Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť ZD na manželku

Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

Dobrý deň všetkým poradcom.

Neviete mi poradiť, či sa do vlastného príjmu manželky zahŕňa aj podpora v nezamestnanosti? Ide mi o to, že živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá ale v priebehu roku aj pracovala a bola aj nezamestnaná. Je mi jasné, že uplatniť môžem len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a jej vlastnými príjmami, ale neviem práve to, či sa do jej príjmov zahŕňa tá podpora alebo nie.
A ešte jedna otázka, môže si živnostík uplatniť daňový bonus na dieťa za obdobie, kedy si ho neuplatňovala jeho manželka? Je potrebné dať k daňovému priznaniu aj nejaké potrvrdenie o tom, kedy uplatňovala manželka a kedy manžel?

Za odpovede všetkým vopred ďakujem.
Usporiadat
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
petra:-)
Janka, može si v daňovom priznaní uplatniť celú čiastku 80 832. Zamestnávateľ v potvrdení len uviedol fakt, že si uňho uplatňoval túto čiastku počas doby zamestnania. On má však nárok na celú sumu (ak nepoberal dôchodok podľa § 11 ods. 2.
Ďakujem za upresnenie.
0 0
atana atana

atana je offline (nepripojený) atana

Majka
odpocitatelna plozka na dieta uz neexistuje? teraz jel ne danovy bonus 400,-sk na 1 dieta?
Majka, daňový bonus na dieťa v roku 2006 je 480,--Sk na mesiac.
0 0
atana atana

atana je offline (nepripojený) atana

odpočítateľná položka na dieťa už neexistuje.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

atana
Majka, daňový bonus na dieťa v roku 2006 je 480,--Sk na mesiac.
rok 2006 540,- SK na mesiac

P.s. Otázky boli zadané v roku 2005
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Aké potvrdenie treba priložiť o výške čiast. inv. dôchodku, ak si chce manželka uplatniť rozdiel nedz. sumy na manžela a jeho inv. dôchodku.

Prešla som si príspevky a odpoveď som nenašla.


ODPOVEĎ: Soc. poisťovňa mu vystaví potvrdenie o výške invalidného dôchodku za rok 2006 a to bude doklad k uplatneniu nezd. sumy.
Naposledy upravil ZuzanaP : 30.01.07 at 09:49 Dôvod: ODPOVEĎ
0 0
wicolka wicolka

wicolka je offline (nepripojený) wicolka

Prosím Vás,práve som sa dočítala o zmene NČZDM, že za príjem sa považuje vlastný príjem, znížený o zaplatené poistné a prídavky. Takže od 90816,- nebudem odpočítavať úhrn príjmov,ale vlastne čiastkový základ dane?Ďakujem
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

wicolka Pozri príspevok
Prosím Vás,práve som sa dočítala o zmene NČZDM, že za príjem sa považuje vlastný príjem, znížený o zaplatené poistné a prídavky. Takže od 90816,- nebudem odpočítavať úhrn príjmov,ale vlastne čiastkový základ dane?Ďakujem
Pre rok 2006 je to úhrn príjmov - zmena platí pre až pre rok 2007.
0 0
wicolka wicolka

wicolka je offline (nepripojený) wicolka

Pepa ďakujem velmi pekne, odľahlo mi.
0 0
VeronikaSus VeronikaSus

VeronikaSus je offline (nepripojený) VeronikaSus

To s to nezamestnanostou presne neviem tak neodpoviem, ale danový bonus si mozes uplatnit od toho obdobia od ktorého si ho manzelka uz neuplatnila, a dolozit to musis, ak je to dieta ktoré je na ZS tak iba rodným listom-kopiou a ak je to student na SS alebo VS tak potvrdenim zo skoly t.j. potvrdenie o návsteve skoly na úcely DP a tiez sa mi vidi ze aj kopiou rodneho listu.
0 0
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

Manželka daňovníka poberá v roku 2008 len rodičovský príspevok (nepočíta sa do vlastného príjmu) a okrem neho predala byt, ktorý mala vo vlastníctve viac ako 5 rokov (nie je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, a je oslobodený od dane z príjmu). Počíta sa do vlastného príjmu manželky príjem z predaja tohto bytu na účely odpočitateľnej položky na manželku, ktorú by si chcel uplatniť daňovník?
ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evina123 Pozri príspevok
Manželka daňovníka poberá v roku 2008 len rodičovský príspevok (nepočíta sa do vlastného príjmu) a okrem neho predala byt, ktorý mala vo vlastníctve viac ako 5 rokov (nie je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, a je oslobodený od dane z príjmu). Počíta sa do vlastného príjmu manželky príjem z predaja tohto bytu na účely odpočitateľnej položky na manželku, ktorú by si chcel uplatniť daňovník?
ďakujem
Nie, nepočíta . Do vlastného príjmu v DP sa nepočíta, ale počíta sa do príjmu pri uplatnení NČ daňovníka na manželku. Ospravedlňujem sa, ale nečítala som pozorne.
Naposledy upravil Tweety : 27.10.08 at 16:52
0 0
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

Tweety Pozri príspevok
Nie, nepočíta .
ďakujem za rýchlu odpoveď. Len sa chcem uistiť, že to tak naozaj je, pretože čím viac čítam o nezdaniteľnej časti na manželku, tak mi vychádza, že do príjmu sa neráta len daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium. Z čoho mám vychádzať, že príjem z predaja bytu sa neráta do príjmu? ešte raz ďakujem
Naposledy upravil evina123 : 27.10.08 at 15:25 Dôvod: viď nasledujúci príspevok
0 0
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

dala som dopyt na daň. riaditeľstvo - takže tu je odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 11 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na manželku považuje za vlastný príjem manželky akýkoľvek jej príjem, okrem daňového bonusu, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť, štátnych sociálnych dávok a štipendia poskytovaného študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie. To znamená, že do vlastného príjmu manželky sa započítava aj príjem z predaja nehnuteľnosti, i keď bol od dane z príjmov oslobodený.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Ak si chce daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, zahŕňa sa do jej vlastného príjmu príjem z predaja bytu, ktorý je oslobodený od dane podľa par.9 zákona o dani z príjmov? ďakujem za odpoveď
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Zdravím. Chcela by som sa opýtať 2 otázky:
1. zamestnanec požiada o ročné zúčtovanie preddavkov za rok 2008 a chcel by uplatniť aj odpočet na manželku - ktorá je SZČO ale v r. 2008 nemala príjmy - "nezarobila" Je možné v tomto prípade uplatniť odpočet? Aj ked sa DP za rok 2008 podáva do konca marca a zamestnanec požiada max.do 15.februára...

2. v prípade že osoba je na materskej dovolenke ale bola v r. 2008 aj zamestnaná, poberala materské a teraz rodičovské... môže požiadať zamestnávateľa, aby vykonal ročné zúčtovanie. To je mi jasné... Jej manžel je vška zamestnaný a zároveň je aj SZČO - môže si on uplatniť aj odpočet na manželku? Uplatní si vlastne to, čo manželka si nemohla?

Ďakujem pekne za odpovede.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
posúvam
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Anonymka Pozri príspevok
Zdravím. Chcela by som sa opýtať 2 otázky:
1. zamestnanec požiada o ročné zúčtovanie preddavkov za rok 2008 a chcel by uplatniť aj odpočet na manželku - ktorá je SZČO ale v r. 2008 nemala príjmy - "nezarobila" Je možné v tomto prípade uplatniť odpočet? Aj ked sa DP za rok 2008 podáva do konca marca a zamestnanec požiada max.do 15.februára...

2. v prípade že osoba je na materskej dovolenke ale bola v r. 2008 aj zamestnaná, poberala materské a teraz rodičovské... môže požiadať zamestnávateľa, aby vykonal ročné zúčtovanie. To je mi jasné... Jej manžel je vška zamestnaný a zároveň je aj SZČO - môže si on uplatniť aj odpočet na manželku? Uplatní si vlastne to, čo manželka si nemohla?

Ďakujem pekne za odpovede.
1. Čo znamená "nezarobila" vlastným príjmom manželky - SZČO sú tržby, nie zisk.

2. Odpočet na manželku si uplatní v DP typu B. Materské + hrubý príjem zo zamestnania znížený o zaplatené poistné, sa zahrňa do vlastného príjmu manželky, rodičovský príspevok nie - je to štátna sociálna dávka.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Zamestnanec si žiada NČZD na manželku. Bola celý rok na rodičovskom príspevku /viem, že sa do príjmu neráta/. Ale od mája poberá peňažný príspevok za opatrovanie /opatruje otca/. Ten sa do jej príjmu zaratáva?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

drobeceva Pozri príspevok
Zamestnanec si žiada NČZD na manželku. Bola celý rok na rodičovskom príspevku /viem, že sa do príjmu neráta/. Ale od mája poberá peňažný príspevok za opatrovanie /opatruje otca/. Ten sa do jej príjmu zaratáva?
Zisti si na UPSVaR či je to štátna sociálna dávka. Ak ano, do príjmu sa nezapočítava
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Štátne sociálne dávky sú:
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/7...1?OpenDocument
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Tak v tomto prípade z čoho mám vychádzať? Aké potvrdenie potrebuje zamestnanec, ak si to chce uplatniť? (Daňové príznanie manželky alebo výkaz?)

veronikasad Pozri príspevok
1. Čo znamená "nezarobila" vlastným príjmom manželky - SZČO sú tržby, nie zisk..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať