Zavrieť

Porady

doplatok do min. mzdy

Keď pracovník v 11.mesiaci mal 2,5 dňa dovolenky a boli dva sviatky. Ma dohodnutú konštantnú mzdu na mesiac 6500,- Sk.
Keď vyrátam všetky náhrady, tak konečná hrubá mzda je 6413,- Sk.
Patrí takémuto pracovníkovi doplatok do minimálnej mzdy 6500,- Sk.

A ešte jeden dotaz. Je nejaké obmedzenie, na to do akej max. výšky môže zamestnávateľ prispievať mesačne na Dopl. dôchod. poistenie. A ak je zo zákona, kde to nájdem. dik
Usporiadat
Veva Veva

Veva je offline (nepripojený) Veva

Ešte ste nerozobrali problém hodinovo odmeňovaných ak v roku 2005 bude v piatich prípadoch FPD 20-21 dní a pri hodinovej sadzbe 37,40 nedosiahnu 6500,-Sk lebo pri prepočte 260dní /12 = 21,66 x37,40 =6481,-Sk , čo v takomto prípade ? Potom je lepšie dať mesačne odmeňovanie , kde je skôr zaručená min.mzda t.j.6500,-Sk
0 0
metracik2 metracik2

metracik2 je offline (nepripojený) metracik2

dlhorocna mzdarka a personalistka, ale vzdy sa rada nieco naucim a poducim. Zaroven, mozno aj ja budem vediet nieco poradit. ...viac
vzdy zamestnanec musi dostat minimalnu mzduaj ked ma dovolenku. Takze treba navysit-prepocitat priemer prepracovnopravne uceli, a treba si uvedomit, ze v tretom stvrtroku bola minimalna mzda len 6080, a preto priemerka na dovolenku pre stvrty stvrtrok je nizsia. Treba ju natvrdo opravit na 37,40 Sk, aby potom mesacna mzda bola najmenej 6500,- Sk.
0 0
maria56 maria56

maria56 je offline (nepripojený) maria56

Ja, možno zatiaľ jediná, súhlasím s výkladom Peťa. Podľa § 120 ZP ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimalného mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimalného mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

Z hľadiska minimálnych mzdových nárokov mi vychádza že pri 22 a 23 pracovných dňoch aj mesačne odmeňovaný so mzdou 6500,- Sk, má mať 37,40 Sk na hodinu a patrí mu doplatok do minimálnej mzdy.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
majka56, a čo ak by si si celý ten § 120 dočítala do konca? Nezmenila by si názor? V odseku 2 stojí, že do mzdy sa náhrada mzdy za dovolenku počíta, takže ak je HM (základná + dovolenka) 6510 Sk, tak potom prepočet 6510/156 = 41,73 Sk/hod. Či vás nepresvedčím?
Naposledy upravil vladan : 10.12.04 at 07:12
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Vladan, pozerame do toho istého ZP ? V § 120 ods. 2 sa predsa hovorí, čo sa do mzdy do nezahrňa, a že sa náhrady /aj za dovolenku / na tieto účely berú, som tam nevidel, veď by to nemalo ani logiku. Dobre som to pochopil, že do celkovej mzdy berieš aj náhrady a deliš iba odpracovanými hodinami /v našom prípade bez 20 hod. dovolenky / a potom porovnámaš s minimálnom mzdou ?
Už som chcel byť ticho, ale tuto vec je potrebné si vyjasniť. Mimochodom ďakujem Marii56 za podporu, aspoň dachto. Pekný deň.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
áno Peťo, máme ten istý ZP a obaja čumíme na rovnaké písmenká! Vylučovacia metóda hovorí, že to čo v ods. 2 nie je, to do odseku 1 ide ... či ja mám inú logiku ako iní?
... šak ma dakto podporte

... zdá sa mi, že Luba2 je taký "rýpavý" typ ... (rýpavý do zákonov :-)
0 0
maria56 maria56

maria56 je offline (nepripojený) maria56

Vladan, ja som § 120 ZP prečítala do konca. V ods. 2 sa píše ,čo do mzdy pre výpočet minimálnych mzdových nárokov sa nezahŕňa. Že sa tam zahŕňa náhrada mzdy za dovolenku tam nie je napísané.
Myslím si , že si treba najprv treba ujasniť, čo je mzda. Píše sa o tom v § 118 ods. 2 ZP. Za mzdu sa náhrada mzdy nepovažuje.Dovolenka je náhrada mzdy. Nemôžeš ju teda pripočítať ku mzde pre výpočet minimálneho mzdového nároku.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Peťo
Dobre som to pochopil, že do celkovej mzdy berieš aj náhrady a deliš iba odpracovanými hodinami /v našom prípade bez 20 hod. dovolenky / a potom porovnámaš s minimálnom mzdou?
... opravujem ... ten výpočet tam nemá byť (mi dachto "počaroval") ... minimálny mzdový nárok 6500 Sk je dodržaný, čiže nie je dôvod na prepočítavanie :-)))
Pekný deň
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať