Zavrieť

Porady

Penále v SVB

Ahojte poraďáci, neviem či to tu už bolo riešené, nemám preštudované všetky príspevky i keď sa veľmi snažím. Tiež neviem či je tu niekto právnik, ale táto otázka penálov ma zaujíma z čisto právneho hľadiska, upozorňujem ešte raz - zaujíma ma čisto právne hľadisko (podložené príslušnými paragrafmi).
Ako vieme zálohy (na služby a fo) sú svojím spôsobom pohľadávkami (z pohľadu zákona 182/1993), avšak stále sa jedná o zálohové platby (zákon o účtovníctve, DPH?) v tom pravom slova zmysle. A teda je možné penalizovať oneskorenú úhradu tejto zálohovej platby?
Mnohí ako som vyčítal z príspevkov penalizujete, my taktiež. Veď ako inak donútiť vlastníka platiť. Niektorí sa o penále dokonca súdia, avšak rozhodnutia sú ešte v nedohľadne, takže stále to je otvorená otázka. Každý názor vítaný. Ďakujem.
Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

vieruschka Pozri príspevok
Empaty nerozumiem tej poslednej vete s pohľadávkou a tou NBS.
Tým je myslené to, že pohľadávka mala byť splatená do určitého termínu a ak nebola, začína sa počítať úrok z omeškania od nasledujúceho dňa po splatnosti pohľadávky. V období, kedy vznikla pohľadávka má NBS stanovenú nejakú úrokovú sadzbu a tá je pre teba dôležitá, lebo z nej si vypočítaš %, ktoré ti chlapci vysvetlili v predchádzajúcich článkoch.
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Takže namiesto tohto textu v zmluve: V prípade omeškania s platením preddavkov je vlastník bytu povinný zaplatiť spoločenstvu poplatok z omeškania vo výške 0,05% z dlžnej čiastky za každý aj začatý deň omeškania do 30. dňa v príslušnom mesiaci, 30% za každý nasledujúci započatý mesiac z dlžnej čiastky + náklady za vymáhanie mam dať toto: V prípade omeškania s platením preddavkov je vlastník bytu povinný zaplatiť spoločenstvu poplatok z omeškania vo výške 0,25% z dlžnej čiastky za každý aj začatý deň omeškania z dlžnej čiastky + náklady za vymáhanie. Dobre som tomu vyrozumela.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

No ja by som tam nedával tých 0,25%, aj keď to v súčasnej dobe súhlasí nakoľko je základná dadzba NBS 9% p.a. Ale keď by sa zmenila, tak už tých 0,25 nebude súhlasiť. Jednoduchšie je tam napísať znenie z OZ § 517 a znenie vykonávacieho predpisu Nariadenia vlády 87/95 § 3.
Keď by si to nemala k dispozíci napíšem Ti to znenie v súkromnej správe.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

svojar Pozri príspevok
No ja by som tam nedával tých 0,25%, aj keď to v súčasnej dobe súhlasí nakoľko je základná dadzba NBS 9% p.a. Ale keď by sa zmenila, tak už tých 0,25 nebude súhlasiť. Jednoduchšie je tam napísať znenie z OZ § 517 a znenie vykonávacieho predpisu Nariadenia vlády 87/95 § 3.
Keď by si to nemala k dispozíci napíšem Ti to znenie v súkromnej správe.
Neviem prečo, ale stále sa nesprávne interpretuje výška limitu úroku z omeškania, ktorý je 0,25 promile a nie 0,25%! Aj u Vieruschky v predchádzajúcich jej príspevkoch.

K tomu vyčísleniu: v zásade je to možné formulovať ako si napísal svojar vyššie, ale súd bude požadovať zakomponovať do podania na súd konkrétne vyčíslenie výšky úroku z omeškania ku dňu vzniku pohľadávky a poprípade aj vyčísliť celkovú výšku pohľadávky ku dňu podania návrhu na súd (ak sa to tam neuvedie, súd zvykne vyzvať na doplnenie podania). Rovnako v petite rozsudku návrhu bude musieť byť výška úroku z omeškania číselne konkretizovaná, nakoľko inak by súd o takomto nároku nemohol rozhodnúť, z dôvodu nevykonateľnosti a neurčitosti rozsudku v zmysle Občianskeho súdneho poriadku.

Doporučujem preto uviesť v návrhu podania na súd konkrétnu výšku úroku z omeškania ku dňu vzniku pohľadávky. Tá sa meniť už nemôže, lebo tá je stanovená pevne ku dňu vzniku pohľadávky a akékoľvek ďalšie jej zmeny neskôr sa z pohľadu vymáhania pohľadávky neberú do úvahy.
Naposledy upravil empaty : 17.04.07 at 10:13
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Svojar: ďakujem už som si to našla.

Empaty: prosim a koľko by som tam mala napísať tých 9% p.a. ako si písal v predošlich článkoch a mam to sformulovať aj podľa tých zákonov ako pisal svojar alebo to má mnechať tak ako som to mala len tam dať tú výšku ale akú?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

vieruschka Pozri príspevok
Svojar: ďakujem už som si to našla.

Empaty: prosim a koľko by som tam mala napísať tých 9% p.a. ako si písal v predošlich článkoch a mam to sformulovať aj podľa tých zákonov ako pisal svojar alebo to má mnechať tak ako som to mala len tam dať tú výšku ale akú?
Pozrela si si zmluvu o SVB, resp. dodatok? Môžeš tam mať špecifikum.
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Ano Elenka však tu zmluvu som ja robila ešte pred rokov. Vlastne som ju skôr opísala od druhého spoločenstva a tam bolo znenie -V prípade omeškania s platením preddavkov je vlastník bytu povinný zaplatiť spoločenstvu poplatok z omeškania vo výške 0,05% z dlžnej čiastky za každý aj začatý deň omeškania do 30. dňa v príslušnom mesiaci, 30% za každý nasledujúci započatý mesiac z dlžnej čiastky + náklady za vymáhanie už som ho aj písala v predošlích článkoch a bolo mi povedané že to nieje dobré a musím to prerobiť len neviem presne ako aby to nebolo v rozpore zo zákonom.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Do zmluvy to daj tak ako napísal svojar, podľa nariadenia vlády SR č.87/95 v znení neskorších úprav alebo v platnom znení.

Ak budete vymáhať konkrétnu pohľadávku a budete podávať návrh na vydanie platobného rozkazu na súd, tak potom treba uviesť konktétnu výšku úroku z omeškania ku dňu vzniku pohľadávky, t.j. v súčasnosti 0,25 promile, čo sa rovná 0,025%.
Naposledy upravil empaty : 17.04.07 at 16:22
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Ďakujem konečne viem ako to mám urobiť. Si zlatý empaty zato ti dám bodík
0 0
judita.t judita.t

judita.t je offline (nepripojený) judita.t

v našom spoločenstve máme penále 0,5% máme to aj v stanovách , ešte sme to nepoužili,ale ľahostajných vlastníkov treba nejak donútiť ,aby platili načas,lebo nie sú to vždy chudobný ,ktorý neplatia načas ,ale podnikatelia ,ktorý zabudnú že za bývanie treba aj platiť a nie iba peniaze dostávať
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

V stanovách tých 0,5% , t.j. 5 promile mať môžete, ale aj keby ste to použili, tak s tým neuspejete, pretože to je nad zákonom stanovený limit. Už to niekoľkokrát bolo písané.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Už je to tu na čom som upozorňoval pri definícii úroku z omeškania. V útorok 24. 4. 2007 NBS snížila základnú úrokovú sadzbu o 0,25 percentuálneno bodu, teda zo 4,5 na 4,25%. Úrok z omeškania teda môže byť dvojnásobok t. j. 8,5%- kto to má v Zmluve o spoločenstve alebo dodatku za 1 deň tak môže byť max. 0,0232876%.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať