Zavrieť

Porady

Vystavená faktúra v EUR s DPH v OMEGE

Slovenský platiteľ DPH vystavil dňa 14.11.2006 slovenskému platiteľovi faktúru za dodávaku tovaru,ktorá sa uskutočnila 31.10.2006 v EUR nasledovne:
Bez DPH 1000 EUR
DPH 190 EUR (v Sk je to kurz SK/EUR zo dňa 31.10.2006)
Spolu 1900 EUR

Pri účtovaní pohľadávok používam kurz, kedy vznikne pohľadávka-dňom vystavenia faktúry,t.j.14.11.2006.
Ako sa zaúčtuje nasledovná vystavená faktúra v Omege ?
Usporiadat
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
Peterka Pozri príspevok
Zhrniem to už úplne.
1.Pre účely DPH použijem kurz NBS v deň,kedy vznikla daňová povinnosť.
2.Pre účtovanie použijem kurz NBS kedy nastane deň uskutočnenia účtovného prípadu-konrétne kedy vznikne pohľadávka. Phľadávka môže vzniknúť rozdielne od vzniku daňovej povinnosti pre účely DPH, lebo pre účely DPH platí že

Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.

Pre účtovanie nie je presne definované kedy vzniká pohľadávka (tá môže vzniknúť rozdielne od daňovej povinnosti pre DPH).Môže vzniknúť nadobudnutím vlastníctva, po skúšobnej lehote pri dodaní stroja , vystavením faktúry......

Vzniká to rozdiel medz DPH podľa Zákona č.222/2004 Z.z . a účtovaním.
Sú tu rozdiely a to najmä ohľadom účtovania výnosov, hoci pri úhrade, účtovnej závierke sa účtujú kurzové rozdiely a celkový dopad nie je až taký významný ale pre účtovanie pokiaľ nie je presne zadefinované v smernici kedy vzniká pohľadávkak (môže vzniknúť aj vystavením faktúry alebo aj vznikom daňovej povinnost pre účely DPH) môže byť daná pokuta za vedenie účtovníctva.

Vzniká mi pohľadávka dňom vystavenia faktúry a preto neviem zaúčtovať takúto faktúru v programe OMEGA a nechcem sa smernicou prispôsobovať programu lebo stále si myslím že by sa mal program riešiť všetky normálne situácie.
Takto pekne by som to nenapisla. Si moj clovek aj ja s tym stale trapim...a znasilnujem kvoli tomu faktury tak ze davam den vystavenia faktury zhodny s datumom dodania. Citala som vela prispevkov k tejto teme, no stale neviem ten najlepsi postup. Vela poradakov sa priklana k nazoru pouzivat rovnaky kurz..teda kurz pre DPH. Ze to je den vzniku uctovneho pripadu...den dodania...no pamatam si zo skoly ze my sme sa ucili ze den uctovneho pripadu je den vystavenia faktury....teda vzniku pohladavky....takze preto som stale napochybach...a pri uctovani vynosov a pohladavky by som najradsej pouzila tento kurz. No ale potom neviem co s rozdielom ktory mi vznikne ....ked vynosy a pohladavku prepocitam jednym kurzom a DPH druhym....a tak znasilnujem a znasilnujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať