Zavrieť

Porady

Stravné lístky spätne?

Prosím o radu, môže si SZČO kúpiť a zaúčtovať stravné lístky aj za mesiace dozadu? Pr. je 20.10., môže si objednať lístky trebárs aj za celý rok, alebo len na počet pracovných dní od 20.10. do 31.12.?
Usporiadat
Isabel Isabel

Isabel je offline (nepripojený) Isabel

ak spisem zmluvu s mojim bratom ktory je beznym zamestnancom v inej firme ze mi vzdy k 1. v mesiaci zapozicia pocet stravnych listkov podla poctu pracovnych dni a v tejto zmluve uvediem ze mu vsetky listky k 31.12. vratim a nasledne sa podla toho aj zachovam, tak predpokladam ze vzhladom na vyjadrenie z DU ktore bolo vyssie citovane bude vydavok preukazatelny?!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Isabel
ak spisem zmluvu s mojim bratom ktory je beznym zamestnancom v inej firme ze mi vzdy k 1. v mesiaci zapozicia pocet stravnych listkov podla poctu pracovnych dni a v tejto zmluve uvediem ze mu vsetky listky k 31.12. vratim a nasledne sa podla toho aj zachovam, tak predpokladam ze vzhladom na vyjadrenie z DU ktore bolo vyssie citovane bude vydavok preukazatelny?!
Veľmi pochybujem...Zamestnanec nedostáva stravné lístky k obchodovaniu, ale preto, aby mal v ten daný deň zabezpečené stravovanie...
0 0
Isabel Isabel

Isabel je offline (nepripojený) Isabel

on s nimi neobchoduje (nebude mat z toho ziaden zisk) ale ich zapoziciava. stravu mu varim zadarmo ja a navyse vsetky listky mu budu vratene...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Isabel
on s nimi neobchoduje (nebude mat z toho ziaden zisk) ale ich zapoziciava. stravu mu varim zadarmo ja a navyse vsetky listky mu budu vratene...
Nechcem o tom veľa polemizovať, ale tento spôsob sa mi zdá pritiahnutý za vlasy. Ak mu varíš stravu Ty /nosíš mu ju aj do roboty?/atď, atď. On nedostal tie stravné lístky od zamestnávateľa ani za účelom zapožičiavania....
0 0
Isabel Isabel

Isabel je offline (nepripojený) Isabel

evina, mas pravdu, asi je zbytocne to dalej rozoberat, mne pride pritiahnute za vlasy vyjadrenie DRSR, pretoze je jasne ze cely rok som sa stravovala tak neviem preco by sa tie gastrace nemohli rocne do nakladov uznat ked v tom roku zakupene boli a uz z ich podstaty vyplyva ze som si za ne knihy nekupila.

ale ak to do tych nakladov nejak dostat chcem tak nejake rovnako pritiahnute za vlasy riesenie najst budem musiet.

neviem ako suvisi to ci som mala zakupeny listok s tym, ci som na tom obede bola alebo nie. ale to uz myslim dost jednoznacne vyjadrili blcha a marianna01
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Isabel
evina, mas pravdu, asi je zbytocne to dalej rozoberat, mne pride pritiahnute za vlasy vyjadrenie DRSR, pretoze je jasne ze cely rok som sa stravovala tak neviem preco by sa tie gastrace nemohli rocne do nakladov uznat ked v tom roku zakupene boli a uz z ich podstaty vyplyva ze som si za ne knihy nekupila.

ale ak to do tych nakladov nejak dostat chcem tak nejake rovnako pritiahnute za vlasy riesenie najst budem musiet.

neviem ako suvisi to ci som mala zakupeny listok s tym, ci som na tom obede bola alebo nie. ale to uz myslim dost jednoznacne vyjadrili blcha a marianna01
Ako ja vždy hovorím v zákonoch nehľadaj logiku
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

Isabel
evina, mas pravdu, asi je zbytocne to dalej rozoberat, mne pride pritiahnute za vlasy vyjadrenie DRSR, pretoze je jasne ze cely rok som sa stravovala tak neviem preco by sa tie gastrace nemohli rocne do nakladov uznat ked v tom roku zakupene boli a uz z ich podstaty vyplyva ze som si za ne knihy nekupila.

ale ak to do tych nakladov nejak dostat chcem tak nejake rovnako pritiahnute za vlasy riesenie najst budem musiet.

neviem ako suvisi to ci som mala zakupeny listok s tym, ci som na tom obede bola alebo nie. ale to uz myslim dost jednoznacne vyjadrili blcha a marianna01
vidim ze aj ty sa snazis silou mocou najst riesenie na uplatnenie stravneho spatne, vdaka "ludskemu" stanovisku DRSR....
jednoznacne by tato polozka mala byt odpocitatelna od zakladu dane, bez nutneho dokladovania. ale to by sa na tom zase nenabalili spolocnosti s gastracmi ze ano?
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
beroun
K popoluške 59:
V tomto prípade podľa mňa nejde o ceninu (213), ale o peniaze v hotovosti (211 - §47, ods. 1 postupov účtovania PÚ) - je súčasťou tržby-samostatná AE k účtu 211. O ceninu (213) by sa jednalo ak by to boli stravné lístky pre jeho vlastných zamestnancov. Na jeho obranu by som povedal, že mesačne môže prísť o 5-10 tis.Sk alebo viac za províziu, ktorú mu gastro-spoločnosť strhne pri preplatení poukážok. Súhlasím s Vami že porušuje zmluvu s gastro-spoločnosťou, ale ak ju neuzarel, tak čo vlastne porušuje?
Pripojím sa k tvojmu názoru, ale príspevok od popolušky mi nasadil zasa chrobáka do hlavy. Účtujem reštauráciu kde sa bežne prijímajú gastráče od všetkých spoločností. No a sem-tam sa nakúpi tovar aj za ne. Samozrejme nie za všetky. A aj keď na dokladoch z ERP je vyznačená platba šekom, účtujem to normálne na 5xx/211. Bez analytiky. A naopak ani pokladňa reštaurácie nerozlišuje či ide oplatbu peniazmi alebo šekmi. A celá tržba ide na 211/6xx. ID potom stále keď sa spočíta (spravidla raz mesačne), koľko šekov je v pokladni a pošlú sa na preplatenie preúčtujem 213/211 a následne 315/213. (Pohľ. voči strav. spoločnostiam.) Robím to správne, alebo je to v rozpore s nejakou zásadou účtovania? Ak máte skúsenosti s výtkou DÚ k takémuto účtovaniu, dajte vedieť. Ďakujem
0 0
beroun beroun

beroun je offline (nepripojený) beroun

K Lydka R: robíme to v podstate rovnako, len s tým rozdielom, že pri účtovaní tržieb mi zamestanci dajú vedieť, že koľko lístkov pôjde na preplatenie, takže hneď pri tržbe to preúčtujem na 211AE (nie SKK) a na konci mesiaca 315/211AE.
Čo sa týka Popolušky, tak osobne som sa stretol s tým, že keď som povedal zástupkyni tej firmy, čo ona spomínala vo svojom príspevku, že v reštaurácii nebudem brať ich poukážky, lebo majú vysokú províziu, tak mi povedala nech si dám ich nálepku na dvere reštaurácie, a že lístky môžem minúť v nejakom reťazci na nákup tovaru. Rád by som vedel, že čo na toto Popoluška.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Príspevok 69(LidkaR) a 70(beroun) by, podľa môjho názoru, bolo vhodné presunúť do témy:
http://www.porada.sk/t38913-nakup-to...ne-listky.html
0 0
Ježko Ježko

Ježko je offline (nepripojený) Ježko

Prosím o radu, súrne.
Náš šéf /FO-podnikateľ/ nám začal nosiť účtenky z reštaurácie za stravu.
Zhruba vždy v hodnote 70-100,-Sk /s DPH/. Gastrolístky nechce.
Akým spôsobom to môžeme účtovať /v JÚ/ ?
Môžeme dať do nákladov celú sumu /bez DPH/ a uplatniť DPH na odpočte, alebo len 55% alebo 45% zo sumy stravného lístka bez DPH ?
Prosím, poraďte, ak máte niekto skúsenosti. Vopred vďaka.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ježko
Prosím o radu, súrne.
Náš šéf /FO-podnikateľ/ nám začal nosiť účtenky z reštaurácie za stravu.
Zhruba vždy v hodnote 70-100,-Sk /s DPH/. Gastrolístky nechce.
Akým spôsobom to môžeme účtovať /v JÚ/ ?
Môžeme dať do nákladov celú sumu /bez DPH/ a uplatniť DPH na odpočte, alebo len 55% alebo 45% zo sumy stravného lístka bez DPH ?
Prosím, poraďte, ak máte niekto skúsenosti. Vopred vďaka.
Do VOZD môžeš dať v roku 2007 u SZČO max. 89,-- Sk a keďže sa jedná o podávanie stravy, (nie stravné lístky), môžeš si uplatniť aj DPH.
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Za rok 2006 sme zamestnancovi neposkytovali žiadne stravné lístky, žiadnu náhradu stravy. Dá sa s tým ešte niečo urobiť ? Je to veľký problém ohľadne pokuty? ( majiteľ sro je aj zamestnanec). Srdečne Vám ďakujem.
0 0
Škola Škola

Škola je offline (nepripojený) Škola

duficek
skusim to posunut trosku do inej roviny :
vo februari (1.2.) som zamestnal 3 ludi, mzdu a stravne listky dostali az v marci vo vyplatnoim termine. stravne listky som nakupoval tiez az v marci. viem, porusil som zakonnik prace, tie stravne listky mali dostat pri nastupe do zamestnania. ale ktore firmy to tak robia? vo vacsine firiem davaju stravne listky spatne....
a teraz otazka: znamena to, ze stravne listky za februar a cast marca (kym som tie listky fyzicky nekupil) si nemozem dat do nakladov? ved je to narok zamestnancov, ktory som splnil sice oneskorene, ale splnil.
Dovoľte k tejto téme ešte jeden prípad. Som začínajúci živnostník. Živnosť mám napr. od 1.1.07. Avšak lístky si môžem zadovážiť (objednať) až keď mám pridelené IČ, resp. DIČ. Preukázateľne pracujem ako SZČO od 2.1.07 ale lístky mať z objektívnych príčin nemôžem. Alebo je to inak?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Pozri si 4. odstavec v prísp. č. 54 v tejto téme: http://www.porada.sk/showpost.php?p=349540&postcount=53 .

A pozri si aj odpoveď DRSR. Nikoho to nezaujíma...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

gabi2
Za rok 2006 sme zamestnancovi neposkytovali žiadne stravné lístky, žiadnu náhradu stravy. Dá sa s tým ešte niečo urobiť ? Je to veľký problém ohľadne pokuty? ( majiteľ sro je aj zamestnanec). Srdečne Vám ďakujem.
Ešte by sa mohol poskytnúť finančný príspevok zamestnancom na stravovanie zo SF.
Naposledy upravil Anja111 : 05.01.07 at 19:30
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

gabi2
Za rok 2006 sme zamestnancovi neposkytovali žiadne stravné lístky, žiadnu náhradu stravy. Dá sa s tým ešte niečo urobiť ? Je to veľký problém ohľadne pokuty? ( majiteľ sro je aj zamestnanec). Srdečne Vám ďakujem.
Píšeš v jednotnom čísle, teda zamestnanec = majeteľ sro ? Ak áno, tak nie je čo riešiť. Na pokutu to nie je - môj názor.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

liba2
Píšeš v jednotnom čísle, teda zamestnanec = majeteľ sro ? Ak áno, tak nie je čo riešiť. Na pokutu to nie je- môj názor.
Iba ak by sa sťažoval svojej Odborovej organizácii ...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

0 0
Isabel Isabel

Isabel je offline (nepripojený) Isabel

sway
Ja mám aj takú skúsenosť, že SZČO nenakupovala stravné lístky a tak z pokladne účtovala VPD - majiteľovi firmy a to :zálohu na stravu mesačne podľa prac.dní a po zakúpení lístkov ( až v 9 mesiaci ) zálohu vrátil do pokladne a odúčtovali do výdavkov stravenky tak ako treba.
toto sa paci aj mne
len neviem ci to vzhladom na to vyjadrenie DRSR obstoji, ako podklad k zauctovaniu stravy totiz musis mat gastrolistok alebo blok z pokladne.
hoci je jasne ze boli peniaze vyclenene na stravu na zaklade ucelu tej zalohy...
v tom pripade by zaloha mohla fungovat ako gastrolistok. ved ani gastrolistok nie je 100% zaruka ze bol pouzity v danom obdobi a iba na zabezpecenie stravy v zmysle zakona...
hmmmm...obstoji? neobstoji?
ze by som si dala nejake skolenie asertivity so specialnym zameranim na kontrolu z DU?
0 0
Načítať ďalšie