Zavrieť

Porady

konateľ

Ahojte.

Prosím o radu. Manžel je konateľom spoločnosti ( je jej jediným spoločníkom, majiteľ). Ú čtovníčka ho zaradila ako zamestnanca a vykazuje mu minimálnu mzdu a z toho platí odvody. Manžel je aj SZČO a odvody platí aj tam.
Dočítala som sa že konateľ odvody do soc. poisťovne neplatí a platí len 10% do zdravotnej z výšky odmeny. Ak to tak je stačí keď sa mu zmení pracovná zmluva na konateľa ( nie zamestnanec) a bude odvody platiť len do zdravotnej? Poraďte ako to zmeniť. Som síce účtov. ale pre rozpočtovky a v tomto nemám jasno. Ďakujem.
Usporiadat
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Pôvodca textu príspevku: azuz
Áno, v jednej firme môže mať konateľ aj mandátnu zmluvu a aj PZ.
On sa prihlási ako konateľ (v prípade, že poberá odmenu) a ako zamestnanca ho prihlási zamestnávateľ.


ďakujem za odpoveď. môže nastať aj taká situácia, že v s.r.o. je založená od 1.8. on je v nej zamestnaný od 21.8 a mandátna zmluva na odmenu bude až teraz v novembri?
a ešte mám doplňujúcu otáuzku. môže byť pracovná zmluva (pre konateľa, ktorý je zároveň aj zamestnancom) na funkciu...obchodný riaditeľ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pracovná zmluva a mandátna zmluva si žijú každá vlastným životom a vzájomne nesúvisia.

Pracovná zmluva na pracovné miesto "Obchodný riaditeľ"? Prečo nie.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Len som chcela vedieť či to nevadí, že vlastne v s.r.o. je konateľ od založenia firmy (bez odmeny) a teraz v novembri sa rozhodli, že chce odmenu. Tak ideme písať mandátnu zmluvu s odmenou. Je to takto možné?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nevadí .
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Super ďakujem idem na tom pracovať.
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Takže keď zruším manželovi PZ, odhlásim zo zdrav. a sociálnej poisťovne, následne vypracujem zmluvu o výkone funkcie prihlásim ho do zdrav. poisťovne bude to O.K.? Jedná sa mi o neplatenie do sociálnej poisťovne z titulu prac. zmluvy. Teraz bude platiť len do zdravotnej z vyplatenej odmeny konateľovi. Rozumiem tomu dobre? Vďaka. Gabi
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Ahoj aj ja som to tak pochopila.
0 0
Iveta1 Iveta1

Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

Dobrý deň,
ešte k mandátnej zmluve, nemáte nejaký vzor čo všetko by mala obsahovať ?

Ďakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
skús
http://www.porada.sk/t2178-p2-mandtna-zmluva.html
0 0
Berna Berna

Berna je offline (nepripojený) Berna

Ja mám podotázku. Ak bude iba konateľ a teda platiť do ZP ako konateľ, je nejako minimálne ohraničený tento odvod? Môže napr. mať odmenu z konateľstva napr. iba 1000 Sk mesačne a odvody do ZP teda iba 140 Sk?
Iný príjem mať nebude.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Môže .
0 0
Iveta1 Iveta1

Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

Lenka, dakujem za vzor.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

gabi2
Takže keď zruším manželovi PZ, odhlásim zo zdrav. a sociálnej poisťovne, následne vypracujem zmluvu o výkone funkcie prihlásim ho do zdrav. poisťovne bude to O.K.? Jedná sa mi o neplatenie do sociálnej poisťovne z titulu prac. zmluvy. Teraz bude platiť len do zdravotnej z vyplatenej odmeny konateľovi. Rozumiem tomu dobre? Vďaka. Gabi
a čo ak v niektorom mesiaci nebude mať odmenu, čo potom so ZP?
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Odvody do ZP sa platia iba vtedy, ak konateľ poberá odmenu? T. zn., že napr. dostane odmenu iba raz alebo 2x ročne, tak iba vtedy zaplatí odvody? S takouto mandátnou zmluvou má privilégiá zamestnanca, konkrétne či si môže kúpiť stravné lístky?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

gita
Odvody do ZP sa platia iba vtedy, ak konateľ poberá odmenu? Áno. T. zn., že napr. dostane odmenu iba raz alebo 2x ročne, tak iba vtedy zaplatí odvody? Áno. S takouto mandátnou zmluvou má privilégiá zamestnanca, konkrétne či si môže kúpiť stravné lístky? Áno.
Doplnené v texte...
0 0
Bebak76 Bebak76

Bebak76 je offline (nepripojený) Bebak76

Ahojte vsetci.Chcela by som sa len utvrdit, ked je zamestnanec v pracovnom pomere v nejakej firme a zaroven je konatelom v inej sro, nepobera ziadne odmeny ani podiel na zisku a nema ziadnu zmluvu, tak plati len odvody z trvaleho pracovneho pomeru a nemusi sa nahlasovať do SP a ZP z titulu konatelstva ?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Z titulu výkonu funkcie konateľa sa do SP neprihlasuje. Do ZP sa prihlasuje len za predpokladu, že poberá odmenu.
0 0
dr.kuko dr.kuko

dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

Daňový špekulant
Ešte ja mám jednu otázku na konateľstvo. Máme konateľa vo firme na konci roka si vyplatil jednorázovú odmenu 40000 za konateľstvo(počas roka nemá žiaden iný príjem). Nie je nikde prihlásený, uzavrel iba mandátnu zmluvu k 12 mesiacu. Musí odviesť daň, SP, ZP?
Musel byť prihlásený k 1.12.2006?
Ved ak má príjem do 40000 nemusí si podávať daňové priznanie, ani zdravotné vyrovnanie, nie?
Dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Konateľ, ktorý dostane odmenu, je považovaný pre účely zdravotného poistenia za zamestnanca. Zamestnávateľ ho mal teda v decembri prihlásiť ako svojho zamestnanca v príslušnej ZP a z odmeny odviesť preddavky na ZP 4+10%. Takisto keďže ide o príjem zo závislej činnosti, zamestnávateľ musí odviesť preddavky z tejto sumy. Ak iný príjem nemal, potom konateľ si môže podať DP a zaplatené preddavky mu vrátia. Ale tento postup je nutné dodržať.
Podávať RZZP si potom nemusí (preddavky už zaplatil). Ale ak je napr. dochodca, tak po podaní RZZP mu zaplatené preddavky vrátia.
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Na Slovensku založenej s.r.o. je spoločníkom občan Českej republiky, ktorý poberá odmenu. Je prihlásený len do ZP a odvádzajú sa za neho odvody. Môže si takýto občan ČR uplatňovať na Slovenskú NČZD? Ďakujem za odpoveď.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať