Zavrieť

Porady

OČR-iný rod.príslušník

Chcela by som vedieť váš názor na to , či by ste uznali zamstnancovi neprítomnosť v práci,ak by doniesol OČR so starou mamou.Podľa z.461 , §39 nárok na ošetrovné nemá, SP sa však "DOMNIEVA", že aj keď nárok nemá,to či ja mu neprítomnosť v práci uznám záleží na mne , lebo doklad ako taký existuje.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Evaman
Chcela by som vedieť váš názor na to , či by ste uznali zamstnancovi neprítomnosť v práci,ak by doniesol OČR so starou mamou.Podľa z.461 , §39 nárok na ošetrovné nemá, SP sa však "DOMNIEVA", že aj keď nárok nemá,to či ja mu neprítomnosť v práci uznám záleží na mne , lebo doklad ako taký existuje.
Môže mu poskytnúť voľno bez náhrady mzdy podľa §141 odst.3 ZP.Doplním, až teraz som si všimla, že som odpovedala na dávnu otázku.
Naposledy upravil Tweety : 04.01.07 at 12:12
0 0
makovnik1 makovnik1

makovnik1 je offline (nepripojený) makovnik1

súhlasím s Tweety - dôrazom na to slovíčko "môže"
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pre Zákonník práce je druh, družka, ak žije so zamestnancom v spoločnej domácnosti rodinný príslušník (ZP_§40_ods.5). T.j. v takomto prípade pri ošetrovaní musí zamestnávateľ ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca podľa ZP_§141_ods.1. To, že nemá nemá nárok na ošetrovné, nemá vplyv na povinnosť zamestnávateľa ospravedlniť neprítomnosť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jaja99
Zamestnankyňa zostala doma s chorým druhom. Lekár vypísal žiadosť o ošetrovné. Považujem to za prekážku podľa § 141 ods . 1 ZP - ospravedlnená neprítomnosť z dôvodu ošetrovania chorého člena rodiny. Predpokladám, že člen rodiny = rodinný príslušník a držím sa § 40 ods . 5 ZP , podľa ktorého ak žije druh a družka v spoločnej domácnosti, tak sú rodinnými príslušníkmi.
Moje otázky:
1. Platí člen rodiny = rodinný príslušník?
2. Zaplatí soc.poist. OČR?
Ďakujem za odpovede
Treba to posudzovať osobitne:
- jedna vec je prekážka v práci a ospravedlnená absencia - v tomto prípade sa to riadi zákonníkom práce a ako si správne uviedla podľa § 141 má nárok na voľno bez náhrady mzdy.

- druhá vec je náhrada zo soc. poisťovne. Toto sa riadi zákonom o soc. poistení č. 461/2003 § 39, podľa ktorého nárok na ošetrovné pri ošetrovaní druha nevzniká.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať