Zavrieť

Porady

dva pracovne pomery

MS77 MS77

MS77 je offline (nepripojený) MS77

Ahojte,
ako je to s odvodmi do ZP a SP a preddavkom na dan, ak ma zamestnanec v inej firme uzatvoreny hlavny pracovny pomer a u nas je na skrateny uvazok. Musim za neho robit odvody ako za zamestnanca aj zamestnavatela? Neviem aky ma prijem v spolocnosti kde ma HPP. U nas ma riadnu pracovnu zmluvu na skrateny uvazok. Nezdanitelne casti si uplatnuje u zamestnavatela kde ma HPP. Jeho mzda je 10 000 a týždenný uväzok 15 hod.
Dakujem
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Marianna01
Keď nie ste spokojní s výkonom vašej zamestnankyne, prečo ju nevymeníte? Ak vy moja zamestnankyňa nevykonávala svoju prácu dobre, hľadala by som niekoho, s koho prácou by som bola spokojná.
Problém je, že nespokojnosť s prácu zamestnanca nie je dôvodom na výpoveď zo strany zamestnávateľa.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

DUŇA
Zdravim,
chcem sa spytat, ze sice ako sa hore pise Zakonnik prace nezakazuje subeh 2 pracovnych pomerov u dvoch zamestnavatelov, ale su specifikovane povolania, kde by sa to konkretne zakazovalo, ved ked ma sucasne 2 pracovne pomery, kedy oddychuje, konkretne nasa zamestnankyna ide rano do 1.prac.pomeru k inemu zamestnavatelovi a hned ako u neho skonci ide k nam, kde pracuje ako vychovavatelka a konci az o 20.OO hod. Ved za normalnych okolnosti sa dlhodobo neda takto pracovat, aby samozrejme pracovala zodpovedne u oboch zamestnavatelov.
Poradi mi niekto, lebo konkretne u nas vidime, ze si svoju pracu vykonava tzv. na pol plynu?
§ 83 ZP - zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim súhlasom.
Obmedzenia sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti. Treba porovnať Váš predmet činnosti s druhom zárobkovej činnosti, ktorú vykonáva v druhom zamestnaní.

Okrem obmedzenia v ZP môže mať zamestnanec v pracovnej zmluve ustanovené, že nebude vykonávať žiadnu inú zárobkovú činnosť počas trvania prac. pomeru u vás. Nemá to v PZ?

Ďalej základnou povinnosťou zamestnanca podľa § 81 je pracovať riadne, zodpovedne, využívať pracovný čas ..... Ak preukážete, že nedodržala § 81, tak ide o hrubé porušenie pracovnej disciplíny, čo môžete riešiť okamžitým skončením pracovného pomeru - § 68 ods. 1b.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

[quote=jaja99
...Ďalej základnou povinnosťou zamestnanca podľa § 81 je pracovať riadne, zodpovedne, využívať pracovný čas ..... Ak preukážete, že nedodržala § 81, tak ide o hrubé porušenie pracovnej disciplíny, čo môžete riešiť okamžitým skončením pracovného pomeru - § 68 ods. 1b.[/quote]

Ano, máš pravdu, ale v rovine akej je zadaná otázka, viac-menej je "starosť" pisateľky otázky, kedy pracovníčka oddychuje a nie že vykonáva svoje povinnosti špatne pretože tam sťažnosť na špatný výkon práce nie je.
0 0
DUŇA DUŇA

DUŇA je offline (nepripojený) DUŇA

Manual
Ano, máš pravdu, ale v rovine akej je zadaná otázka, viac-menej je "starosť" pisateľky otázky, kedy pracovníčka oddychuje a nie že vykonáva svoje povinnosti špatne pretože tam sťažnosť na špatný výkon práce nie je.
No vlastne mi ide o to, aby som ozrejmila nas problem. Pracovnicka zacala u nas pracovat a ked nastupovala, tak mala u nas ako jediny TPP. Po case si nasla druhy prac.pomer, vlastne s tichym suhlasom vtedajsieho vedenia nasej skoly, takze dnes funguje asi tak, ze u nas pracuje ako poobednajsia vychovavatelka. Takze rano ide o 7.00 hod. do prace ako pracovnicka podatelne v jednej spolocnosti, kde ako skonci o 13.00 hod. , tak sa presuva a vlastne hned nastupuje u nas v skole ako vychovavatelka. Zda sa mi a uz dlhsi cas ju sledujem ako jej nadriadena, ze je vecer unavena, niekedy bez nalady a ja sa jej vlastne ani necudujem, pretoze od rana ma toho dost, ale kedze je poobede pri detoch, tam to ja neustriehnem a nedokazem jej nejake nedostatky, pretoze ona je s detmi v triede sama a asi to nejako pri kave vzdy prezije. Detom da zrejme vypracovavat ulohy a ako ju spravia tak to dopadne. Treba povedat, ze ale pri detoch, ked ich ma v triede 5 to fakt nejak prezije.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

DUŇA
No vlastne mi ide o to, aby som ozrejmila nas problem. Pracovnicka zacala u nas pracovat a ked nastupovala, tak mala u nas ako jediny TPP. Po case si nasla druhy prac.pomer, vlastne s tichym suhlasom vtedajsieho vedenia nasej skoly, takze dnes funguje asi tak, ze u nas pracuje ako poobednajsia vychovavatelka. Takze rano ide o 7.00 hod. do prace ako pracovnicka podatelne v jednej spolocnosti, kde ako skonci o 13.00 hod. , tak sa presuva a vlastne hned nastupuje u nas v skole ako vychovavatelka. Zda sa mi a uz dlhsi cas ju sledujem ako jej nadriadena, ze je vecer unavena, niekedy bez nalady a ja sa jej vlastne ani necudujem, pretoze od rana ma toho dost, ale kedze je poobede pri detoch, tam to ja neustriehnem a nedokazem jej nejake nedostatky, pretoze ona je s detmi v triede sama a asi to nejako pri kave vzdy prezije. Detom da zrejme vypracovavat ulohy a ako ju spravia tak to dopadne. Treba povedat, ze ale pri detoch, ked ich ma v triede 5 to fakt nejak prezije.
Prepáč že sa ozývam až dnes /mal so príjemné povinnnosti krstiny vnuka/ ale s tým problémom sa budeš musieť vysporiadať ako jej nadriadená resp. jej zamestnávateľ. Ak vidíš jej nedostatky v práci tak podľa toho postupuj a ako zamestnávateľ by si mala celú situáciu riešiť v zmysle zákonníka práce. Tvoj osobný náhľad na výkon jej práce a osobné pocity a dojmy sú bezpredmetné, pokiaľ to nie je stanovisko zamestnávateľa. Ale ona tým že má dve zamestnania zákonník práce neporušuje. Viac nie je k tomu čo dodať.
Pekný večer...
0 0
monikad monikad

monikad je offline (nepripojený) monikad

Dobry den, je mozne aby 1 zamestnanec - stavebny robotnik mal 2 prac. pomery na plny prac. uvazok v 2 firmach?

Ak by mal druhy PP na kratsi pracovny cas, ma narok na diety za pracu v zahranici, pokial by denne odrobil menej ako 4 hodiny?

dakujem
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

monikad Pozri príspevok
Dobry den, je mozne aby 1 zamestnanec - stavebny robotnik mal 2 prac. pomery na plny prac. uvazok v 2 firmach?
Ak splní podmienky uvedené v § 83, tak áno.

Ak by mal druhy PP na kratsi pracovny cas, ma narok na diety za pracu v zahranici, pokial by denne odrobil menej ako 4 hodiny? Ak má niekto viac pracovných pomerov, všetky nároky so posudzujú za každý PP samoostatne, teda aj diéty za pracu v zahraničí.
dakujem
Odpovede sú zeleným.
0 0
Filipček Filipček

Filipček je offline (nepripojený) Filipček

Hľadala som na porade a všade som našla, že človek môže mať viac pracovných pomerov,ktoré nie sú obmedzené týždenným pracovným časom t.j. 40+8 hodín. Je to pravda? Ak mi zamestnanec nahlási, že má uzatvorený pracovný pomer na 20 hodín niekde inde, koľko môže u nás odpracovasť hodín. Nie je možné, že Inšpektorát práce nám to vytkne pri kontrole? Prosím o rýchlu odpoveď. Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie je obmedzený pracovný čas pri súbehu zamestnaní, obmedzené je iba každé zamestnanie osobitne. T.j. môžu byť 2 pracovné pomery na 40 h. týždenne.
0 0
Filipček Filipček

Filipček je offline (nepripojený) Filipček

Prosím o stanovisko k uvedeným prípadom :

1. Zamestnanec nastupuje do pracovného pomeru u nového zamestnávateľa. Oznámil zamestnávasteľovi, že má uzavretý aj ďalší pracovný pomer, a to v rozsahu 15 hodín týždenne.
Na koľko hodín týždenne môže uzavrieť pracovný pomer u nového zamestnávateľa?



2. Zamestnankyňa nastúpila do pracovného pomeru, v ktorom mala vykonávať upratovacie práce, a to v rozsahu 20 hodín týždenne v popoludňajších hodinách. Písomne oznámila zamestnávateľovi, že vykonáva v pracovnom pomere upratovacie práce u iného zamestnávateľa, a to v rozsahu 20 hodín týždenne. Ďalší pracovný pomer, ktorý mala v rozsahu 15 hodín týždednne zamestnávateľovi neoznámila.
Inšpekcia práce zistila, že došlo takto k prekročeniu rozsahu týždenného pracovného času.
Bude stíhať niektorého zo zamestnávateľov / resp. ktorého / z porušenia pracovnoprávnych predpisov?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Filipček Pozri príspevok
Prosím o stanovisko k uvedeným prípadom :

1. Zamestnanec nastupuje do pracovného pomeru u nového zamestnávateľa. Oznámil zamestnávasteľovi, že má uzavretý aj ďalší pracovný pomer, a to v rozsahu 15 hodín týždenne.
Na koľko hodín týždenne môže uzavrieť pracovný pomer u nového zamestnávateľa?



2. Zamestnankyňa nastúpila do pracovného pomeru, v ktorom mala vykonávať upratovacie práce, a to v rozsahu 20 hodín týždenne v popoludňajších hodinách. Písomne oznámila zamestnávateľovi, že vykonáva v pracovnom pomere upratovacie práce u iného zamestnávateľa, a to v rozsahu 20 hodín týždenne. Ďalší pracovný pomer, ktorý mala v rozsahu 15 hodín týždednne zamestnávateľovi neoznámila.
Inšpekcia práce zistila, že došlo takto k prekročeniu rozsahu týždenného pracovného času.
Bude stíhať niektorého zo zamestnávateľov / resp. ktorého / z porušenia pracovnoprávnych predpisov?
Jana Motyčková Pozri príspevok
Nie je obmedzený pracovný čas pri súbehu zamestnaní, obmedzené je iba každé zamestnanie osobitne. T.j. môžu byť 2 pracovné pomery na 40 h. týždenne.
Nevidel si príspevok od janky?
Takže tvoj prípad neporušuje vôbec žiadny zákon.
Odpoveď na prvú tvoju otázku teda znie: kľudne môže druhý pracovný pomer uzatvoriť na 40 h týždenne.
0 0
dopravca dopravca

dopravca je offline (nepripojený) dopravca

Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnanec nastúpil 20.6. Mzdárka si pravdepodobne neuvedomila, že má podpísané Vyhlásenie u predchádzajúceho zamestnávatela a mzdu za 10 júnových dní mu nezdanila. Je potrebné robit nejakú nápravu, alebo sa to vyrieši v DP? V Potvrdení o príjmoch mu potom uvediem aj nezd. čast za jún? Ďakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

dopravca Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnanec nastúpil 20.6. Mzdárka si pravdepodobne neuvedomila, že má podpísané Vyhlásenie u predchádzajúceho zamestnávatela a mzdu za 10 júnových dní mu nezdanila. Je potrebné robit nejakú nápravu, alebo sa to vyrieši v DP? V Potvrdení o príjmoch mu potom uvediem aj nezd. čast za jún? Ďakujem
Ide o to čo si zamestnanec podpísal vo vyhlásení, že odkedy chce odpočítateľnú položku Pokiaľ mal ale v mesiaci uplatnenú odpočítateľnú položku dvakrát tak sa mu to v DP alebo ročnom zúčtovaní vyrovná.
Do potvrdenia o príjme treba uviesť všetky mesiace v ktorých bol uplatnený odpočet. Takže treba tam uviesť aj jún. Údaje musia byť zhodné so skutočnosťou
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ja by som urobila nápravu hneď, hoci ide len o preddavky na daň a urobila by som opravný výkaz. Myslím, že je to lepsšie ako držať vlastne neodvedenú preddavkovú daň, nakoľko je to povinnosť. Zamestnanec mal podpisať vyhlásenie kedy a ako mu je započítaný nezdaniteľný základ. Ak tak urobil, tak potom je účtovníčka chybu napraviť a myslím, že ak na to prišla tak nech to napraví hneď.
0 0
dopravca dopravca

dopravca je offline (nepripojený) dopravca

Ďakujem za odpovede a ešte váss poprosím. Vyhlásenie je tlačivo, ktoré bytostne neznášam a nerozumiem mu. Poradte mi prosím, ktorý zamestnávatel vyplna časti IV a V. Mám ho dat zamestnancovi, aby ho dal potvrdit predchádzajúcemu zamestnávatelovi?
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Nakoľko je to Vyhlásenie zamestnanca tak zamestnanec vyhlasuje čo bolo aktuálne prípadne čo je aktuálne aby si mohla ako zamestnavateľ robiť v zmysle jeho vyhlásenia. Teda zodpovedá aj za prípadne rozdiely alebo zle vyhlásenia. On je zodpovedný aj za ročné vysporiadanie a doloženie dokladov, prípadne si podá daň. priznanie sám.
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

Ahojte, prosím poradte... môžu byť 2 pracovné pomery na 40 h. týždenne?? čítala som tu na porade ale sú to staré príspevky::: Ďakujem...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

svedia Pozri príspevok
Ahojte, prosím poradte... môžu byť 2 pracovné pomery na 40 h. týždenne?? čítala som tu na porade ale sú to staré príspevky::: Ďakujem...
Áno, môžu. Ale neviem si predstaviť, ako ich stihnúť v praxi.
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

lepšie by to bolo takto: dva pracovné pomery u rôznych zamestnávateľov, u jedného normálne 8h/týždenne a u druhého príklad 20h/týždenne? Odvody by sa platili u každého normálne len s tým, že nezd.čiastku by som si uplatňovala len u jedného?? Neviem, či správne chápem..
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

svedia Pozri príspevok
lepšie by to bolo takto: dva pracovné pomery u rôznych zamestnávateľov, u jedného normálne 8h/týždenne a u druhého príklad 20h/týždenne? Odvody by sa platili u každého normálne len s tým, že nezd.čiastku by som si uplatňovala len u jedného?? Neviem, či správne chápem..
Áno, chápeš to správne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať