Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť ZD na manželku

Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

Dobrý deň všetkým poradcom.

Neviete mi poradiť, či sa do vlastného príjmu manželky zahŕňa aj podpora v nezamestnanosti? Ide mi o to, že živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá ale v priebehu roku aj pracovala a bola aj nezamestnaná. Je mi jasné, že uplatniť môžem len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a jej vlastnými príjmami, ale neviem práve to, či sa do jej príjmov zahŕňa tá podpora alebo nie.
A ešte jedna otázka, môže si živnostík uplatniť daňový bonus na dieťa za obdobie, kedy si ho neuplatňovala jeho manželka? Je potrebné dať k daňovému priznaniu aj nejaké potrvrdenie o tom, kedy uplatňovala manželka a kedy manžel?

Za odpovede všetkým vopred ďakujem.
Usporiadat
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Áno, manžel si môže si uplatniť úľavu na manželku: NČZD mínus príjem manželky. Do jej príjmu sa počíta materská, rodičovský príspevok nie.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

AMM Pozri príspevok
Ak si manželka podáva daňové priznanie, lebo mala nejaký príjem. Inak poberá rodičovský príspevok. Môže si aj manžel na ňu uplatniť NČ vo svojom ročnom zúčtovaní?
Manžel si môže uplatniť rozdiel medzi NČ a príjmom manželky...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

tibor1000 Pozri príspevok
ďakujem
myslel som to tak,že ak by si to ona uviedla do daň.priznania,vyjde jej nižši daňovy zaklad..
ale ako prijem manželky sa počita hruby prijem (živnosť+zamestnanie) minus odvody
a keď už vysledok vyjde vyšši ako odpočitateľna položka, tak si manžel už nemôže uplatniť odpočitateľnú položku na manželku,však?
Správne.
ani keby sa jej zaklad dane znižil o životnu poistku,a keby jej zaklad dane bol nižši ako 4015,70 €, manžel si na ňu odpočet nemôže uplatniť,kedže prijem je prijem...
Správne.
uvažujem spravne však?

ďakujem pekne
... v texte.
0 0
lulinka10001 lulinka10001

lulinka10001 je offline (nepripojený) lulinka10001

Vie mi niekto potvrdit,či tomu všetkému rozumiem.Manžel si chce uplatnit odpočet na manželku, ktorá mala príjem a to:
úhrn zúčtovaných a vyplatenývh príijmov 385,82
poistné- celkom 49,73
verejné- 15,43
čiastkový zaklad dane- 336,09
nezdanitelná čast na danovníka za kal.mesiace 11-12 -670,94
Ktorú sumu mam odpočítat od tých 4025,7
4iastkový zaklad dane? Takže manžel si uplatní 4024,7-336,09=3688,61
Je to správne?
0 0
lulinka10001 lulinka10001

lulinka10001 je offline (nepripojený) lulinka10001

A ešte jedna vec.Ak manželka podnikala?
celý rok bola nezamestnaná len jednu fakturu má za 338eur. výdavky za 20eur. Potom odpočitavam Od 4025,7 tých 338,alebo 338-20=318.
čo si može odpočitat manžel na manželku?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

lulinka10001 Pozri príspevok
A ešte jedna vec.Ak manželka podnikala?
celý rok bola nezamestnaná len jednu fakturu má za 338eur. výdavky za 20eur. Potom odpočitavam Od 4025,7 tých 338,alebo 338-20=318.
čo si može odpočitat manžel na manželku?
338 eur minus zaplatene poistne.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

lulinka10001 Pozri príspevok
Vie mi niekto potvrdit,či tomu všetkému rozumiem.Manžel si chce uplatnit odpočet na manželku, ktorá mala príjem a to:
úhrn zúčtovaných a vyplatenývh príijmov 385,82
poistné- celkom 49,73
verejné- 15,43
čiastkový zaklad dane- 336,09
nezdanitelná čast na danovníka za kal.mesiace 11-12 -670,94
Ktorú sumu mam odpočítat od tých 4025,7
4iastkový zaklad dane? Takže manžel si uplatní 4024,7-336,09=3688,61
Je to správne?
Posudzovaný príjem manželky pre úľavu na dani pre manžela je úhrn príjmov mínus poistné, t.j. 336,09. Máš to správne.
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

ahojte,
prosim o radu.
ked si SZCO chce v DP 2010 uplatnit aj nezdan.cast na manzelku (poberala najskor matersku, potom rodicovske a este je aj ZTP, takze aj dochod), do jej vlastnych prijmov sa zapocitava: materska - ano, rodicovsky - nie, a dochodok???
dakujem za radu
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

bambino87 Pozri príspevok
ahojte,
prosim o radu.
ked si SZCO chce v DP 2010 uplatnit aj nezdan.cast na manzelku (poberala najskor matersku, potom rodicovske a este je aj ZTP, takze aj dochod), do jej vlastnych prijmov sa zapocitava: materska - ano, rodicovsky - nie, a dochodok???
dakujem za radu
dôchodok - áno
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
Pekný deň každým, do príjem manželky treba započítať aj výhru v hodnote 1299 eur?
Príjem manželky SZČO 3920 eur a zaplat.odvody 966 ,87eur= 2953,13 eur
je tok tak správne?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

dobsony Pozri príspevok
Pekný deň každým, do príjem manželky treba započítať aj výhru v hodnote 1299 eur?
Príjem manželky SZČO 3920 eur a zaplat.odvody 966 ,87eur= 2953,13 eur
je tok tak správne?
Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava len príjem:

daňový bonus,
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štipendium pri sústavnej príprave na povolanie.
štátne sociálne dávky a to..:
rodičovský príspevok (zákon č.280/2002 Z.z.),
príspevok pri narodení dieťaťa (zákon č.235/1998 Z.z.),
zaopatrovací príspevok (zákon č.236/1998 Z.z.),
príspevok na pohreb (zákon č.238/1998 Z.z.),
príspevky pestúnskej starostlivosti (zákon č.265/1998 Z.z.),
prídavok na dieťa (zákon č.600/2003 Z.z.),
vianočný príspevok (zákon č.592/2006 Z.z.).
4 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
ďakujem, nevedela som čo s výhrou.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Timka1 Pozri príspevok
Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava len príjem:

daňový bonus,
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štipendium pri sústavnej príprave na povolanie.
štátne sociálne dávky a to..:
rodičovský príspevok (zákon č.280/2002 Z.z.),
príspevok pri narodení dieťaťa (zákon č.235/1998 Z.z.),
zaopatrovací príspevok (zákon č.236/1998 Z.z.),
príspevok na pohreb (zákon č.238/1998 Z.z.),
príspevky pestúnskej starostlivosti (zákon č.265/1998 Z.z.),
prídavok na dieťa (zákon č.600/2003 Z.z.),
vianočný príspevok (zákon č.592/2006 Z.z.).
Timka1 , keď sa rodičovský neráta do príjmu manželky. Tak keby si manžel chcel uplatniť na manželku, ktorá bola na RP a nemala iný príjem tak by si uplatnil celú 4.025,70?? Potom načo dávajú na potvrdenie o poberaní RP položky vyplatené za mesiac??? Ja som myslela, že manžel by si uplatnil len rozdiel do 4.025,70.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Zdenka175 Pozri príspevok
Timka1 , keď sa rodičovský neráta do príjmu manželky. Tak keby si manžel chcel uplatniť na manželku, ktorá bola na RP a nemala iný príjem tak by si uplatnil celú 4.025,70?? Potom načo dávajú na potvrdenie o poberaní RP položky vyplatené za mesiac??? Ja som myslela, že manžel by si uplatnil len rozdiel do 4.025,70.
Zdenka, zrejme preto, aby bolo zdokladované, že si poberala RP a nie iný príspevok, ktorý je považovaný za tvoj príjem (napr. materské, PN a pod.)
4 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Zdenka175 Pozri príspevok
Timka1 , keď sa rodičovský neráta do príjmu manželky. Tak keby si manžel chcel uplatniť na manželku, ktorá bola na RP a nemala iný príjem tak by si uplatnil celú 4.025,70?? Potom načo dávajú na potvrdenie o poberaní RP položky vyplatené za mesiac??? Ja som myslela, že manžel by si uplatnil len rozdiel do 4.025,70.
RP je štátna sociálna dávka, preto sa neposudzuje ako manželkin príjem, vystavujú ho na zdokladovanie doby k DP
3 0
Tóthová Csilla Tóthová Csilla

Tóthová Csilla je offline (nepripojený) Tóthová Csilla

Dobrý večer. Do odpočitateľnej položky na manželku treba započítať aj invalidný dôchodok ako príjem? Manželka daňovníka bola celý rok na inv.dôchodku + mala príjem aj na dohodu. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tóthová Csilla Pozri príspevok
Dobrý večer. Do odpočitateľnej položky na manželku treba započítať aj invalidný dôchodok ako príjem? Manželka daňovníka bola celý rok na inv.dôchodku + mala príjem aj na dohodu. Ďakujem.
ID je vlastným príjmom manželky
2 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Tóthová Csilla Pozri príspevok
Dobrý večer. Do odpočitateľnej položky na manželku treba započítať aj invalidný dôchodok ako príjem? Manželka daňovníka bola celý rok na inv.dôchodku + mala príjem aj na dohodu. Ďakujem.
príjmom manželky je ID+ príjem z dohody
6 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Môže si SZČO uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, ktorá si podala DP A a má nárok na zamestnaneckú prémiu??? ZD manželky je 2686,06 eur. Ak si môže, tak v akej výške (boli manželmi celý rok). Je zamestnanecká prémia príjmom manželky???
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

nikula Pozri príspevok
Môže si SZČO uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, ktorá si podala DP A a má nárok na zamestnaneckú prémiu??? ZD manželky je 2686,06 eur. Ak si môže, tak v akej výške (boli manželmi celý rok). Je zamestnanecká prémia príjmom manželky???
môže. Uplatní rozdiel NČD a jej príjmu. ZP sa do jej príjmu neráta.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať