Zavrieť

Porady

faktura s DPH od neplatcu DPH

Dostal som fakturu do dodavatela s vycislenou DPH. V identifikacnych udajoch sa IC DPH dodavatela nenachadza, na www.drsr.sk sa jeho cislo DIC nenachadza, teda velmi pravdepodobne platitel DPH nie je.
Co teraz s tou fakturou, mozem si uplatnit DPH alebo nie? Dodavatela som ziadal o opravu faktury, ale kedze peniaze uz dostal, nechce sa tym zaoberat a povie ze o tyzden ju posle a stale nic.
Ak by som si tu DPH narokovat nechcel, ako ju mam zauctovat, ako danovy vydaj alebo nedanovy?
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

evina
§69 zákona o DPH
10/ ...ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
...a toto kto dokazuje?
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

mna by skor zaujimalo ako...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

áno, aj
0 0
iris07 iris07

iris07 je offline (nepripojený) iris07

evina
§69 zákona o DPH
10/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
Podľa tohoto § mi DU prikáže zaplatiť daň, kt. som raz zaplatila aj keď som nevedela, že môj dodávateľ zo mňa robí blázna a strčí si moje prachy do vrecka? Naozaj neviem ako mi môžu dokázať, že som o mala vedomosť o tom, že neodvedú daň. To by som si radšej neuplatňovala dph, len aby som nemala problémy.

Nakupujem tovar 1.1. a zaplatím ho celý s dph a dodávateľ si k 1.q. svoju dph neodvedia, tak ja si mám v 2.q. ju dodaniť, ak sa to dozviem? čo vôbec neviem akým spôsobom!!! asi mi na du dajú zoznam, kt. moji dodávatelia ešte namajú zaplatené
0 0
Iveta Klimová Iveta Klimová

Iveta Klimová je offline (nepripojený) Iveta Klimová

Ja mám opačný problém.Je možné aby platiteľ DPH nakupoval služby bez DPH ?
Jedná sa o doručovanie zásielok-balíkov a i. Vysvetlím podrobnejšie:
Neplatca DPH-živnostník externe vypomáha s rozvozom týchto zásielok.Objednávky na rozvoz mu firma-platca DPH vystavuje bez DPH.Ako má živnostník vystaviť faktúru platcovi DPH? Je mi jasné že bez rozpisu,ale
či má pripočítať DPH k cene na objednávkach alebo nie.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Iveta Klimová
Ja mám opačný problém.Je možné aby platiteľ DPH nakupoval služby bez DPH ?
Jedná sa o doručovanie zásielok-balíkov a i. Vysvetlím podrobnejšie:
Neplatca DPH-živnostník externe vypomáha s rozvozom týchto zásielok.Objednávky na rozvoz mu firma-platca DPH vystavuje bez DPH.Ako má živnostník vystaviť faktúru platcovi DPH? Je mi jasné že bez rozpisu,ale
či má pripočítať DPH k cene na objednávkach alebo nie.
Neplatiteľ nemá čo pripočítavať v zmysle DPH ani platiteľovi ani neplatiteľovi. Objednávateľ nemôže teda rátať s vyčíslenou položkou DPH pri fakturácii od dodávateľa ani pri svojej objednávke. Predpokladám, že daný objednávateľ uvažuje o cene služby na objednávke ako o cene konečnej.
0 0
Lucka F. Lucka F.

Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

Ahoj, ja by som sa chcela poradit, fakturujeme priestory, ktore mame prenajate od platitela DPH (my sme taktiez platitel DPH) neplatitelovi DPH. Fakturu som vystavila s DPH....urobila som spravne? Dakujeeem...
0 0
Lucka F. Lucka F.

Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

halooooo...nevie mi prosim niekto poradit?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

a toto Vám nič nehovorí???

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
0 0
Lucka F. Lucka F.

Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

my mu fakturujeme prenajom kancelarie aj so zariadenim...takze je to v poriadku, ze som to fakturovala s DPH? Pretoze uctujem v programe od Softipu - Hercules a pri nahravani uctu 343 mi pisal vsetko mozne, ked som nezadala IC DPH odberatela...)) Inak dakujem, dakujem, dakujem za radu...))
0 0
Lucka F. Lucka F.

Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

a to pre mna znamena vypocet koeficientu? este som to nikdy nerobila...(((
0 0
Lucka F. Lucka F.

Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

Ale ked nam najomca fakturuje najomne s DPH a ja ho dalej fakturujem...a najom zahrna aj zariadenie kancelarie a spotrebu energii, tak aj tak nemozem fakturovat najom neplatitelovi DPH s DPH? Sorry, ze to tak komplikujem, ale chcem mat istotu a nejaku moznost, vyhnut sa koeficientu...
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no vy sa môžte rozhodnúť či ten nájom budete zdaňovať len voči platiteľovi nie neplatiteľovi aj to posudzujete individuálne...to jest ak poskytujete nájom neplatiteľovi vystavujete Fa vždy bez dph a vstupuje vám to do koeficientu...
0 0
Lucka F. Lucka F.

Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

Dakujem... a pekny den prajem.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ešte by som sa chcela vrátiť k téme, ktorú tu duficek založil/a.
neviete, existuje nejaké usmernenie DU, alebo metodický pokyn alebo niečo podobné, kde by bolo uvedené, že som povinná si skontrolovať či je číslo IČ DPH môjho dodávateľa registrované? teda, či som fakt zaplatila DPH uvedenú na faktúre platiteľovi dane a mám nárok na odpočítanie podľa § 49 ods.2?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Heni Pozri príspevok
ešte by som sa chcela vrátiť k téme, ktorú tu duficek založil/a.
neviete, existuje nejaké usmernenie DU, alebo metodický pokyn alebo niečo podobné, kde by bolo uvedené, že som povinná si skontrolovať či je číslo IČ DPH môjho dodávateľa registrované? teda, či som fakt zaplatila DPH uvedenú na faktúre platiteľovi dane a mám nárok na odpočítanie podľa § 49 ods.2?
Nebudem sa dotýkať povinných náležitostí dokladu pre účely odpočtu DPH /t.j. preveruješ si ich, či sú o.k/, ale z tohto hľadiska je určite zaujímavý i paragraf 69 zákona o DPH:

10/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

evina Pozri príspevok
Nebudem sa dotýkať povinných náležitostí dokladu pre účely odpočtu DPH /t.j. preveruješ si ich, či sú o.k/, ale z tohto hľadiska je určite zaujímavý i paragraf 69 zákona o DPH:

10/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
áno, viem, Evi, prelúskala som to, aj zákon s rozsiahlym komentárom, žiaľ, zrovna k tomuto odseku komentár nie je :-(
ide mi o to, že moja povinnosť zistiť (a teda preveriť jeho IČ DPH), aby vyčíslená dph z faktúry bola uhradená skutočne platiteľovi sa dá vydedukovať zo zákona. a ja by som potrebovala argumentovať neúčtovníkovi, takže najradšej nejakým metodickým pokynom alebo neviem akou formou...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Heni Pozri príspevok
áno, viem, Evi, prelúskala som to, aj zákon s rozsiahlym komentárom, žiaľ, zrovna k tomuto odseku komentár nie je :-(
ide mi o to, že moja povinnosť zistiť (a teda preveriť jeho IČ DPH), aby vyčíslená dph z faktúry bola uhradená skutočne platiteľovi sa dá vydedukovať zo zákona. a ja by som potrebovala argumentovať neúčtovníkovi, takže najradšej nejakým metodickým pokynom alebo neviem akou formou...
Myslím, že takýto priamy argument nenájdeš. Distatočný argiment by mal byť zákon o DPH...
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

dakujem.
niekedy je ťažké argumentovať proti informáciám, ktoré má podnikateľ od kamarátov...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Heni Pozri príspevok
dakujem.
niekedy je ťažké argumentovať proti informáciám, ktoré má podnikateľ od kamarátov...
To je to najťažšie. Ale povedz mu, že nemusí si overovať, ale v prípade problémov daň zaplatí, že DÚ ho presvedčí
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať