Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť ZD na manželku

Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

Dobrý deň všetkým poradcom.

Neviete mi poradiť, či sa do vlastného príjmu manželky zahŕňa aj podpora v nezamestnanosti? Ide mi o to, že živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá ale v priebehu roku aj pracovala a bola aj nezamestnaná. Je mi jasné, že uplatniť môžem len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a jej vlastnými príjmami, ale neviem práve to, či sa do jej príjmov zahŕňa tá podpora alebo nie.
A ešte jedna otázka, môže si živnostík uplatniť daňový bonus na dieťa za obdobie, kedy si ho neuplatňovala jeho manželka? Je potrebné dať k daňovému priznaniu aj nejaké potrvrdenie o tom, kedy uplatňovala manželka a kedy manžel?

Za odpovede všetkým vopred ďakujem.
Usporiadat
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Zdravím, chcela by som sa spýtať, či si manželka može od svojich príjmov /má ich len z prenájmu/ odrátať okrem odvodov do ZP aj životnú poistku, ktorú si platí. Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

usko 1 Pozri príspevok
Zdravím, chcela by som sa spýtať, či si manželka može od svojich príjmov /má ich len z prenájmu/ odrátať okrem odvodov do ZP aj životnú poistku, ktorú si platí. Ďakujem
Áno, ak sú splnené podmienky na uplatnenie tejto NČ podľa § 11 Zákona o dani z príjmu, tak áno.
2 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Ďakujem za promptnú odpoveď. Pekný víkend
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

usko 1 Pozri príspevok
Zdravím, chcela by som sa spýtať, či si manželka može od svojich príjmov /má ich len z prenájmu/ odrátať okrem odvodov do ZP aj životnú poistku, ktorú si platí. Ďakujem
usko ... ide ale o príjem manželky (keďže sme v tejto téme) Ak si chceš ty uplatniť na ňu nezd časť... v tom prípade sa od jej príjmu odpočíta len poistné do SP, ZP. Životná poistka nie.
Ak si sama robí DP .. tak ako píše Tweety.
2 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Áno, tak som to pochopila. Ďakujem
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

manžel si chce uplatniť NČ na manželku , bol jej vyplatený paušálny príspevok za výkon aktivačnej činnosti formou dobrovolníckej služby / úrad práce ,soc.vecí/

podla môjho názoru sa takýto príjem započítava do vlastného príjmu manželky ....

mám pravdu ?



.................................................. ..............................
Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa :
zamestnanecká prémia podľa § 32a zákona o dani z príjmov,
daňový bonus podľa § 33 zákona o dani z príjmov,
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štátne sociálne dávky,
štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie
0 0
Gabika20 Gabika20

Gabika20 je offline (nepripojený) Gabika20

Podpora v nezamestnanosti je sociálna dávka, takže odráta si iba príjem zo zamestnania. K daňovému bonusu bude potrebovať potvrdenie od manželky za aké obdobie si uplatňovala DB. Treba však dať pozor, aby zdaniteľný príjem manžela bol aspoň vo výške 1846,20 EUR. Musí doložiť aj rodné listy dieťaťa, prípadne potvrdenie o návšteve školy.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabika20 Pozri príspevok
Podpora v nezamestnanosti je sociálna dávka, takže odráta si iba príjem zo zamestnania. K daňovému bonusu bude potrebovať potvrdenie od manželky za aké obdobie si uplatňovala DB. Treba však dať pozor, aby zdaniteľný príjem manžela bol aspoň vo výške 1846,20 EUR. Musí doložiť aj rodné listy dieťaťa, prípadne potvrdenie o návšteve školy.
Dávka v nezamestnanosti nie je štátna sociálna dávka. Zahrňa sa do vlastného príjmu manželky.

Nie je zdanitelným príjmom u daňovníka.
0 0
iv@n iv@n

iv@n je offline (nepripojený) iv@n

manželke prišlo v roku 2010 na účet od zamestnávatela vrátenie dane z príjmu za rok 2009, inak je celý rok na materskej/rodičovskej.
chcem si na ňu uplatniť vo svojom daňovom priznaní nezdanitelné minimum od ktorého odpočítam materskú. mám odpočítať aj to vrátanie dane, alebo nie?
vdaka
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

iv@n Pozri príspevok
manželke prišlo v roku 2010 na účet od zamestnávatela vrátenie dane z príjmu za rok 2009, inak je celý rok na materskej/rodičovskej.
chcem si na ňu uplatniť vo svojom daňovom priznaní nezdanitelné minimum od ktorého odpočítam materskú. mám odpočítať aj to vrátanie dane, alebo nie?
vdaka
Nie, vrátenie dane nie jej príjem.
4 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Timka1 Pozri príspevok
RP je štátna sociálna dávka, preto sa neposudzuje ako manželkin príjem, vystavujú ho na zdokladovanie doby k DP
Mne nejde do hlavy hlavne to, že rodičovský príspevok a príspevok na opatrovanie vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. A rodičovský príspevok sa nezahŕňa do vlastného príjmu manželky, ale príspevok na opatrovanie sa zahŕňa do vlastného príjmu manželky
0 0
iv@n iv@n

iv@n je offline (nepripojený) iv@n

Tamila Pozri príspevok
Nie, vrátenie dane nie jej príjem.
ešte sa spýtam, je to taxatívne niekde vymenované čo spadá pod príjem?
ešte som našiel na účte, že prišiel od zamestnávatela bonus za narodenie dieťaťa a preplatnie dovolenky z roku 2009.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte,
prosím súrne o radu: potrebujem vedieť, či si môže uplatniť manžel NČZD na manželku ak mala príjem z PP len 3 mesiace a v práci jej urobili ročné zúčtovanie dane a uplatnili jej NČZD. Môže si uplatniť ona svoju NČZD a potom manžel ten rozdiel ktorý vznikne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

macula Pozri príspevok
Ahojte,
prosím súrne o radu: potrebujem vedieť, či si môže uplatniť manžel NČZD na manželku ak mala príjem z PP len 3 mesiace a v práci jej urobili ročné zúčtovanie dane a uplatnili jej NČZD. Môže si uplatniť ona svoju NČZD a potom manžel ten rozdiel ktorý vznikne?
ÁNo, v RZD jej NČ už určite uplatnili, on si uplatní na ňu, ale nie celú, len rozdiel medzi NČ a jej príjmom zo zamestnania, očistený o odvody.
1 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

macula Pozri príspevok
Ahojte,
prosím súrne o radu: potrebujem vedieť, či si môže uplatniť manžel NČZD na manželku ak mala príjem z PP len 3 mesiace a v práci jej urobili ročné zúčtovanie dane a uplatnili jej NČZD. Môže si uplatniť ona svoju NČZD a potom manžel ten rozdiel ktorý vznikne?
áno, môže. Uplatní si rozdiel medzi NČD a výškou jej príjmu-mínus dvody
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

macula Pozri príspevok
Ahojte,
prosím súrne o radu: potrebujem vedieť, či si môže uplatniť manžel NČZD na manželku ak mala príjem z PP len 3 mesiace a v práci jej urobili ročné zúčtovanie dane a uplatnili jej NČZD. Môže si uplatniť ona svoju NČZD a potom manžel ten rozdiel ktorý vznikne?
a zvyšné mesiace mala čo?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

drobeceva Pozri príspevok
áno, môže. Uplatní si rozdiel medzi NČD a výškou jej príjmu-mínus dvody
Ide o to, že jej manželovi robím DP ja a potrebovala som potvrdenie o príjme od jeho manželky, lenže účtovníčka mi tvrdí ak si ju bude on uplatňovať, tak ona už na svoju nemá nárok a svoj príjem si musí celý zdaniť....na aký paragraf sa mám odvolať?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

ewita888 Pozri príspevok
a zvyšné mesiace mala čo?
nemocenské a nezamestnanosť, to viem, že sa ráta do príjmu
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

macula Pozri príspevok
Ide o to, že jej manželovi robím DP ja a potrebovala som potvrdenie o príjme od jeho manželky, lenže účtovníčka mi tvrdí ak si ju bude on uplatňovať, tak ona už na svoju nemá nárok a svoj príjem si musí celý zdaniť....na aký paragraf sa mám odvolať?
Účtovníčka sa mýli, nech sa teda pozrie, a aj ty, do §11 Zákona o dani z príjmu.
1 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

kuk: Zákon o dani z príjmu-§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať