Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť ZD na manželku

Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

Dobrý deň všetkým poradcom.

Neviete mi poradiť, či sa do vlastného príjmu manželky zahŕňa aj podpora v nezamestnanosti? Ide mi o to, že živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá ale v priebehu roku aj pracovala a bola aj nezamestnaná. Je mi jasné, že uplatniť môžem len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a jej vlastnými príjmami, ale neviem práve to, či sa do jej príjmov zahŕňa tá podpora alebo nie.
A ešte jedna otázka, môže si živnostík uplatniť daňový bonus na dieťa za obdobie, kedy si ho neuplatňovala jeho manželka? Je potrebné dať k daňovému priznaniu aj nejaké potrvrdenie o tom, kedy uplatňovala manželka a kedy manžel?

Za odpovede všetkým vopred ďakujem.
Usporiadat
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

Dobrý deň, zamestnanec sa oženil v máji 2010, chce si uplatniť NČ na manželku, ktorá bola celý rok 2010 na rodičovskom príspevku. Sumu NČ na manželku vypočítam 4025,70/12*7 =2348,33 EUR?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lenka.ba Pozri príspevok
Dobrý deň, zamestnanec sa oženil v máji 2010, chce si uplatniť NČ na manželku, ktorá bola celý rok 2010 na rodičovskom príspevku. Sumu NČ na manželku vypočítam 4025,70/12*7 =2348,33 EUR?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Presne tak.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

lenka.ba Pozri príspevok
Dobrý deň, zamestnanec sa oženil v máji 2010, chce si uplatniť NČ na manželku, ktorá bola celý rok 2010 na rodičovskom príspevku. Sumu NČ na manželku vypočítam 4025,70/12*7 =2348,33 EUR?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
správne
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ďakujem Vám veľmi pekne, poviem Vám pravdu, riadne ma šokovala s tým výhlásením, § 11 poznám, len som si nebola istá, či som niečo neprehliadla
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

dobrý deň, ešte jedna otázočka... manželka zamestnanca dostala materskú za mesiace 9-12/2010, ale tá za 12/2010 bola vyplatená v januári 2011. Odpočítavam to, čo je predpísané alebo skutočne vyplatené? Tú materskú za 12/2010 vyplatenú v januári 2011 odratávam od NČ v r. 2010 alebo v r.2011? Vopred veľmi pekne ďakujem
Naposledy upravil lenka.ba : 03.03.11 at 14:11
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

tak aspoň...ako to dávate do ročných zúčtovaní?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Podľa mňa, do roku 2010.
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

vieraaaa, ďakujem, ale potrebujem to na 100%
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Veď aj výplatu za december vyplatenú v januári dávaš do predošlého roka. Podľa mňa, čiastky vplatené za predošlý rok do konca januára nasledujúceho roka sa započítavajú do predošlého roka.
viď Zákon o dani z príjmov:
§ 4 Základ dane
(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.
(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.
Naposledy upravil vieraaaa : 03.03.11 at 14:34
2 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

veď ja si tiež myslím, len ma zmiatla kolegyňa...tak ale počkám si ešte aspoň na jeden názor...
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

takže mám to chápať tak, že súhlasíš s tým, že sa aj materská za 12/2010 vyplatená v januári 2011 odpočítava od NČ v r. 2010?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

ja by som si vypýtala potvrdenie o výške vyplatenej materskej za rok 2010 zo SP
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

no ved to mám a tam to vidím tak ako som písala. už len to potrebujem vedieť ako to dať do toho ročného zúčtovania
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Ako píše "evita888", veď musíš mať potvrdenie zo SP a tam je uvedené, materské vyplatené za rok 2010, aspoň mne také manžel, ktorý si uplatňuje na manželku priniesol. Tak isto, potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku, ktorý si dokladal ďalší zamestnanec je za rok 2010 aj s decembrom a tiež ho vyplácajú v januári.
2 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

ok, ďakujem
0 0
nurka nurka

nurka je offline (nepripojený) nurka

mamina,ktorá sa príliš rýchlo ponáhľala do práce ...viac
čiastocny invalidny dochodca mal ČZD 30.247,99-€, NZČ 4025,70€, DDS 240, dan 4.982,18.potrebuje dolozit potvrdenie o vyske ID zo SP?tiez si chce uplatnit NZČ na manzelku.ta bola cely rok na ID a nemala ziadny iny prijem.povazuje sa ID za vlastny prijem manzelky?tiez musi dolozit potvrdenie o vyske dochodku?viem ze je to na poslednu chvilu,ale mohli by ste mi pomoct?uz teraz som vam vdacna.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

nurka Pozri príspevok
čiastocny invalidny dochodca mal ČZD 30.247,99-€, NZČ 4025,70€, DDS 240, dan 4.982,18.potrebuje dolozit potvrdenie o vyske ID zo SP?tiez si chce uplatnit NZČ na manzelku.ta bola cely rok na ID a nemala ziadny iny prijem.povazuje sa ID za vlastny prijem manzelky?tiez musi dolozit potvrdenie o vyske dochodku?viem ze je to na poslednu chvilu,ale mohli by ste mi pomoct?uz teraz som vam vdacna.
ID má nárok na plnú NČD - dôchodok neuvádza.
Na manželku si môže uplatniť rozdiel NČD a výškou jej dôchodku.
3 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nurka Pozri príspevok
čiastocny invalidny dochodca mal ČZD 30.247,99-€, NZČ 4025,70€, DDS 240, dan 4.982,18.potrebuje dolozit potvrdenie o vyske ID zo SP?tiez si chce uplatnit NZČ na manzelku.ta bola cely rok na ID a nemala ziadny iny prijem.povazuje sa ID za vlastny prijem manzelky?tiez musi dolozit potvrdenie o vyske dochodku?viem ze je to na poslednu chvilu,ale mohli by ste mi pomoct?uz teraz som vam vdacna.
Pri takomto príjme nemá nárok na NZDČ na seba, tú poistku áno, aj na manželku si môže uplatniť - ale samozrejme len do výšky rozdielu 4025,7 a jej príjmu (všetky jej príjmy treba presne zrátať .. ID je príjmom manželky). Dokladať k DP nemusí - ale treba mať doma nachystané
3 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Pri takom príjme, aký uvádza, nekráti sa mu NZČD?
Vzniká mu vôbec na ňu nárok (milionárska daň)?

ak je základ dane daňovníka vyšší ako 15 387,12 eura, nezdaniteľná časť základu dane sa vypočíta ako rozdiel medzi sumou 7 872,48 a jednou štvrtinou základu dane daňovníka
5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať