Zavrieť

Porady

Usporiadat
Marián II Marián II

Marián II je offline (nepripojený) Marián II

Nechal som si od Vás poradiť, no a už sa to kvasííííí.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ja som tento rok skúsila naložiť kapustu v malom a to do 7 dl pohárov.Kapustu som nastrúhala,posolila/1kg 20g soli/ a nechala 5 hodín odležať.Potom som dala koliesko cibule,kapustu,koliesko jablka,kapustu ,korenie a bobkový list a tak som dobre natlačila,ale iba do 3/4 pohára a na vrch som naliala vytlačenú šťavu.Poháre som uzavrela vičkom.Kapustu som dala do špajze,položila som ju do pekáča,aby mala kde vytekať šťava.Už kysne,som zvedavá aká bude,vraj by mala byť dobrá a pekná biela.Keď vykysne,viečka ešte dotiahnem a uložím na tmavé a chladné miesto .Potom dám vedieť aká je.Urobila som 10 pohárov zo 7 kg.kapusty.To je tak pre malú rodinu.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
S tým ukladaním do pohárov ma napadlo, že jeden rok sme mali už len do 1/4 v sude kapustu a nechceli sme aby sa pokazila. Tak sme ju povyberali a natlačila som ich do 7dl pohárov, vysterilizovala som a vydržala mi ešte skoro pol roka. Na jedno varenie stačil jeden 7dl pohár.
0 0
mirka165 mirka165

mirka165 je offline (nepripojený) mirka165

Marína, my dávame cviklu odjakživa..dávali ju aj moji starí rodičia na Liptove. Kapusta je červená,pri varení síce zbledne, ale používam ju aj surovú, napr. do halušiek s kapustou a vtedy je krásna červená.
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
mirka165
Marína, my dávame cviklu odjakživa..dávali ju aj moji starí rodičia na Liptove. Kapusta je červená,pri varení síce zbledne, ale používam ju aj surovú, napr. do halušiek s kapustou a vtedy je krásna červená.
S cviklou, koreninami, cibuľou..... a všetkými tými prísadami môže byť kapusta určite veľmi dobrá, ale ako potom varíte trebárs jedlá, kde sa cvikla nehodí - segedínsky guláš, vepšo-knedlo-zelo....? Keď mám len klasickú vykvasenú kapustu, prísady si môžem dať podľa toho, čo varím.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Mirka, skúsim takto naložiť do 5l fľaše, čo to spraví.
0 0
mirka165 mirka165

mirka165 je offline (nepripojený) mirka165

Zevina, tá cvikla tam dáva hlavne farbu, nie je jej veľa, chuť je podľa mňa rovnaká...a koreniny - rasca, soľ, cibuľa ..sa dáva do všetkých tých jedál.
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

DanielaSĽ
Pred pár rokmi som čítala v Slovenke článok o stupavskej kapuste. Starší pán stupavčan písal, že ku kapuste nepatria žiadne koreniny , ani iné pochutiny , len soľ. Odvtedy tak robím, že postrúhanú len nasolím a naložíme do suda. Zaťažíme kameňom. Je skutočne výborná.
Súhlasím s tebou. My sme už druhým rokom kvasili kapustu týmto spôsobom. Bez akýchkoľvek korenín, len so soľou. Nikdy ju už inak robiť nebudem. Je naozaj skvelá. Doma kapustu, ktorú sme robili predtým ( s cibuľou, kôprom, jabľčkami atď...) nenazveme ináč ako "čalamáda".
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Tie poháre keď dáte kapustu kysnúť zavrete úplne alebo len položíte vrchnák?
A za aký čas vykysne aby som vedela, kedy ich mám uzatvoriť úplne?
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ja som tú kapustu naložila do pohárov s šrofovacími vičkami,robila som to prvý krát,mienim to urobiť tak,že keď prestane kvasiť/vytekať šťava/víčka uzavriem pevne.Ja som ich aj na začiatku uzavrela dobre a tá voda keď začala kapusta kvasiť si našla aj tak cestu.Asi po 3 dňoch som pekáč vyliala,bolo tam trochu šťavy a teraz ju nechám asi 2-3 týždne,potom poháre dotiahnem a uvidím,čo sa bude diať.Počula som,že takáto kapusta zostane biela.Volakedy som ju už vykvasenú zavárala,ale v niektorých pohároch mi kapusta stmavla.Píše sa,že víčka sa na začiatku vydujú/to keď kvasí/a potom sa vyrovnajú.Aj zo suda voda vytekala,keď kapusta kvasila a potom prestalo vytekať.Tak uvidím ako to bude fungovať.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Chcela som si nakvasiť do súdka, ale tento rok nejako podraželi u nás súdky skoro o 100 %, tak vyskúšam tie poháre aspon 10, uvidím. ďakujem
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

Kvasená kapusta




na 1 liter vlažnej vody:
8 strúčkov cesnaku
4 feferonky
20 g soli
Menšiu kapust.hlávky prekrojiť na 4 časti po dlžke , naložiť do 4-litr. pohára koľko sa jej zmestí,
zaliať vlažným nálevom, zakryť plast. viečkom alebo tanierikom a nechať 2-3 týždne knasiť v miernom chlade

sem-tam prehodiť kúsok zvrchu nižšie aby to rovnomerne
vykvasilo.
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

Melnick
Evi ,ja som asi tiež práve zmaturovala : medokyš = min. voda?!?!
Áno, presne tak, je to prírodná minerálka - u nás pod Poľanou - medokýš. Prepáčte za môj pôvodný, hneď nevysvetlený, výraz.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ZEvina
S cviklou, koreninami, cibuľou..... a všetkými tými prísadami môže byť kapusta určite veľmi dobrá, ale ako potom varíte trebárs jedlá, kde sa cvikla nehodí - segedínsky guláš, vepšo-knedlo-zelo....? Keď mám len klasickú vykvasenú kapustu, prísady si môžem dať podľa toho, čo varím.
Ale ja tu cviklu už do varenia nedávam, dávam ju len kvôli farbe, milujem kapustové víno nalačno a som celý deň doma... Taktiež jabĺčka nedávam do varenia.
Pre Evičku - keď som sa vydávala pred takmer 40 rokmi, už moja svokra dávala cviklu do kapusty a vraj tiež od nepamäti... Takže, novinka to nie je.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Mackovka
Ak budete mať pocit, že kapusta mäkne, prilejte do nej metokýš. Zatiaľ to vždy pomohlo, keď bolo treba.
No ,aj u nás sa mineralizovanému prameňu hovorí "medokyš" . Nás zrejme zmiatlo to metokýš.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Marína
Majka, tak už asi viem čo to je. Po východniarsky beľuš. Ani môj manžel nemá rád. Plní sa to aj so sladkou kapustou, tvarohom,....Je to taký placatý koláč?,pagáč? Nie Evka. Toto nie je plnené,ale kapusta je zapracovaná do cesta. Je to taký chlebový "koláč"
Vlastička, tak Tvoja kapusta musí tiež byť dobrá.
Dievčatá, u vás je tradíciou dávať cviklu do kapusty, alebo je to novinkou? U nás od vtedy čo mi pamäť slúži. Božinku,ako je to dávno.
Danka s Andrejom tiež majú pravdu. Už aj tak som nakladala a bola dobrá. Ale ak aj ochutená je dobrá, tak prečo ju tak nenaložiť. O záhorackej kapuste som počula, že nie je zázrak v nakladaní, ale že pestujú dobrý druh kapusty a vyhovuje jej pôda a klíma. Teraz to nebude sedieť s tým, čo som už povedala, ale predsa to len bude tak, že ak máš dobrú kapustu, máš po probléme a ak nemáš dobrý druh kapusty, nepomôže jej nič.Presne tak.
............................
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Majka a Vlastička, ďakujem za vysvetlenie. Majka, neobdaríš ma receptom na ten meteník? Nepiekol sa voľakedy dávno v murovanej peci? Vyskúšala by som. Od leta máme postavenú malú pec na chalupe na dvore. Pečieme v nej pizzu a aj chlieb už sme piekli. Má to úplne inú chuť.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

vema
Ja som tento rok skúsila naložiť kapustu v malom a to do 7 dl pohárov.Kapustu som nastrúhala,posolila/1kg 20g soli/ a nechala 5 hodín odležať.Potom som dala koliesko cibule,kapustu,koliesko jablka,kapustu ,korenie a bobkový list a tak som dobre natlačila,ale iba do 3/4 pohára a na vrch som naliala vytlačenú šťavu.Poháre som uzavrela vičkom.Kapustu som dala do špajze,položila som ju do pekáča,aby mala kde vytekať šťava.Už kysne,som zvedavá aká bude,vraj by mala byť dobrá a pekná biela.Keď vykysne,viečka ešte dotiahnem a uložím na tmavé a chladné miesto .Potom dám vedieť aká je.Urobila som 10 pohárov zo 7 kg.kapusty.To je tak pre malú rodinu.
Keď kapusta dokvasí, viečka sa samé uzavrú - pricucnú. Fľaše stačí len umyť a odložiť.
0 0
mirka165 mirka165

mirka165 je offline (nepripojený) mirka165

Marína, môžeš skúsiť takýto:
http://recepty.atlas.cz/recept.asp?i...gorie=JNLNPOD3
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No tá kapusta mi kysla v pohároch 3 dni, vyliala som plech, už nekysne, neviem či môžem dotiahnuť viečka alebo začne ešte kysnúť, ale nevydržala som a okoštovala som 1 pohár a bola dobrá. Ale asi som urobila chybu, lebo poháre som naplnila po vrch a zdá sa mi, že je tam málo šťavy. Kto má skúsenosť nech poradí, díky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať