Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť ZD na manželku

Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

Dobrý deň všetkým poradcom.

Neviete mi poradiť, či sa do vlastného príjmu manželky zahŕňa aj podpora v nezamestnanosti? Ide mi o to, že živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá ale v priebehu roku aj pracovala a bola aj nezamestnaná. Je mi jasné, že uplatniť môžem len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a jej vlastnými príjmami, ale neviem práve to, či sa do jej príjmov zahŕňa tá podpora alebo nie.
A ešte jedna otázka, môže si živnostík uplatniť daňový bonus na dieťa za obdobie, kedy si ho neuplatňovala jeho manželka? Je potrebné dať k daňovému priznaniu aj nejaké potrvrdenie o tom, kedy uplatňovala manželka a kedy manžel?

Za odpovede všetkým vopred ďakujem.
Usporiadat
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, chcela by som sa opytat ohladne nezdanitelnej casti na manzelku. Manzelovi robi ročné zučtovanie zamestnávatel, ja som od januára 2008 na MD, v priebehu roka na RD, viem ze MD sa započítava do príjmu. Keby si chcel manzel uplatnit na mna NČ, vychadza mi to rozdiel 12.254,-Sk, potrebuje k tomu potvrdenie zo socialky kolko mi vyplatili za celu MD? A este jedna otazocka, v tlačive je napisane ze si uplatnuje Nč na manzelku ktora s nim žila v spoloč.domacnosti. My sme spolu žili ale trvale pobyty mame kazdy na inej adrese, je s tym problem?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nikulik Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa opytat ohladne nezdanitelnej casti na manzelku. Manzelovi robi ročné zučtovanie zamestnávatel, ja som od januára 2008 na MD, v priebehu roka na RD, viem ze MD sa započítava do príjmu. Keby si chcel manzel uplatnit na mna NČ, vychadza mi to rozdiel 12.254,-Sk, potrebuje k tomu potvrdenie zo socialky kolko mi vyplatili za celu MD? A este jedna otazocka, v tlačive je napisane ze si uplatnuje Nč na manzelku ktora s nim žila v spoloč.domacnosti. My sme spolu žili ale trvale pobyty mame kazdy na inej adrese, je s tym problem?
Potvrdenie nepotrebuje, jednoducho to uvedie v žiadosti o RZD. Problém s tým, že nemáte rovnaký trvalý pobyt, nie je podstatné je to, že ste žili v spoločnej domácnosti.
0 0
martinapo77 martinapo77

martinapo77 je offline (nepripojený) martinapo77

mam jednu otazku
podnikatel si v DP FO uplatnuje nezdanitelnu cast ZD na manzelku. manzelka 11.5. zomrie, t.j. prve styri mesiace zila a v piatom mesiaci zila len cast. zvyse mesiace uz nebola nazive.
ako je to s uplatnenim nezdanitelnej casti? ma narok alebo nie? ak ano, za aku alikvotnu cast? za 4 mesiace alebo za 5?
moze si ju uplatnit aj ked neprebehlo dedicke konanie? ma to vobec suvis s dedicskym konanim?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

martinapo77 Pozri príspevok
mam jednu otazku
podnikatel si v DP FO uplatnuje nezdanitelnu cast ZD na manzelku. manzelka 11.5. zomrie, t.j. prve styri mesiace zila a v piatom mesiaci zila len cast. zvyse mesiace uz nebola nazive.
ako je to s uplatnenim nezdanitelnej casti? ma narok alebo nie? ak ano, za aku alikvotnu cast? za 4 mesiace alebo za 5?
moze si ju uplatnit aj ked neprebehlo dedicke konanie? ma to vobec suvis s dedicskym konanim?
Môže si uplatniť 5 mesiacov, viď: § 11
(6) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ak si počas roka neuplatnoval zac dan. bonus môže si ho teraz za 12 mesiacov v danovom priznaní ? na druhej strane dan. priznania ozančí mesiace,
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

timejka200 Pozri príspevok
ak si počas roka neuplatnoval zac dan. bonus môže si ho teraz za 12 mesiacov v danovom priznaní ? na druhej strane dan. priznania ozančí mesiace,
Daňový bonus si môže uplatniť v DP za celý rok.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ak si počas roka neuplatnoval zac dan. bonus môže si ho teraz za 12 mesiacov v danovom priznaní ? na druhej strane dan. priznania ozančí mesiace,
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

díky
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

do júna 2009 je výška 19,32 a od júla 20 EUR? bonus:
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

timejka200 Pozri príspevok
do júna 2009 je výška 19,32 a od júla 20 EUR? bonus:
áno, tak ako píšeš a celoročný 235,92 €
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Chcem sa len uistiť. Ak svadba bola 30. augusta 2009, tak môžem si uplatniť odpočítateľnú pol. len za 4 mesiace?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý večer,prosím Vás, príjem manželky počítam takto: hrubý príjem (zo zamestnania + živnosť) - odvody
správne?

keď si manželka platila životnú poistku,to mi už neovplyvní odpočet na ňu predpokladám..

ďakujem vopred moc
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý večer,prosím Vás, príjem manželky počítam takto: hrubý príjem (zo zamestnania + živnosť) - odvody
správne?

keď si manželka platila životnú poistku,to mi už neovplyvní odpočet na ňu predpokladám..

ďakujem vopred moc
posúvam
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý večer,prosím Vás, príjem manželky počítam takto: hrubý príjem (zo zamestnania + živnosť) - odvody
správne?Áno
keď si manželka platila životnú poistku,to mi už neovplyvní odpočet na ňu predpokladám.. Tebe nie, ale ona si v daňovom priznaní ju môže uplatniť.

ďakujem vopred moc
Odpovede v texte.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

tibor1000 Pozri príspevok
posúvam
Správne rátaš.
0 0
JurickovaKatarina JurickovaKatarina
Prosím Vás o radu, môže si zamestnanec uplatniť odpočet na družku, ktorá s ním žije už dlhé roky v spoločnej domácnosti, ale trvalý pobyt majú každý inde?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

JurickovaKatarina Pozri príspevok
Prosím Vás o radu, môže si zamestnanec uplatniť odpočet na družku, ktorá s ním žije už dlhé roky v spoločnej domácnosti, ale trvalý pobyt majú každý inde?
Nie - len manželku. Zákon 595/2003 § 11 ods. 3
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý večer,prosím Vás, príjem manželky počítam takto: hrubý príjem (zo zamestnania + živnosť) - odvody
správne?

keď si manželka platila životnú poistku,to mi už neovplyvní odpočet na ňu predpokladám..

ďakujem vopred moc
ďakujem
myslel som to tak,že ak by si to ona uviedla do daň.priznania,vyjde jej nižši daňovy zaklad..
ale ako prijem manželky sa počita hruby prijem (živnosť+zamestnanie) minus odvody
a keď už vysledok vyjde vyšši ako odpočitateľna položka, tak si manžel už nemôže uplatniť odpočitateľnú položku na manželku,však?
ani keby sa jej zaklad dane znižil o životnu poistku,a keby jej zaklad dane bol nižši ako 4015,70 €, manžel si na ňu odpočet nemôže uplatniť,kedže prijem je prijem... uvažujem spravne však?

ďakujem pekne
0 0
AMM AMM

AMM je offline (nepripojený) AMM

Ak si manželka podáva daňové priznanie, lebo mala nejaký príjem. Inak poberá rodičovský príspevok. Môže si aj manžel na ňu uplatniť NČ vo svojom ročnom zúčtovaní?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať