Zavrieť

Porady

Daň z výhry

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Moja známa vyhrala v súťaži jedného nemenovaného časopisu perlový prsteň v hodnote 22.000,- Sk. Spolu s výhrou jej prišiel aj list o hodnote výhry.
Má z tejto výhry zaplatiť daň? Ak áno, kedy? V daňovom priznaní za rok 2006? V ktorom riadku priznania typu B to treba uviesť? Je potrebné priložiť k DP aj kópiu listu o hodnote výhry?
Vďaka.
Usporiadat
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Pekne prosím o radu. FO-SZCO vyhrala auto, to auto ale vyhrala na firmu z Orangu. Telefón bol vedený na firmu, Orange auto napísal tiež na firmu. Nechce a nebude ho používať v súvislosti s podnikaním, takže ked ho nezahrnieme do majetku firmy stane sa niečo? A následne ked ho predá ako Fo, nie SZCO uz neplatí dan?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
vjejka Pozri príspevok
Pekne prosím o radu. FO-SZCO vyhrala auto, to auto ale vyhrala na firmu z Orangu. Telefón bol vedený na firmu, Orange auto napísal tiež na firmu. Nechce a nebude ho používať v súvislosti s podnikaním, takže ked ho nezahrnieme do majetku firmy stane sa niečo? A následne ked ho predá ako Fo, nie SZCO uz neplatí dan?
... podľa môjho názoru, ak auto vyhrala firma, nemožno sa tváriť že nebolo v majetku firmy....
0 0
palinek palinek

palinek je offline (nepripojený) palinek

veronikasad Pozri príspevok
Ak nebudeš mať v roku 2010 žiadne iné príjmy, nemusíš podávať daňové priznanie, lebo príjem z výhry nepresiahol 1/2 nezd.časti základu dane (2012,85€). DP si povinná podať na výzvu daňového úradu. Daňová povinnosť bude nula.
Dobry den... na zaklade akeho predpisu netreba podavat danove priznanie, ak prijem nepresiahol 1/2 nezd. casti zakladu dane?

Platil by tento scnear ja pre takyto pripad?:
- manzelka na materskej cely rok (len rodicovsky prispevok) + vyhra cca 740E
- manzel len zamestnanie
tzn. manzelka by nepodavala danove priznanie a manzel by do svojho zahrnul nezdanitelnu cast zakladu dane na manzelku znizenu o jej vyhru (740E) ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

palinek Pozri príspevok
Dobry den... na zaklade akeho predpisu netreba podavat danove priznanie, ak prijem nepresiahol 1/2 nezd. casti zakladu dane?

Platil by tento scnear ja pre takyto pripad?:
- manzelka na materskej cely rok (len rodicovsky prispevok) + vyhra cca 740E
- manzel len zamestnanie
tzn. manzelka by nepodavala danove priznanie a manzel by do svojho zahrnul nezdanitelnu cast zakladu dane na manzelku znizenu o jej vyhru (740E) ?
§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 § 11 ods. 6 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí. Daň sa neplatí, ak daň na úhradu vypočítaná v daňovom priznaní nepresiahne sumu 3,32 eur.
0 0
palinek palinek

palinek je offline (nepripojený) palinek

palinek Pozri príspevok
Dobry den... na zaklade akeho predpisu netreba podavat danove priznanie, ak prijem nepresiahol 1/2 nezd. casti zakladu dane?

Platil by tento scnear ja pre takyto pripad?:
- manzelka na materskej cely rok (len rodicovsky prispevok) + vyhra cca 740E
- manzel len zamestnanie
tzn. manzelka by nepodavala danove priznanie a manzel by do svojho zahrnul nezdanitelnu cast zakladu dane na manzelku znizenu o jej vyhru (740E) ?
veronikasad Pozri príspevok
§ 46
Minimálna výška dane


Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí. Daň sa neplatí, ak daň na úhradu vypočítaná v daňovom priznaní nepresiahne sumu 3,32 eur.
Dakujem.
Je teda mozne pouzit horeuvedeny scenar (prilozit doklad o vyske vyhry k manzelovmu danovemu priznaniu)?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

palinek Pozri príspevok
Dakujem.
Je teda mozne pouzit horeuvedeny scenar (prilozit doklad o vyske vyhry k manzelovmu danovemu priznaniu)?
ano, je to možné. Výhra sa započítava do vlastného príjmu manželky. Ak by ju DU vyzval na podanie DP, je povinná ho podať, aj keď príjem nedosiahol 1/2 NČZD. Nič to nemení na možnosti odpočtu NČZD na manželku.
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Čo s výhrou z Metra?
Dostal sa mi do rúk "Protokol o prevzatí výhernej ceny" z obchodného domu METRO. Nastala dilema, potvrdenie je vystavené na firmu, znamená, že by som ju mala zdaniť cez firmu, ale logicky sa mi takýto postup zdá nesprávny, pretože držiteľom karty bola fyzická osoba (občan), ktorý si tu výhru prevzal a vlastne použil pre svoj vlastný prospech.
Poradí mi niekto, čo s tým?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Oriešok Pozri príspevok
Čo s výhrou z Metra?
Dostal sa mi do rúk "Protokol o prevzatí výhernej ceny" z obchodného domu METRO. Nastala dilema, potvrdenie je vystavené na firmu, znamená, že by som ju mala zdaniť cez firmu, ale logicky sa mi takýto postup zdá nesprávny, pretože držiteľom karty bola fyzická osoba (občan), ktorý si tu výhru prevzal a vlastne použil pre svoj vlastný prospech.
Poradí mi niekto, čo s tým?
Ako mohlo byť potvrdenie vystavené na firmu, ak držiteľom karty je občan?
Ako môže mať občan Metro kartu? Nie je to náhodou tak, že je to firemná karta, na ktorej je firmou uvedený zamestnanec, ktorý s ňou môže za firmu nakupovať?
1 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Stefan2005 Pozri príspevok
Ako mohlo byť potvrdenie vystavené na firmu, ak držiteľom karty je občan?
Ako môže mať občan Metro kartu? Nie je to náhodou tak, že je to firemná karta, na ktorej je firmou uvedený zamestnanec, ktorý s ňou môže za firmu nakupovať?
...........ale kartu nemusí mať zamestnanec firmy, nebola to podmienka. A hlavne dožadovali sme sa potvrdenia na osobu, kt. je držiteľom karty, ale povedali, že môžu spraviť potvrdenie na firmu. A v dnešnej dobe, už ani nekontrolujú na recepcii pri vchode do obchodu, či ste majiteľom karty, čiže je kvázi prenosná.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Oriešok Pozri príspevok
...........ale kartu nemusí mať zamestnanec firmy, nebola to podmienka. A hlavne dožadovali sme sa potvrdenia na osobu, kt. je držiteľom karty, ale povedali, že môžu spraviť potvrdenie na firmu. A v dnešnej dobe, už ani nekontrolujú na recepcii pri vchode do obchodu, či ste majiteľom karty, čiže je kvázi prenosná.
Keby ste si prečítali obchodné podmienky METRO, ktoré zákazník podpísal, nemuseli ste sa dožadovať niečoho, na čo nemáte nárok.

Z obchodných podmienok:
"1.3. Držiteľov karty stanovuje výhradne zákazník, t j. osoba oprávnená zaňho konať. Všetky nákupy realizované na základe vydanej zákazníckej karty sú vedené menom a na účet zákazníka."

Zákazník je vždy podnikateľ, osoba oprávnená môže byť občan, ale koná (voči METRU) vždy v mene a na účet zákazníka....

Firma vyhrala, firma si to zdaní...
2 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Stefan2005 Pozri príspevok
Keby ste si prečítali obchodné podmienky METRO, ktoré zákazník podpísal, nemuseli ste sa dožadovať niečoho, na čo nemáte nárok.

Z obchodných podmienok:
"1.3. Držiteľov karty stanovuje výhradne zákazník, t j. osoba oprávnená zaňho konať. Všetky nákupy realizované na základe vydanej zákazníckej karty sú vedené menom a na účet zákazníka."

Zákazník je vždy podnikateľ, osoba oprávnená môže byť občan, ale koná (voči METRU) vždy v mene a na účet zákazníka....

Firma vyhrala, firma si to zdaní...
Štefan ďakujem za promtnú odpoveď a hlavne za dobré navedenie na riešenie problematiky.
0 0
Jano T. Jano T.

Jano T. je offline (nepripojený) Jano T.

Zdravím, pred nedávnom (ešte v roku 2010) som vyhral nepenažnú výhru v hodnote 520eur od nemenovaného slovenského rádia. S výhrou mi prišiel aj list kde bolo uvedené, že v zmysle zákona som povinný odviesť daň z výhry. Chcem sa spýtať ako mám postupovať. Som plnoletý ale ešte študent strednej školy, nemám žiadne zamestnanie, nemám žiadny príjem. Týka sa ma to? Respektíve mám podávať DP? Ak áno, tak aké? Vedel by mi s tým niekto pomôcť? Nechcel by som mať zbytočné problémy.

Mal by som ešte neskôr iné otázky, na ktoré by som potreboval vedieť odpovede, kebyže sa ma to týka, a to:

Dokedy musím toto DP podať najneskôr?
Aký typ DP?
Ak by mal niekto aj kópiu DP alebo návod ako ho vyplniť, tak budem veľmi rád a dosť by mi to pomohlo.

Ďakujem za skoré odpovede
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak nemáš príjem presahujúci 925,95 €, priznanie nemusíš podať.
0 0
Jano T. Jano T.

Jano T. je offline (nepripojený) Jano T.

Ok, ďakujem, to som chcel počuť Inak, do budúcna, tento príjem presahujúci za aké obdobie?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Za rok 2010.
V roku 2011 je hranica 500 € za celý rok.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

na výhry (oslobodený príjem) sa podľa mňa vzťahuje toto ..
m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 165, 97 eura za cenu alebo výhru; cenou alebo výhrou sa rozumie

1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6),

samozrejme .. keďže píšeš, že nemáš iný príjem .. tak aj tak daň platiť nebudeš
Naposledy upravil Katy a R : 22.01.11 at 17:13
4 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Máš pravdu Katy a R, mala som zafixovaný 5 násobok žm.

Jano T, prikladám vzor, oba súbory musia byť v jednom adresári, vyvolávaš *.fdf, je editovateľný, doplň osobné údaje.
Po oprave vytlač, nie je možné uložiť opravený súbor.


PS:
na str. 3 vymaž "Počet mesiacov 01" a ten krížik, nevšimla som si.
Naposledy upravil Rozalka : 22.01.11 at 17:39
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Rozalka Pozri príspevok
Máš pravdu Katy a R, mala som zafixovaný 5 násobok žm.

Jano T, prikladám vzor, oba súbory musia byť v jednom adresári, vyvolávaš *.fdf, je editovateľný, doplň osobné údaje.
Po oprave vytlač, nie je možné uložiť opravený súbor.


PS:
na str. 3 vymaž "Počet mesiacov 01" a ten krížik, nevšimla som si.
Ale on nemusí podávať daňové priznanie, lebo v zdaňovacom období 2010 nemal príjem vyšší ako je polovica nezdaniteľnej časti základu dane, teda nemal príjem vyšší, ako 2012,85 eura.
2 0
ninuška ninuška

ninuška je offline (nepripojený) ninuška

Prosím Vás, viete mi niekto pomôcť so zdaňovaním nepeňažnej výhry.
Podľa par. 9 ods.2 písm. m sú od dane oslobodené príjmy -prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 165,97 eura za cenu alebo výhru.
Takže, ak mal niekto napr. výhry v hodnote 20 a 170 eur, zdaní iba výhru 170 eur a to v plnej výške / nebude si odpočítavať 165,97 eur/ ?

ďakujem
0 0
ivofil ivofil

ivofil je offline (nepripojený) ivofil

Dobry den,

pocas 10 az 12/2010 sme organizovali motivacnu reklamnu sutaz na podporu predaja, pricom vyhry su financne a maju byt vyplatene fyzickym osobam v Q1/2011.

Viete mi poradit, co vsetko sme povinni vykonat pred vyplatenim vyhry vyhercom a co vsetko sme povinni z vyhry "strhnut" (ake odvody) podla aktualne platnej legislativy (zakon o dani z prijmov, ...)?

Mame len povinnost odviest dan zrazkou, pricom oznamime DU odvedenie dane, dan odvedieme a vyhercom poukazeme uz len ciastku znizenu o dan?


Dakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať