Zavrieť

Porady

Ťarchopis z EÚ

čaute,
prosím o pomoc v takomto prípade:
Dodali sme tovar do iného členského štátu vrámci EÚ.
Odberateľ nám reklamoval časť dodaného tovaru a vystavil k našej faktúre dva ťarchopisy:
1. ťarchopis na nákup nového tovaru pretože náš bol nepoužiteľný - vystavil bez dph
2. ťarchopis na opravu - vystavil s dph.
Moja otázka:
mal ťarchopis vystaviť odberateľ alebo my k nami vydanej pôvodnej faktúre na základe odberateľovej reklamácie?
1. ťarchopis uvediem na riadku 23 daňového priznania a spravím dodatočný súhrnný výkaz?
2. ťarchopis ide mimo daňového priznania?
ďakujem veľmi pekne za odpoveď je to môj prvý ťarchopis.
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A čo príspevky 18 a 20. Netýka sa Vás to, čo je tam uvedené? Nepovažuje odberateľ "ťarchopis" za intrakomunitárne dodanie tovaru? Skúste si overiť u neho postup a dôvody vystavenia ťarchopisov.
daniek
takže čo keby som im vrátila ťarchopis ako nami neakceptovateľný a na tieto sumy by som vystavila dobropis?
Ak sa jedná o opravu základu dane z dôvodu vráteného plnenia, tento postup by bol v poriadku. V každom prípade však vo vzájomných obchodných vzťahoch absentuje dohodnutie postupu, ako v takýchto prípadoch postupovať.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Jana Acsová
A čo príspevky 18 a 20. Netýka sa Vás to, čo je tam uvedené? Nepovažuje odberateľ "ťarchopis" za intrakomunitárne dodanie tovaru? Skúste si overiť u neho postup a dôvody vystavenia ťarchopisov.
Ak sa jedná o opravu základu dane z dôvodu vráteného plnenia, tento postup by bol v poriadku. V každom prípade však vo vzájomných obchodných vzťahoch absentuje dohodnutie postupu, ako v takýchto prípadoch postupovať.
Podľa mňa nejde o intrakomunitárne dodanie tovaru ani o vrátenie plnenia. Tých niekoľko kusov ktoré boli úplne nepoužiteľné si zaobstaral odberateľ vo svojej krajine sám a niektoré ktoré boli poškodené ale dali sa opraviť odberateľ opravil. Nepoužiteľné kusy nám nevrátil. A teraz nám vystavil ťarchopis k pôvodnej dodávke na nový tovar pri nepoužiteľných kusoch a na opravu pri poškodených kusoch.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

daniek
Podľa mňa nejde o intrakomunitárne dodanie tovaru ani o vrátenie plnenia. Tých niekoľko kusov ktoré boli úplne nepoužiteľné si zaobstaral odberateľ vo svojej krajine sám a niektoré ktoré boli poškodené ale dali sa opraviť odberateľ opravil. Nepoužiteľné kusy nám nevrátil. A teraz nám vystavil ťarchopis k pôvodnej dodávke na nový tovar pri nepoužiteľných kusoch a na opravu pri poškodených kusoch.
Práve preto nerozumiem prečo vám vystavova Fa bez DPH. Veď ked kupil doma tovar a tam ho namontoval tak nejde o nadobudnutie tovaru (nepreviezol to). Podľa mňa vám mal fakturovať so svojou DPH vykonané práce.
Pravda je však, že nevieme doposial ako máte v zmluve poriešený postup v prípade reklamácie .
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

zmluva neexistuje je iba objednávka ako pri bežnom predaji tovaru. Tak preto si myslím že najlepšie by to bolo poriešiť vrátením ťarchopisov a vystavením dobropisov z našej strany.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať