Zavrieť

Porady

Usporiadat
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Hlinkovx Pozri príspevok
a technologickým postupom...a čo s tým následne robiť...poznám zatiaľ iba záverečnú fázu - zjedenie
Chren sa dáva, aby nezmäkla, ale ak nemá čas zmäknúť, tak netreba. Len treba dbať aby vrch bol pod hladinou a zakrytý najlepšie celými kapustovými listami a zaťažený čistým kameňom. Tých 20g soli na 1kg kapusty je tuším aj norma.
Naposledy upravil Gapo : 01.11.07 at 15:49 Dôvod: oprava
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Dnes som kúpila súdok a kapustu. Doteraz som nakladala do 4l fliaš a vrch kapusty som "zaťažila" špachtľou (ako majú lekári). Musím do súdka dať kameň na kapustu ? Alebo môže byť nezaťažená ? Vo flašiach som ju do vykysnutia mala otvorenú. Súdok mám zavrieť a naliať vodu pod vrchnák, alebo nechať otvorený do vykysnutia ?
Ďakujem
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

Prosím Vás, dajte recept aj na dobrý kapustový šalát alebo čalamádu
dakujem
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Mackovka Pozri príspevok
Ak budete mať pocit, že kapusta mäkne, prilejte do nej metokýš. Zatiaľ to vždy pomohlo, keď bolo treba.
Práve som dotelefonovala so svokrou, sťažovala sa , že kým naša kapusta je dobrá, švagrova je nejaká mäkká. Povedala som jej o tej minerálke, ale pomôže aj vtedy ,keď už kapusta je vykysnutá? A koľko tej minerálky tam treba naliať?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

maja Pozri príspevok
Dnes som kúpila súdok a kapustu. Doteraz som nakladala do 4l fliaš a vrch kapusty som "zaťažila" špachtľou (ako majú lekári). Musím do súdka dať kameň na kapustu ? Alebo môže byť nezaťažená ? Vo flašiach som ju do vykysnutia mala otvorenú. Súdok mám zavrieť a naliať vodu pod vrchnák, alebo nechať otvorený do vykysnutia ?
Ďakujem
Ja pri kysnutí zaťažujem. Po vykysnutí už nie. Pod vrchnák určite nalej vodu. Pri kysnutí mám súdok položený v lavóri, pretože cez tú vodu pod vrchnákom unikajú bublinky a voda občas vystrekne.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

adi11 Pozri príspevok
Prosím Vás, dajte recept aj na dobrý kapustový šalát alebo čalamádu
dakujem
Ja som minulý rok vyskúšala tento recept http://www.porada.sk/315174-post19.html Pridala som aj drobné ružičky karfiolu, trochu zeleru a aj kápiu, lebo som to chcela mať pekne farebné. Od kápie je však šťava trochu tmavšia. Je to ozaj dobrý recept.
Tento recept http://www.porada.sk/139994-post3.html nám tiež veľmi chutí a jeho výhodou je, že ak si málo naložila, kľudne môžeš naložiť aj v zime, pretože kapustu s cviklou dostať po celý rok. Výhodou je, že sa okrem priamej konzumácie dá použiť aj jako surovina na šalát.
Témy:
http://www.porada.sk/t30532-calamada.html
http://www.porada.sk/t34370-nakladnie-calamady.html
http://www.porada.sk/t58313-calamada.html
http://www.porada.sk/t14553-salat-z-bielej-kapusty.html
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
DanielaSĽ Pozri príspevok
Práve som dotelefonovala so svokrou, sťažovala sa , že kým naša kapusta je dobrá, švagrova je nejaká mäkká. Povedala som jej o tej minerálke, ale pomôže aj vtedy ,keď už kapusta je vykysnutá? A koľko tej minerálky tam treba naliať?
Danka,my sme tlačili do 2 kameninových súdkov. V jednom je kapusta tvrdá ako remeň a v druhom määkká s prepáčením ako mäkká. Vliala som do nej 2,5 l minerálky. Uvidím ako sa bude kapusta ďalej chovať. Ak nezmúdrie - vyhodím ju z domu.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Nám ostalo z nakladnia kapusty pomerne dosť šťavy. Tak sme ju dali do 4l fľaše a do nej sme dali nakrajanú kapustu, kôpor, chren, cesnak /kôrku z chleba - ale už sme ju dali von/, no a potom postupne, čo sme doma mali - mrkvu, kaleráb, karfiol, malú cibuľku /nenakrájanú/, zeler, paštrnák, brokolicu, malú kapustu rozkrojenú len na štvrtinky a dokúpili sme aj šalátovú uhorku.
A takto sme to zatvorili plastovým vrchnákom a nechali prekvasiť pri radiátore ... Je to SUPER!!! Čo zjeme, to dokúpime a priebežne dokladáme. Cibuľka je skvelá a karfiol.... Kapusta na štvrťky mi tuším chutí viac, ako klasická kyslá nakrájaná...... Máme to ku všetkému, ako prílohu, hoci je to len chlieb s masťou. Voľakedy sa takto nakladala zelenina do súdka - povedali naši.
0 0
ebollka ebollka

ebollka je offline (nepripojený) ebollka

Prosím!
Približne koľko kilo kapusty mám kúpiť do 17litrového súdka?
Kapustičku idem nakladať po prvý krát.
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Zo svojích skúsenosti tak 25 kg. Ked ju očistíš a nastrúhaš, jemne posoľ - 2 Dkg soli na l kg - a začni tlačiť, pusti vodu a uvidíš, možno ti nejaké kilečko ostane, spracuješ inač. Ja nastrúham cviklu do nej, zalejem nálevom na uhorky a mám perfektný šalát na zimu. Do kapusty nedávam nič okrem lyžičky rasce a balíčeka čierného korenia. Nechám 10 dni v teple kvasiť, umyjem a odnášam do pivnice. Vždy je krásna biela a nemäkne.
Naposledy upravil Ľubomír : 02.10.08 at 18:30
0 0
ebollka ebollka

ebollka je offline (nepripojený) ebollka

Ďakujem za radu. Potom napíšem ako to dopadlo.
0 0
janola janola

janola je offline (nepripojený) janola

ebollka Pozri príspevok
Prosím!
Približne koľko kilo kapusty mám kúpiť do 17litrového súdka?
Kapustičku idem nakladať po prvý krát.
Už dávnejšie som sa zaoberal myšlienkou, že si naložím vlastnú kvasenú kapustu. Včera sme si kúpili 17l kameninový súdok a tak som večer sadol k počítaču a na nete som hľadal recepty na kvasenú kapustu. Našiel som PORADU!! Milo ma prekvapila. Zaujala ma Vaša otázka koľko kapusty treba kúpiť do 17l súdka. Prečítal som si nejaké odpovede a nakoľko bola dnes v Stupave zahájená akcia "Dni zelá", tak som si tam zašiel a kúpil som si tam už narezanú kapustu. Nakoľko som už nemusel počítať s odpadom pri čistení a rezaní, tak som si kúpil 20kg. Bolo jej akurát. Pri natláčaní som odložil asi 4 litre šťavy, ktorú som si odložil na prípadné dolievanie. Miesto záťaže som na povrch kapusty uložil porcelánový tanierik (podšálku Cibulák) a ten som zaistil vzpriečením dvoch skátených (v slanej vode vyvarených ) varešiek.
Už mi zostáva len čakať na výsledok.
Zarazila ma zmienka o chlebových kôrkach. Tie by som do kapusty určite nedal, lebo ak sa nemýlim tie obsahujú iné kvasinky ako mliečne.
0 0
ebollka ebollka

ebollka je offline (nepripojený) ebollka

Ja si budem rezať kapustu sama(to bude zábava ). Tak kúpim okolo tých 25kg.
Ten nápad s tými varechami sa mi páčil, ja to tiež tak urobím.
0 0
evitas evitas

evitas je offline (nepripojený) evitas

Našla som na nete takýto koláč. Neskúšala som ho, nie je z mojej hlavy. Skúste. Možno Vám bude chutiť. Ja si netrúfam, lebo manželova rodina nie je zvyknutá na takéto kapustné špeciality. A ja by som ho asi celý nezjedla. Doma sme voľakedy robievali kapustné koláče, ale nie z kysnutej kapusty, ale podusenej s čiernym korením a soľou i cukrom. Tým sme to plnili.
Ale ten recept:
Na kapustový koláč potrebujeme : 700 g kyslej kapusty, 1 vajce, 1/2 hrnčeka mlieka, 1/2 hrnčeka oleja, soľ, 1 balíček prášku do pečiva, polohrubá múka - na vrch 2 lyžice masla , 6 strúčikov cesnaku.
P o s t u p : Kapustu nadrobno pokrájeme, pridáme vajce, mlieko, olej, prášok do pečiva a toľko múky, aby vzniklo nie moc tuhé cesto./ Keď je doma ang.slaninu tak si ju na kocečky pokrájajte ,trošku osmažte a vlejte do cesta, urobí tam výbornú chuť a taktiež tam pridajte trochu ml.korenia /
Plech vymastíme, cesto naň rovnomerne vlhkou rukou roztlačíme a dáme do vyhriatej rúry upiecť.Hotový, ešte horúci koláč natrieme rozpusteným maslom, v ktorom sme rozmiešali popučený cesnak. Mierne vychladnutý ho pokrájame na štvorce.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

niečo o kvaseni kapusty a par tipov k nej najdete aj na tychto strankach http://mojerecepty.sk/babickina-kysla-kapusta.html http://mojerecepty.sk/kvasena-kapusta.html
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

zdravim vsetkych vospolok.
ako tak citam-vsetci nakladate kapustu do sudka ...ale ja sa chcem spytat,ci ma tu niekto skusenost s nakladanim kapusty / v podstatne mensom mnozstve/ napriklad do 3-5 litrovej sklenenej flase?zaujimalo by ma-ako sa v takomto pripade kapusta "zatazi" a hlavne-ci sa uzatvara nejakym vekom, alebo klasickym plastovym vrchnakom ktory patri k sklenenej flasi...
dakujem.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Prečítaj si pozorne príspevky od začiatku a zistíš, že nie všetci nakladajú kapustu do súdkov, sú tu návody na nakladanie aj do pohárov
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

babi2 Pozri príspevok
Prečítaj si pozorne príspevky od začiatku a zistíš, že nie všetci nakladajú kapustu do súdkov, sú tu návody na nakladanie aj do pohárov
prezriem si vsetky prispevky...dik..
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Je tu čas nakladania kapusty. Rada by som zase otvorila túto tému.Ešte raz som si prečítala všetky príspevky a čítala som aj to....dúfam dobre, že po natlačení do kameninového suda, zaťažení drievkami a inou záťažou súdok zatvoríte a do žliabku dáte vodu. My sme toto vždy robili u svokry a tá to robila ináč. Nechávala sud otvorený až pokiaľ kapusta nebola vykysnutá. Dnes sme sa rozhodli, že si súdok s čerstvo natlačenou kapustou prevezieme domov a tak sa chcem opýtať..... Nič nepokazím, keď ten súdok zatvorím?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Ja odjakživa nakladám kapustu tak, že pokiaľ trvá proces kvasenia, kapustu v súdku mám zaťaženú a súdok len zakryjem utierkou, aby to dýchalo.
Až po vykvasení súdok zavriem vekom a do žliabka nalejem vodu, tým sa proces kvasenia zastaví.

Myslím Dani, že nič nepokazíš, kým súdok zatvoríš počas transportu s čerstvo naloženou kapustičkou. Veď sa nepresúvate na iný kontinent, či...?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať