Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť ZD na manželku

Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

Dobrý deň všetkým poradcom.

Neviete mi poradiť, či sa do vlastného príjmu manželky zahŕňa aj podpora v nezamestnanosti? Ide mi o to, že živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá ale v priebehu roku aj pracovala a bola aj nezamestnaná. Je mi jasné, že uplatniť môžem len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a jej vlastnými príjmami, ale neviem práve to, či sa do jej príjmov zahŕňa tá podpora alebo nie.
A ešte jedna otázka, môže si živnostík uplatniť daňový bonus na dieťa za obdobie, kedy si ho neuplatňovala jeho manželka? Je potrebné dať k daňovému priznaniu aj nejaké potrvrdenie o tom, kedy uplatňovala manželka a kedy manžel?

Za odpovede všetkým vopred ďakujem.
Usporiadat
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Juko, dakujem za info.
Takto som si to vypocitala aj ja, akurat, ze po tych vsetkych informaciach som zostala neista a chystala som sa poradit priamo na DU. Avsak, ked sa clovek logicky nad tym zamysli, malo by to byt tak, ako pises ty. Myslim, ze tvoj vypocet je spravny.
Este raz dakujem!!!
juko
Pre misurka:



Nesúhlasím s odpoveďami Anka1 v príspevku 74 a Paula v príspevku 72.

Odpočet na manželku si môže daňovník uplatniť vo výške (80832-60000)/12*2 čiže v čiastke 3472,-Sk.

Nie tri mesiace, ale iba 2 mesiace nároku na odpočet (svadba 2.10. - čiže v októbri nie je splnená podmienka, že na začiatku mesiaca boli manželia a žili v spoločnej domácnosti) .

A výrok, Anka1 "V tvojom prípade nemá nárok na zníženie základu dane, lebo príjem 60.000,- bol vyšší ako je 6736,- x 3 mesiace (20.208,-)" je zavádzajúci a chybný.

§11 odst.1b medzi iným hovorí, že nezdaniteľná časť základu dane manželky je rozdiel medzi sumou 80832 a vlastným príjmom manželky
a §11 odst.4 Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

juko
Pre misurka:



Nesúhlasím s odpoveďami Anka1 v príspevku 74 a Paula v príspevku 72.

Odpočet na manželku si môže daňovník uplatniť vo výške (80832-60000)/12*2 čiže v čiastke 3472,-Sk.

Nie tri mesiace, ale iba 2 mesiace nároku na odpočet (svadba 2.10. - čiže v októbri nie je splnená podmienka, že na začiatku mesiaca boli manželia a žili v spoločnej domácnosti) .

A výrok, Anka1 "V tvojom prípade nemá nárok na zníženie základu dane, lebo príjem 60.000,- bol vyšší ako je 6736,- x 3 mesiace (20.208,-)" je zavádzajúci a chybný.

§11 odst.1b medzi iným hovorí, že nezdaniteľná časť základu dane manželky je rozdiel medzi sumou 80832 a vlastným príjmom manželky
a §11 odst.4 Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
Pre Misurku:

Veľmi sa ospravdlňujem Juko má pravdu.

Môže si uplatniť odpočet vo výške 80832 - 60000 = 20832/12*2= 3472,- Sk.
Viď §11 ods. 4. Ešte raz prepáč. Dvakrát čítaj a raz píš! V tomto prípade to pre mňa platí dvakrát . juko ďakujem za opravu.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Nemáš za čo, ale pozor!!! V tvojom príspevku uvažuješ s odpočítateľnou položkou 60000/12*2. Správne je (80832-60000)/12*2. Len na doplnenie.

Prajem pekný deň.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

juko
Nemáš za čo, ale pozor!!! V tvojom príspevku uvažuješ s odpočítateľnou položkou 60000/12*2. Správne je (80832-60000)/12*2. Len na doplnenie.

Prajem pekný deň.
??? Teraz so nepochopila. Veď som písala ako Ty (80832-60000)/12*2.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
to platilo ešte pre Misurka, lebo v príspevku č.69 uvažovala s takýmto výpočtom
Naposledy upravil juko : 07.03.05 at 09:51
0 0
jagapap jagapap

jagapap je offline (nepripojený) jagapap

Neviete niekto či sa do príjmu manželky počíta aj "peňažný príspevok za opatrovanie". Jedná sa o príspevok pre matku opatrujúcu ZŤP dieťa. V predošlých príspevkoch nikde nebola spomenutá presne táto formulácia a tiež v poznámke 43) pri vymenovaní štátnych sociálnych dávok nie je uvedený zákon, ktorý je na rozhodnutí o pridelení tohoto príspevku (zákon č.195 / 1998 Z.z.)
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

to: misurka -prepáč, že som Ťa zle navigovala
to: juko - ďakujem Ti za mišurku

P.S. Svoj zavádzajúci príspevok som vymazala, aby nikoho nemiatol .
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Samozrejme, tam som sa kopla.
VElky dik!!!
juko
Nemáš za čo, ale pozor!!! V tvojom príspevku uvažuješ s odpočítateľnou položkou 60000/12*2. Správne je (80832-60000)/12*2. Len na doplnenie.

Prajem pekný deň.
0 0
henriettka henriettka

henriettka je offline (nepripojený) henriettka

Urobím teraz troška paniku?

Do vlastného príjmu manželky sa zahrnú všetky príjmy, vrátane príjmov od dane oslobodených, napr. úroky z vkladov, príležitostný príjem, príjem z podnikania neznížený o výdavky, podpora v nezamestnanosti, starobný alebo invalidný dôchodok, nemocenské dávky....

Konkrétne ide o tie úroky z vkladov. Veľa manželiek má v banke nejaké vklady. Neviem, či tam zaradiť aj úroky z bežných účtov a pod. A či do vlastného príjmu manželky zahrnúť zdanené alebo nezdanené úroky.Viete mi niekto poradiť?
ďakujem
0 0
dr.kuko dr.kuko

dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

Daňový špekulant
Už tu boli spomenute všetky prípady, ale môj som nenasiel a tak sa pytam:

Su manzelia, kazdy je SZCO. Ona ostala na materskej pocas roku 2004.
Nefakturovala nic nerobila iba poberala matersku. Moze si on odratat na manzelku nezdanitelne minimum 80832-materská?

Vopred dakujem za Vase nazory.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Veď keď dá čestné prehlásenie, že nepodnikala, zrejme daň. priznanie ona ani nebude podávať, taka on má nárok si odpočítať na ňu ten rozdiel.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ahojte. Ide o daňové priznanie k dani z príjmu zo závislej činnosti. Konkrétna FO pracovala 5 mesiacov.

1. Uplatňuje si nezdaniteľnú časť len 33 680,-?

2. Je mi jasné, že na manželku si môže uplatniť nezdaniteľnú časť, lebo nemala príjmy. Chcem len vedieť, či nie je potrebné nejaké potvrdenie. Mám k dispozícii jeho potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO zo ZČ a tam nie je uvedené, že si uplatňuje nezdaniteľnú časť na manželku, len na seba. Aj tak si ju môže uplatniť?

3. Len pre uistenie: do jeho príjmu NEzarátam podporu v nezamestnanosti.

Ďakujem
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Môže si uplatniť celú nezdaniteľnú časť 80 832 (ak nepoberal dôchodok podľa § 11 ods.2).
Na manželku sa neuplatňuje v priebehu zdaňovacieho obdobia, ale až pri RZD alebo DP. Manželka doloží potvrdenia o príjmoch, prípadne vyhlásenie, že namala v r. 2004 žiadne príjmy. Ak mala vlastný príjem, uplatní sa len rozdiel medzi výškou nezd.sumy a vlastnými príjmami (§11ods.b).
Podpora nie je zdaniteľný príjem.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

jagapap
Neviete niekto či sa do príjmu manželky počíta aj "peňažný príspevok za opatrovanie". Jedná sa o príspevok pre matku opatrujúcu ZŤP dieťa. V predošlých príspevkoch nikde nebola spomenutá presne táto formulácia a tiež v poznámke 43) pri vymenovaní štátnych sociálnych dávok nie je uvedený zákon, ktorý je na rozhodnutí o pridelení tohoto príspevku (zákon č.195 / 1998 Z.z.)
Všetky príspevky, vrátane príspevku za opatrovanie, poskytované podľa zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v zn.nesk.pr. sa započítavajú do vlastného príjmu manželky (manžela) a keď sú oslobodené od dane.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Môže si manžel, podnikateľ, uplatniť NČ na manželku, podnikateľku,
ktorá je v strate,?:-(
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Ahoj Adam,

bolo to v tomto príspevku riešené, ak má manželk príjem väčší ako 80832 SK-príjem nie zisk, tak potom nemôžeš...aj keby bola v strate 1000000 SK
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Nehnevaj sa, ale prehliadla som tú odpoveď. Ďakujem Ti!!!!!! :-)))
Naposledy upravil adam : 17.03.05 at 09:42 Dôvod: Oprava
0 0
wela wela

wela je offline (nepripojený) wela

Nárok na daňový bonus má daňovník vtedy, ak jeho príjem za rok je minimálne 37110.-Sk.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
petra:-)
Môže si uplatniť celú nezdaniteľnú časť 80 832 (ak nepoberal dôchodok podľa § 11 ods.2).
Na manželku sa neuplatňuje v priebehu zdaňovacieho obdobia, ale až pri RZD alebo DP. Manželka doloží potvrdenia o príjmoch, prípadne vyhlásenie, že namala v r. 2004 žiadne príjmy. Ak mala vlastný príjem, uplatní sa len rozdiel medzi výškou nezd.sumy a vlastnými príjmami (§11ods.b).
Podpora nie je zdaniteľný príjem.
Ďakujem. To s tou nezdaniteľnou časťou som sa pýtala preto, lebo vo vyúčtovaní, čo mu dal zamestnávateľ má napísanú sumu len za 5 meniacov. Aj tak si tú sumu na seba môže uplatniť celú? Viem, že sa to tu preberá zprava-zľava, ale raz niekto povie tak, inokedy inak...
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Janka, može si v daňovom priznaní uplatniť celú čiastku 80 832. Zamestnávateľ v potvrdení len uviedol fakt, že si uňho uplatňoval túto čiastku počas doby zamestnania. On má však nárok na celú sumu (ak nepoberal dôchodok podľa § 11 ods. 2.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať