Zavrieť

Porady

Zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Úplné znenie zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 Z.z. platnom od 1.januára 2005
Naposledy upravil Jozef Mihál : 29.12.04 at 11:29
Usporiadat
SELEN1 SELEN1

SELEN1 je offline (nepripojený) SELEN1

Takže, keď uzavriem dohodu o vykonaní práce - osobného asistenta bude to OK?
0 0
SELEN1 SELEN1

SELEN1 je offline (nepripojený) SELEN1

Dakujem, ale podľa toho paragrafu môžem odpracovať len 300hodín ročne a ja chcem 1100hodín odpracovať ročne.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Odpracujte aj 1101 hodín, ale do Dohody o vykonaní práce uveďte len maximálnych 300.
0 0
SELEN1 SELEN1

SELEN1 je offline (nepripojený) SELEN1

Hm...ale on chce podla zmluvy pisat lebo inak mu tie peniaze socialne neposle (posle mu len na 300hodin nie na 1100)
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
potom to iba riesit pracovnou zmluvou na kratsi pr. cas
0 0
SELEN1 SELEN1

SELEN1 je offline (nepripojený) SELEN1

ale ja som študentka externého študia a chcela by som to robiť na dohodu a zarobila by som len do 78000Sk aby som nemusela platiť zdravotné len daň by som odvadzala...
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
SELEN1
Takže, keď uzavriem dohodu o vykonaní práce - osobného asistenta bude to OK?
Selen1, s kým tu dohodu o vykonaní práce uzatvoríš? - osobný asistent.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
SELEN1
ale ja som študentka externého študia a chcela by som to robiť na dohodu a zarobila by som len do 78000Sk aby som nemusela platiť zdravotné len daň by som odvadzala...
selen1, vidím, že si evidovaná na úrade práce, treba dávať pozor, lebo pre teba platí obmedzenie - ako evidovaný nezamestnaný môžeš odpracovať iba 64 hodín mesačne a za týchto 64 hodín môžeš zarobiť najviac 3200 Sk mesačne.
Naposledy upravil vladan : 26.01.05 at 09:24
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Milí kolegovia, dúfam, že sa nebudem opakovať, ale nikde som konkrétnu odpoveď nenašla. Sú mi jasné príspevky č. 16 a 17. Jedná sa mi o DOVP. Do 80 tis. neplatí, to je v poriadku. Ale moja dohodárka je taká šikulka, je tých 80 prešvihne spolu v troch firmách už vo februári. Dala by som jej teda na chvíľu trvalý pracovný pomer, to je tiež OK. Ale tá dotyčná je poberateľkou riadneho starobného dôchodku. Má sa pokladať za dôchodkyňu - teda platí za ňu štát a za dohodu by v tom prípade nemusela platiť vôbec, aj keby prešvihla 80 tisíc, alebo musíme niečo pošpekulovať s tým trvalým pracovným pomerom, aby sme ju od platenia z dohody uchránili?
0 0
SELEN1 SELEN1

SELEN1 je offline (nepripojený) SELEN1

Ano chcem uzatvorit zmluvu o vykone osobnej asistencie!
0 0
SELEN1 SELEN1

SELEN1 je offline (nepripojený) SELEN1

Ale ja sa chcem odhlasit z uradu prace a chcem byt osobnou asistentkou na zmluvu o vykone prace.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Luba2
Milí kolegovia, dúfam, že sa nebudem opakovať, ale nikde som konkrétnu odpoveď nenašla. Sú mi jasné príspevky č. 16 a 17. Jedná sa mi o DOVP. Do 80 tis. neplatí, to je v poriadku. Ale moja dohodárka je taká šikulka, je tých 80 prešvihne spolu v troch firmách už vo februári. Dala by som jej teda na chvíľu trvalý pracovný pomer, to je tiež OK. Ale tá dotyčná je poberateľkou riadneho starobného dôchodku. Má sa pokladať za dôchodkyňu - teda platí za ňu štát a za dohodu by v tom prípade nemusela platiť vôbec, aj keby prešvihla 80 tisíc, alebo musíme niečo pošpekulovať s tým trvalým pracovným pomerom, aby sme ju od platenia z dohody uchránili?
Pri posudzovaní povinnosti, či si bude musieť zaplatiť poistné, lebo jej príjem z dohôd bude vyšší ako 80000, nie je podstatné, že je dôchodkyňa.
Takže zamestnať ju treba.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ďakujem pán Mihál, už je mi to jasné.
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

V príspevku č. 17 pán Mihál píše: " Ak by Váš príjem z dohody bol vyšší, ako 80000.- Sk, stačí sa niekde na jeden deň zamestnať a nebudete spadať do kategorie poistencov, ktorých sa týka povinnosť platiť poistenie z dohôd pri vyšších príjmoch"

To znamená, že ako dôchodkyňa môžem na "dohody" zarobiť za celý rok i viac ako 80000,-Sk za predpokladu, že sa zamestnám na jeden deň napr. v januári 2005 a potom ma zamestnávateľ musí odhlásiť z poisťovni do 8 dní a k 31.3.2006 si sama podám daňové priznanie k dani z príjmov podľa par.5 Zákona o dani z príjmov a na zdravotnú poisťovňu priznanie nemusím dať, alebo musím a nebudem platiť 14 % odvody z celého príjmu /príjem zo zamestnania = 1 deň + DVP suma napr. nad Sk 120000.-? Takto som to pochopila, neviem či sa nemýlim...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Milka - ročné zúčtovanie poistného nebudete musieť robiť, lebo o vykonanie ročného zúčtovania poistného požiadate svojho "jednodňového" zamestnávateľa. V ročnom zúčtovaní bude len príjem z jednodňového zamestnania (príjem z dohôd u zamestnanca nepodlieha zdravotnému poisteniu), preddavok na poistné zaplatený za ten jeden deň zamestnania, ročné poistné rovné tomuto preddavku, výsledok - preplatok/nedoplatok poistného bude rovný 0.
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Pán Mihál, veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď. Aspoň ste ma trochu potešili, že nemusím "celý dôchodok" vrátiť štátu, keďže si nemôžem uplatniť odpočitateľnú položku na daňovníka a je mi ľuto, že z mála peňazí ide na daniach späť štátu značná časť.
0 0
Žofka Žofka

Žofka je offline (nepripojený) Žofka

Chcela by som sa opýtať, podľa nového zákona o zdravotnom poistení zamestnávateľ už nie je povinný prihlasovať a odhlasovať zamestnancov do zdravotnej poisťovne. Táto povinnosť prešla na občanov. Ako to robíte Vy? Dávate im len potvrdenia, že nastúpil u Vás do zamestnania a kedy, prípadne kedy ukončil pracovný pomer alebo ide po starom a prihlasujete naďalej zamestnanocv na tlačivách, ktoré sa bežne používali. Ďakuje za odpoveď a vaše skúsenosti.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Žofka, na školení ktorého som sa zúčastnila k tejto problematike nám bolo povedané to isté, ale pani zo VŠZP povedala, že táto skutočnosť je v pripomienkovom konaní a predpokladá sa, že sa to zmení. Ďalej nám bolo povedané, že konkrétne VŠZP žiada, aby sme hromadné oznámenia o zamestnancoch pri ukončení alebo uzatvorení PP posielali aj ďalej ako sme to robili do teraz.
Ako to je v ostatných zdrav.poist. neviem, ale keď to oznámenie človek zašle, myslím, že tým nič nepokazí.
Toto je moja skúsenosť, možno bude niekto vedieť niečo viac.
Krásny deň.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

my sme prijímali nového zamestnanca od 1.1.05, prihlášku do Zp konkrétne do Spoločnej ZP som posielala už koncom decembra, a prišla mi od nich potvrdená prihláška naspäť bez akejkoľvek výhrady.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Monika
Ďalej nám bolo povedané, že konkrétne VŠZP žiada, aby sme hromadné oznámenia o zamestnancoch pri ukončení alebo uzatvorení PP posielali aj ďalej ako sme to robili do teraz.
Zdravotná poisťovňa môže žiadať aj modré z neba, ak to však neprikazuje zákon, jej žiadosti nemáme povinnosť vyhovieť.
Nový zákon o zdravotnom poistení nehovorí o žiadnych povinnostiach zamestnávateľa odosielať prihlášky a odhlášky, táto povinnosť je na zamestnancovi a to konkrétne povinnosť oznámeniť zmenu platiteľa poistného.
Aké potvrdenie mu máme dať my, zamestnávatelia, to je myslím nepodstatné ... ak pôjde zamestnanec ohlásiť zmenu platiteľa poistného do svojej zdravotnej poisťovne, nech mu len povedia aké potvrdenie si oni predstavujú. Ale ja si myslím, že ako doklad bude úplne stačiť doklad o skončení pracovného pomeru alebo potvrdenie o zápočte rokov.
Keďže je táto novela nová, v budúcnosti môžme očakávať všelijaké usmernenia, ďalšie novely, ktoré možno toto vyriešia, ale kým je všetko v takej podobe akej je, zbytočne sa neľakajme.
Z vlastnej skúsenosti: prihlášky, odhlášky neposielam, upovedomujem svojho zamestnanca (nového alebo prepusteného) o povinnosti ohlásiť zmenu platiteľa poistného.
Pekný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať