Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť ZD na manželku

Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

Dobrý deň všetkým poradcom.

Neviete mi poradiť, či sa do vlastného príjmu manželky zahŕňa aj podpora v nezamestnanosti? Ide mi o to, že živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá ale v priebehu roku aj pracovala a bola aj nezamestnaná. Je mi jasné, že uplatniť môžem len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a jej vlastnými príjmami, ale neviem práve to, či sa do jej príjmov zahŕňa tá podpora alebo nie.
A ešte jedna otázka, môže si živnostík uplatniť daňový bonus na dieťa za obdobie, kedy si ho neuplatňovala jeho manželka? Je potrebné dať k daňovému priznaniu aj nejaké potrvrdenie o tom, kedy uplatňovala manželka a kedy manžel?

Za odpovede všetkým vopred ďakujem.
Usporiadat
SlavkaS SlavkaS

SlavkaS je offline (nepripojený) SlavkaS

vladan
hrubý príjem
Vlaďka nieje mi to jasné na základe čoho sa berie, keď mala manželka príjem zo zav.činnosti hrubý príjem a nie čistý. Poprosím Ťa nemohla by si to bližšie vysvetliť.
Ďakujem
Naposledy upravil SlavkaS : 19.01.05 at 07:16
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
slávka, je to moje tvrdenie z pohľadu logiky ... prečo by si mala brať jej čistý príjem, keď ona dostala svoj hrubý príjem ... to, že zaplatila odvody a daň znamená, že aj tieto dostala ako príjem ... neviem, či pojem "PRÍJEM", ktorý je v zákone vysvetlený v základných pojmoch ti bude stačiť - pozri § 2 písm. c)
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Tak ešte inak
manžel pracuje
manželka pracovala a potom bola na podpore, jej hr.príjem bol 50tis a podpora 25tis
manželka si podá DP ako svoje príjmy uvedie 50000 (nie 75) odpočíta poistné, nezd.min. 80832 a DU jej vrati všetky preddavky na daň ktoré boli zaplatené počas doby zamestnania.
Môže si manžel uplatniť na manželku rozdiel nezd.časti ZD 80832-50000 (alebo 75000?) = 30832 áno či už nie.....
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
A daňový bonus u zamestnanca, ktorý má trvalý pobyt v SR od 3.8.2004 sa môže uplatniť na aké obdobie (dodatočne pri roč.zúčt.)???? Deti mu nechodia do školy v SR, to nevadí??? A vo vyhlásení musí dopísať zmenu od 3.8.2004???? na to, aby si mohol uplatniť? Vďaka.
0 0
SlavkaS SlavkaS

SlavkaS je offline (nepripojený) SlavkaS

Mňa to metie, pretože v poradcoci 5-6/2004 na strane 55 je uvedený príklad

1. keď si chcel manžel uplatniť manželku, ktorá mala príjmi z podnikania, ale dosiahla stratu v tom prípade si ju nemohol uplatniť lebo jej príjmi presiahli limit.

2. Ja mám príklad, že manželka bola na "socialke" a potom pracovala
od 6-12/2004.

Už asi veľa Vlaďi špekulujem, ale v mojom stave je to asi normálne
:pnovinka presunuli mi termín pôrodu na 6.4.2005, pravdepodone to bude dievčatko
Naposledy upravil SlavkaS : 19.01.05 at 07:47
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Bože! Niekto tu má guľaté bruško To je super.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
slávka, ten príklad ťa prečo mätie? Veď mala príjmy vo výške 410 000 (čo je určite viac ako 80 832) ...

... a v tom druhom príklade (sociálka + príjem) ide o čo???

... moja, takže ešte sa tvoje "mini baby" zúčastní aj frmolu okolo daňového priznania
0 0
SlavkaS SlavkaS

SlavkaS je offline (nepripojený) SlavkaS

Ja to nechávam tak a poriadne si preštudujem večer ten paragraf o príjme čo si mi napísala, idem radšej robiť na účtovnej uzavierke a keď budem mať v tom jasno čo je vlastne príjem tak žiadosti so zamestnancami povypisujem spolu.

Zatiaľ veľmi pekne ďakujem
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
V zákone DzP sa v §11 odst.1 písm.b) definuje, že: do vlastného príjmu sa nezahŕňa zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky
43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.



definícia štátnych sociálnych dávok je bližšie určená v poznámke 43) a to:


43
) Napríklad zákon č. 280/2002 Z. z. o rodičovskom príspevku v znení zákona č. 643/2002 Z. z., zákon č. 235/1998 Z. z. o príspevku pri narodení dieťaťa, o príspevku rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá a ktorým sa menia ďalšie zákony, zákon č. 236/1998 Z. z. o zaopatrovacom príspevku, zákon č. 238/1998 Z. z. o príspevku na pohreb, zákon č. 265/1998 Z. z. o pestúnskej starostlivosti a o príspevkoch pestúnskej starostlivosti, zákon č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.


Podľa tejto vysvetlivky zákon o sociálnom poistení pozná naslodovné dávky:


Dávky nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, úrazového poistenia, garančného poistenia a poistenia v nezamestnanosti






§ 13

(1) Z nemocenského poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú nemocenské dávky, a to
a) nemocenské,
b) ošetrovné,
c) vyrovnávacia dávka,
d) materské.
(2) Z dôchodkového poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú dôchodkové dávky, a to
a) zo starobného poistenia
1. starobný dôchodok,
2. predčasný starobný dôchodok,
3. vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok,
4. sirotský dôchodok,
b) z invalidného poistenia
1. invalidný dôchodok,
2. vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok,
3. sirotský dôchodok.
(3) Z úrazového poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú úrazové dávky, a to
a) úrazový príplatok,
b) úrazová renta,
c) jednorazové vyrovnanie,
d) pozostalostná úrazová renta,
e) jednorazové odškodnenie,
f) pracovná rehabilitácia a rehabilitačné,
g) rekvalifikácia a rekvalifikačné,
h) náhrada za bolesť a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia,
i) náhrada nákladov spojených s liečením,
j) náhrada nákladov spojených s pohrebom.
(4) Z garančného poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytuje dávka garančného poistenia.
(5) Z poistenia v nezamestnanosti sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytuje dávka v nezamestnanosti.


Kedže celá debata je o tom, či je práve táto dávka v nezamestnanosti zahrňovaná do vlastného príjmu manžela /manželky , z vyššie uvedených citácií zákonov mi vychádza, že by sa mala zahrňovať do príjmu.
Naposledy upravil juko : 28.01.05 at 19:32
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Môj názor:
Dávka v nezamestnanosti, nemocenské, materské, atď. sú vyplácané Sociálnou poisťovňou. Ide o klasické poistenie. Človek si platí poistenie (poistné) a pokiaľ mu nastane poistná udalosť, vyplatí sa mu poistná suma. SP tu vystupuje skutočne ako poisťovňa - takže toto nie je štátna sociálna dávka, ale poistná suma vyplatená z dôvodu vzniku poistnej udalosti.
Ale ostatné dávky ako príspevok na pohreb, pri narodení dieťaťa, atď., ale aj sociálna dávka sú skutočne vyplácané zo štátneho rozpočtu na základe zákona - tu netreba byť poistený.
Takže záver: nemocenské, matrské, atď sú pravdaže oslobodené od dane (to bez debaty), ale zahŕňajú sa do príjmu manžela/ky. Kdežto štátne sociálne dávky nie.
0 0
bachorikova bachorikova

bachorikova je offline (nepripojený) bachorikova

V roku 2004 som bola na rodicovskej dovolenke a poberala rodicovsky prispevok (3790/mes neskor 4110/mes), tiez detske pridavky 1000/mes. Od 25.11.04 som na MD a poberal matersky prispevok.

Manzel je SzCO a chce si uplatnit nezdanitelnu ciastku na manzelku. Co z horeuvedenych prijmov sa ma zaratat do vlastneho prijmu manzelky a ako to musi manzel zdokladovat pri odovzdavani danoveho priznania?

DAkujem.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Zo vsetkych predchadzajucich prispevkov mi vychadza, ze:
Rodicovsky prispevok+prídavok sa nezarátavujú do vlast.prijmu manzelky.
Materské sa zapocitava do vlastneho prijmu manzelky, cize od sumy 80632 odpocitate iba vysku materskeho za obdobie od 25.11.04 do 31.12.04 a vypocitany rozdiel bude nezdanitel. ciastkou na manzelku.
A co sa tyka toho zdokladovania: k DP nepotrebuje prikladat ziadne prilohy, potrebuje to mat zdokladovane len pre pripad kontroly.
bachorikova
V roku 2004 som bola na rodicovskej dovolenke a poberala rodicovsky prispevok (3790/mes neskor 4110/mes), tiez detske pridavky 1000/mes. Od 25.11.04 som na MD a poberal matersky prispevok.

Manzel je SzCO a chce si uplatnit nezdanitelnu ciastku na manzelku. Co z horeuvedenych prijmov sa ma zaratat do vlastneho prijmu manzelky a ako to musi manzel zdokladovat pri odovzdavani danoveho priznania?

DAkujem.
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Je rozdiel medzi - oslobodené od dane a znížením základu dane o nezdaniteľné časti.
Nezdaniteľné časti podľa § 11 ods.b sú ..... ak má vlastný príjem ... do vlastného príjmu sa nezahŕňa okrem iného - štátne sociálne dávky / rodičovský príspevok, prídavky na deti, príspevok pri narodení dieťaťa, zaopatrovací príspevok, pohrebné, pestúnska starostlivosť.../ Nemocenské dávky,podpora v nezamesnanosti, materské dávky sa počítajú do príjmu manželly a samozrejme príjmy, ktoré podliehajú zdeneniu
napr.závislá činnosť.
0 0
bachorikova bachorikova

bachorikova je offline (nepripojený) bachorikova

Na urade prace manzelovi jedna iniciativna pani povedala, ze ako SzCO si moze uplatnit na manzelku nezdanitelnu ciastku a vydala mu Potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku za rok 2004. TO ma vraj dolozit k danovemu priznaniu a je tam vycislena suma za jednotlive mesiace aj spolu za rok 2004. Takze asi sa ma aj RODICOVSKY PRISPEVOK zaratavat do vlastnych prijmov.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Neviete, či sa do príjmu manželky počíta aj invalidný dôchodok ?
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Rodičovský sa ako bolo už vyššie napísané nezarátava do príjmov, ktoré sa posudzujú pre potreby nezdaniteľnej časti základu dane.
Viac §11 ods 1 písm. b Zákona o dani z príjmov
b) suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy životného
minima
64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho

obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu
s daňovníkom v domácnosti,
57) ak nemá vlastný

príjem; ak má vlastný príjem nepresahujúci túto
sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel
medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky
(manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa zvýšenie
dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne
dávky
43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne

sa pripravujúcim na budúce povolanie.
43
) Napríklad zákon č. 280/2002 Z. z. o rodičovskom príspevku v znení zákona č. 643/2002 Z. z., zákon č. 235/1998 Z. z. o príspevku pri

narodení dieťaťa, o príspevku rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov
opakovane narodili dvojčatá a ktorým sa menia ďalšie zákony, zákon č. 236/1998 Z. z. o zaopatrovacom príspevku, zákon č. 238/1998
Z. z. o príspevku na pohreb, zákon č. 265/1998 Z. z. o pestúnskej starostlivosti a o príspevkoch pestúnskej starostlivosti, zákon
č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.


bachorikova
Na urade prace manzelovi jedna iniciativna pani povedala, ze ako SzCO si moze uplatnit na manzelku nezdanitelnu ciastku a vydala mu Potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku za rok 2004. TO ma vraj dolozit k danovemu priznaniu a je tam vycislena suma za jednotlive mesiace aj spolu za rok 2004. Takze asi sa ma aj RODICOVSKY PRISPEVOK zaratavat do vlastnych prijmov.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

z tohoto usudzujem, že invalidný dôchodok sa zaratáva do príjmu manželky
0 0
bachorikova bachorikova

bachorikova je offline (nepripojený) bachorikova

Richard, dakujem za vysvetlenie. Len nechapem preco ta pani z Uradu prace vytlacila potom to Potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku za rok 2004 a vravela, ze teraz si to chodi ziadat vela ludi.
Zrejme bude problem v tom, ze ludia nevedia, co zaratat do vlastnych prijmov a co nie!!! Mozno nam poradia na danovom urade :-)
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

ak budu vediet
bachorikova
Richard, dakujem za vysvetlenie. Len nechapem preco ta pani z Uradu prace vytlacila potom to Potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku za rok 2004 a vravela, ze teraz si to chodi ziadat vela ludi.
Zrejme bude problem v tom, ze ludia nevedia, co zaratat do vlastnych prijmov a co nie!!! Mozno nam poradia na danovom urade :-)
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

bachorikova
Richard, dakujem za vysvetlenie. Len nechapem preco ta pani z Uradu prace vytlacila potom to Potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku za rok 2004 a vravela, ze teraz si to chodi ziadat vela ludi.
Zrejme bude problem v tom, ze ludia nevedia, co zaratat do vlastnych prijmov a co nie!!! Mozno nam poradia na danovom urade :-)
Tí ľudia si zrejme chcú uplatniť ako SZČO daňový bonus na dieťa a k tomu potrebujú ako súčasť daňového priznania práve to Potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku, aby ho mohli priložiť ako prílohu ku priznaniu/je to uvedené drobným písmom pod tabuľkou v priznaní/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať