Zavrieť

Porady

S.R.O. - platca/neplatca DPH, jednoduche/podvojne uctovnictvo, autorsky zakon

Ahoj,

chcel by som sa spytat ci by sa nenasiel medzi vami niekto ochotny, ktory by mi zodpovedal par otazok. Vsetko som sa snazil popisat, moje otazky su podciarknute.

Zalozil som si s.r.o. (uz mam ZL na pravnicku osobu, potrebne dokumenty som poslal na obchodny register) a v sucasnosti cakam na pridelenie ICO z obchodneho registru. Ak mi pride ICO postou, tak potom to pridelene cislo mam rukou napisat na ZL, alebo mi pride nejaka "samolepka" ala dialnicna znamka = "neprelepitelne" a tu nalepim do ZL do kolonky ICO.

Dalej sa neviem rozhodnut ci byt platcom dph alebo nie. Co som sa podozvedal krizom krazom, tak kazdy tvrdi ze byt platcom je vyhodnejsie pre svoju klientelu resp. byt/nebyt platcom podla mojich klientov. Neviem teda ako to robia ostatni, ale ja bohuzial neviem predvidat buducnost a tym padom neviem ci moji zakaznici budu preferovat aby som bol/nebol platca dph. Jediny rozdiel ktory viem je v tom, ze ako platca dph robim danove priznanie 4x do roka, ako neplatca raz rocne a to do 31.3. za predosly kalendarny rok. Mohli by ste mi prosim ozrejmit co je vhodnejsie a preco? Da sa pripadne v buducnosti zmenit statut platcu dph na neplatcu dph a naopak? Plati sa za tuto zmenu, a ak ano priblizne kolko?

Nie je mi este uplne zrejma vec ohladne uctovnictva - ak som majitel/konatel vlastnej s.r.o., tak musim si viest podvojne uctovnictvo? Jednoduche nemoze byt? Ak je nutnostou podvojne a netrufal by som si na to, mozete mi aspon zhruba naskrtnut cenove relacie v akych sa pohybuju sumy za vedenie podvojneho uctovnictva v nejakej uctovnickej firme resp. u uctovnicky? Existuje niekde na internete zoznam "uctovnicok" podla regionov aby som si mohol vybrat? Bude financne narocnejsie robit 4x rocne danove priznanie ako platca dph nez 1x rocne ako neplatca dph? A ak by sa nahodou nasla nejaka chyba v danovom priznani (z mojej strany by som dodal vsetky potrebne dokumenty uctovnej firme), budem postihovatelny za pripadny danovy "podvod" ja, alebo uctovnicka spolocnost ktora mi danove priznanie robila?

No a posledna vec - s.r.o. som zalozil za ucelom predaja vlastneho softwaru. Pytal som sa krizom krazom, aj na ministerstve kultury (tam spada autorsky zakon v sucasnosti) a bolo mi zdelene pravnikom z ministerstva, ze byt autorom pc softwaru spada pod literarnu tvorbu. Udajne ako fyzicka osoba - zivnostnik - nemozem predavat vlastny software, pretoze sa jedna o dusevnu cinnost. Mozem to predavat iba ako "autor" alebo ako s.r.o. (napr. antivir nod32 je tiez predavany cez eset s.r.o.). A tu sa mi vyskytuje jeden problem - ja ako autor som nuteny niekde sa registrovat do nejakeho spolku alebo zvazu autorov? Aby sa nestalo ze po x rokoch mi pride domov list ze som ukratil stat na daniach a hrozi mi kriminal. Viete ze ja ako autor dam pravo svojej s.r.o. na predaj licencii na moj produkt s tym, ze povedzme s.r.o. preda licenciu za 20,- z toho mne ako autorovi da 15,-. Zisk s.r.o. bude 5,- a to sa bude danit. Ja ako autor budem mat "zisk" 15,- a tychto 15,- musim niekde priznavat?
Je to obdobna situacia ako napr. maliari - namaluje obraz, vydrazi sa povedzme za 1 milion cez nejaku spolocnost, tato spolocnost da autorovi 0,8 milionu, spolocnost bude platit dan z prijmu z 0,2 milionu a autor tohoto obrazu co bude mat zisk 0,8 milionu, tak nemusi z toho platit nikomu ziadnu dan?

Vopred dakujem za odpovede
Usporiadat
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

taketo obmedzenia pre dobrovolnych platcov dph neexistuju, nicim sa dobrovolny platca dph nelisi od platcu dph "riadneho", t.j. toho, ktory prekrocil stanoveny obrat
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

truesick
Dakujem obom za bleskove reakce,

ide o to, ze ja budem vacsinou nakupovat sluzby z CR s platnostou 12 mesiacov, inymi slovami kupim si sluzbu, ktoru mozem cerpat / vyuzivat 12 mesiacov. Samozrejme ze v den kedy poziadam o zriadenie dalsej sluzby, tak v den poziadania mi bude vystavena faktura resp. v najblizsom case. Takze do vyuctovania pojde nakup sluzby v SKK vypocitany podla kurzu zo dna vystavenia faktury.

A co sa tyka dobrovolneho platcu DPH - tak su tam nejake obmedzenia ohladne vratenia DPH? Napr. ze zakonom urceny platca dph ma narok na vratenie dph za sluzbu / tovar v cene nijak obmedzenej, kdezto dobrovolny platca (co budem najskor ja) moze poziadat o vratenie dph za nakup sluzieb / tovaru len v cene neprekracujucej x tisic Skk?
1. Pozor, je tam rozdiel medzi nadobudnutím tovaru a dodaním služby. Preštuduj zákon.
2. Ak už si raz platca DPH, tak si platca DPH. Ďalej sa už nerozlišuje, či si sa stal dobrovoľne alebo ti to vyplývalo zo zákona.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
ide o to, ze ja budem vacsinou nakupovat sluzby z CR s platnostou 12 mesiacov, inymi slovami kupim si sluzbu, ktoru mozem cerpat / vyuzivat 12 mesiacov. Samozrejme ze v den kedy poziadam o zriadenie dalsej sluzby, tak v den poziadania mi bude vystavena faktura resp. v najblizsom case. Takze do vyuctovania pojde nakup sluzby v SKK vypocitany podla kurzu zo dna vystavenia faktury.
Si budeš robiť PU sám? Ak nie, tak nech ťa toto netrápi, ak áno, o pár dní sa opýtaš znova na konkrétny prípad.
A co sa tyka dobrovolneho platcu DPH - tak su tam nejake obmedzenia ohladne vratenia DPH? Napr. ze zakonom urceny platca dph ma narok na vratenie dph za sluzbu / tovar v cene nijak obmedzenej, kdezto dobrovolny platca (co budem najskor ja) moze poziadat o vratenie dph za nakup sluzieb / tovaru len v cene neprekracujucej x tisic Skk?
Ak si platiteľom DPH nie je rozdiel, či si dobrovoľným alebo povinným platiteľom, žiadny limit na odpočty DPH nemáš. Na druhej strane, ak budeš nakupovať prevažne v ČR, budeš robiť tzv. "samozdanenie" a výsledok zo samozdanenia je takmer vždy 0.
0 0
truesick truesick

truesick je offline (nepripojený) truesick

PU nebudem robit urcite, naviac sa budem sam viest ako zamestnanec svojej s.r.o. (nemozem byt sucasne dobrovolne nezamestnany a sucasne konatel s.r.o.), takze uctovnicka mi to bude vsetko robit. Pytam sa toto vsetko pre vlastnu informaciu - chcem si sam viest osobny denik aby som mal aky taky prehlad a nespoliehat sa stvrtrocne na infromaciu po danovom priznani "ako som na tom".
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
truesick
PU nebudem robit urcite, naviac sa budem sam viest ako zamestnanec svojej s.r.o. (nemozem byt sucasne dobrovolne nezamestnany a sucasne konatel s.r.o.), takze uctovnicka mi to bude vsetko robit. Pytam sa toto vsetko pre vlastnu informaciu - chcem si sam viest osobny denik aby som mal aky taky prehlad a nespoliehat sa stvrtrocne na infromaciu po danovom priznani "ako som na tom".
Toto tu už bolo rozoberané.
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

truesick
PU nebudem robit urcite, naviac sa budem sam viest ako zamestnanec svojej s.r.o. (nemozem byt sucasne dobrovolne nezamestnany a sucasne konatel s.r.o.), takze uctovnicka mi to bude vsetko robit. Pytam sa toto vsetko pre vlastnu informaciu - chcem si sam viest osobny denik aby som mal aky taky prehlad a nespoliehat sa stvrtrocne na infromaciu po danovom priznani "ako som na tom".
Preco by si mal dostavat informacie len raz stvrtrocne? snad je to na dohode medzi tebou a uctovnickou, ako casto ti bude predkladat ktore udaje... urcite raz stvrtrocne sa neda povazovat za aktualne spracovanie uctovnictva...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať