuctovani nakladov na teplo medzi byty v bytovom dome? Po zateopleni domov a namontovani meracov tepla (s dialkovym odpisom) prisla od "tvorivej skiupiny" p. Hirmana nova vyhlaska, ktora tresta "setricov" a odmenuje prekurovacov.. Koeficient rozratavania tepla sa moze vdaka nej lahko pretocit zo 70:30 (merana spotreba : podlahova plocha) aj na 20:80 v neprospech meranej spotreby. Zaroven vyhlaska nuti majitelov individualnych kotlov (aj tych ci su v dome od jeho kolaudacie) priplacat na teplo z centralnej kotolne cez podlahovu plochu bytu. Ja som toto odmietol, vyuctovanie (ze nedoplatok vyse 300 eur za teplo, ktore som neodobral) som reklamoval a poziadam este spravcu aby mi naratal skutocne naklady suvisiace s uzivanim bytu (podla zmluvy o vykone spravy), co teplo odobrate z centralnej kotolne nie je (ja mam vlastny kotol, u ktoreho si musim platit prevadzku, udrzbu, opravy, vymenu,..). Ako to vidite, radcovia?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
OneUp OneUp

OneUp je offline (nepripojený) OneUp

veronikasad
OneUp
veronikasad
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...
Tento problem si tu vytiahla ty. Munka a Valova / Zder / moji kamosi urcite nie su
Ja som nič nevytiahla, len som sa pýtala na pomer rozuctoania v iných mestách. Nie som šetrič ani prekurovac, mám priemernú spotrebu v našom bytovom dome. A v mojom prípade je vyúčtovanie v môj prospech o viac ako 100€ oproti tomu, ak by bol pomer opačný.
Ved si spokojna. Usetrila si 100 €, teplucko mala. Lenze to teplucko ti niekto zaplatil.
Takze uz nie si len klamarka, udavacka, ale aj prizivnicka
1 0
OneUp OneUp

OneUp je offline (nepripojený) OneUp

VladoJ
OneUp
Akoze co Vladoj spekuluje ? Slusne sa pyta na ten nezmysel 503
Dakujem OneUp, z toho co som zatial zistil o tej "spravodlivejsej" vyhlaske mi rozum zostava stat. Preto sa pytam.

Na jednej strane, podla nej ako je nastavena, staci byvat v mensom byte, vyhecovat radiatory naplno a uzivat si "trenirkovych" 25 'C. V bytovke sa urcite najde iny - setrny sused, ktoremu bud prirodzene staci nizsia teplota v byte alebo proste chce setrit na drahej energii (lebo vsak zateplena bytovka, v kazdom byte pomerove merace dialkovo odpocitavane, lebo ideme setrit!). Ked sa "prekurovacom" bude darit, tak koeficient rozratavania podlahovka : merane teplo mozu vytiahnut na krasnych 90:10, cize ludia v bytovke budu prakticky platit podla plochy bytu, nie podla toho kolko spalia.

Druhy poznatok: bic na vlastnikov individualnych kotlov. Tie si musia platit sami, nik im na ne nepriplaca... Teraz im este pan manazer a podnikatel v energetike Hirman oznamil, ze okrem vlastnych nakladov na kotol, budu este doplacat aj prekurovacom napojenym na kotol centralny. Takto ja si spravodlivost teda nepredstavujem. Ak niekto vidi v mojom chapani novej "spravodlivejsej" vyhlasky chybu, budem rad, ked ma opravi...
Mas uplnu pravdu. Vsetko je to o zisku vyrobcov tepla. U nas vyrobca tepla v roku 2022 poziadal vsetkych spravcov, nech vypisu pisomne hlasovanie na zmenu pomeru na 70 % plocha, 30 % merace. Co je vyrobcu tepla do toho ako si rozdelime teplo - svoj majetok ? To ako keby pekari urcovali kolko chleba mame minimalne zjest. A vrchol je postihovat majitelov vlastneho kurenia. Preco by to nemalo byt aj naopak ? Aj im by mali ostatni platit, ze im vykurujuju byty
0 0
VladoJ VladoJ

VladoJ je offline (nepripojený) VladoJ

veronikasad
Mne sa tiež nezdá v poriadku, ak priemer domu je 650 dielikov na byt a časť bytov má 50. Nejde len o tepelnú pohodu tych čo sú celý deň doma, ale najmä o nedostatočné vetranie a tvorbu plesní v okolitých bytoch.
Jedna moja klientka sa musela z takéhoto bytu po zateplení vysťahovať,lebo susedia dôchodcovia po zateplení prestali kúriť a ona napriek tomu že kúrila naplno, mala v byte stále vlhko.
To je pekna hlupost! Treba sa naucit aj vetrat a kurit! A nevyhovarat sa na susedov, ze "maju vypnute radiatory"! Potom bude v byte vlhkost optimalna. Ked niekto "kuri naplno" a ma vysoku vlhkost v byte, bud ma nejaky systemovy problem s obvodovym plastom domu (vzlinajuca vlhkost, voda vnikajuca medzi zateplenie a stenu,...) alebo dotycna otvarala okno len na 10 min. v nedelu!
Naposledy upravil VladoJ : 01.06.24 at 22:11
0 0
VladoJ VladoJ

VladoJ je offline (nepripojený) VladoJ

OneUp
Mas uplnu pravdu. Vsetko je to o zisku vyrobcov tepla. U nas vyrobca tepla v roku 2022 poziadal vsetkych spravcov, nech vypisu pisomne hlasovanie na zmenu pomeru na 70 % plocha, 30 % merace. Co je vyrobcu tepla do toho ako si rozdelime teplo - svoj majetok ? To ako keby pekari urcovali kolko chleba mame minimalne zjest. A vrchol je postihovat majitelov vlastneho kurenia. Preco by to nemalo byt aj naopak ? Aj im by mali ostatni platit, ze im vykurujuju byty
Ano, to si trafill klinec po hlavicke! Aj mne to to tak logicky vychadza: Ked vyrobcovia tepla neuspeli u spravcovskych firiem, isli to skusit na MH SR. A tam im to vyslo!! 503ka sa dostala do platnosti bez verejnej debaty, pekne potichu... Malokto jej rozumel, malokto si ju vsimol. Az ked ludia dostali vyuctovania, zacali sa pytat a chapat o com je tento paskvil (ja som tiez ten pripad priznam sa, vobec by ma nenapadlo, ze niekto vymysli talkuto ujovinu)...
0 0
VladoJ VladoJ

VladoJ je offline (nepripojený) VladoJ

OneUp
veronikasad
OneUp
veronikasad
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...
Tento problem si tu vytiahla ty. Munka a Valova / Zder / moji kamosi urcite nie su
Ja som nič nevytiahla, len som sa pýtala na pomer rozuctoania v iných mestách. Nie som šetrič ani prekurovac, mám priemernú spotrebu v našom bytovom dome. A v mojom prípade je vyúčtovanie v môj prospech o viac ako 100€ oproti tomu, ak by bol pomer opačný.
Ved si spokojna. Usetrila si 100 €, teplucko mala. Lenze to teplucko ti niekto zaplatil.
Takze uz nie si len klamarka, udavacka, ale aj prizivnicka
Ano, vola sa to bezdovodne obohatenie, je na to aj paragraf. Ked niekto kuri "na plne gule" a zaplati mu to cez bytovu plochu niekto iny, napr. clovek s individualnym kurenim, tomu podla tej vyhlasky nik neprispeje na naklady ani cent!
0 0
OneUp OneUp

OneUp je offline (nepripojený) OneUp

VladoJ
OneUp
veronikasad
OneUp
veronikasad
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...
Tento problem si tu vytiahla ty. Munka a Valova / Zder / moji kamosi urcite nie su
Ja som nič nevytiahla, len som sa pýtala na pomer rozuctoania v iných mestách. Nie som šetrič ani prekurovac, mám priemernú spotrebu v našom bytovom dome. A v mojom prípade je vyúčtovanie v môj prospech o viac ako 100€ oproti tomu, ak by bol pomer opačný.
Ved si spokojna. Usetrila si 100 €, teplucko mala. Lenze to teplucko ti niekto zaplatil.
Takze uz nie si len klamarka, udavacka, ale aj prizivnicka
Ano, vola sa to bezdovodne obohatenie, je na to aj paragraf. Ked niekto kuri "na plne gule" a zaplati mu to cez bytovu plochu niekto iny, napr. clovek s individualnym kurenim, tomu podla tej vyhlasky nik neprispeje na naklady ani cent!
Podla tej vyhlasky ide teplo jednosmerne k majitelom individualneho kurenia. Naopak uz nie.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
VladoJ
Ano, vola sa to bezdovodne obohatenie, je na to aj paragraf.
...ale tento paragraf nemyslíš vážne...či ???
Dokonca nejde ani o neoprávnené obohatenie...

Ku zvyšku sa nemá význam vyjadrovať.
0 1
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak sa niekto neoprávnene obohacuje tak to je hnup, ktorý berie teplo z okolitých bytov a ešte tu vyplakava. Viem o čom píšem, mala som tri roky nad sebou neobývaný byt.
Radosť mať takého suseda, nech sa presťahuje na cistinku uprostred lesa, kde líšky dávajú dobrú noc, tam mu nikto nebude prekážať.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

veronikasad
sito
veronikasad
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...
*---*. Myslíš si, že vlado postrehne tvoj jediný rozumný príspevok k jeho otázke? Ze ho nájde a dá ti plusku? A ak v parlamente nemá kaaamošov, kam sa má obrátiť? Na ľavú, či pravú stranu. Najlepšie potom keď sa výbere tam, kam aj králi chodia peši a odbaví si veľkú stranu.
Marcel, neviem kto je Vlado a ja mám všetky plusky mimo odborných tém na háku
Ešte jeden malý dovetok: vyhláška platí dosť dlho, prečo kviciaci "odborníci" sa zobudili až keď dostali vyúčtovanie?
Dovetok: Viac ako 5 m, ale po prečítaní možno bude mať o vykurovaní a rozpočítaní nákladov na byty bude mať jasnejší uhol pohľadu na vec. Čas nie je možné vrátiť. V čase späť sa dá vrátiť, internet tomto čase umožňuje. Slov-Lex, stránka ministerstva spravodlivosti na ktorej sú evidované zákony. Na konci zákona je uvedený zákon ktorý zákon bol zrušený.

Ako to teda bolo s meraním tepla a rozpočítavaní tepla v čase od 1.1.1988?

94/1987, vyhláška Federálneho ministerstva palív a energetiky.

"Prevádzkovatelia obytných alebo iných budov, ktoré sú v užívaní viacerých spotrebiteľov tepla, sú povinní inštalovať merače tepla pre vykurovanie u jednotlivých spotrebiteľov, pokiaľ dôjde k dohode všetkých spotrebiteľov tepla s prevádzkovateľom týchto budov."

Platilo od 1.1.1988 do 30.5.1991.

Kedže to bolo za komunistov, tak dohoda všetkých neprichádzala do úvahy. Diktát, áno. Ale to bola len skôr taká úvaha, že by sa malo s teplom hospodáriť inak. Spôsob rozpočítania, vyhláška nedoporučuje.

206/1991, vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

"Vlastníci alebo správcovia obytných budov sú povinní inštalovať meradlá tepla na vykurovanie u jednotlivých odberateľov, ak to sústava ústredného vykurovania umožňuje, po vybavení jednotlivých spotrebičov regulačným zariadením."

"Organizácie, ktoré musia merať vyrobené, dodané alebo spotrebované teplo, sú povinné využívať získané údaje na účtovanie tepla."

To už bolo po nežnej a zvýšení ceny tepla o 321 %. A zasa je to s podmienkou. Ak to nejde, tak to nejde! A nešlo to, na bytových domoch sa nič nedialo, možno nejaká výnimka.

Platilo od 30.5.1991 do 31.12.2004.

70/1988, zákon schválila Národná rada Slovenskej republiky, parlament.

"Priamy odberateľ tepla je povinný udržiavať hydraulicky vyregulovanú sústavu tepelných zariadení za odberným miestom."

Zákon ukladá povinnosť vlastníkom, správcom bytových domoch v bytových domoch, vyregulovať vykurovací systém, aby bol každý byt v dome vykurovaný, riadne v norme. O meraní tepla u konečných spotrebiteľov ani zmienka, teda ani o spôsobe rozpočítania spoločných nákladov domu na jednotlivé byty v dome. Klasika, podľa m2.

657/2004, zákon schválila Národná rada Slovenskej republiky, parlament.

"Odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, je povinný zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel tepla alebo pomerových rozdeľovačov tepla na vykurovanie u konečného spotrebiteľa do štyroch rokov od nadobudnutia účinnosti tohto zákona; ak všetci koneční spotrebitelia požiadajú dodávateľa alebo odberateľa, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, o zapojenie určeného meradla tepla alebo o zapojenie pomerových rozdeľovačov tepla, je dodávateľ alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, povinný zapojiť určené meradlo tepla alebo pomerové rozdeľovače tepla do jedného roka od doručenia žiadosti o zapojenie týchto meradiel. Ak sa dohodnú všetci koneční spotrebitelia na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, povinnosť zapojenia určeného meradla tepla alebo pomerových rozdeľovačov tepla nevzniká."

"využívať na rozpočítavanie množstva dodaného tepla určené meradlá tepla alebo pomerové rozdeľovače tepla na vykurovanie u konečného spotrebiteľa."

"rozpočítavať množstvo dodaného tepla podľa pravidiel rozpočítavania."

Platilo od 1.1.2005 do 1.4.2007.

630/2005, vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Úrad určil v ods. (1) pomer, základný 40 : 60 %. Zároveň určil minimálny rozsah základnej zložky 30 až 50 % a spotrebnej v rozsahu 50 až 70 %.


"Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu( 182ka) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 2 až 9 sa neuplatňuje.

A zasa podmienka, pokiaľ jeden vlastník bytu nesúhlasí s meraním tepla, merať teplo sa v bytovom dome merať nebude! Ak sa všetci dohodnu, platí toto.

630/2005, vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Úrad určil v ods. (1) pomer, základný 40 : 60 %. Zároveň určil minimálny rozsah základnej zložky 30 až 50 % a spotrebnej v rozsahu 50 až 70 %.

"Základná zložka na dodané teplo podľa odseku 2 sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie a nemajú priamo uzatvorenú zmluvu o dodávke a odbere tepla s dodávateľom tepla, pričom podlahová plocha bytu alebo nebytového priestoru s individuálnym vykurovaním sa vynásobí koeficientom
a)
0,25 pri bytoch a nebytových priestorov v nadstavbách a v stavbách do podkrovia,
b)
0,30 pri bytoch a nebytových priestorov alebo ich častí, ktoré sa nachádzajú na najvyššom podlaží, nad vchodom do domu, nad chodbami a pivničnými priestormi alebo inými priestormi, ktoré nie sú vykurované,
c)
0,50 pri ostatných bytoch a nebytových priestoroch."

"Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu( 182ka) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 2 až 9 sa neuplatňuje.

Vlastníci bytov mohli zmeniť aj koeficienty nevýhodnej polohy bytu v dome doporučené v prílohe č.2 vyhlášky.

Prvý rok platnosti zákona 657/2004 platil demokraticky spôsob schválený vlastníkmi bytov v dome. Potom už podľa uvedenej vyhláška.

Platilo od 1.1.2006 do 1.9.2009.

657/2004, zákon schválila Národná rada Slovenskej republiky, parlament.

Novela od 1.4.2007.

"Odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, je povinný zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel alebo pomerových rozdeľovačov tepla u konečného spotrebiteľa najneskôr do 31. decembra 2008 na náklady vlastníka nehnuteľnosti; ak sa dohodne nadpolovičná väčšina všetkých konečných spotrebiteľov odoberajúcich teplo za odberným miestom na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, povinnosť zapojenia pomerových rozdeľovačov nevzniká"

Parlament zmenil diktát domu, všetci na demokratický spôsob domu, polovica +1 vlastnik bytu pri montáži meračov tepla.

Spôsob rozpočítania sa zmenil novelou vyhlášky 630/2005 od 1.9.2009.

Úrad určil pomer 60 : 40 %.

"Základná zložka na dodané teplo podľa odseku 2 sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie, pričom podlahová plocha bytu alebo nebytového priestoru s individuálnym vykurovaním sa vynásobí koeficientom
a)
0,0 pri bytoch a nebytových priestoroch v nadstavbách a vstavbách do podkrovia, pri bytoch a nebytových priestoroch alebo ich častiach, ktoré sa nachádzajú na najvyššom podlaží alebo nad priestormi, ktoré nie sú vykurované, alebo v tých bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním, cez ktoré neprechádzajú rozvody vykurovacej sústavy centrálneho zásobovania teplom,
b)
0,25 pri ostatných bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním.

"Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu( 182ky) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje."

Vlastníci bytov mohli zmeniť aj koeficienty nevýhodnej polohy bytu v dome doporučené v prílohe č.2 vyhlášky.

Takže, platí len čisto demokratický spôsob rozpočítania nákladov za teplo v dome na byty. Teplo, váš majetok - vaše rozhodnutie.

657/2004, zákon schválila Národná rada Slovenskej republiky, parlament.

Novela od 1.5.2014.

"Odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, je povinný zabezpečiť u konečného spotrebiteľa na náklady vlastníka budovy
1.
obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel,
2.
obstaranie zapojenie a udržiavanie pomerových rozdeľovačov tepla, ak obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel podľa prvého bodu nie je technicky možné alebo nákladovo efektívne,
3.
alternatívny nákladovo efektívny spôsob merania spotreby tepla, ak obstaranie určených meradiel podľa prvého bodu alebo pomerových rozdeľovačov tepla podľa druhého bodu nie je nákladovo efektívne"

A to je už totálny diktát pre domy ktoré majú podlahovú plochu bytov vyššiu ako 500 m2! Keď nie je možné merať určenými meradlami, tak treba merať notesmi, meračmi tepla. Keď ani to nie je možné, tak treba, trebarz krajčírskym metrom. Alebo tými predpotopnými, odparovacími? Demokratický spôsob rozpočítania platil do 1.1.2016

240/2016, vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Minister určil pomer 60 : 40 %. Ak sa vlastníci bytov nedohodnú inak.

" Základná zložka na dodané teplo podľa odseku 2 sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie, pričom podlahová plocha bytu alebo nebytového priestoru s individuálnym vykurovaním sa vynásobí koeficientom
a)
0,0 pri bytoch a nebytových priestoroch v nadstavbách a vstavbách do podkrovia, pri bytoch a nebytových priestoroch alebo ich častiach, ktoré sa nachádzajú na prízemí alebo na najvyššom podlaží alebo nad priestormi, ktoré nie sú vykurované, alebo v tých bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním, cez ktoré neprechádzajú spoločné rozvody vykurovacej sústavy centrálneho zásobovania teplom,
b)
0,50 pri ostatných bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním."

Vlastníci bytov mohli zmeniť aj koeficienty nevýhodnej polohy bytu v dome doporučené v prílohe č.2 vyhlášky.

Vlastníkom bytov vyhláška neumožňovala zmeniť zohľadnenia individuálneho vykurovania bytu v dome.

657/2004, zákon schválila Národná rada Slovenskej republiky, parlament.

Novela od 1.12.2022

"Koncový odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi je povinný oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej sedem dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle spotreby tepla alebo pomerovom rozdeľovači vykurovacích nákladov termín odčítania spotreby, ak určené meradlo spotreby tepla alebo pomerový rozdeľovač vykurovacích nákladov nie sú vybavené funkciou diaľkového odpočtu"

To oznámenie platilo aj pre tým, najprv 15 dní, potom len 7 dní. Ale z toho znenie je zrejmé, že mať merače tepla s diaľkovým odpočtom nie sú ani dnes povinné.

Noo, a už tá atomovka.

503/2022, vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

A minister, ministerstvu rozpočítavanie spoločných nákladov riadne *---*!

1. Určilo pomer 60 : 40 %. Vlastníci ho mohli zmeniť minimálne na 30 : 70 %.

2. Určilo, že základnú zložku budú uhrádzať všetky byty, aj tie ktoré sa odpojili od spoločného vykurovania domu, alebo aj neboli naň pripojené, ale sú započítané do podlahovej plochy domu.

3. Určilo, že rozdiel medzi najnižšou a najvyššou úhradou nákladov za teplo bude maximálne 2,5 násobok. Ak nie je, tak povinnosťou toho kto rozpočítava náklady na byty v dome je povinný zvyšovať základnú zložku na percento, až kým nebude dosiahnutý rozdiel 2,5 násobok medzi minimálnou a maximálnou úhradou.

4. Určilo, že koeficienty nevýhodnej polohy miestnosti uvedené v prílohe č.2 sú povinné.

Ale taká malá špinavosť. Uvedené hodnoty koeficientov v 503ke boli uvedené už aj v predošlých vyhláškach. No po jej zavedení tie hodnoty v ich prílohách č. 2 ich odstránili.

Každá z uvedených vyhlášok motivovala, mala motivovať k rovnomernému vykurovaniu domu, bytov v ňom a zároveň aj rovnomernú úhradu bytov z nákladov domu za teplo. Keď určuje povinnú úhradu, základnú zložku nákladov, prečo neurčuje aj povinné vykurovanie bytov v dome? Pokiaľ sa za spôsobom rozpočítania nákladov hľadá, chce vidieť spravodlivosť, tak tá neexistuje, je nemožná. Ale, ak by sa to naozaj niekomu podarili, tak potom ako napísal Ján "No ak vymyslis spravodlivý systém, tak si zaslúžiš nobelovu cenu." ten by si naozaj zaslúžil nobelovú cenu"

Spôsob rozpočítania nákladov domu na byty by mal spĺňať účel, aby bol dom rovnomerne, byty v ňom rovnomerne vykurované na teplotu 22°C +/- 1°C.

Na to treba tri veci HLAVU, termostatickú hlavicu a notes, merač. Merač nikdy nič neušetrí! Teplo ušetrí termostatická hlavica. Ale, tú si musí vedieť nastaviť HLAVA, či nie? Či nájde sa niekto taký, čo keď ide do roboty vypne chladničku? Asi nie, ale nie som si istý, že všetci vedia, čo je termostat. Termostat odstaví chladiaci systém chladničky pri dosiahnutí požadovanej teploty. Hlavica tiež odstaví vykurovanie, ak je v miestnosti dosiahnutá nastavením hlavice požadovaná teplota.

Pikoška, vonkajší byt, nad nevykurovaným priestorom, druhy vnútorný, susedný. Na A4 sa odpisovali byty. Prvý bol ten vnútorný na A4. Druhý, vlastník ako je to možné, že my máme vyššie čísla ako sused? My keď ideme ráno preč vypneme všetky radiátory. Počkaj, toto si dopíšem a poviem. Vy keď ráno odstavíte radiátory ušetríte. Ale keď sa vrátite a chcete mať rýchlo teplúčko, tak to čo ste ušetrili miniete a miniete ešte viac. Preto ten rozdiel. A ten človek sa hrdil titulom Ing.


Teplo odobraté a zaplatené dodávateľovi tepla je po zaplatení spoločný majetok spoluvlastníkov domu. Doporučiť rozumný spôsob môže domu navrhnú ktokoľvek. Ale podrobná dohoda by mala byť vždy na spoluvlastníkov domu, či nie?

Nuž čo, ľudia sme rôzni. A teraz môžeme kvičať, či bedákať, kam sa podel zdravý rozum.
0 0
OneUp OneUp

OneUp je offline (nepripojený) OneUp

Sito: zase tu davas 5 m litanie uplne od veci ?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

OneUp
Sito: zase tu davas 5 m litanie uplne od veci ?
Neviem, či si si to sito prečítal? Pokiaľ vidíš len tú dĺžku, tak pre oči nevidíš. A ak to vidíš ako úplne od veci, tak máš v hlave niečo, čo ti nedovolí myslieť. Vraj história je poučná, ale pre teba je to Španielská dedina, Takže ani ten sedliacky nemáš.
0 0
OneUp OneUp

OneUp je offline (nepripojený) OneUp

Zase len urazas. Kto je zvedavy na neplatne vyhlasky ? 503 riesime
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Len tak, medzi rečou...na pripomenutie.

OneUp
Kde som veronu urazil ?
OneUp
Ved si spokojna. Usetrila si 100 €, teplucko mala. Lenze to teplucko ti niekto zaplatil.
Takze uz nie si len klamarka, udavacka, ale aj prizivnicka
OneUp
Zase len urazas. Kto je zvedavy na neplatne vyhlasky ? 503 riesime
Takže ty môžeš urážať ? A to v každej téme a každého, čo s tebou nesúhlasí...ale teba sa nik nemôže ani len dotknúť.
To si kde prišiel k takému názoru ?
0 1
OneUp OneUp

OneUp je offline (nepripojený) OneUp

Bruchac: Len tak. Ty aj so svojimi alternickmi nemas ziadne pravo sa vyjadrovat ku slusnosti blbecku zeleny. Lebo ty pourazas uplne kazdeho, hlavne novych clenov
Naposledy upravil OneUp : 02.06.24 at 14:31
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

VladoJ
OneUp
Mas uplnu pravdu. Vsetko je to o zisku vyrobcov tepla. U nas vyrobca tepla v roku 2022 poziadal vsetkych spravcov, nech vypisu pisomne hlasovanie na zmenu pomeru na 70 % plocha, 30 % merace. Co je vyrobcu tepla do toho ako si rozdelime teplo - svoj majetok ? To ako keby pekari urcovali kolko chleba mame minimalne zjest. A vrchol je postihovat majitelov vlastneho kurenia. Preco by to nemalo byt aj naopak ? Aj im by mali ostatni platit, ze im vykurujuju byty
Ano, to si trafill klinec po hlavicke! Aj mne to to tak logicky vychadza: Ked vyrobcovia tepla neuspeli u spravcovskych firiem, isli to skusit na MH SR. A tam im to vyslo!! 503ka sa dostala do platnosti bez verejnej debaty, pekne potichu... Malokto jej rozumel, malokto si ju vsimol. Az ked ludia dostali vyuctovania, zacali sa pytat a chapat o com je tento paskvil (ja som tiez ten pripad priznam sa, vobec by ma nenapadlo, ze niekto vymysli talkuto ujovinu)...
Vlado, tu vyhlášku vydalo 19.12.2022. Od tej doby bola niekoľko krát vychvaľovaná v televízii a nie len jednej. Takže každý koho sa vyhláška týkala, mohol mať oprávnené námietky, že je to hlúposť a vymyslel ju ...! Nikto. Aj na porade bola spomenutá, niekto sa pýtal ako sa bude zisťovať ten rozdiel 2,5 násobok. Ján to vysvetlil už vtedy, že sa bude zvyšovať základná zložka, až kým nebude rozdiel 2,5 násobok

Do 30.6.2023 mal správca veci, ktoré sú v rozpore s 503kou do súladu s 503kou. U nás bola k tomu 20.11.23. schôdza, správca informoval o 503ke doporučil pomer tak ako je v 503ke 60 : 40 %. Tú pokutu pre všetkých, ktorí s teplom šetria správca nespomenul, ani ja, Navrhol som im 30 : 70, a koeficienty podľa 503ky, súhlasili, ale neboli sme uznášania schopní, tak 20.12.2023 bolo písomné hlasovanie schválené na schôdzi 20.11.2023. Schválili podpisom. Počítal so, že to bude zvýšené tak o 10 - 20 %. A teraz mi u správcu povedali, keď som im povedal, že máme pomer 62 : 32 %, Jáááj, to máte dobré, majú aj 80 : 20 %, dokonca OneUp napísal pomer 16 : 94 %, ba Dušan spomenul, že o dva baráky ďalej 15 : 95 %. No proste atomovka! O ktorej sa písalo, šuškalo až do 1. mája, po 1. máji nastal výbuch, začali prichádzať vlastníkom bytov v bytových domoch ročné vyúčtovania za rok 2023. Takže - tak!
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Marcel tak ako píšeš asi pred rokom som to písal, že sa bude základná zložka zvyšovať až kým pomer bude <2,5. Teoreticky základná zložka môže dosiahnuť 100%. Načo sú potom tie merače?
Stačí si prečítať poriadne tú 503 (podľa mňa qoqotinu).
0 0
OneUp OneUp

OneUp je offline (nepripojený) OneUp

veronikasad
Ak sa niekto neoprávnene obohacuje tak to je hnup, ktorý berie teplo z okolitých bytov a ešte tu vyplakava. Viem o čom píšem, mala som tri roky nad sebou neobývaný byt.
Radosť mať takého suseda, nech sa presťahuje na cistinku uprostred lesa, kde líšky dávajú dobrú noc, tam mu nikto nebude prekážať.
to co si tu uz ty dovolujes klamarka, udavacka a prizivnicka ? Evidentne si sa prizivila ty. Sama si si to prepocitala. Zaplatili ti to ostatni chudera
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

OneUp
veronikasad
Ak sa niekto neoprávnene obohacuje tak to je hnup, ktorý berie teplo z okolitých bytov a ešte tu vyplakava. Viem o čom píšem, mala som tri roky nad sebou neobývaný byt.
Radosť mať takého suseda, nech sa presťahuje na cistinku uprostred lesa, kde líšky dávajú dobrú noc, tam mu nikto nebude prekážať.
to co si tu uz ty dovolujes klamarka, udavacka a prizivnicka ? Evidentne si sa prizivila ty. Sama si si to prepocitala. Zaplatili ti to ostatni chudera
keď tebe tu krádež tepla do minulého roka platili susedia, nekvical si
0 0
OneUp OneUp

OneUp je offline (nepripojený) OneUp

veronikasad
OneUp
veronikasad
Ak sa niekto neoprávnene obohacuje tak to je hnup, ktorý berie teplo z okolitých bytov a ešte tu vyplakava. Viem o čom píšem, mala som tri roky nad sebou neobývaný byt.
Radosť mať takého suseda, nech sa presťahuje na cistinku uprostred lesa, kde líšky dávajú dobrú noc, tam mu nikto nebude prekážať.
to co si tu uz ty dovolujes klamarka, udavacka a prizivnicka ? Evidentne si sa prizivila ty. Sama si si to prepocitala. Zaplatili ti to ostatni chudera
keď tebe tu krádež tepla do minulého roka platili susedia, nekvical si
Strc si ro riti vyraz " kradez tepla " . Toto sa zrodilo v kotrbach vyrobcov tepla. Ja som mal radiatory cely rok na odporucanej 3. Rovnako ako ostatni. Stacilo to na 24°C pri 85 dielikoch
503 porovnavala prerabany , neobyvatelny byt s nulovou spotrebou. S bytom so 7500 dielikmi. Evidentne mal vsetky radiatory na 5 a vsetky okna otvorene
Tak sme sa dopracovali vdaka 503 k pomeru 86:14
503 nahrava vyrobcom tepla a prizivnikom tebe podobnym
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

OneUp
veronikasad
OneUp
veronikasad
Ak sa niekto neoprávnene obohacuje tak to je hnup, ktorý berie teplo z okolitých bytov a ešte tu vyplakava. Viem o čom píšem, mala som tri roky nad sebou neobývaný byt.
Radosť mať takého suseda, nech sa presťahuje na cistinku uprostred lesa, kde líšky dávajú dobrú noc, tam mu nikto nebude prekážať.
to co si tu uz ty dovolujes klamarka, udavacka a prizivnicka ? Evidentne si sa prizivila ty. Sama si si to prepocitala. Zaplatili ti to ostatni chudera
keď tebe tu krádež tepla do minulého roka platili susedia, nekvical si
Strc si ro riti vyraz " kradez tepla " . Toto sa zrodilo v kotrbach vyrobcov tepla. Ja som mal radiatory cely rok na odporucanej 3. Rovnako ako ostatni. Stacilo to na 24°C pri 85 dielikoch
503 porovnavala prerabany , neobyvatelny byt s nulovou spotrebou. S bytom so 7500 dielikmi. Evidentne mal vsetky radiatory na 5 a vsetky okna otvorene
Tak sme sa dopracovali vdaka 503 k pomeru 86:14
503 nahrava vyrobcom tepla a prizivnikom tebe podobnym
netrep, že na trojke máš v celom byte za rok 84 dielikov. To pis niekomu kto žerie seno, nie mne...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať