Zavrieť

Porady

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov

Vedel by mi niekto poradiť s nasledovným problémom ?Ide o to, že moja známa počas manželstva kúpili s manželom byt, ale byt je na liste vlastníctva napísaný na jej manžela. Teraz je v takej situácii, že sa možno rozídu; do toho bytu ona investovala nemalé peniaze, nielen do kúpy ale hlavne do opráv bytu zo svojich úspor.
Moja otázka je, či naozaj tento byt nie je v ich bezpodielovom spoluvlastníctve keďže neuzavreli dohodu o vylúčení z BSM?
Alebo automaticky keď sa to napísalo na neho, nie je to v ich BSM?
Čo by v prípade súdneho sporu mohla požadovať od manžela – vrátenie toho o čo sa obohatil v dôsledku tých bytových opráv?
Usporiadat
skatarinas skatarinas

skatarinas je offline (nepripojený) skatarinas

akurát musíme počkať keď bude mať aj druhé dieťa 18 rokov . ďakujem
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

skatarinas Pozri príspevok
akurát musíme počkať keď bude mať aj druhé dieťa 18 rokov . ďakujem
prečo by ste museli čakať? Darovať byt môžete aj teraz akurát neplnoleté dieťa bude pri akejkoľvek ďalšej manipulácii s bytom zastupované súdom určeným kolíznym opatrovníkom.
0 0
skatarinas skatarinas

skatarinas je offline (nepripojený) skatarinas

áno aj to je možnosť, len zdĺhavá aj finančne náročnejšia, ale samozrejme je, záleží aj od veku dieťaťa, my sme už v takom, že sme sa rozhodli počkať.... Škoda, že nie je niečo jednoduchšie na riešenie takejto situácie
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ahojte, vedeli by ste mi poradiť alebo vysvetliť, čo sa môže stať v tomto prípade??:
Zomrela nám mama a rodinný dom sme po nej dedili tak, že polovica je otcov a druhú polovicu rozdelili na tri rovnakú časť. Čiže sestra má tretinu z polovice domu. Majú problémy s úverom, ktorú nevládzu splácať, a dostali exekúciu na ich dom, ale hodnota ich domu to nepokryje. Môžu si siahnúť aj na ten jej podiel čo dedila po mame?
Už sú rozvedení ale BSM nemajú vysporiadaný.
Obaja zdedili ten podiel, išlo to do BSM aj keď jej manžel nie je uvedený na LV? A keďže teraz jej manžel má problémy s exekúciou je aj ten podiel po mame v ohrození?
Ďakujem za vysvetlenie
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Eva Póčová Pozri príspevok
Ahojte, vedeli by ste mi poradiť alebo vysvetliť, čo sa môže stať v tomto prípade??:
Zomrela nám mama a rodinný dom sme po nej dedili tak, že polovica je otcov a druhú polovicu rozdelili na tri rovnakú časť. Čiže sestra má tretinu z polovice domu. Majú problémy s úverom, ktorú nevládzu splácať, a dostali exekúciu na ich dom, ale hodnota ich domu to nepokryje. Môžu si siahnúť aj na ten jej podiel čo dedila po mame?
Už sú rozvedení ale BSM nemajú vysporiadaný.
Obaja zdedili ten podiel, išlo to do BSM aj keď jej manžel nie je uvedený na LV? A keďže teraz jej manžel má problémy s exekúciou je aj ten podiel po mame v ohrození?
Ďakujem za vysvetlenie
Sestra dedila sama, dedičstvo nespadá do BSM,je to čisto sestrin majetok , jej exmanžel nemá nárok na dedičstvo po vašej mame.

A aké problémy má jej bývalý z exekúciou? Exekúcia bola daná na nich oboch? Teda na tvoju sestru aj na jej ex manžela? Skús to jasnejšie opísať.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Eva Póčová Pozri príspevok
Ahojte, vedeli by ste mi poradiť alebo vysvetliť, čo sa môže stať v tomto prípade??:
Zomrela nám mama a rodinný dom sme po nej dedili tak, že polovica je otcov a druhú polovicu rozdelili na tri rovnakú časť. Čiže sestra má tretinu z polovice domu. Majú problémy s úverom, ktorú nevládzu splácať, a dostali exekúciu na ich dom, ale hodnota ich domu to nepokryje.
Z napísaného nie úplne nechápem, kto má problém s úverom. Tá sestra? Bola teda vydatá? Ak bude cchieť exekútor siahnuť na dom, tak môže exekvovať len to, čo vlastní ona, teda 1/6 z domu. Na zvyšok nemôže siahnuť, nie je to jej majetok. ALebo sa jedná o nejaký iný dom? (teba sa to môže zdať samozrejmé, lebo poznáš podrobnosti prípadu, ale nám to musíš podrobnejšie napísať, nevieme o aký dom ide ).

Eva Póčová Pozri príspevok
Môžu si siahnúť aj na ten jej podiel čo dedila po mame?
Práveže ten podiel môže exekútor zahabať, ale je mu to nanič, lebo vlastníctvo 1/6 domu je nepredajné, nič by z toho nemal.

Eva Póčová Pozri príspevok
Už sú rozvedení ale BSM nemajú vysporiadaný.
Obaja zdedili ten podiel, išlo to do BSM aj keď jej manžel nie je uvedený na LV?
Nie, zdedila ho len ona. Dedenie a priame dary nevstupujú do BSM. Maanžel nemá nárok na to, čo ona zdedila.

Eva Póčová Pozri príspevok
A keďže teraz jej manžel má problémy s exekúciou je aj ten podiel po mame v ohrození?
Ďakujem za vysvetlenie
Kto bol príjemcom úveru? Predpokladám, že boli obaja ako manželia. V tom prípade je aj ona dlžníkom voči banke, nielen manžel. Preto môže exekútor siahnuť na akýkoľvek jej majetok.


Nechápem ľudí, čo to nechajú prísť až do takého extrému, že majú na krku exekútora. To sa nevedeli s bankou dohodnúť na reštrukturalizácii úveru? Alebo odklade splátok? Musia čakať a hrať mŕtveho chrobáka, až kým im nezaklope na dvere exekútor????
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ďakujem za ochotu mi vysvetliť veci.
Jedná sa o veľmi zložitú vec. Jej exmanžel má dosť veľké problémy s colným úradom, ktorý im chce vziať dom. Na ten ich dom ešte predtým si vzali hypotéku zo stavebnej sporiteľni takým spôsobom, že majú dve zmluvy/účty: jeden sporiaci a druhý úverový. Celú splátku čo posielajú na ten sporiaci im vezme colný úrad a tým sporiteľni nevedia splácať úver. Z toho vyplýva, že na ich dom má záložné právo nie len stav.sporiteľna ale aj colný úrad.
Je to dosť zložité, ale ja by som chcela vedieť, keďže sestra zdedila po mame tretinu z polovice domu čo mali naši rodičia a vtedy ešte sestra bola za neho vydatá, či stav. sporiteľna (sestra spoludlžníčka) alebo colný úrad môžu jej ten podiel vziať alebo čo sa môže stať?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Eva Póčová Pozri príspevok
Ďakujem za ochotu mi vysvetliť veci.
Jedná sa o veľmi zložitú vec. Jej exmanžel má dosť veľké problémy s colným úradom, ktorý im chce vziať dom. Na ten ich dom ešte predtým si vzali hypotéku zo stavebnej sporiteľni takým spôsobom, že majú dve zmluvy/účty: jeden sporiaci a druhý úverový. Celú splátku čo posielajú na ten sporiaci im vezme colný úrad a tým sporiteľni nevedia splácať úver. Z toho vyplýva, že na ich dom má záložné právo nie len stav.sporiteľna ale aj colný úrad.
Je to dosť zložité, ale ja by som chcela vedieť, keďže sestra zdedila po mame tretinu z polovice domu čo mali naši rodičia a vtedy ešte sestra bola za neho vydatá, či stav. sporiteľna (sestra spoludlžníčka) alebo colný úrad môžu jej ten podiel vziať alebo čo sa môže stať?
To je jedno, či bola vydatá alebo nie, faktom je, že je vlastníčkou domu v podiele 1/6. A ak má podlžnosti voči nejakej inštitúcii, tá si môže od nej vymáhať dlh aj exekúciou toho podielu. Je len na exekútorovi, ako sa rozhodne, či exekvuje tú 1/6-nu alebo nie. Právne na to siahnuť môže.

Už tu tuším bol taký prípad, kedy exekútor uvalil ťarchu na polovicu bytu, ktorú vlastnil dlžník a druhý vlastník (rodina toho dlžníka) museli jeho dlh vyplatiť, aby exekútor uvoľnil založenie nehnuteľnosti, lebo inak ju nemohli predať. Skús pohľadať v starších príspevkoch.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ďakujem už je to jasné. A keby sestra prepísala na mňa jej podiel, tak ten náš dom po rodičoch už by nechali na pokoji? A o prepise kataster by informoval všetkých spoluvlastníkov automaticky? Alebo nemohla by ten svoj podiel prepísať na svoje dve maloleté deti, a mohla by aj naďalej disponovať s tou časťou, prípadne rozhodnúť sa o predaji?
Naposledy upravil Eva Póčová : 26.08.09 at 15:37
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Eva Póčová Pozri príspevok
Ďakujem už je to jasné. A keby sestra prepísala na mňa jej podiel, tak ten náš dom po rodičoch už by nechali na pokoji?
Môže to prepísať na teba. Vtedy nebude majiteľom nehnuteľnosti a preto jej ju nemôžu zobrať. Otázne je, či ti môže natoľko dôverovať, že ju o ten podiel nepripraviš ... (nie že by som ťa podozrieval, ale v rodinách sa bežne stávajú také prípady, aj tu na porade už boli neraz také niečo riešenéň.

Eva Póčová Pozri príspevok
A o prepise kataster by informoval všetkých spoluvlastníkov automaticky?
Nie, kataster posiela zmluvy s doložkou o povolení vkladu len zmluvným stranám.

Eva Póčová Pozri príspevok
Alebo nemohla by ten svoj podiel prepísať na svoje dve maloleté deti, a mohla by aj naďalej disponovať s tou časťou, prípadne rozhodnúť sa o predaji?
Prepis na deti je možný, ale komplikovanejší, lebo potrebuje súhlas súdu a súd musí určiť kolízneho opatrovníka, kto bude v tomto zastupovať deti (môže to byť aj nikto z rodiny, len nie ona). Potom bude obmedzene disponovať s nehnuteľnosťou, lebo na každý závažnejší úkon (napr. predaj) je potrebný znovu súhlas súdu až do doby, kým deti nie sú plnoleté.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ďakujem Ti veľmi pekne veľa si nám pomohol.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať