Zavrieť

Porady

manko a DPH

bubi bubi

bubi je offline (nepripojený) bubi

ahojte Poraďáci,
prosím, poraďte mi.
Ako postupovať , ak pri inventúre zásob napríklad na konci roka zistíme manko? Nevieme zistiť, dôvod vzniku (nevieme, či došlo k odcudzeniu, nemáme zápis od polície ). Zhľadiska dane z príjmov nie je to pre mňa daňový výdavok. Ale čo z hľadiska DPH? Stretla som sa s názorom, že DPH treba odviesť.
Ďakjuem za rady.
Bubi
Usporiadat
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Kirk
Kto by to nahlasoval ako krádež. Veď lepšie by bolo neodviesť DPH. Každý by sa potom tváril, že je to manko a nie krádež.
No a toto sa ti snažím nenápadne povedať už dlhšiu dobu, no načo odvádzať keď nie je krádež nahlásená? O čom sa tu teda doteraz bavíme?
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Olgica
Ahojte. Ukradli nám stavebný stroj - zostatková hodnota stroja (odpisoval sa) je cca 980.000,-Sk. Z tejto sumy treba odviesť DPH? (malo by to byť 186.200,-) v tom zdaň.období, v ktorom sa krádež uskutočnila?
Prosím, neviete?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
domacnost
Manko v takej výške môže vzniknúť pri veľkých výrob.firmách, ktorý nakupujú vo veľkom, to znamená že majú milionové obraty za mesiac. Stále sa jedná len o manko a nie o krádež, ak by išlo o krádež musela by byť nahlásená. Nahláste to ako krádež a potom odveďte dph, ale stále sa to považuje za manko.
Krádež sa nemusí hlásiť na polícii. Čo keď nechcem aby sa vôbec zistilo, kto kradol.
Aj pri miliónových obratoch je umenie urobiť manko v hodnote 1 mil. Sk.
Nevravím, že to nie je možné, ale veľmi nepravdepodobné. V takých firmách sú informačné systémy na dostatočnej úrovni. Skôr mi to pripomína časy spred x rokov, keď každý bral a nikde nič nechýbalo.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Olgica
Ahojte. Ukradli nám stavebný stroj - zostatková hodnota stroja (odpisoval sa) je cca 980.000,-Sk. Z tejto sumy treba odviesť DPH? (malo by to byť 186.200,-) v tom zdaň.období, v ktorom sa krádež uskutočnila?
§53/5
odviesť DPH zo zostatkovej ceny v období, v ktorom sa krádež zistila.
0 0
Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

domacnost
No a toto sa ti snažím nenápadne povedať už dlhšiu dobu, no načo odvádzať keď nie je krádež nahlásená? O čom sa tu teda doteraz bavíme?
Ale veď daňováci nie sú naivní. Ide o to, že každý podnikateľ by sa potom snažil zamaskovať krádež a hovoril by že ide o manko ak by to zákon dovoľoval. A neverím, že daňovaci by to len tak zožrali.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Prečítajte si od príspevku č.11
http://www.porada.sk/t5018-p2-invent-rozdiely.html
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
domacnost
No a toto sa ti snažím nenápadne povedať už dlhšiu dobu, no načo odvádzať keď nie je krádež nahlásená? O čom sa tu teda doteraz bavíme?
Tak sa zamysli nad prístupom kontroly k tomuto problému. Na inventúrne manko v takejto výške musíš napísať rozumné, podotýkam rozumné, zdôvodnenie. To, že nebola nahlásená krádež nie je dôvodom.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
domacnost
Prečítajte si od príspevku č.11
http://www.porada.sk/t5018-p2-invent-rozdiely.html

V zmysle § 2/6 zák. 511/1992 Zb. nie je rozhodujúce či to nazveme inventúrnym rozdielom (mankom) mi, ale aby sa na to tak pozeral aj správca dane pri kontrole.

Napr.
sklad stav. materiálu: manko v hodn. 1 mil. Sk, zaúčtovaný a posúdený účtovnou jednotkou ako inventúrny rozdiel a nie ako napr. krádež.
Stanovisko správcu dane:
Uvedená výška inv.rozdielu a postup daňového subjektu ( nedostatočne preskúmaný dôvod vzniku inventúrneho rozdielu zo strany daňového subjektu) vykazuje znaky zrejmého úmyslu obísť §53/5 zák. 222/2004Zb.

Alebo niečo podobné.......... možno trochu inak formulované.
Naposledy upravil Milan Benka : 30.10.06 at 11:12
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

benka
Tak sa zamysli nad prístupom kontroly k tomuto problému. Na inventúrne manko v takejto výške musíš napísať rozumné, podotýkam rozumné, zdôvodnenie. To, že nebola nahlásená krádež nie je dôvodom.
Každá kontrola sa zamýšla iným smerom, tak ako ty a aj ja. Názory sú rozdielne na druhej strane sa treba zamyslieť o odvedení dph ide o dosť veľkú čiastku. Manko nie je predmetom dph a odviesť štátu dph z takej sumy??? Toto je na zamyslenie.

PS: Nikoho nejdem presviedčať čo ma robiť, vychádzam len a len z pohľadu zo zákona o dph.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
domacnost
Každá kontrola sa zamýšla iným smerom, tak ako ty a aj ja. Názory sú rozdielne na druhej strane sa treba zamyslieť o odvedení dph ide o dosť veľkú čiastku. Manko nie je predmetom dph a odviesť štátu dph z takej sumy??? Toto je na zamyslenie.

PS: Nikoho nejdem presviedčať čo ma robiť, vychádzam len a len z pohľadu zo zákona o dph.
Tak ako ty nechcem nikoho presviedčať o svojej pravde. Preto som v jednom príspevku zdôraznil to rozumné zdôvodnenie, pretože každý si to musí obhájiť sám.
0 0
Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

benka
V zmysle § 2/6 zák. 511/1992 Zb. nie je rozhodujúce či to nazveme inventúrnym rozdielom (mankom) mi, ale aby sa na to tak pozeral aj správca dane pri kontrole.

Napr.
sklad stav. materiálu: manko v hodn. 1 mil. Sk, zaúčtovaný a posúdený účtovnou jednotkou ako inventúrny rozdiel a nie ako napr. krádež.
Stanovisko správcu dane:
Uvedená výška inv.rozdielu a postup daňového subjektu ( nedostatočne preskúmaný dôvod vzniku inventúrneho rozdielu zo strany daňového subjektu) vykazuje znaky zrejmého úmyslu obísť §53/5 zák. 222/2004Zb.

Alebo niečo podobné.......... možno trochu inak formulované.
Myslím, že si teraz dal odpoveď na všetko. Súhlasím s tebou.
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

zamestnanec zodp. osoba za pokladňu prijal hotovost vo výske 200000 sk za úhradu odber. faktúr existuje PPD ale fyzicky hotovosť chýba ako by ste tento prípad zaúčtovali ??
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať