Zavrieť

Porady

samozdanenie

Prosím o radu,stále mám chaos vo faktúrach z EÚ od plátcov DPH,tiež sme plátcovia. Môžete mi poradiť akými kurzami mám robiť samozdanenie? Ide o tieto prípady:

1. tovar.fa vyst.3.10.06, tovar sme dostali 6.10.
2. tovar. fa vyst. 30.9., tovar sme dostali 4.10.
3. tovar. fa vyst.3 10.,tovar sme dostali 3.10.
4. Máme účtovný program kúpený od českej firmy,ktorá nám niekedy fakturuje softv.služby/ide o rôzne opravy chýb,ktoré sa nám podaria urobiť/. Tieto opravy nám robia u nich v Česku,pričom sa pripoja na náš softvér. Fa je vyst.30.9.,dátum dodania sl. 29.9.
Usporiadat
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ja som najskôr písala, že ako by to bolo, keby odoslanie tovaru aj vystavenie faktúry bolo v jeden deň. Ale keďže tovar bol odoslaný až 6.11.,nadobudnutie nastalo 9.11. a faktúra bola vystavená 26.10., tak by som to potom riešila tak, že DP a samozdanenie by som urobila kurzom k 15.12.
PS: v tomto prípade je jasné, že faktúra bola vystavená pred začatím prepravy z dôvodu skoršej úhrady, takže daň.pov. vzniká nasl.kal.mesiac, kedy došlo k nadobudnutiu. V tomto prípade súhlasím jednoznačne s dátumom 15.12.
Naposledy upravil jenny7 : 14.11.06 at 10:34
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

jenny7
Ja som najskôr písala, že ako by to bolo, keby odoslanie tovaru aj vystavenie faktúry bolo v jeden deň. Ale keďže tovar bol odoslaný až 6.11.,nadobudnutie nastalo 9.11. a faktúra bola vystavená 26.10., tak by som to potom riešila tak, že DP a samozdanenie by som urobila kurzom k 15.12.
tak potom dňom vystavenia faktúry pretože bola vystavená pred 15 dňom a spolu s dodaním
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

No takže, trošku sa nám obišli príspevky a vidím, že sa nám začínajú už aj líšiť názory. Teoreticky by sa dalo aj prikloniť k názoru danieka, ale neviem, skôr sa mi v tomto prípade pozdáva to, čo som napísala v príspevku 22. Tým dátumom faktúry sa riadim vtedy, ak mám nejaký doklad, že to odišlo naraz dátum faktúry=dátum odoslania tovaru, ale v tomto prípade je zrejmé, že to nastalo až neskôr. Je pravda, že to stihlo prísť do toho 15.11., ale tochto by som sa teraz nedržala. V tomto prípade sa skôr prikláňam k dátumu 15.12.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Tak teraz fakt neviem, faktúru mám zaúčtovanú do októbra s dátumom 26.10.
na účely účtovníctva mám použiť kurz vystavenia, či dodania, t.j. 09.11.
A na účely dph 15.12
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

jenny7
No takže, trošku sa nám obišli príspevky a vidím, že sa nám začínajú už aj líšiť názory. Teoreticky by sa dalo aj prikloniť k názoru danieka, ale neviem, skôr sa mi v tomto prípade pozdáva to, čo som napísala v príspevku 22. Tým dátumom faktúry sa riadim vtedy, ak mám nejaký doklad, že to odišlo naraz dátum faktúry=dátum odoslania tovaru, ale v tomto prípade je zrejmé, že to nastalo až neskôr Je pravda, že to stihlo prísť do toho 15.11., ale tochto by som sa teraz nedržala. V tomto prípade sa skôr prikláňam k dátumu 15.12.
že čo nastalo až neskôr?
a čo by sa stalo keby to nestihlo prísť do 15.11.?
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

Ja to chápem tak, že ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, tak daňova povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry.
Čiže v tomto prípade - daňová povinnosť = deň vyhotovenia fa.
Takže podľa metodických pokynov, ak bola fa vystavená pred dodaním tovaru na dátum vystavenia faktúry sa neprihliada ale postupuje sa podľa §20 odst.1 a)
Naposledy upravil .lena. : 15.11.06 at 06:13
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

jenny7
Ja som najskôr písala, že ako by to bolo, keby odoslanie tovaru aj vystavenie faktúry bolo v jeden deň. Ale keďže tovar bol odoslaný až 6.11.,nadobudnutie nastalo 9.11. a faktúra bola vystavená 26.10., tak by som to potom riešila tak, že DP a samozdanenie by som urobila kurzom k 15.12.
PS: v tomto prípade je jasné, že faktúra bola vystavená pred začatím prepravy z dôvodu skoršej úhrady, takže daň.pov. vzniká nasl.kal.mesiac, kedy došlo k nadobudnutiu. V tomto prípade súhlasím jednoznačne s dátumom 15.12.
Čiže fakt. bola vystavená pred 15.12 - čo je 15.deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru.
Naposledy upravil .lena. : 15.11.06 at 06:14
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

daniek
že čo nastalo až neskôr?
a čo by sa stalo keby to nestihlo prísť do 15.11.?
Neskôr nastalo odoslanie tovaru...až toho 6.11.
Dopĺňam - podľa mňa ak nenastane dodanie tovaru a vystavenie faktúry v ten istý deň tak by som sa riadila tým dátumom 15.12. Na druhej strane by sa to dalo objájiť aj tak, že dodanie nastalo do 15.11 tak vtedy by sa dalo pridŕžať dátumom vystavenia faktúry. Ale tu vidíme, že oni čakali na úhradu až potom dodali tovar, takže preto sa držím až tým dátumom 15.12.Asi som Najku zneistila, dúfajme, že ešte niekto na to zareaguje a nejak sa to vyrieši.
Naposledy upravil jenny7 : 14.11.06 at 11:06
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

myslím si že si ozaj stačí veľmi pozorne prečítať § 20 a musí to byť jasné
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Najka
Tak teraz fakt neviem, faktúru mám zaúčtovanú do októbra s dátumom 26.10.
na účely účtovníctva mám použiť kurz vystavenia, či dodania, t.j. 09.11.
A na účely dph 15.12
Stále mi to nie je jasné, asi si sedím na kábli.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

§20 je podľa mňa trochu komplikovane napísaný, výklady sa naozaj líšia, aj keď som si čítala iné príspevky. Najlepšie by bolo, keby k zákonom boli rozpísané polopatistické príklady, aby si tam človek našiel svoje odpovede na otázky, ale to by som asi veľa chcela, že?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Pozrite si toto od strany 19. Je to tam celkom zrozumiteľne napísane.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

vďaka za ten pokyn, takže daň na vstupe aj výstupe uplatním v DPH za december s kurzom 15.12. a do účtovníctva dám kurz vystavenia faktúry 26.10 alebo dodania 09.11
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Presne tak som to myslela, ako to bolo v tom met.pokyne, tam je DP toho 15.12., teší ma, že som mala v tomto pravdu a že som ti zle neradila.
Hm, teraz rozmýšlam akým kurzom do účtovníctva?? Ja dávam do účtov.kurzom doručenia faktúry s tovarom, mne to chodí narovnako takže v tom nemám problém.Len tebe sa tie dátumy líšia. Aký dátum by bol v tomto prípade správny?? Nie som si zatial istá....
0 0
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

Do účtovníctva dátumom prijatia tovaru do skladu - zdokladovať prepravným listom. Kurz NBS - samozrejme.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Do účtovníctva sa nemôže dať kurz dátumu prijatia faktúry? z toho sa potom budú vlastne vyčíslovať kurz.rozdiely pri úhrade. Ale tu som si neni istá, možno má pravdu aj gokko, ale na druhej strane, kurz.rozdiely sa vyčíslujú aj ku dňu kedy došlo k nad.tovaru, takže by to mohlo byť aj tým dátumom prijatia do skladu. Asi nad tým už moc hĺbkovo rozmýšlam.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Aj mňa zaráža ten dátum vystavenia, ak faktúru zaúčtujem 26.10, môžem použiť kurz z 09.11?
Naposledy upravil Najka : 14.11.06 at 13:43
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Najskôr napíšem, že odpočet dane nesmie predchádzať daň.povinnosť. Všimla som si, že si nakoniec opravila svoj príspevok. V tomto prípade som si neni úplne istá s tým dátumom zaúčtovania do účtovníctva??Ja si myslím,že do účtovníctva je dôležite, dátum kedy zadávaš faktúru, takže si myslím, že použitie kurzu a prepočet aj pre účely kurz.rozdielov by mal byť dátum zaevidovania fakt.do účt.čiže, keď si ju dostala. Dátum 9.11. - týmto dátumom by som prerátala tovar a naskladnila ho týmto dátumom do skladu. Čo myslíte? Vie ešte niekto Najke poradiť? Nie som si na 100% istá, preto si ešte počkaj na názor iných.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Pozrite túto tému, konkrétne príspevok 13 od Renči:
http://www.porada.sk/t20587-p2-kurz-pre-zatovanie.html
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

[quote=jenny7]Presne tak som to myslela, ako to bolo v tom met.pokyne, tam je DP toho 15.12., teší ma, že som mala v tomto pravdu a že som ti zle neradila.

Podľa § 20 zákona o dph by som sa s tebou hádala ale podľa metodických pokynov si mala pravdu ty
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať