Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť ZD na manželku

Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

Dobrý deň všetkým poradcom.

Neviete mi poradiť, či sa do vlastného príjmu manželky zahŕňa aj podpora v nezamestnanosti? Ide mi o to, že živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá ale v priebehu roku aj pracovala a bola aj nezamestnaná. Je mi jasné, že uplatniť môžem len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a jej vlastnými príjmami, ale neviem práve to, či sa do jej príjmov zahŕňa tá podpora alebo nie.
A ešte jedna otázka, môže si živnostík uplatniť daňový bonus na dieťa za obdobie, kedy si ho neuplatňovala jeho manželka? Je potrebné dať k daňovému priznaniu aj nejaké potrvrdenie o tom, kedy uplatňovala manželka a kedy manžel?

Za odpovede všetkým vopred ďakujem.
Usporiadat
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Treba si od SP vyžiadať potvrdenie o poberaní dávky v nezamestnanosti za obdobie 10/2004 až 12/2004. Toto potvrdenie resp. jeho kópiu potom priložíš k DP ako prílohu. Toto potvrdenie sa od 1.1.2004 prestalo dávať automaticky, treba si ho vyžiadať.
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

Ďakujeeeeeeeeeeeeeem!
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Chcem sa opatovne spytat, ci ma niekto ten isty problem ako ja v prispevku c. 56. Dakujem.
0 0
Klari Klari

Klari je offline (nepripojený) Klari

Chcem sa spýtať na podobný problém ako mala Katty v príspevku č. 24. Mám tam len iné čísla, ináč je to rovnaké.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Klari
Chcem sa spýtať na podobný problém ako mala Katty v príspevku č. 24. Mám tam len iné čísla, ináč je to rovnaké.
Na otázku v príspevku č. 24 bolo odpovedané v tejto diskusii ...
http://www.porada.sk/showthread.php?t=5667&page=2&pp=10
... konkrétne príspevok č. 15
0 0
Libuša Libuša

Libuša je offline (nepripojený) Libuša

misurka
Započítava sa teda invalidný dochodok do príjmu manzelky v pripade, ze si chce na nu manzel uplatnit nezdanit.cast, al. nie? Prosim vas o surnu odpoved, pretoze ja som mojmu zamestnancovi inval. dochodok manzelky do prijmu pre NČ na manželku započítala.
Invalidný dôchodok manželky sa započítava do jej príjmu ak si chce na ňu manžel uplatniť nezdanit. časť.
0 0
anna.b anna.b

anna.b je offline (nepripojený) anna.b

Nike
A teraz z iného konca.

Započíta sa do príjmu manželky za rok 2004 aj preplatok dane z RZD za r.2003 vyplatený v 3/2004?
Preplatok na dani z príjmu nemôže byt súčaťou príjmov zdaňovaných ani príjmov zisťovaných pre účely odpočtu nezdaniteľnej sumy na manželku, lebo v obidvoch prípadoch sa berú do úvahy hrubé príjmy, ktoré obsahujú aj sumu dane, resp. preddavkov na daň. Ak by ste ich pripočítali tak by sa tam objavili ešte raz.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prosím Vás, ak sa zamestnanec oženil 2.10.2004 a prijem jeho manželky za celý rok 2004 bol 60000 Sk, ako budem počítať nezdanitel. časť, kt. si môže uplatniť na manželku. Je to 60 000/12*2?
Dakujem za odpoved
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Paula prosim ako si k tomuto dospela? Dakujem za vysvetlenie
Paula
Mne to vychádza tak, že si môže uplatniť 3 mesiace x 6.732,- = 20.208,-.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ahojte. Budem robiť RZ, a akurát počítam príjem jednej manželky. Poberala rodičovský príspevok vo výške 21 430,00 Sk (čo sa nezarátava), a dostávala od zamestnávateľa peňažitú podporu v materstve vo výške 28 488,00 Sk - tu ide o vlastný príjem, však???? Mala aj príjem zo záv.č. vo výške 7074,00 Sk.

Potom odpočet na manželku bude vo výške: (28 488,00 + 7074,00 = 35 562,00 Sk) 80 832,00 - 35 562,00 = 45 270,00 Sk?????????????????

A môže byť, že niekomu, kto má odpočet vo výške 80 832,00 Sk vychádza mu preplatok vo výške až 15 000,00 Sk?????
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Paula
Lebo 3 mesiace je ženatý. Ak by bol ženatý celý rok, potom by si odpočítal na ňu rozdiel 80.832,- - 60.000,-. Dúfam, že ak zle premýšľam, niekto ma opraví.
Tak ako píše Paula.

Ak daňovník žije s manželkou len niekoľko kalendárnych mesiacov, môže si znížiť základ dane len o sumu 1/12 nezdan. časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého bola splnená podmienka spoločnej domácnosti.

V tvojom prípade nemá nárok na zníženie základu dane, lebo príjem 60.000,- bol vyšší ako je 6736,- x 3 mesiace (20.208,-)
0 0
Vlado823 Vlado823

Vlado823 je offline (nepripojený) Vlado823

Počíta sa príjem z čiastočného invalidného dôchodku do nezdaniteľnej časti ZD na manželku? poraďte prosím, prípadne svoje tvrdenie podložte príslušným §. Vopred ďakujem.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Anonymka
Ahojte. Budem robiť RZ, a akurát počítam príjem jednej manželky. Poberala rodičovský príspevok vo výške 21 430,00 Sk (čo sa nezarátava), a dostávala od zamestnávateľa peňažitú podporu v materstve vo výške 28 488,00 Sk - tu ide o vlastný príjem, však???? Mala aj príjem zo záv.č. vo výške 7074,00 Sk.

Potom odpočet na manželku bude vo výške: (28 488,00 + 7074,00 = 35 562,00 Sk) 80 832,00 - 35 562,00 = 45 270,00 Sk?????????????????

A môže byť, že niekomu, kto má odpočet vo výške 80 832,00 Sk vychádza mu preplatok vo výške až 15 000,00 Sk?????
Odpočet na manželku je správny.
Druhá otázka, ťažko povedať, nepoznám všetky údaje, ale teoreticky áno.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
A druhá manželka zas mala nasledovne:

1.príjem záv.č. 4 76,00 Sk
Vyplatené soc.poisťovňou:
2.materské 24 888,00 Sk
3.nemocenské 10 956,00 Sk.

Tu sa započítava čo?
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Anonymka
A druhá manželka zas mala nasledovne:

1.príjem záv.č. 4 76,00 Sk
Vyplatené soc.poisťovňou:
2.materské 24 888,00 Sk
3.nemocenské 10 956,00 Sk.

Tu sa započítava čo?
Do príjmu manželky sa započítava všetko. Spolu 36.320,- Sk
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Vlado823
Počíta sa príjem z čiastočného invalidného dôchodku do nezdaniteľnej časti ZD na manželku? poraďte prosím, prípadne svoje tvrdenie podložte príslušným §. Vopred ďakujem.
Aj invalidný dôchodok sa započítavá do príjmu manželky. Do príjmu sa nezapočítavajú
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- štátne sociálne dávky

/rodičovský príspevok, prídavky na deti, zaopatrovací príspevok, náhrada zárobku pri službe v ozbrojených silách a pri civilnej službe, príspevok pri narodení dieťaťa, príspevok na pohreb, jednorazový alebo opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa a odmena pestúna, príspevok na bývanie, atď./

- štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.

viď § 11 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmu.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Rozumiem. Díky moc.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ešte sa mi nezdá jedna vec:

zamestnanec predložil tlačivo z ÚP Soc.vecí a rodiny, že poberala manželka rodičovský príspevok vo výške: 21 403,00 Sk - čo sa mi však nezdá, že by to bolo správne - tam išlo vlastne o materské. Veď taký vysoký rod.prísp.nemohla jednorázovo dostať. Nie?
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Anonymka
Ešte sa mi nezdá jedna vec:

zamestnanec predložil tlačivo z ÚP Soc.vecí a rodiny, že poberala manželka rodičovský príspevok vo výške: 21 403,00 Sk - čo sa mi však nezdá, že by to bolo správne - tam išlo vlastne o materské. Veď taký vysoký rod.prísp.nemohla jednorázovo dostať. Nie?
A nebolo tam náhodou uvedené že to bolo za nejaké obdobie? Pokiaľ to je rodičovský príspevok, tak ten sa do príjmu nezapočítava.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Pre misurka:



Nesúhlasím s odpoveďami Anka1 v príspevku 74 a Paula v príspevku 72.

Odpočet na manželku si môže daňovník uplatniť vo výške (80832-60000)/12*2 čiže v čiastke 3472,-Sk.

Nie tri mesiace, ale iba 2 mesiace nároku na odpočet (svadba 2.10. - čiže v októbri nie je splnená podmienka, že na začiatku mesiaca boli manželia a žili v spoločnej domácnosti) .

A výrok, Anka1 "V tvojom prípade nemá nárok na zníženie základu dane, lebo príjem 60.000,- bol vyšší ako je 6736,- x 3 mesiace (20.208,-)" je zavádzajúci a chybný.

§11 odst.1b medzi iným hovorí, že nezdaniteľná časť základu dane manželky je rozdiel medzi sumou 80832 a vlastným príjmom manželky
a §11 odst.4 Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
Naposledy upravil juko : 07.03.05 at 09:03
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať