Zavrieť

Porady

2 vlastníci 1 nehnuteľnosti

Ahoj všetci. Chcem sa vás spýtať na názor, či laický či odborný, či z praxe alebo len z teórie.
S manželom sme 1/2 vlastníci nehnuteľnosti spolu s pozemkom. Ide o pozemok s domom, ktorý je postavený v tvare dlhého obdĺžnika. Naša je zadná časť domu a polovica záhrady plus spoločný dvor. Druhá časť domu je momentálne neobývaná. Nakoľko dom bol postavený už dááávno (cca 50 rokov), väčšina múrov je ešte z nepálených tehál. Do našej časti sme (alebo naši predchodcovia) už investovali nemalé peniaze (výmena okien, úprava podláh v niektorých izbách, zariadenie WC + kúpeľne, výmena časti strechy,...). Druhá časť domu pozostáva z 3 izieb a chodby, avšak je zavedená len elektrika a v jednej je zavedený plyn. Žiadna voda. Jednoducho povedané, táto časť chátra. Pravdepodobne druhými vlastníkmi sa stanú budúci manželia, ktorí plánujú sa sem presťahovať o rok. Pravdupovediac, ja by som už do tohto domu nechcela vrážať ďalšie peniaze, nakoľko je studený, tmavý, staré múry plesnivejú, ... ako v starom dome. Najradšej by som stavala nový, ale nemáme finančné prostriedky. Budúci majitelia druhej časti sú na tom podobne. Vyzerá to tak, že oni by svoju časť najradšej zbúrali a postavili nový. My toto nemôžeme urobiť, nakoľko prakticky by sme medzitým nemali kde bývať. Okrem toho vidím lepšiu alternatívu predať našu časť a s pomocou získaných peňazí postaviť nový dom. Avšak predpokladám, druhý vlastníci to za našu požiadavku nekúpia a takisto oni za svoju časť budú pýtať veľa. A nakoľko je to spoločný dvor, niekomu cudziemu to bude ťažko predať.
Tak ak máte niekto akýkoľvek názor, rada si ho vypočujem (vyčítam)
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Veľa otázok na jednu odpoveď. Veľa záleží od konkrétnej situácie.
1. Nehnuteľnosť sa rozdeľuje preto, aby nebolo nič spoločné.
2a. Áno
2b. Prvá veta -áno. Ďalej - ak vám ponúkne a nekúpite, môže predať inému aj bez súdu (nesmie lacnejšie ako ponúkla vám)
3a. Dom nie
3b. Áno, aj - ak by nebolo iné východisko
3c. Kúpu od hocikoho bez prenajatia
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Gabi03 Pozri príspevok
Tak ubehol nejaký ten čas a aj sa niečo udialo. Možno ste postrehli, že sme začali stavať na inom pozemku. Tento starý dom zatiaľ obývame tak, ako doteraz. Druhá časť domu je nevyužívana, resp. najmladšia dcéra tety si tam pár krát spravila žúrku. (Chvala bohu zatiaľ to bolo bez problémov ... agresivity či hluku.)
Zmenilo sa akurát to, že teta si chce dať rozdeliť nehnuteľnosť, zrejme ako dom tak aj záhradu. Jedna polovica je vo vlastníctve môjho manžela (len jeho) a druhá polovica je rozdelená medzi tetu a jej súrodencov (myslím že táto polovica má 3 vlastníkov, ale berme, že iba ona je jediný vlastník).
A tu sa mi tisne niekoľko otázok:
1. Ak sa rozdelí dom a záhrada, je lepšie nechať dvor v polovičnom spoluvlastníctve, tak ako doteraz? Kvôli prejazdu a spoločnému užívaniu a pod.
Pokiaľ to dispozícia dvora dovoľuje, je lepšie ho aj fyzicky rozdeliť a vysporiadať vlastníctvo. Pokiaľ sa to nedá, tak bohužiaľ musí zostať v spoluvlastníctve, aby ho mohli obaja spoluvlastníci užívať.

Gabi03 Pozri príspevok
2. My ešte nejaký ten rok (snáď necelý rok) budeme tu bývať. Potom by sme chceli našu časť predať alebo minimálne prenajať.
2a) Ak sa nehnuteľnosť rozdelí do tohto obdobia, bude mať teta právo predať svoju časť aj bez nášho súhlasu, resp. vedomia?
Áno, lebo bude výlučným vlastníkom nehnuteľnosti a ten môže nakladať s nehnuteľnosťou podľa vlastného uváženia.

Gabi03 Pozri príspevok
2b) Ak sa nehnuteľnosť nerozdelí, zrejme bude musieť ponúknuť najprv nám, ako spoluvlastníkom a až následne niekomu inému. Ako by sa dal tento stav "nerozdelenia" predlžovať? Myslím, ak my s tým nebudeme súhlasiť, tak iba súd môže rozdeliť. Koľko môže trvať takýto súd, súdne rozhodnutie?
Ťažko povedať. Súdne procesy sa môžu ťahať aj niekoľko rokov. Nie je nezvyčajné, ak spor o nehnuteľnosť trvá 3-4 roky. Občas v telke sú prípady, kedy spor o nehnuteľnosť trval aj 10 rokov.

Gabi03 Pozri príspevok
3. Váš súkromný názor....
3a) Kúpili by ste dom v polovičnom spoluvlastníctve?
Určite nie.

Gabi03 Pozri príspevok
3b) Kúpili by ste dom v úplnom vlastníctve, avšak v spoločnom dvore?
Pripúšťam, ale len ako krajné riešenie, prípadne dočasné. To by som radšej zostal v paneláku. Trvalo by som nechcel s nikým zdieľať dvor (leda, že by to bola najbližšia rodina - syn).

Gabi03 Pozri príspevok
3c) Kúpili by ste dom spolovice chátrajúce, spolovice obývajúce skôr od jedného vlastníka, alebo aj od viacerých vlastníkov?
TO je jedno. Pokiaľ obaja spoluvlastníci súhlasia s predajom, je mi jedno, či by som ho kúpil od jedného alebo dvoch.

Gabi03 Pozri príspevok
Eventuálne s prenajatím polovice domu...?
Nie, buď celý dom, alebo vôbec. Nechcel by som dom v spoluvlastníctve (leda ak by som ten spoluvlastnícky podiel zdedil, ale podiel by som nekúpil).
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Mária27 Pozri príspevok
Veľa otázok na jednu odpoveď. Veľa záleží od konkrétnej situácie.
1. Nehnuteľnosť sa rozdeľuje preto, aby nebolo nič spoločné.
2a. Áno
2b. Prvá veta -áno. Ďalej - ak vám ponúkne a nekúpite, môže predať inému aj bez súdu (nesmie lacnejšie ako ponúkla vám)
3a. Dom nie
3b. Áno, aj - ak by nebolo iné východisko
3c. Kúpu od hocikoho bez prenajatia
Ďakujem za odpoveď. Zatiaľ len teoretizujem, ake rôzne situácie môžu nastať a samozrejme chcem vybrať aj keď nie najvýhodnejšiu, tak aspoň nie stratovú.
.... Si pripadám ako hráč šachu....

ad 1. Ide mi najmä o ten dvor. Pretože ak sa nehnuteľnosti (dom aj záhrada) rozdelia, dvor sa musí užívať spoločne. Ak by to bol ich vlastníctvom, tak mi sa nedostaneme do domu. Ak by to bolo naše vlastníctvo, tak oni by sa nemuseli dostať do záhrady. Takže ide mi o to, že pri rozdelení dať zvlášť na ďalší LV iba dvor s podielovým spoluvlastvníctvom, alebo "prisúdiť" dvor niekomu s ťarchou užívania pre toho druhého. Čo by bolo lepšie? A ešte vzhľadom k tomu, že aby sme to zbytočne nerozdelovali, ak by celú nehnuteľnosť kúpil iba jeden človek (buď teta, alebo manžel, alebo hoc aj tretia osoba).

ad 2b. Ak my odmietneme za určitú cenu kúpiť polovicu nehnuteľnosti, kde môžem zistiť, za akú cenu predala v skutočnosti nejakej tretej osobe?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Chobot Pozri príspevok
Pokiaľ to dispozícia dvora dovoľuje, je lepšie ho aj fyzicky rozdeliť a vysporiadať vlastníctvo. Pokiaľ sa to nedá, tak bohužiaľ musí zostať v spoluvlastníctve, aby ho mohli obaja spoluvlastníci užívať.
Vďaka za odpoveď. Bohužiaľ neviem si predstaviť dvor rozdeliť na dve vlastníctva. Aj keby s nemalými úpravami by sa to dalo, my by sme im museli umožniť aspoň pešo prejsť cez "náš dvor" k ich záhradám.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Podľa môjho názoru by bolo pre oboch spolumajiteľov najlepším riešením sa spojiť a predať dom jednému majiteľovi.
Dom v spoločnom dvore sa predáva ťažko,alebo riadne pod cenu. Nikto nemá asi chuť behať po katastroch a po súdoch a deliť pozemok... ani vy, ani noví majitelia

U nás také nehnuteľnosti kupujú najmä rôzni " asociáli", lebo kúpia za lacný peniaz.
Prípadne niekto ako chalupu...

Osobne by som tiež nezniesla,aby mi cudzí ľudia , ich deti s rodinami a ich návštevy atd. špacírovali po dvore. Nekúpila by som nikdy takú nehnuteľnosť!
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

arizona Pozri príspevok
Podľa môjho názoru by bolo pre oboch spolumajiteľov najlepším riešením sa spojiť a predať dom jednému majiteľovi.
Dom v spoločnom dvore sa predáva ťažko,alebo riadne pod cenu. Nikto nemá asi chuť behať po katastroch a po súdoch a deliť pozemok... ani vy, ani noví majitelia

U nás také nehnuteľnosti kupujú najmä rôzni " asociáli", lebo kúpia za lacný peniaz.
Prípadne niekto ako chalupu...

Osobne by som tiež nezniesla,aby mi cudzí ľudia , ich deti s rodinami a ich návštevy atd. špacírovali po dvore. Nekúpila by som nikdy takú nehnuteľnosť!
Ja úplne chápem a súhlasím.
Lenže som si 99,99% istá, že pri spoločnom predaji tretej osobe narazíme na to, že teta bude požadovať 50% za kúpu celej nehnuteľnosti, pričom samozrejme jej časť chátra a našu sme zveľaďovali a užívali. (Viď úplne prvý príspevok.)
A práve pre to je celkom možné, že aj my ho predáme, ako si ty povedala, tzv. asociálom...
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Gabi03 Pozri príspevok
Ja úplne chápem a súhlasím.
Lenže som si 99,99% istá, že pri spoločnom predaji tretej osobe narazíme na to, že teta bude požadovať 50% za kúpu celej nehnuteľnosti, pričom samozrejme jej časť chátra a našu sme zveľaďovali a užívali. (Viď úplne prvý príspevok.)
A práve pre to je celkom možné, že aj my ho predáme, ako si ty povedala, tzv. asociálom...
To som ani nerozpisovala, nakoľko som myslela, že obe strany vedia posúdiť...
A čo odhadca? Ten by ohodnotil a možno vysvetliť vašej susede, ktorá polovica je koľko hodná.
Skúste susedu presvedčiť o svojom návrhu, možno pochopí, že je to lepšia varianta, ako mať susedov asociálov. Potom už ani svoje nepredá s takými susedmi
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

arizona Pozri príspevok
To som ani nerozpisovala, nakoľko som myslela, že obe strany vedia posúdiť...
A čo odhadca? Ten by ohodnotil a možno vysvetliť vašej susede, ktorá polovica je koľko hodná.
Skúste susedu presvedčiť o svojom návrhu, možno pochopí, že je to lepšia varianta, ako mať susedov asociálov. Potom už ani svoje nepredá s takými susedmi
Tvoja úvaha by bola dobrá, keby nebolo keby....
1. V minulosti som chcela iba toľko, aby mi umožnila prístup do ich časti domu, že si zavolám znalca, ja ho zaplatím a k ničomu ju nebudem zaväzovať. Chcela som vedieť hodnotu iba pre moju informáciu. Ani toto mi nedovolila.
2. Práve sa obávam toho, že bude chcieť rozdeliť nehnuteľnosti ešte predtým, ako mi ho predáme niekomu a ona bude o niekoľko krokov vpred. A hoci tým "asociálom" snáď budeme môcť predať aj neskôr, ale to zas nechcem uškodiť nejakému novému majiteľovi ich časti domu. ... Ona tam nebýva... nikto tam nebýva.

PS: Obávam sa, že jednať s ňou férovo to nepôjde.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

Marianna01 Pozri príspevok
Mimochodom, skúste sa opýtať susedy, čo by spravila, keby jej začalo v zadnej časti domu horieť, a kvôli jej neprispôsobivosti by celý dom zhorel, lebo tam nie je prístupová cesta pre hasičské autá...
vymysleli aj hasicsku hadicu
0 0
yoyo74 yoyo74

yoyo74 je offline (nepripojený) yoyo74

ahoj gabi,
precital som si to tvoj temu od zaciatku ... kedze som prave teraz riesil jeden predaj nehnutelnosti, ktory je v podielovom spoluvlastnictve 2 majitelov a ide o dom aj spolocny dvor, tak som sa rozhodol zareagovat. Jeden so spolumajitelov chcel svoju polovicu predat .. myslel som si ze je to nerealne alebo predaj bude komplikovany. Napodiv ozvalo sa dost potencioanlnych kupujucich a nakoniec sa nasiel sused, ktory ma v priamom susedstve zahradu. On kupuje polovicu domu aj s polovicou spolocneho dvora.
Tym som chcel povedat, ze ak je tvoja nehnutelnost v poriadku, budes mat znalecky posudok, mozno mas kupca niekde pobliz ani o tom nevies .... treba skusit inzerciu, ked budes chciet predat a mozno budes prekvapena nakoniec. Samozrejme predkupne pravo nepusti, ako uz bolo povedane....... daj vediet ako sa ti dari dalej ..
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

A príbeh pokračuje....
Ozval sa ten mladý pár z môjho prvého príspevku, že by chceli našu časť odkúpiť. Oni sú teraz v zahraničí a zarábajú peniaze a my by sme sa chceli na jar budúceho roku už vysťahovať do nového domu.
Problém však vidím v dohode na cene. (Dnes sa máme stretnúť.) Asi obe strany sú v patovej situácii.
My máme výhodu, že naša časť je ihneď obývateľná, avšak stále je to spoločný dvor. Cudziemu by sa to ťažko predávalo. Spoločný predaj (zatiaľ) tiež neprichádza do úvahy. Keď sa oni vrátia na stálo domov, nemajú kde bývať.

Ale zaujímalo by ma nasledovné:
nezáväzne sme si zavolali znalca, ktorý ohodnotil celú nehnuteľnosť (dom) v pomere 2:1 v prospech nás.
Spoločný predaj teda zatiaľ neprichádza do úvahy. Nám sa peniaze zídu a oni potrebujú bývať.
Ďalšia možnosť by to bola od nich kúpiť, a my to predáme ako celok. Tiež zatiaľ nereálne.
Ale môže nastať aj opačná situácia, kde oni odkúpia od nás a predajú ako celok.
Keďže mladý pár je aj do rodiny, budeme sa pokúšať nejako dohodnúť.
A tu je otázka:
Existuje nejaký právny nástroj na to, aby sme pri poslednej možnosti (oni odkúpia od nás a predajú cudziemu ako celok) neboli stratový?
Príklad: my im to predáme za 15 tis. €, oni celok predajú za 50 tis. €, jednoznačne na tom získajú, pretože ich časť z 50 tis. mohla mať hodnotu max 16 tis. €. Takže je nejaký právny nástroj, kde by bola zaručená dohoda, že ak to predajú za viac ako 22,5 tis. (15/2*3), rozdiel (50-22,5) medzi predajnou cenou a touto hodnotou si rozdelíme napr. v pomere 2:1?

Alebo je to len moje zbožné želanie?

Vopred vďaka za odpovede.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Gabi03 Pozri príspevok
A tu je otázka:
Existuje nejaký právny nástroj na to, aby sme pri poslednej možnosti (oni odkúpia od nás a predajú cudziemu ako celok) neboli stratový?
Príklad: my im to predáme za 15 tis. €, oni celok predajú za 50 tis. €, jednoznačne na tom získajú, pretože ich časť z 50 tis. mohla mať hodnotu max 16 tis. €. Takže je nejaký právny nástroj, kde by bola zaručená dohoda, že ak to predajú za viac ako 22,5 tis. (15/2*3), rozdiel (50-22,5) medzi predajnou cenou a touto hodnotou si rozdelíme napr. v pomere 2:1?

Alebo je to len moje zbožné želanie?

Vopred vďaka za odpovede.
Mám pocit, že je to tvoje zbožné želanie. Lebo ak oni predajú celok za 17000 napríklad, tak tiež nebudeš im vracať peniaze.
Je to ako keby si predala mne dom, a o pol roka ho predám ja za oveľa vyššiu cenu, lebo reality podrástli a ty by si chcela rozdiel z ceny.
Naposledy upravil Xanti : 02.10.09 at 11:31
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Xanti Pozri príspevok
Mám pocit, že je to tvoje zbožné želanie. Lebo ak oni predajú celok za 17000 napríklad, tak tiež nebudeš im vracať peniaze.
Je to ako keby si predala mne dom, a o pol roka ho predám ja za oveľa vyššiu cenu, lebo reality podrástli a ty by si chcela rozdiel z ceny.
Juj, máš prvdu.
No ešte to trochu poprekrúcam a znovu sa spýtam.

Keďže pár je naša rodina (chalan je manželov bratranec z druhého kolena a jeho birmovný syn), určite ich nebudeme zdierať a stáť si za svojím len z trucu a budeme sa chcieť dohodnúť. Takže je možné, že z ceny popoustíme, ale len v tom prípade, ak ten dom nepredajú....
Takže pri predaji môžeme "určiť", že tam musia ostať bývať (povedzme x rokov), alebo ak to predajú do tej doby, budú nám musieť doplatiť ten rozdiel.... ?
0 0
pepa78 pepa78

pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

nič v zlom Gabi, ale poznam tuto situaciu, tiez mame spolocny dvor a neviem ako ty ja by som to predal za "kazdu" cenu, nakolko toto je pripad na cely zivot, jednoducho sa toho zbavit a mat svaty pokoj...a neriesit to ze to predaju drahsie ako od vas kupili
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Gabi03 Pozri príspevok
Juj, máš prvdu.
No ešte to trochu poprekrúcam a znovu sa spýtam.

Keďže pár je naša rodina (chalan je manželov bratranec z druhého kolena a jeho birmovný syn), určite ich nebudeme zdierať a stáť si za svojím len z trucu a budeme sa chcieť dohodnúť. Takže je možné, že z ceny popoustíme, ale len v tom prípade, ak ten dom nepredajú....
Takže pri predaji môžeme "určiť", že tam musia ostať bývať (povedzme x rokov), alebo ak to predajú do tej doby, budú nám musieť doplatiť ten rozdiel.... ?
No ja ti neviem,
síce je pravda, že ak sa odkupovali byty do OV tak nejaká taká formula tam bola. Teda dostaneš zlavu, ale nemôžeš predať byt po dobu 5 rokov. Lebo ak to urobíš tak musíš tú zlavu vyplatiť mestu.

Ale to bol byt a mesto, neviem či by sa niečo také dalo dať k predaju domu. Lebo tam to bolo hromadne pri bytoch a ludia to pri podpise kúpnopredajnej zmluvy akceptovali.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Xanti Pozri príspevok
No ja ti neviem,
síce je pravda, že ak sa odkupovali byty do OV tak nejaká taká formula tam bola. Teda dostaneš zlavu, ale nemôžeš predať byt po dobu 5 rokov. Lebo ak to urobíš tak musíš tú zlavu vyplatiť mestu.

Ale to bol byt a mesto, neviem či by sa niečo také dalo dať k predaju domu. Lebo tam to bolo hromadne pri bytoch a ludia to pri podpise kúpnopredajnej zmluvy akceptovali.
To, ako sa to robilo pri odkupovaných bytoch, bolo trochu inak. Štát (či obec) mala ten byt vinkulovaný po dobu 5 rokov od odkúpenia, takže ak to chcel niekto predať do 5 rokov, musel o to požiadať štát (obec) a ten (tá) to povolil len na základe doplatenia tej zľavy. Priamo do listu vlastníctva sa takéto podmienky, že "ak to predá, tak musí vyplatiť niekomu niečo.." nedajú zapísať.

Môžu zapísať len ťarchu ako napr. záložné právo, predkupné právo, právo užívania... Takže nedokážu zaviazať nového majiteľa, aby nepredal nehnuteľnosť drahšie po tom, čo ju od nich odkúpil za určitú sumu. Jedine že by vinkulovali nehnuteľnosť na seba a tým by ten nový majiteľ nemohol bez ich súhlasu predať nehnuteľnosť. A tam by mohli vyjednávať a zisťovať, za akú cenu sa chystá ten druhý pozemok predať. Ale bol by hlúpi ten, kto by nehnuteľnosť takto kúpil - s ťarchou.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Súhlasím,
ako nedajú sa dávať podmienky si myslím, že Gabi03 ak chce tu nehnuteľnosť predať tak ju predá a potom stratí právo rozhodovať čo s ňou bude.

Proste tak ako môže ona predať dom za 50 000 eur, a ju vyplatia. A ked ten dom zhorí , tak tiež nebude vracať kupcom peniaze. Lebo zhorel (cestou z práce som videla ako horela bytovka tak preto ma to napadlo ).

Proste Gabi03 inej cesty niet len sa zmieriť s tým, že čo predám to už mi nepatrí.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať