Zavrieť

Porady

Zahraničná pracovná cesta a preddavok

1234 1234

1234 je offline (nepripojený) 1234

Prosím o pomoc so zaúčtovaním preddavku:
na pracovnú cestu do Čiech som zamestnancovi poskytla preddavok /nemáme valutovú pokladňu/ vo výške 2910 CZK. Po prepočítaní kurzom komerčnej banky som účtovala 335/211 3899 Sk.
Zamestnanec si vyúčtoval cestovný príkaz, účtovala som 512/335 /2910 CZK kurzom NBS/ 3757 Sk. Na účte 335 mi vznikol rozdiel 142,Sk a neviem čo s ním...
Usporiadat
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Prosím Vás, zdatných v cesťákoch - zahraničných. Naozaj si neviem dať rady s vyúčtovaním prac. cesty v Číne. Stravné mám poriešené, len sa neviem nijak raz vymotať z ostatných nákladov súvisiacich so SC. Zamestnanec bol v auguste na SC v Číne. Mal k dispozácii firemnú kreditnú kartu. Je to taká karta, kde sú platby zúčtované až na konci mesiaca nasledujúceho po skutočnom zrealizovaní platby. Takže konkrétne, platilo sa cez kartu: mám od toho bločky + blok z plat. terminálu:

1. 29.8.09 =3 086,40 CNY za ubytovanie
2. 22.8.09 = 220 PLN za parkovné na letisku v Poľsku
3. 30.8.09 = 187,07 PLN - z toho 168 PLN za PHM, zvyšok občerstvenie
4. 30.8.09 = 26,50 PLN - káva v Poľsku

Takže všetky tie položky by som mala považovať za poskytnutý preddavok. Prerátam ich kurzom predošlým dňu uskut. účtovného prípadu. A to je deň čo je na jednotlivých blokoch? Či deň vyúčtovania SC? Do cesťáku uvediem výšku preddavkov prepočítanú na EUR týmto kurzom? (ktorý mi verím poradíte)
Na základe výpisu, kde mi banka stiahla uvedené 4 riadky jednou sumou dňa 30.9. nejakým kurzom, ja účtujem zálohu 335/221?
Stravné mi vyšlo 542,50 EUR. Čiže k tomu prirátam ubytovanie a parkovné, prerátané prvým dňom mesiaca v ktorom sa SL konala. PHM by asi nemala byť súčasť cesťáku? Zaúčtujem ju kedy a kde?
Takže cesťák mi vychádza nasl.:
542,50 EUR stravné s vreckovým
319,53 EUR ubytovanie prerátané kurzom 1.8.
52,90 EUR parkovné prerátané kurzom 1.8.
SPOLU 914,93
Od toho odrátam zálohu? V akej výške? Čo s tým PHM?
Prosím, skúste sa na to pozrieť, naozaj mám z toho totálny guláš.
Naposledy upravil ZuzanaA : 15.10.09 at 11:12
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Posúvam ...
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Ešte posúvam ...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ZuzanaA Pozri príspevok
Prosím Vás, zdatných v cesťákoch - zahraničných. Naozaj si neviem dať rady s vyúčtovaním prac. cesty v Číne. Stravné mám poriešené, len sa neviem nijak raz vymotať z ostatných nákladov súvisiacich so SC. Zamestnanec bol v auguste na SC v Číne. Mal k dispozácii firemnú kreditnú kartu. Je to taká karta, kde sú platby zúčtované až na konci mesiaca nasledujúceho po skutočnom zrealizovaní platby. Takže konkrétne, platilo sa cez kartu: mám od toho bločky + blok z plat. terminálu:

1. 29.8.09 =3 086,40 CNY za ubytovanie
2. 22.8.09 = 220 PLN za parkovné na letisku v Poľsku
3. 30.8.09 = 187,07 PLN - z toho 168 PLN za PHM, zvyšok občerstvenie
4. 30.8.09 = 26,50 PLN - káva v Poľsku

Takže všetky tie položky by som mala považovať za poskytnutý preddavok. Prerátam ich kurzom predošlým dňu uskut. účtovného prípadu. A to je deň čo je na jednotlivých blokoch? Či deň vyúčtovania SC? Do cesťáku uvediem výšku preddavkov prepočítanú na EUR týmto kurzom? (ktorý mi verím poradíte)
Na základe výpisu, kde mi banka stiahla uvedené 4 riadky jednou sumou dňa 30.9. nejakým kurzom, ja účtujem zálohu 335/221?
Stravné mi vyšlo 542,50 EUR. Čiže k tomu prirátam ubytovanie a parkovné, prerátané prvým dňom mesiaca v ktorom sa SL konala. PHM by asi nemala byť súčasť cesťáku? Zaúčtujem ju kedy a kde?
Takže cesťák mi vychádza nasl.:
542,50 EUR stravné s vreckovým
319,53 EUR ubytovanie prerátané kurzom 1.8.
52,90 EUR parkovné prerátané kurzom 1.8.
SPOLU 914,93
Od toho odrátam zálohu? V akej výške? Čo s tým PHM?
Prosím, skúste sa na to pozrieť, naozaj mám z toho totálny guláš.
Keďže aj pre Čínu aj pre PL je predpísaná náhrada v EUR, tak budeme vychádzať z tejto meny.

Najlepšie bude, ak tie platby budeš považovať za zálohy, ako si aj navrhla. Takže všetky platby plat. kartou prepočítaš kurzom 1.8. na EUR. Pozor, tento prepočet bude na účely výpočtu cest. náhrad, v účtovníctve musíš použiť kurz účtovnej operácie.

Prepočtom na EUR dostaneš nejakú sumu, ktorú akože dostal ako zálohu. AK dostal aj hotovostnú zálohu, tak ich spočítaš a dostaneš celkovú zálohu.

Následne budeš počítať jeho nároky, teda spočítaš nárok stravného, vreckového, ubytovanie, správne si prepočítala kurzom 1.8., parkovné a prípadne aj PHM, ak to neúčtuješ osobitne. PHM môžeš dať ako nevyhnutný vedľajší náklad, vtedy si ale ako firma nemôžete uplatniť DPH. Predpokladám, že išiel služobným autom, preto je možné PHM účtovať tak, ako účtuješ akékoľvek iné tankovanie do služobného auta.

Občerstvenie a káva nie sú cest. nároky, to si vlastne hradí z vlastného vrecka.

Takže máš spolu zálohu a spolu nároky (náhrady). To od seba odpočítaš a dostaneš buď preplatok alebo nedoplatok. AK je preplatok, tak zamestnanec vráti príslušnú sumu v EUR, ak je nedoplatok, tak mu vyplatíš jeho nárok.

Ešte poznámka k tým kurzom - pri prepočte ti vzniknú kurzové rozdiely, lebo účtovne budeš používať iný kurz a pri počítaní náhrady a zálohy tiež iný kurz.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Veľmi pekne ti ďakujem Chobot, takže si mi zhruba odobril môj postup, len sa musím popasovať s tými kurzovými rozdielmi. Ešte raz díky.
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

Pekne prosím prečítajte si, či som nasledovnú situáciu vyriešila správne, lebo z týchto kurzov pri zahraničných pracovných cestách mám úplny chaos.
Keď bola služobka 24.5. a cesťák bol predložený 28.5., použijú sa kurzy nasledovne:
- zaúčtujem služobku 28.5. s tým, že použijem kurz k 27.5.
- náhrady zamestnancovi prepočítam k 1.5.

Napr: cestovné 60 CZK, stravné 600 CZK, vreckové 240 CZK= 900 CZK
- zaúčtujem 28.5. kurzom k 27.5., teda 35,12 eur
- náhrady zamestnancovi prepočítam k kurzom k 1.5., teda 35,26 eura.

Keďže sme sa dohodli, že mu vyplatím náhrady v eurách, vyplatím mu 35,26 eura z pokladne a rozdiel 0,14 eura preúčtujem na kurzové straty?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

Posúvam
0 0
florin florin

florin je offline (nepripojený) florin

Ahojte milí poraďáci !
Dvaja konatelia (zároveň aj spoločníci) , jeden v postavení zamestnanca, druhý je bez pracovnej zmluvy chodia na zahraničné služobné cesty a pred cestou vyberajú z banky CZK - toto zaúčtujem 211AE/261 ako dotáciu valutovej pokladne s kurzom banky, ktoré je uvedené na doklade o výbere z banky.
Z týchto peňazí zaplatia na mieste : ubytovanie - hotelový účet- daňový doklad 512/321AE (denný kurz ECB)
parkovné - súčasť hotelového účtu za ubytovanie 518AE/321AE (denný kurz ECB)
účastnícky poplatok na školení - daňový doklad 518AE/321AE ( denný kurz ECB)
cestovné lístky MHD na mieste školenia - 512/211AE (valutová pokladňa - denný kurz ECB)
iné vedľajšie výdavky - 501AE/211AE(valutová pokladňa - denný kurz ECB)
stravné a vreckové - jedine toto je vyúčtovné na cestovnom príkaze 512/211AE(valutová pokladňa - denný kurz ECB)

Je takéto zaúčtovanie správne ?
Ale nikdy nestačia vyberané peniaze na pokrytie nákladov SC, preto dovyberajú z banky niekedy o mesiac neskôr - vtedy zaúčtujem to stravné a vreckové - teda cestovný príkaz, aby som nemala valutovú pokladňu v mínuse.
Prosím vás o vyjadrenie, či to robím dobre, alebo poradťe mi láskavo ako mám postupovať. ( PÚ robím iba rok)
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

florin Pozri príspevok
Ahojte milí poraďáci !
Dvaja konatelia (zároveň aj spoločníci) , jeden v postavení zamestnanca, druhý je bez pracovnej zmluvy chodia na zahraničné služobné cesty a pred cestou vyberajú z banky CZK - toto zaúčtujem 211AE/261 ako dotáciu valutovej pokladne s kurzom banky, ktoré je uvedené na doklade o výbere z banky.
Z týchto peňazí zaplatia na mieste : ubytovanie - hotelový účet- daňový doklad 512/321AE (denný kurz ECB)
parkovné - súčasť hotelového účtu za ubytovanie 518AE/321AE (denný kurz ECB)
účastnícky poplatok na školení - daňový doklad 518AE/321AE ( denný kurz ECB)
cestovné lístky MHD na mieste školenia - 512/211AE (valutová pokladňa - denný kurz ECB)
iné vedľajšie výdavky - 501AE/211AE(valutová pokladňa - denný kurz ECB)
stravné a vreckové - jedine toto je vyúčtovné na cestovnom príkaze 512/211AE(valutová pokladňa - denný kurz ECB)

Je takéto zaúčtovanie správne ?
Ale nikdy nestačia vyberané peniaze na pokrytie nákladov SC, preto dovyberajú z banky niekedy o mesiac neskôr - vtedy zaúčtujem to stravné a vreckové - teda cestovný príkaz, aby som nemala valutovú pokladňu v mínuse.
Prosím vás o vyjadrenie, či to robím dobre, alebo poradťe mi láskavo ako mám postupovať. ( PÚ robím iba rok)
Ja by som všetko vyžadovala vyúčtovať v cestovnom príkaze a na účet 512.
Tie iné vedľajšie výdavky sú čo?
0 0
florin florin

florin je offline (nepripojený) florin

vedlajšie výdavky - odborná literatúra, kancelárske potreby...
0 0
florin florin

florin je offline (nepripojený) florin

Gabi03 Pozri príspevok
Ja by som všetko vyžadovala vyúčtovať v cestovnom príkaze a na účet 512.
Tie iné vedľajšie výdavky sú čo?
Ďakujem Gabi za rýchlu odpoveď. Faktúry za ubytovanie a za účastnícky poplatok navrhuješ ako prílohu k SC ? Ubytovanie uviesť ako noclažné, a všetky ostatné sčítať a uviesť ako nutné vedlajšie výdavky?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

florin Pozri príspevok
Ahojte milí poraďáci !
Dvaja konatelia (zároveň aj spoločníci) , jeden v postavení zamestnanca, druhý je bez pracovnej zmluvy chodia na zahraničné služobné cesty a pred cestou vyberajú z banky CZK - toto zaúčtujem 211AE/261 ako dotáciu valutovej pokladne s kurzom banky, ktoré je uvedené na doklade o výbere z banky.
Z týchto peňazí zaplatia na mieste : ubytovanie - hotelový účet- daňový doklad 512/321AE (denný kurz ECB)
parkovné - súčasť hotelového účtu za ubytovanie 518AE/321AE (denný kurz ECB)
účastnícky poplatok na školení - daňový doklad 518AE/321AE ( denný kurz ECB)
cestovné lístky MHD na mieste školenia - 512/211AE (valutová pokladňa - denný kurz ECB)
iné vedľajšie výdavky - 501AE/211AE(valutová pokladňa - denný kurz ECB)
stravné a vreckové - jedine toto je vyúčtovné na cestovnom príkaze 512/211AE(valutová pokladňa - denný kurz ECB)

Je takéto zaúčtovanie správne ?
Ale nikdy nestačia vyberané peniaze na pokrytie nákladov SC, preto dovyberajú z banky niekedy o mesiac neskôr - vtedy zaúčtujem to stravné a vreckové - teda cestovný príkaz, aby som nemala valutovú pokladňu v mínuse.
Prosím vás o vyjadrenie, či to robím dobre, alebo poradťe mi láskavo ako mám postupovať. ( PÚ robím iba rok)
florin Pozri príspevok
vedlajšie výdavky - odborná literatúra, kancelárske potreby...
florin Pozri príspevok
Ďakujem Gabi za rýchlu odpoveď. Faktúry za ubytovanie a za účastnícky poplatok navrhuješ ako prílohu k SC ? Ubytovanie uviesť ako noclažné, a všetky ostatné sčítať a uviesť ako nutné vedlajšie výdavky?
Ubytovanie, parkovné, cestovné na MHD, stravné a vreckové do ces.príkazu.
Školenie, odborná literatúra a kanc.potreby do faktúr alebo pokladne. Predpokladám, že v oblasti DPH je ti jasno.
0 0
florin florin

florin je offline (nepripojený) florin

Gabi03 Pozri príspevok
Ubytovanie, parkovné, cestovné na MHD, stravné a vreckové do ces.príkazu.
Školenie, odborná literatúra a kanc.potreby do faktúr alebo pokladne. Predpokladám, že v oblasti DPH je ti jasno.

nie sú plátcovia DPH
Ach jaj, potom musím zrušiť okruh zahraničných faktúr - mám iba tie faktúry za ubytovanie a za školenie...
A aj všetky VPD, ktoré som vypisovala a prepočítala s dátumom daného dňa.
Mám to teraz v hlave popletené, zhrniem, z toho všetkého vyplýva, že zálohu na SC napr. 30000 CZK ( výber z banky ) zaúčtujem cez ID 512/ 3?? s kurzom banky pri výbere ?
Potom na cestovnom príkaze rozpíšem stravné, vreckové,cestovné lístky, ubytovanie(faktúra ako daňový doklad) - 3??/512 - vyúčtovanie SC napr. 25000 CZK kurzom ECB v deň vyúčtovania?
Faktúra za školné, odborná lit. a pod. 518AE,501AE/321,211 napr. 10000 CZK( kurzom NBS v deň nákupu)?
A chýbajúcich 5000 CZK kedy vyrovnám? Počkám kým dovyberajú z banky a potom sa vyplatí cesťák?
Zle som to pochopila?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

florin Pozri príspevok
nie sú plátcovia DPH
Ach jaj, potom musím zrušiť okruh zahraničných faktúr - mám iba tie faktúry za ubytovanie a za školenie...
A aj všetky VPD, ktoré som vypisovala a prepočítala s dátumom daného dňa.
Mám to teraz v hlave popletené, zhrniem, z toho všetkého vyplýva, že zálohu na SC napr. 30000 CZK ( výber z banky ) zaúčtujem cez ID 512/ 3?? s kurzom banky pri výbere ?
Potom na cestovnom príkaze rozpíšem stravné, vreckové,cestovné lístky, ubytovanie(faktúra ako daňový doklad) - 3??/512 - vyúčtovanie SC napr. 25000 CZK kurzom ECB v deň vyúčtovania?
Faktúra za školné, odborná lit. a pod. 518AE,501AE/321,211 napr. 10000 CZK( kurzom NBS v deň nákupu)?
A chýbajúcich 5000 CZK kedy vyrovnám? Počkám kým dovyberajú z banky a potom sa vyplatí cesťák?
Zle som to pochopila?
Záloha na cestovné 335/221 - 30.000
Cesťák sa účtuje ako 512/333 (záväzok voči ZCovi) - 25.000 (kurzom nasl. po dni zaúčtovania. preštuduj si príslušný zákon)
Školné, kanc.potreby a ostatné... 518,501/335 - 10000 (alebo 518,501/321,211 a nasl. 321,211/335)
vyplatenie cesťáku 20000 (zo zálohy) 333/335
5000 333/221 (211)... ja by som sa dohodla na vyplatení v Eur.
0 0
florin florin

florin je offline (nepripojený) florin

Gabi03 Pozri príspevok
Záloha na cestovné 335/221 - 30.000
Cesťák sa účtuje ako 512/333 (záväzok voči ZCovi) - 25.000 (kurzom nasl. po dni zaúčtovania. preštuduj si príslušný zákon)
Školné, kanc.potreby a ostatné... 518,501/335 - 10000 (alebo 518,501/321,211 a nasl. 321,211/335)
vyplatenie cesťáku 20000 (zo zálohy) 333/335
5000 333/221 (211)... ja by som sa dohodla na vyplatení v Eur.

Bude rozdiel zaúčtovania horeuvedených krokov ak jeden z konateľov je zároveň aj zamestnancom a druhý nie?
Preto idem do tých podrobností, aby som pochopila celý proces zo všetkých hľadísk.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

florin Pozri príspevok
Bude rozdiel zaúčtovania horeuvedených krokov ak jeden z konateľov je zároveň aj zamestnancom a druhý nie?
Preto idem do tých podrobností, aby som pochopila celý proces zo všetkých hľadísk.
Úprimne povedané, neviem, ako to je, keď konateľ nie je zamestnancom. Prečítaj si zákon o cestovnom, či ja takéto osoby majú nárok na cestovné. Ostatné si do nákladov môžeš dať.

A ešte som zabudla, určite budeš mať kurzové rozdiely. Tie zúčtuj na 333,335 oproti 563,663.
0 0
florin florin

florin je offline (nepripojený) florin

Gabi03 Pozri príspevok
Úprimne povedané, neviem, ako to je, keď konateľ nie je zamestnancom. Prečítaj si zákon o cestovnom, či ja takéto osoby majú nárok na cestovné. Ostatné si do nákladov môžeš dať.

A ešte som zabudla, určite budeš mať kurzové rozdiely. Tie zúčtuj na 333,335 oproti 563,663.

To som už zistila:
"Z pohľadu zákona o cestovných náhradách sú štatutári a konatelia spoločností v rovnakom postavení ako zamestnanci, t.j. aj oni sú vysielaní na pracovné cesty.

Konateľ alebo štatutárny zástupca spoločnosti môže bez ohľadu na to, že nemá v spoločnosti uzatvorený pracovný pomer alebo dohodu vykonávanú mimo pracovného pomeru, vykonávať pre spoločnosť činnosť, ktorá si vyžaduje, aby bol vyslaný buď na tuzemskú alebo zahraničnú pracovnú cestu. „
Teda ak je v rovnakom postavení ako zamestnanci tak aj účtovanie o ňom je ako keby bol zamestnanec ???? použije sa účet 333 - ostatné záväzky voči ZC alebo 365 - ostatné záväzky voči spoločníkom?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

florin Pozri príspevok
Teda ak je v rovnakom postavení ako zamestnanci tak aj účtovanie o ňom je ako keby bol zamestnanec ???? použije sa účet 333 - ostatné záväzky voči ZC alebo 365 - ostatné záväzky voči spoločníkom?
Ak je konateľ aj spoločník, tak by som použila 365. Ak nie, tak 333.
0 0
florin florin

florin je offline (nepripojený) florin

Gabi03 Pozri príspevok
Ak je konateľ aj spoločník, tak by som použila 365. Ak nie, tak 333.
Pôvodný príspevok:
"Ahojte milí poraďáci !
Dvaja konatelia (zároveň aj spoločníci) , jeden v postavení zamestnanca 333 , druhý je bez pracovnej zmluvy 365 chodia na zahraničné služobné cesty .... "
však Gabika? veľmi pekne ti ďakujem za pomoc, začnem prerobiť všetky služobné cesty podľa tvojej rady.
0 0
florin florin

florin je offline (nepripojený) florin

florin Pozri príspevok
Pôvodný príspevok:
"Ahojte milí poraďáci !
Dvaja konatelia (zároveň aj spoločníci) , jeden v postavení zamestnanca 333 , druhý je bez pracovnej zmluvy 365 chodia na zahraničné služobné cesty .... "
však Gabika? veľmi pekne ti ďakujem za pomoc, začnem prerobiť všetky služobné cesty podľa tvojej rady.

Gabika, dopracovala som sa konkrétnemu prípadu, prosím o odsúhlasenie resp. opravu alebo doplnenie :
PPD 20.000 CZK 211/261 - dotácia pokladne
VPD 10.000 CZK 335/211 - záloha na SC zamestnanec (zároveň konateľ a spoločník)
VPD 10.000 CZK 355/211 - záloha na SC ( konateľ aj spoločník)
ID 5 780 CZK 512/333 - ubytovanie + stavné a vreckové Z
ID 5 780 CZK 512/365 - ubytovanie + stravné a vreckové konateľ
ID 4 000 CZK 518/335 - školné zamestnanec
ID 2 460 CZK 501/335 - kanc.potr . a odborná lit.
ID 4 000 CZK 518/355 - školné konateľ
ID 6 000 CZK 365/355 - vyrovnanie
ID 5 780 CZK 336/335 - vyrovnanie
VPD 2 240 CZK 333/211 - doplatok zamestnancovi
VPD 180 CZK 365/211 - doplatok konateľovi

Dotáciu pokladne a zálohu účtovať s kurzom banky na základe dokladu.
ID akým dátumom a kurzom?
VPD - doplatky akým dátumom a kurzom?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať