Zavrieť

Porady

Zmluvy so živnostníkmi

Dobrý deň! Nevedel som moju otázku zaradiť do nijakej témy. Zvolil som novú. Zamestnávame aj živnostníkov, s ktorými by sme potrebovali mať podpísané zmluvy o vykonaní prác pre nás za určité obdobie. Proste, aby dané obdobie pracovali len pre nás. Existuje také niečo a kde by som si to mohol stiahnuť?
Usporiadat
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Viera.M.
Ani podnikanie popri zamestnaní už nie je..


Tak tomuto celkom nerozumiem. Verím, že si to nemyslela doslova.
0 0
Braňo Š. Braňo Š.

Braňo Š. je offline (nepripojený) Braňo Š.

Braňo Š.
Prepáčte, možno som otázku nedotiahol úplne. Sme s.r.o. a pracujú pre nás o.i. aj živnostníci. Objednávka je napísaná. Stáva sa však to, že živnostník dostane "fušku na jeden deň" a mi máme o jedného potrebného menej. Preto potrebujem nejakú zmluvu, aby sa uvedené nestalo. Ďakujem!
Robíme stavebnú činnosť a ide mi len o nejakú zmluvu, ktorá - ak bude podpísaná živnostníkom, ktorý pre mňa robí - mi zabezpečí, že počas jednej stavby, ktorú potrebujem postaviť, sa nestane, že mi daný živnostník bude chýbať napr. 1 deň(nemám na mysli ochorenia), lebo si našiel jednodňovú fušku. Potrebujem len tú zmluvu, ktorá ma pred tým ochráni a neviem, kde sa mám obrátiť, aby som si ju sám nemusel vymyslieť. Ďakujem!
0 0
Braňo Š. Braňo Š.

Braňo Š. je offline (nepripojený) Braňo Š.

endrju
Doplnením popisu si ma nezbavil pocitu, že vaša firma chce dosiahnuť to, aby živnostník "poslúchal" rovnako ako musí "poslúchať" zamestnanec.
Predpokladám, že na niečo také asi nebude ochotný pristúpiť žiaden živnostník.
Rozdiel medzi živnosťou a zamestnaním je aj v tom, že živnostník je "sám sebe pánom" a zamestnanec vykonáva pre niekoho "závislú činnosť".

Ak živnostník poskytuje vašej firme služby, bez ktorých nie je možné naplniť hlavný predmet činnosti vašej firmy, najjednoduchšie ho môžete donútiť k akceptovaniu "závislosti" ako zamestnanca, t.j. treba s ním uzavrieť pracovnú zmluvu.

Riešenie je pravdepodobne možné aj v rámci zmluvy uzavretej na základe obchodného zákonníka, ale vtedy musíte počítať s tým, že živnostník bude chcieť mať adekvátne zaplatenú každú minútu, ktorú bude musieť byť k dispozícii vašej firme nezávisle od toho, či budete alebo nebudete mať pre neho prácu.
Nemyslím si, že ktorýkoľvek živnostník bude ochotný "upísať dušu" iba vašej firme bez toho, aby to nemal poriadne zaplatené.
Aj zamestnanec je k dispozícii v určenom čase iba za adekvátnu mzdu.
Áno máš pravdu, všetkému rozumiem, so všetkým rátame, ale ide mi o vzor tej zmluvy, aby som ju nemusel výmýšľať. Inak so všetkým spomenutým súhlasím. Ďakujem veľmi pekne!
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ja si myslím, že je to úplne normálna pracovná zmluva na dobu určitú od - do.
0 0
randy randy

randy je offline (nepripojený) randy

Braňo Š.
Áno máš pravdu, všetkému rozumiem, so všetkým rátame, ale ide mi o vzor tej zmluvy, aby som ju nemusel výmýšľať. Inak so všetkým spomenutým súhlasím. Ďakujem veľmi pekne!
ahoj, presne viem, čo hľadáš... lenže moc ti asi nepomôžem.. tiež práve riešim takéto zmluvy... akurát so stolármi... síce ich ešte nemám, pretože doteraz som pripravovala zmluvy pre "predavačou"....
a ešte niečo... taký vzor nikde na nete nenájdeš... aspoň, ak máš takú istú smolu ako ja.... ak to ešte budeš potrebovať, môžem ti poslať, to čo mám... napíš SS
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak aj takúto zmluvu spíšete, a bude tam znenie "XY musí byť k dispozícii pre firmu QW každý deň od 8.00 do 16.30 pod zmluvnou pokutou 1.000.000 Sk...atď." tak tým dáte prípadnej kontrole do rúk ďalší dôkaz, že v skutočnosti ide o závislú činnosť...
0 0
jasper jasper

jasper je offline (nepripojený) jasper

Ahojte,
moze mi niekto odpovedat na otazocku ohladne vzajomneho "zamestnania" manzelov-zivnostnikov?
Moja manzelka ma maly obchodik a zda sa, ze bude dlhsie nemocna - je vypisana a nemoc nahlasila na soc. poistovnu. Kedze najom bezi, tak jej chodim predavat ja (a popri tom si robim svoju robotu - prekladanie).
Musi byt medzi nami uzatvorena nejaka zmluva? napr. na dobu do ukoncenia nemoci, atd.
A ak ano, moze byt odmena za takuto sluzbu mensia ako minimalna mzda?

Vdaka, Jasper
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak má manželka obchod ako živnostníčka a Vy ste dôchodkovo poistený v Soc.poisťovni, tak pokojne môžete bez akejkoľvek zmluvy vypomáhať v jej obchode. Ak ale nie ste dôchodkovo poistený, tak bez pracovnej zmluvy by šlo o nelegálnu prácu.
0 0
jasper jasper

jasper je offline (nepripojený) jasper

Vdaka, Jasper
0 0
Jarmila xp Jarmila xp

Jarmila xp je offline (nepripojený) Jarmila xp

Dobry den. Chcela by som sa spytat, ak dopravca FO chce uzatvorit zmluvu, nie ako so zamestnancom, ale podla obch.zakonnika s vodicom tiez podnikatelom-FO o aky ttp zmluvy by malo ist. Dakujem
0 0
dugy dugy

dugy je offline (nepripojený) dugy

ako som si precital diskusiu na tuto temu tak ma zarazila jedna zavazna vec: ak FO-podnikatel teda zivnostnik vykonava "pracu" pre ineho zivnostnika al. PO-podnikatela, tak v ziadnom pripade tento vztah nespada pod rezim Zakonnnika prace, tu nejde o pracovnopravny vztah ale o cisto obchodnopravny vztah (vztah medzi dvoma podnikatelmi), cize sa bude riadit ustanoveniami OBZ, pouzitie Zak. prace na tento vztah je absolutne vylucene.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
dugy
ako som si precital diskusiu na tuto temu tak ma zarazila jedna zavazna vec: ak FO-podnikatel teda zivnostnik vykonava "pracu" pre ineho zivnostnika al. PO-podnikatela, tak v ziadnom pripade tento vztah nespada pod rezim Zakonnnika prace, tu nejde o pracovnopravny vztah ale o cisto obchodnopravny vztah (vztah medzi dvoma podnikatelmi), cize sa bude riadit ustanoveniami OBZ, pouzitie Zak. prace na tento vztah je absolutne vylucene.
Máš absolútnu pravdu. A nikto z poraďákov to nespochybnil.
0 0
kiume kiume

kiume je offline (nepripojený) kiume

Jozef Mihál
Upratovačka na živnosť nie je problém, pokiaľ predmetom činnosti danej firmy nie je upratovanie.
Čiže ak mám teraz živnosť a som zaregistrovaný vo velkoobchode s výpočtovou technikou ako odberatel, tak tam sa nemôžem zamestnať povedzme ako skladník??
0 0
dugy dugy

dugy je offline (nepripojený) dugy

kludne tam mozes "pracovat" ale nie na zaklade pracovnej zmluvy ale zmluvy uzavretej na zaklade OBZ, skladnicke prace alebo nieco podobne ale musis mat v predmete podnikania
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
To, že máš ŽL nie je prekážkou na zamestnanie. Riadnou pracovnou zmluvou budeš ako ostatný zamestnanci. Len na konci roka budeš mať viac povinnosti. Zamestnávateľ ti neurobí ročné zúčtovanie dani ale sám si ich vysporiadaš v rámci daňového priznania.
0 0
slavenkacka slavenkacka

slavenkacka je offline (nepripojený) slavenkacka

Potrebujem radu ohladom zivnostnikov a BOZP. Mame stavebnu firmu a vacsinou u nas pracuju zivnostnici. My sme povinny robit im skolenia ohladom BOZP?
0 0
Katka0208 Katka0208

Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

Dobrý deň, mám konkrétny prípad. Živnostník vykonáva reklamnú činnosť. Keďže to doteraz robil sám, všetko nestíhal. Preto sa rozhodol, že každý mesiac mu cca 100 hodín bude vypomáhať ďalšia živnostníčka pri grafických prácach. Po prečítaní všetkých príspevkov na porade teda už viem, že nie je problém, ak živnostník vykonáva tú istú činnosť pravidelne počas dlhšieho obdobia iba u jednej firmy. Ale keďže nestačí obyčajné vyfakturovanie služieb, aký typ zmluvy je v danom prípade potrebné uzatvoriť? Zmluvu o dielo, mandátnu alebo??? V zmluve musí byť dohodnutý typ vykonávanej práce, čas, mzda atd??? Prosím Vás o radu. Vopred ďakujem
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
slavenkacka Pozri príspevok
Potrebujem radu ohladom zivnostnikov a BOZP. Mame stavebnu firmu a vacsinou u nas pracuju zivnostnici. My sme povinny robit im skolenia ohladom BOZP?
BOZP pre živnostníkov nie je potrebné. Živnosť je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Preto živnostník nemôže "pracovať u niekoho".
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
slavenkacka Pozri príspevok
Potrebujem radu ohladom zivnostnikov a BOZP. Mame stavebnu firmu a vacsinou u nas pracuju zivnostnici. My sme povinny robit im skolenia ohladom BOZP?
Firma je povinná robiť školenia svojim zamestnancom , ktorí u Vás pracujú na riadny pracovný pomer resp. Dohodou o vykonaní práce .

Živnostník nie je Vašim zamestnancom !
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať