Zavrieť

Porady

Zahraničná pracovná cesta a preddavok

1234 1234

1234 je offline (nepripojený) 1234

Prosím o pomoc so zaúčtovaním preddavku:
na pracovnú cestu do Čiech som zamestnancovi poskytla preddavok /nemáme valutovú pokladňu/ vo výške 2910 CZK. Po prepočítaní kurzom komerčnej banky som účtovala 335/211 3899 Sk.
Zamestnanec si vyúčtoval cestovný príkaz, účtovala som 512/335 /2910 CZK kurzom NBS/ 3757 Sk. Na účte 335 mi vznikol rozdiel 142,Sk a neviem čo s ním...
Usporiadat
adejka_79 adejka_79

adejka_79 je offline (nepripojený) adejka_79

Poradí prosím niekto ako zaúčtovať kurzový rozdiel z SC v Čechách?
1.,20.7.2010 záloha na SC z pokladne CZK 4300CZK
2. výdavky minuté na SC /25.8.2010/ 158 CZK
3., zostalo mu z SC 4142,-CZK a kedže vedel že v pôjde znovu v bílzkej dobe na SC tak si peniaze ponechal u seba a pri dalšej SC znovu zobral k zostatku 4142CZK dalšiu zálohu .
Moja otázka znie ako vyrátať kurzový rozdiel? Ked sa SC nezúčtovala do 0? čiže nevrátil peniaze ale nechal si ich u seba a použil zase na dalšiu cestu.
0 0
adejka_79 adejka_79

adejka_79 je offline (nepripojený) adejka_79

nikto sa nestretol s takýmto prípadom?? keď si zamestnanec vezme na začiatku roka väčšiu sumu penazí na SC ako preddavok a urobi aj 5 ciest počas roka, s tým že z 1 cesty si necháva zostatok ako preddavok na 2 cestu atď...ako vyčísliť kurzový rozdiel?? a kedy??
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Prosim o radu: Pracovnik ide na pracovnu cestu do Ciech. Z banky sa vyberu CZK do valutovej pokladne, zauctuje sa to kurzom komercnej banky. Tato suma sa poskytne pracovnikovi ako preddavok na pracovnu cestu. Takisto kurzom komercnej banky? Tak sme to doteraz robili. Ale na skoleni nam bolo povedane, ze to nie je spravne a uctovat sa ma kurzom ECB dnom uctovneho pripadu. Ako teda treba postupovat? Dakujem.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Posuvam...prosim o nazor. Surne to potrebujem...
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Posuvam...nikto neuctuje preddavky na zahranicne cesty?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dajana16 Pozri príspevok
Prosim o radu: Pracovnik ide na pracovnu cestu do Ciech. Z banky sa vyberu CZK do valutovej pokladne, zauctuje sa to kurzom komercnej banky.
To je v poriadku, lebo ste nakúpili cudziu menu a použiješ kurz komerčnej banky valuta - predaj. Pojednáva o tom § 24 ods. 3 zákona o účtovníctve:

(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za menu euro použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a) v deň predchádzajúci dňu vysporiadania obchodu.

dajana16 Pozri príspevok
Tato suma sa poskytne pracovnikovi ako preddavok na pracovnu cestu. Takisto kurzom komercnej banky?
Nie, lebo už ich máte nakúpené a nemáš prečo používať kurz komerčnej banky. Tu už ide o interný účtovný prípad, kedy podľa zákona o účtovníctve použiješ kurz zo dňa účtovnéhoprípadu podľa toho istého paragrafu 24, ale ods. 2:

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)
a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka,
c) v deň, ktorým je rozhodný deň, ku ktorému sa preberá majetok a záväzky od zahraničnej zanikajúcej právnickej osoby.


Teda vyplatenie preddavku (čo je možné považovať za účtovný prípad) zaúčtuješ kurzom NBS, ktorý platí v deň účtovného prípadu (NBS ho vyhlasuje v predchádzajúci deň).

dajana16 Pozri príspevok
Tak sme to doteraz robili. Ale na skoleni nam bolo povedane, ze to nie je spravne a uctovat sa ma kurzom ECB dnom uctovneho pripadu. Ako teda treba postupovat? Dakujem.
NA školení mali podľa mňa pravdu.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Dakujem velmi pekne za vycerpavajucu odpoved a za kvalifikovane vysvetlenie problematiky. Urcite pomoze aj inym.
0 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

ahojte..stravné s preddavkom by sa nemalo účtovať takto:
preddavok: 335/211
vyúčtovanie: 512/335
záväzok voči zamestnancovi: 335/333
vyplatenie stravného: 333/211 ?

a bez preddavku by to bolo len bez toho prvého zápisu?
Naposledy upravil lubka0907 : 26.01.12 at 12:52
0 0
juskam juskam

juskam je offline (nepripojený) juskam

Vie mi niekto poradiť ako mám zaúčtovať záloha na služobnú cestu pre SZČO a potom ako ju vyučtovať po skončení služobnej cesty v JÚ. A ešte sa chcem spytať či aj SZČO musí mať vyplatenú zálohu na zahraničnú cestu alebo je to dobrovoľné.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Znovu sa vraciam k teme:
V DUO7-8/2009 bolo vysvetlené, že zúčtovanie preddavku pri ZPC musí byť v rovnakom kurze(a ak bol poskytnutý v deň kúpy, tak je to kurz komerčnej banky) , v akom bol pracovníkovi poskytnutý preddavok, teda kurzový rozdiel nevzniká. To znamená, že ak zamestnancovi bol poskytnutý preddavok v 30.1.12 v CZK , vyúčtuje ho 7.2.12 takisto kurzom z 30.1.12? Doteraz sme to robili dňom vyúčtovania ZPC a použíli sme kurz ECB z predchádzajúceho dňa. Teda nám vznikal KR medzi dňom poskytnutia preddavku a dňom vyúčtovania pracovnej cesty. Ako je to správne?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Posúvam...
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Asi sme to robili zle, lebo citujem: "Pri prijatí preddavku alebo poskytnutí preddavku sa použije na prepočet cudzej meny na eurá kurz ustanovený podľa § 24 zákona o účtovníctve a tento kurz sa nemení a použije sa na prepočet cudzej meny na eurá pri iných účtovných prípadoch na účtoch prijatých alebo poskytnutých preddavkov."
Takze pri vyúčtovaní SC, ak bol poskytnutý preddavok sa použije kurz, ktorým sa prepočítavalo pri poskytnutí preddavku. Ak sa mýlim, prosím, opravte ma...
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Posúvam...
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Nevie mi nikto odpovedat???
0 0
Judith18 Judith18

Judith18 je offline (nepripojený) Judith18

Ahojte,
prečítala som si celú túto tému a teraz netuším čo je správne...

uvediem to na príklade:
1. 2.4.2012 poskytnem zálohu na ZPC 600 CZK (25,000) (kurzom ECB platným pre 2.4.2012)
2. 3.4.2012 vyúčtujem ZPC 600 CZK (kurzom ECB platným k 3.4.2012 (napr. 24,000) alebo kurzom ktorým som poskytla zálohu ???)
"podľa mňa ECB pretože postupy §24 riešia len oceňovanie preddavku ale my vlastne na druhý deň oceňujeme už záväzok voči zamestnancovi voči ktorému vysporiadame preddavok v historickom ocenení t.j. k 2.4.2012 podľa môjho príkladu. "

účtovanie:
2.4.2012 24 EUR 335/211
3.4.2012 25 EUR 512/333
3.4.2012 24 EUR 333/335
3.4.2012 1 EUR 333/663

Alebo sa to môže aj inak ?? Vy ako postupujete?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať