Zavrieť

Porady

Plastové okná - rosenie

rosenie platosvých okien, pliesňe ....dá sa tento problém riešiť?
Usporiadat
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Julian Pozri príspevok
V tomto si dovoľujem nesúhlasiť.
V každom okne je na rámiku skla uvedený koeficient prestupu u dvojskla je tam 1,1 a u trojskla 0,6. To či je to pravda neviem posúdiť, ale môžem doložiť praktickú skúsenosť, že v rodinnom dome máme eurookná s trojsklom 0,6 a tie sa nikdy zvnútra nezarosia ani pri varení (digestor ide do komína). Pri určitých vonkajších klimatických pomeroch sa zriedkavo zarosí zvonku (najmä v jeseni a z rána).

V byte pri rel. vlhkosti 50 % sa dvojsklo v noci pri mínusových teplotách zarosí 1-3 cm od spodu ( počet osôb v byte a vonkajšia teplota). Cez deň sa to prejavuje iba pri poriadnych mrázoch.
Viete čo to znamená to U http://http://www.ri-okna.cz/faq?faqodkaz=2?Čo udáva za hodnotu?Viete prečo výrobcovia neudávajú celý vzorec?Viete ako znejú normy ktoré sa vzťahujú na plastové okná?Môže mi niekto vysvetliť prečo sa nikto nikdy nesťažoval na to že mu rosia rámy na eurooknách?Keď vieme ,že podľa tabuliek majú rámy eu oknach vyššie tepelné prestupy ako 3 komorový plastový profil!Prečo?Ako funguje fyzika v medzisklennom priestore?Ako sa to ráta? Kde? Za akých podmienok?Viete o tom že medzisklenný priestor sa argńom plní len na 80-85%.Pričom povolený ročný úbytok tohto plynu je 2-3%.Kto to zmeria ,kto to sleduje, ako je to reklamovateľné?Odpoveď, nijako!Potom sa pýtam dodžujú firmy udávané hodnoty?Ak nieje kontrola ?boli by padnutý na hlavy ,aby ich doržovali!Česť výnimkam.
Prečo tieto údaje nemá žiadny výrobca okien na svojich stránkach?Aspoň niečo z toho má Incon.http://www.incon.sk/images/stories/aktuality/st-149.jpg

Asi najlepšie spracovný dokument o rosení-nerosení plastových okien.Až na ten sprostý podvod ktorý tam zadali.
http://www.ri-okna.cz/pdf/faq/rosny-bod.pdf
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

az na to ze trosklo ma U =0,6 podla papierov.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

zavis1 Pozri príspevok
podarilo sa Vam nieco vyriesit ohladom tych okien co sa Vam tak rosili?
Mám dojem, že odkedy je panelák zateplený tak rosenie prestalo.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
alltracboy Pozri príspevok
az na to ze trosklo ma U =0,6 podla papierov.
Podľa nariadení a najnovších EU noriem 0,9.
0 0
zavis1 zavis1

zavis1 je offline (nepripojený) zavis1

alltracboy Pozri príspevok
pri tej vlhkosti a teplote mas rosny bod na 12 stupnoch. zmeraj povrchovu teplotu okna. sa mi nechce verit ze je tam taky prestup tepla.
ak mam zmerat povrchovu teplotu okna?mam nanho prilozit teplomer alebo ako?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

22087 takze u trojskla sa odpor zhorsil z 0,6 na 0,9 a pri dvojskle ostal 1,1? sak uz logicky to dalsie sklo musi robit rozdiel ktory urcite nieje tak nizky.

zavis, no mozes skusit klasicky teplomer.. potom su take akvaristicke co sa lepia, alebo bezdotykove. Nie ze by to tebe nejak pomohlo s rosenim, ale ked zistis aku tam mas teplotu da sa to podla tabuliek pozriet ako by bolo dobre zmenit vnutornu vlhkost. ja mam 10stupnov na stene pri podlahe kde nieje vykurovanie.. tam to vlhne
0 0
brumteles brumteles

brumteles je offline (nepripojený) brumteles

Rosenie okien je - ako uz bolo povedane - komplexny problem na ktory vplyva viacero faktorov (kvalita okien, teplota, vlhkost, typ kurenia, prudenie vzduchu). Ich vplyv je v kazdom jednotlivom pripade iny preto sa neda radit vseobecne.
Napr. u mna ma na to najvacsi vplyv prudenie vzduchu. Mam nizkoenergeticky dom, kvalitne eurokona s trojsklami, riadene vetranie, optimalnu vlhkost a aj tak sa pri nizkych vonkajsich teplotach okna rosia - na spodku 2-3 cm pas. Je to dane tym, ze vplyvom sirsieho parapetu (20 cm) ostava spodna cast okna v tieni prudenia vzduchu, takze ten spodny pas skla ma teplotu cca 12 C. Teplota interieru je 22-23 C, ale tym ze je to NED, kuri sa malo, takze do toho spodneho kuta okna sa teplo dostane v podstate iba "difuziou", co nemoze stacit ani pri kvalitnych sklach. V obyvacke kde su francuzske okna az po podlahu sa nerosia vobec - tam je oprimalne prudenie vzduchu.
Fyzika nepusti - jedninym uplnym riesienim by bolo urobit do parapetov sikmo prieduchy (a dat prec vsetky kvetinace) co sa mi ale samozrejme z estetickych dovodov nechce. (Alebo este lepsie dat parapety sikmo ako na stresnych oknach ) Radsej tu vlkost obcas poutieram a nastriekam sprejom proti roseniu co som kupil v autopotrebach - ten to rosenie uplne neodstrani, ale o dost znizi.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

220870 Pozri príspevok
Podľa nariadení a najnovších EU noriem 0,9.
Som nevedel, že EÚ norma má vplyv na fyzikálne zákony. Silne mi to pripomína "Poručíme vetru, dešti".
0 0
brumteles brumteles

brumteles je offline (nepripojený) brumteles

220870 Pozri príspevok
Trojsklo sa pôvodne používalo na utlmenie zvuku.malo vyššiu zvukovú nepriezvučnosť.Popritom nejaký chytrák prišiel na to ako z toho vytĺcť kapitál a začal tvrdiť že to má lepšie tepelné účinky .To je pravda len ,ale v 0,1 desatine .Aj to len v laboratóriu a už vonkoncom nie celú životnosť.Čiže u= 1,0 alebo u=0,9.Všetko ostatné je marketing.Kľudne dám ruku do ohňa za to že dvojsklo v priebehu pár rokov po osadení svojimi teplotechnickými(izolačnými) paramertrami vyrovná trojsklu.
Tak toto je velke zjednodusenie a k tomu zahmlievaniu okolo tepelnych vlastnosti okien to skor prisieva.
Pre tepelny odpor v medzere vyplnenej plynom s nizkou koncentraciou je rozhodujuci pomer hrubky mdezery a strednej volnej drahy molekul plynu. Preto pri zvacsovani hrubky medzery od urcitej hodnoty sa uz tepelny odpor nezvysuje lebo sa teplo zacne odovzdavat prudenim. Takze jediny sposob ako dalej zvysit tepelny odpor je pridat dalsiu vrstvu - teda trojsklo. Zvacsenie odporu samozrejme nebude o 100% lebo sa uplatnuje aj odpor pri prestupe tepla na interierovej strane skla a straty vyzarovanim, ale zhruba o 70-80%.

Tolko samotne zasklenie. Potom naozaj zacnu marketingove tanceky ked sa berie do uvahy cela konstrukcia okna. Do uvahy treba bratnie len ram, ale aj osadenie okna kde su tepelne mosty a zuzenie izolacie.
Vyrobcovia to riesie tak, ze zoberu U zasklenia, vynasobia to bulharskou konstantou a povedia ze to je U okna. Straty v kostrukcii okolo okna samozrejme neriesia - ani nemaju ako kedze to zavisi pripad od pripadu.
Potom pride projektant ktory rata tepelne stratu celeho domu. Ak o to vyslovene nepoziadate (a nepriplatite!) tak samozrejme ziadne detaily ratat nebude - v horsom pripade zoberie hodnotu U okna od vyrobcu, v lepsom pripade nahodi dalsiu bulharsku konstantu ktora zahrna tepelne straty v konstrukcii osadenia.
Takze ano, vo vysledku sa moze stat ze z tepelnej straty celej konstrukcie bude tepelna strata presklenia tvorit mensiu cast a teda efekt prechodu z dvojskla na trojsklo sa opticky zmensi. Ale to je len hra s cislami. Ak mam pocitat efektivitu, tak ma zaujima iba toto:
- aka je tepelna strata sposobena samotnym zasklenim
- kolko to bude tvorit ak ju prechodom na trosklo zmenim na asi 60%
- kolko bude cenove navysenie za trojsklo
Lebo tie ostatne vplyvy budu rovnake

Co sa tyka starnutia - tu su pomiesane dve veci:
- starnutie sa viac prejavi o skiel plnenych vzacnym plynom
- starnutie sa viac prejavi o skiel s vacsou medzerou medzi sklami
- Ak budu mat dvojsklo a trojsklo rovnaku hrubku medzery a budu plnene rovnakym plynom ich tepelny odpor prudenim sa bude zmensovat rovnako
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

220870 Pozri príspevok
Viete čo to znamená to U http://http://www.ri-okna.cz/faq?faqodkaz=2?Čo udáva za hodnotu?Viete prečo výrobcovia neudávajú celý vzorec?Viete ako znejú normy ktoré sa vzťahujú na plastové okná?Môže mi niekto vysvetliť prečo sa nikto nikdy nesťažoval na to že mu rosia rámy na eurooknách?Keď vieme ,že podľa tabuliek majú rámy eu oknach vyššie tepelné prestupy ako 3 komorový plastový profil!Prečo?Ako funguje fyzika v medzisklennom priestore?Ako sa to ráta? Kde? Za akých podmienok?Viete o tom že medzisklenný priestor sa argńom plní len na 80-85%.Pričom povolený ročný úbytok tohto plynu je 2-3%.Kto to zmeria ,kto to sleduje, ako je to reklamovateľné?Odpoveď, nijako!Potom sa pýtam dodžujú firmy udávané hodnoty?Ak nieje kontrola ?boli by padnutý na hlavy ,aby ich doržovali!Česť výnimkam.
Prečo tieto údaje nemá žiadny výrobca okien na svojich stránkach?Aspoň niečo z toho má Incon.http://www.incon.sk/images/stories/aktuality/st-149.jpg


Asi najlepšie spracovný dokument o rosení-nerosení plastových okien.Až na ten sprostý podvod ktorý tam zadali.
http://www.ri-okna.cz/pdf/faq/rosny-bod.pdf
220870 zdá sa mi, že si trocha zaujatý voči trojsklu. Cením si Tvoje príspevky a najmä tie praktické z reality. Nechcem nikoho presviedčať o mojich „skúsenostiach“ aby mi dal za pravdu. Je na každom účastníkovi diskusie čo si z toho ktorého príspevku vyberie. Ja si veľmi cením praktické skúsenosti (samozrejme zvažujem, či nie sú nadsadené).

Čo sa týka rosenia, tak ten problém v podstate nepoznám. Zdá sa mi až neuveriteľné aké problémy s tým sú.
V byte máme plastové okná s dvojsklom a teraz aj pri vonk. teplote -22 0C sú skla ráno orosené dole tak 1-2 cm. Cez deň vôbec (iba pri varení- pečeni). Rel. vlhkosť pri vnút. teplote 22 0C je 30% (trocha málo).

Keď sme sa rozhodli meniť okná v dome za eurookna, tak pôvodne mali byť dvojskla. Keď som sa však presvedčil na vlastné oči ako naša známa každé ráno obieha s handrou všetky eurookná v dome, tak jednoznačne sme sa rozhodli pre trojsklá ( drahšie boli vtedy o 30 000 Sk) bez ohľadu na to či sa to niekedy vráti. Teraz sa ani pri -20 o C vôbec nezarosili ani rámy ani sklo. Vnút. teplota 20-21 0C. To je okolo rosenia.
Čo sa týka tepelnoizolačných schopnosti trojskla najlepšie je to vidieť v tzv. manzarde. Radiátor tam nie je pod oknom, ale na opačnom konci. Vieš si predstaviť čo to robilo (opačná cirkulácia- dole chlad) keď bolo pôvodné okno. Teraz na pocit nie je problém, takže už ani neuvažujeme o premiestnení radiátora.

Druhý príklad. Syn má dom na Žitnom Ostrove. Okná vo všetkých miestnostiach sú od vrchu až ku podlahe. V obývačke a v jedálni je vlastne jedna celá stena takto presklená. Okna sú euro s trojsklom. Keď som videl Energetický certifikát tak som tomu neveril: celková plocha 233 m2(asi aj z garažou- je tam radiátor), Potreba 86 kWh/m2. rok (0,309 GJ/m2.rok)- energetický ukazovateľ B.
Týždeň som pobudol tam v decembri (celý ten čas v noci boli teploty -11 až -12 0C cez deň okolo -5 0C + vietor. Denná spotreba plynu 12-13 m3 plynu aj s teplou vodou pritom sa býva prvú zimu (vnút. teplota 21,5 0C). Podlahové kúrenie.
Nikde neboli okna orosené- ani dole (vnút. rel. vlhkosť 50 % ).

To je vsio čo viem o oknách, o dvoj- trojsklách. Odbornú stránku veci som neskúmal, ale nechcem tým povedať, že ma to nezaujíma, najmä keď to takto „naservíruješ“.
To sú praktické poznatky a je to na každom, čo si z toho vyberie.
Je to vlastne len o tom kto tomu uverí resp. neuverí.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Celé sa to krúti okolo debaty dvojsklá či trojsklá. Vlhnutie závisí od veličiny ktorá sa volá rosný bod. Rosný bod je teplota materiálu(skla), pri ktorej na ňom sa začína zrážať vzdušná vlhkosť. Táto teplota rosného bodu závisí od vlhkosti a teploty vzduchu prichádzajúceho do styku s týmto materálom(sklom).

Takže pri vysokej vlhkosti vzduchu môže byť aj "päťsklo" a bude sa rosiť. Naopak pri nízkej vlhkosti vzduchu sa nebude rosiť ani úplne šmejdové okno plné tepelných mostov. Toto sa dá jenoducho zistiť z tabuľky rosného bodu.
Uvediem môj príklad. Mám dvojsklá(nič proti trojsklám, majú svoje čaro). Keď sme sa pred vyše rokom nasťahovali do domu, tak sa vlhkosť pohybovala okolo 70-75%. Aj pri plusových vonkajších teplotách boli sklá zarosené a stekalo z nich na parapetu. Teraz máme vlhkosť okolo 40% a ani v tých najväčších zimách(-19C) sa sklá nezarosili.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

zrejme bude dost zalezat aj od toho ako hlboko su okna v mure a ako je zaizolovane ostenie. Lebo v miestnosti moze byt 22, ale v rohoch zle zaizolovaneho ostenia kde poriadne neprudi vzduch moze byt ovela nizsia teplota.
0 0
zavis1 zavis1

zavis1 je offline (nepripojený) zavis1

brumteles Pozri príspevok
Rosenie okien je - ako uz bolo povedane - komplexny problem na ktory vplyva viacero faktorov (kvalita okien, teplota, vlhkost, typ kurenia, prudenie vzduchu). Ich vplyv je v kazdom jednotlivom pripade iny preto sa neda radit vseobecne.
Napr. u mna ma na to najvacsi vplyv prudenie vzduchu. Mam nizkoenergeticky dom, kvalitne eurokona s trojsklami, riadene vetranie, optimalnu vlhkost a aj tak sa pri nizkych vonkajsich teplotach okna rosia - na spodku 2-3 cm pas. Je to dane tym, ze vplyvom sirsieho parapetu (20 cm) ostava spodna cast okna v tieni prudenia vzduchu, takze ten spodny pas skla ma teplotu cca 12 C. Teplota interieru je 22-23 C, ale tym ze je to NED, kuri sa malo, takze do toho spodneho kuta okna sa teplo dostane v podstate iba "difuziou", co nemoze stacit ani pri kvalitnych sklach. V obyvacke kde su francuzske okna az po podlahu sa nerosia vobec - tam je oprimalne prudenie vzduchu.
Fyzika nepusti - jedninym uplnym riesienim by bolo urobit do parapetov sikmo prieduchy (a dat prec vsetky kvetinace) co sa mi ale samozrejme z estetickych dovodov nechce. (Alebo este lepsie dat parapety sikmo ako na stresnych oknach ) Radsej tu vlkost obcas poutieram a nastriekam sprejom proti roseniu co som kupil v autopotrebach - ten to rosenie uplne neodstrani, ale o dost znizi.
takze dnes som skusil este jednu moznost zapol som radiator na polovicu v izbe som mal 26°C a vlhkost 55% rano som mal orosene okna asi tak 1cm roh mohol mat 1,5cm ram bol suchy len okolo pantov je vlhky ram a pliesen.na parapete nemam nic polozene.parapeta mi konci este pred radiatorom radiator je nizsie asi cca 15-20 cm od parapety.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

bolo by dobre pisat aj aka je teplota vonku, lebo pri -2 su to smejd okna a pri -20 normalna vec
0 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

My bývame na samom vrchu v činžiaku.Keď je viac ako -5,dolu v rohoch sú zarosené a ráno tam býva voda stečená.Podotýkam,len málo,nestíha tiecť do rohov. Večer ak nezabudnem,ich utieram a ráno tiež,ale podotykam,len keď je viac ako -5 vonku.Vnútri nesušim pradlo a na noc vypíname rádiatori.Nemáme doma veľkú vlhkosť,dávam na to pozor.Okná máme dvojsklá.
0 0
zavis1 zavis1

zavis1 je offline (nepripojený) zavis1

aj my byvame na samom vrchu cez den nemam problem z rosenim je to len cez noc ze rano su zarosene asi tak 5 cm a rosa je aj na rame.rano to utriem a cez den sa nerosia
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

moja kolega ma trojskla z dreva a vravel ze ziadne rosenie sa nekona. Povedal ze mozno trochu v kupelni.
0 0
zavis1 zavis1

zavis1 je offline (nepripojený) zavis1

takze problem je vyrieseny podla toho co som sa tu docital tak su to nekvalitne okna a stym sa neda nic robit ziadna reklamacia nepomoze lebo nekvalita okna sa asi neda zmerit.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

mozno by pomohli vonkajsie rolety, ktore by si na noc zatiahol.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

brumteles Pozri príspevok
Rosenie okien je - ako uz bolo povedane - komplexny problem na ktory vplyva viacero faktorov (kvalita okien, teplota, vlhkost, typ kurenia, prudenie vzduchu). Ich vplyv je v kazdom jednotlivom pripade iny preto sa neda radit vseobecne.
Napr. u mna ma na to najvacsi vplyv prudenie vzduchu. Mam nizkoenergeticky dom, kvalitne eurokona s trojsklami, riadene vetranie, optimalnu vlhkost a aj tak sa pri nizkych vonkajsich teplotach okna rosia - na spodku 2-3 cm pas. Je to dane tym, ze vplyvom sirsieho parapetu (20 cm) ostava spodna cast okna v tieni prudenia vzduchu, takze ten spodny pas skla ma teplotu cca 12 C. Teplota interieru je 22-23 C, ale tym ze je to NED, kuri sa malo, takze do toho spodneho kuta okna sa teplo dostane v podstate iba "difuziou", co nemoze stacit ani pri kvalitnych sklach. V obyvacke kde su francuzske okna az po podlahu sa nerosia vobec - tam je oprimalne prudenie vzduchu.
Fyzika nepusti - jedninym uplnym riesienim by bolo urobit do parapetov sikmo prieduchy (a dat prec vsetky kvetinace) co sa mi ale samozrejme z estetickych dovodov nechce. (Alebo este lepsie dat parapety sikmo ako na stresnych oknach ) Radsej tu vlkost obcas poutieram a nastriekam sprejom proti roseniu co som kupil v autopotrebach - ten to rosenie uplne neodstrani, ale o dost znizi.
toto je myslim ten pravy dovod rosenia okien ... ziadne dvojsklo, kvalita okien ... stare okna mali uzke parapety, ktore koncili hned pri stene, pri plastovych si ludia davaju siroke jak svet 25cm parapety aby sa tam zmestili kvetinace, videl som aj o cca 8cm presahovat mur takze radiator pod nim bol akokeby "pod strechou" ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať