Zavrieť

Porady

Nezamestnaná a tehotná - nárok na materskú

Prosím o radu. K 30.4. som ukončila pracovný pomer dohodou. Od 1.5. do 24.6 som bola na PN. A od 25.6. som na UPSVARe. Teraz som zistila, že som tehotná. Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota - mám narok na materskú? Ako to je s tehotenským? Davky z UPSVARu mám do decembra 2024. Termín pôrodu 1.4. Takže na materskú by som mala teoreticky nastúpiť v polke februara. Január a cast februara budem bez príjmu? Zamestnat sa nemôžem nakoľko tehotenstva predtým som mala rizikové.
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Bola si tehotná v čase ukončenia pracovného pomeru?
janep Nie nebola.
veronikasad Máš splnenú podmienku 270 kal.dni nem.poistenua v posledných dvoch rokoch?
janep Ano mám.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aby ti vznikol nárok na materské, musíš byť nemocensky poistená. Keďže z dôvodu rizikového tehotenstva sa nemôžeš zamestnať, stačí keď sa po skončení poberania dávky v nezamestnanosti prihlásis na celý balík dobrovoľného poistenia z minimálneho vymeriavacieho základu. V roku 2025 to bude 715€. Stačí 1-2 dní poistenia, ak ti ešte nevznikne nárok na materské (6-8 týždňov pred pôrodom), môže ti lekár vystaviť PN, Obidve dávky budú z minima 715€, ale pomôže ti to aj k zvýšenému rodicovskemu príspevku.
    Dobrovoľne poistenie počas PN a poberania materského nerus, odvody sa neplatia. Len si ustraz koniec poberánia materského, lebo potom sa ti platby obnovia ...

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Podla mna stihas ochrannu dobu , ktora sa menila od 1.6.2022 pre tehotne (otehotnela si do pol roka po zaniku NP)
    Tym padom by ziadne dobrovolne poistenie nebolo nutne a matersku by si mala pocitanu z prijmu z posledneho ukonceneho zamestnania.

    https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=810

    Ja by som si na tvojom mieste zaplatila konzultaciu.
    Naposledy upravil ivka70 : Dnes at 05:28
    veronikasad Na tú zmenu zákona som zabudla...

    Nezamestnaná a tehotná - nárok na materskú

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.