Zavrieť

Porady

Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ak chceš viacej jušky(šťavy), rozdeľ si kapustu do viacerých pohárov, dolej vychladenú prevarenú vodu(nie úplne studenú) a nechaj prekysnúť. Upozorňujem však, že niekedy sa proces kysnutia "nerozbehne".
Ak mi náhodou na jar už nezvýši kapusta, tak ak narýchlo potrebujem, natlačím ju osolenú do fliaš, pridám kúsok chlebovej kôrky a do troch dní je vykysnutá.
Som prekvapená, že Ti vykysla za 3 dni. Zdá sa mi to krátka doba. Nemala by tak rýchlo vykysnúť. Asi si ju mala uloženú na mieste s vyššou teplotou. Kapusta kysne od teploty cca 12
° C.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Mne tá kapusta už dávno prestala kysnúť.Asi tak 2 týždne.Otvorila som jeden pohár.Kapusta sa mi zdá málo kyslá a má fakt málo šťavy.Neviem, ako by som ešte rozbehla to kysnutie.Ja chcem doliať trochu slanej vody.Musím zistiť,že čo podporuje mliečne kvasenie.Inak nebola zlá,ja som crkla trochu octu a kapustové halušky boli výborné.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pridaj kúsok chlebovej kôrky. Skús to najprv s jednou fľašou a uvidíš, či sa kysnutie nerozbehne.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ja som tie poháre nechcela otvárať, aby sa mi nepokazila.
0 0
Dan1 Dan1

Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

Je to super, že na tejto stránke človek nájde aj takéto veci ako je tlačenie kapusty a ja Vám moc ďakujem za Vaše rady, nakoľko niektrý rok sa nám podarí a máme dobrú kapustu a minulý rok tomu zrovna tak nebolo. Snáď vďaka Vašim radám sa to tento rok podarí. Ste všetci moc fajn a ďakujeme.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Na stole mám práve očistenú kapustu , manžel pripravuje hoblík a ja v snahe využiť čas, zašla som si na Poradu. A hľa, recepty na kyslú kapustu! Ani som netušila, že sa tu môžem zdokonalit aj v tejto oblasti. Prečítala som si ich všetky.Uistila som sa v tom, že asi najrozšírenejší spôsob odkladania kapusty je soľ, rasca,bobkový list, čierne korenie a na dno suda kôpor. Ja dávam všetko od oka. Ale doteraz som vrch nezaťažovala, tekže to skúsim. Vďaka.:-))
0 0
pavel9 pavel9

pavel9 je offline (nepripojený) pavel9

Dobrý deň.
Prispejem aj ja jedným receptom na kvasenú kapustu.

Kvasená kapusta

Na 100 kg porezanej kapusty potrebujeme:
1,6 kg soli, a až 2 kg nakrájanej cibule, korenie čierne celé, rasca celá pretlačený cesnak.
Postup :Narezanú kapustu a prísady dobre premiešame a necháme chvíľu odstáť. Potom ju dobre natlačíme do súdka asi na 80% objemu (pri kvasení zväčšuje objem). Necháme vykvasiť pri izbovej teplote asi 14 dní. Pri kvasení prebytočnú vodu nevylievame, lebo obsahuje mliečny cukor, ktorý sa kvasením premení na kyselinu mliečnu, táto konzervuje. Potom môžeme vysterilizovať, alebo ponechať v súdku, pričom dbáme, aby nebol prístup vzduchu (vodný uzáver). Zle uzatvorenie spôsobí splesnivenie, alebo zmäknutie kapusty.

Na menšie množstvo si treba vypočítať jednotlivé prísady podľa skutočného množstva narezanej kapusty.

Dobrú chuť!
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ja som zavárala kapustu do pohárov a ešte niekto z porady.Skonštatovali sme,že je menej kyslá a má málo šťavy.Ja som predsa poháre otvorila odobrala som trochu kapusty,z tej som natlačila jeden pohár a dobre som zaliala slanou vodou.Poháre som zatvorila a čakala,čo bude.Čuduj sa svete,kapuste sa vôbec nič nestalo.Ešte dokysla a je kyslá, biela a šťavnatá.Nemá chybu.Bola to babračka,ale už viem ako na to druhý krát.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Vema, aj ja som to tak urobila, doliala som slanou vodou, ešte potom trocha šťavy vytieklo ale neviem, či už môžem dotiahnuť poháre, už nevyteká, ale je kyslá a pekná biela, ale asi keď už nekysne môžem ich dotiahnuť. Ja som sa bála, že keď ju otvorím a dolejem slanej vody, že ju pokazím, ale nie.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

sybila3
Vema, aj ja som to tak urobila, doliala som slanou vodou, ešte potom trocha šťavy vytieklo ale neviem, či už môžem dotiahnuť poháre, už nevyteká, ale je kyslá a pekná biela, ale asi keď už nekysne môžem ich dotiahnuť. Ja som sa bála, že keď ju otvorím a dolejem slanej vody, že ju pokazím, ale nie.
Sybila,ja som ju normálne hneď zavrela aj som dotiahla.Keď som teraz otvárala pohár,tak bol pod tlakom,no zasyčal,neviem čo sa tam dialo,ale asi kapusta kysla,aj keď bol pohár uzavretý.Už nemusíme meditovať,kapustička je dobrá a vianoce sú za dverami,prajem všetko dobré.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No my sme už zjedli všetku kapustu. Ale vedel by mi niekto poradiť ako sa robí paprika naplnená kyslou kapustou a dá sa rýchlo vykvasiť, videla som to v telke v teleráne, len som nestihla recept. dík
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Nerobili ste to nikto ešte, nemôžem také niečo nájsť ani na internete.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
sybila3 Pozri príspevok
No my sme už zjedli všetku kapustu. Ale vedel by mi niekto poradiť ako sa robí paprika naplnená kyslou kapustou a dá sa rýchlo vykvasiť, videla som to v telke v teleráne, len som nestihla recept. dík
Vykvasiť papriku a kapustu? Aj to sa da. Mliecne kvasenie je vynikajuci sposob ako neznicit vitaminy a este tam priroda prida enzymy.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Dá sa videla som to v telke, vyzeralo to dobre, len som nestihla recept, dokonca tam hovorili, že aj slivky sa dajú vykvasiť, ale čo ja viem aké to bude?
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
sybila3 Pozri príspevok
No my sme už zjedli všetku kapustu. Ale vedel by mi niekto poradiť ako sa robí paprika naplnená kyslou kapustou a dá sa rýchlo vykvasiť, videla som to v telke v teleráne, len som nestihla recept. dík
Našla som jeden recept na http://www.porada.sk/t34370-nakladnie-calamady.html

robíme to tiež podobne. To sú tie "alma" papriky plnené kapustou (zmiešaná s cibuľou, mrkvou...) a zavárame ich ako bežnú čalamádu len do 3 alebo 5 l pohárov.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Skús pozrieť prísp. 17 v téme http://www.porada.sk/t30532-calamada.html
Nie je to, čo presne hľadáš, ale vyzerá to zaujímavo, čo povieš? Už sa na tú Kráľovskú cársku turšiju chystám.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Noooooo, vyzerá to veľmi dobre, urž som si to skopírovala a určite skúsim, potom napíšem. dík
0 0
hefi hefi

hefi je offline (nepripojený) hefi

som podpredsedníčkou malého spoločenstva BJ a mám s tým dosť starostí ...viac
Ja dávam aj jabĺčka a sú fantastické, ale skúste aj feferony ak máte radi pikantnejšiu.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
V sobotu som dal do hrnca 10 kil narezanej kapusty. Uz je vykvasena.
0 0
palybi palybi

palybi je offline (nepripojený) palybi

Odkedy máme zlé skúsenosti s kapustou po vybratí z kameninového súdka, tak tlačím si KAPUSTYČKU do 4-litrových sklenených fliaš! Urobím si ich niekoľko a postupne pojedáme - v pôvodne uzavretých fľašiach vydrží aj v panelákovej pivnici cez leto.
POSTUP:
Na spodok fľaše kapustný list, naň viazaničku sušeného kôpru, kúsoček chlebovej kôrky a prikryjem druhým kapustným listom.
Vrstva z 5 hrstí nakrájanej kapusty, 2 čajové lyžičky soli, podľa chuti:celé čierne korenie, celé nové korenie + do celej fľaše 3 bobkové listy, 1-2 jabĺčka (nakrájané na štvrťky) a hrsť čerstvej cibule. Teraz ešte jedna hrsť kapusty a TLAČIŤ, TLAČIŤ, TLAČIŤ kým si nepustí šťavu. Pustenú šťavu vyberám naberačkou do misky. Postupne pridávam vrstvy až do plna (do jednej 4 litrovej fľaše mi vôjde cca 5 kg kapusty). Vrch prikryjem celým kapustným listom a do fľaše vložím plochú drevenú latku tak aby sa mi zachytila pod hrdlom fľaše. Dolejem vyčerpanou kapustnou šťavou a nechám stáť na tanieriku. V takejto fľaši kysne 2-3 dni a vytláča šťavu z fľaše. Po prvom návale dolejem čistú vodu a nechám stáť ešte dva týždne v teple. Fľaše uložím do pivnice. Po každom odobratí treba doliať čistej vody a zaťažiť, aby kapusta bola stále pod vodou. Biela pleseň na povrchu nie je škodlivá!!!
Doskvasenia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať